Voor de vrouw De toekomst is wat je er zelf van maakt p.j.zuid geluid Ontmoetingen en gesprekken op ACWW-congres Öoii onder re da kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Geslaagde afsluiting jaarthema APJW (2) Noord-Brabants kampioenschap ploegen 20 Uit alle delen van de wereld waren ze naar Den Haag gekomen, de Plattelandsvrouwen. Naast de ver slagen over het werk van de afgelo pen jaren waren er in de wandelgangen ontmoetingen met vrouwen uit alle landen. De resolu ties werden in de wandelgangen uitgebreid besproken en daarna in stemming gebracht. De eerste ging over de ozonlaag. Al le aangesloten organisaties zullen bij hun diverse regeringen aandrin gen op bescherming van de ozon laag door terugdringen van schadelijke invloeden. 2e. De organisaties zullen zich inzet ten voor belangenbehartiging in ei gen land voor de landbouw i.v.m. GATT. Boerinnen hebben een sleu telpositie in de landbouw en moeten deze zelf verdedigen naar de eigen omstandigheden gemeten. 3a Genetische manipulatia Alle vrouwen zullen thuis aandringen op het zeer zorgvuldig omgaan hier- mea Het 'Recht van de boer' zal hierbij gelden als een internationale verantwoordelijkheid. Eveneens is de biotechnische ontwikkeling een zorg, vooral voor de kleinere bedrij ven die kunnen profiteren van tech nische ontwikkelingen, maar moeten bekend zijn met de gevol gen van deze ontwikkelingen. Ken nis hiervan dient beschikbaar te zijn voor ieder. 4a Kinderbescherming is overal on derwerp van gesprek. De volgende generatie willen we laten opgroeien in een veilige wereld. Deze wereld moet daarvoor eerst veilig zijn voor de moeders en deze de kans geven hun werk te doen terwijl voor hun kinderen wordt gezorgd en dit geldt dan tevens voor de boerinnen. Werk is niet alleen arbeid waar een loon zakje aan hangt. 5a Export van verboden medicij nen. Nog steeds komt het voor dat medicijnen die in het land van pro- duktie niet mogen worden gebruikt naar ontwikkelingslanden worden verkocht. Zonder enige verdere dis cussie nam het congres ook deze resolutie aan en we hopen dat alle regeringen zich ervoor zullen inzet ten. Bij de andere 4 was er wel steeds een uitgebreide toelichting vóór de stemming. Alle 'officers' (bestuursleden) gaven hun verslag op papier maar deden daar nog een mondelinge aanvulling bij die het minder zakelijk maakte. Onze nieuwe Europese presidente is een heel boeiende vrouw. Zij deed een geweldig werk voor ACWW bij de Verenigde naties en bezocht daarvoor ook de grote milieu conferentie in Brazilië. Als we zien wat ze daar voor de vrouwen wist te bereiken dan is dat zeker een belofte voor de komende zes jaar. Haar voorgangster Hilda Steward uit N. Ierland legde contacten met de Oosteuropese vrouwen en organi seerde een seminar voor hen. Haar opvolgster, de Noorse Yrsa Berner, zal dit zeker voortzetten en de grote ervaring die ze internationaal heeft verworven zal daarbij een geweldige steun zijn. Yrsa zegt: 'Wij hebben een unieke kans met onze wereld wijde contacten op het platteland'. Ik had haar al kunnen ontmoeten in Nairobi, tijdens de vrouwenconfe rentie, maar dat is niet gebeurd. Nu konden we ook daarover praten. Ze heeft geen politieke achtergrond en wordt dus op geen enkele wijze ge remd in wat dan ook. Wel mocht ze mee met een parlementaire delega tie uit Noorwegen naar China in 1988. Ze hebben daar voornamelijk mannen ontmoet! Unciat conferentie in Rio Dat was een enorme opgave. Ze werkte 11/2 jaar daaraan en dat 7 dagen per week (aan de voorberei ding). Ze was aanwezig in Rio bij al le bijeenkomsten en kon hei standpunt van ACWW toelichten, namens de 9 miljoen Plattelands vrouwen in de wereld. Het voorstel werd geheel aangenomen en we kunnen daar best trots op zijn. We hopen in een van de volgende nrs. het volledige 'statement' te geven. We moeten nu zien dat het gete kend wordt. Yrsa zegt: 'Gebruik wat er al is aan kennis en ervaring in plaats van een nieuwe organisatie te creëren'. De zorg van de ACWW is: help Plattelandsvrouwen aan een betere wereld om in te werken en te leven. Yrsa Berner is een boeiende vrouw en we zullen beslist nog van haar horen. Uit Tonga, South Pacific, kwam Ma- laponi Taunaholo. Ze was een van de deelneemsters aan het seminar. Ze kreeg daar informatie o.a. over pluimveeteelt. Zij vindt dat het niet genoeg is alleen voor boerinnen te werken, de gehele gemeenschap moet participeren en samen moeten we de standaard van leven verho gen. Wij nemen nu van hier nieuwe ideeën mee voor leden thuis. Specialisatie Alioara Beanta is een jonge Roe meense die les geeft aan Platte landsmeisjes. Ze denkt dat ze zich beter kunnen concentreren op b.v. één soort vee dan van alles iets te hebben. Dus niet kippen en varkens en koeien maar specialiseren dat zal betere resultaten geven. Ze heeft nu de boerderij van haar ouders en wil daar samen met haar man een mo- delbedrijf starten. Beiden geven les aan de agrarische jongeren. Mana gement is daarbij een van de hoofd vakken en ook dat zal de gehele gemeenschap ten goede komen. Zuid-Afrika Een grote delegatie in grote diversi- Aangrijpend waren de verhalen van Irene en Sipho, hier op het Haag se terras (Sipho met zonnebril). teit. Ze vertelden allen heel open hun verhaal en dat was helemaal hetzelfde. De berichtgeving hier is gezien vanuit een bepaalde oog hoek en zij betreuren dat. Aangrij pend waren de verhalen van Sipho en Irene. De een uit Swaziland en de ander uit Zoeloeland. Sipho werd zwanger en kreeg een dochter, 14 jaar geleden. Ze was wees en had zorg voor haar jongere broertjes en zusjes. De vader van haar kind ver dween en ze werkte keihard, ging ook nog naar school en haalde haar diploma. Negen jaar geleden was ze weer zwanger en ook deze man ging weg. Nu heeft ze na grote inzet een goede baan en is ze presidente van de Vrouwenorganisatie aldaar met 20 afdelingen en zo'n 1000 le den in haar provincie. Ze geven les in lezen en schrijven en gezond heidsleer. Hebben geen maandblad maar geven een soort boekje uit 'Read for joy'. Ze bouwen hun dor pen zelf op en ontvangen steun van de overheid. Sipho heeft nu een ei gen huis voor haar en haar 2 kinde ren, ze is er heel rijk mee. Ronella vertelt over de 'wol wedstrijd' die eens per 10 jaar wordt gehouden. Ze maken dan een wandkleed van 1 m bij 0.80 m. Elk kleed wordt gesponsord en de kosten zijn ongeveer f 1.250,— aan materiaal. Na afloop worden ze permanent tentoongesteld in een voor publiek toegankelijke ruimte. Uit Brunei kwam een delegatie van acht leden waarvan vijf zusters, die allen hun meisjesnaam voeren en samen het bestuur van de organisa tie vormen. Ze hebben 2000 leden in vier districten. Een heel bijzonde re groep. Drs. P.J. de Rooy-Janse Op 13 juni jl. werd het APJW-thema 'Leefbaarheid op het Platteland' af gesloten met een grandioze mani festatie. Op deze middag werd de winnaar uitgekozen van een wed strijd die rond dit thema was opge zet. Vorige week heeft u in de ZLM-krant het eerste deel van het verslag hierover kunnen lezen. Deel een eindigde met de presentatie van vier groepen in de '1e ronde'. Hier onder de tweede helft van het verslag. Aansluitend op de presentatie van de groepen hield Jan Hermsen een lezing over de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Helaas hebben ook zij met bezuinigingen te kam pen. Ze zijn dit jaar daarom vooral bezig om het voortbestaan van de vereniging veilig te stellen. In de pauze kon men de leuke affiches ad. van de deelnemers gaan bekij ken. Om half 4 kwam 'De Gemeen tereiniging' weer langs. Dit keer waren zij van bureau Partners en Partners en er werd een onderzoek gehouden naar de leefbaarheid van het platteland. Ze vroegen zich af of de aanwezige jongerenclubs wel se rieus zijn, of dat ze gewoon een ont spannen zaterdagmiddag doorbrachten. Na het dreigement dat er 50 steekproeven genomen zouden worden hielden ze het ge lukkig bij vier 'slachtoffers'. Na deze ondervragingen werd ook de jury onder de loep genomen. Marga vroeg hen namelijk om een eerste reactie. Redbad wist te vertellen dat het platteland hardstikke leeft. Eigen vereniging De tweede categorie presentaties ging na deze uitspraak van start. In deze categorie stond de eigen ver eniging centraal. Groep 5 (eerste van deze kategorie) was KPJ-Roodhuis met hun oud-papier-actie. Het levert een positieve bijdrage aan het milieu en een actieve KPJ trekt nieuwe le den. Door middel van een to neelstukje (actualiteitenprogramma 'Hier en Daar') presenteerden zij hun actie. Na Roodhuis was de KPJ uit Liempde aan de beurt. Dit jaar organiseren zij voor de 10e keer het Evenementenweekend. Het begon met 'Fierljeppen' en is nu uitge groeid tot een heel weekend. Zelfs de kinderen worden hierbij niet ver geten. Jongeren 19NU, afdeling Le- lywolde was de volgende groep. Omdat hun eigen clubhuis op ver ontreinigde grond staat, komt hun 'Groene Schuur' in gevaar. Het bestuur heeft zelf als alternatief een voorstel voor nieuwbouw uitge werkt. Als één na laatste groep kwam KPJ-AI bergen naar voren. Elk jaar maken zij het kerkhof schoon, Redaktie Henk Tegels samen met anderen. Veel mensen waarderen dit, zodat de KPJ een po sitief imago krijgt. Muziek Redbad Veenbaas gaf hierna een lezing,, waarin hij onder andere de sociale controle noemde. Dit lokte enkele reacties uit vanuit de zaal. En toen was het tijd voor Dronten met hun afdeling van jongeren 19NU. Er werd een uitleg gegeven over de jaarlijkse jam-sessie. Er wordt dan een gezellige dag georganiseerd waarop muzikanten met andere be zettingen dan normaal muziek kun nen maken. Sommige hebben zelfs geen podium-ervaring. Het succes is grandioos. En het komt het imago van Jongeren 19NU zeker ten goe de want, 'Hé, ze kunnen meer dan alleen boeren'. Omdat Dronten de laatste deelne mer was, werden hierna de stern- kaarten van het publiek voor de publieksprijs opgehaald. Omdat de jury eerst in conclaaf ging, moeten wij nog langer in spanning zitten wie er gewonnen hadden. Maar geen nood. Dronten had een aantal muzikanten meegenomen. Hoewel zij nog nooit eerder samen gespeeld hadden, zorgden zij voor een grandi oos muziekspektakel. En ja hoor, eindelijk kwam het verlossende woord. In de categorie 'platteland centraal' werd de LTB-Duinstreek winnaar. De winnaar in de andere categorie werd Dronten. Beide groe pen kregen een tegoedbon om een poster te laten maken door een pro fessionele tekenaar. Jong Gelre kreeg de publieksprijs. Dit was ook een poster waard. De hoofdprijs van 500,— te besteden aan PR- materiaal naar keuze, ging naar KPJ Noord-Oostpolder. Een eervolle vermelding ging naar KPJ-Albergen. Daarna werd ieder een bedankt. En niet alleen Marga en de jury maar ook Marijke Dom burg, de CPJ-beroepskracht, die de ze manifestatie voor het APJW organiseerda Erna Roeterdink, voor zitster van het APJW besloot met de woorden 'de toekomst is niet wat het is, maar wat jullie er van maken!' Dit jaar vindt het Noord-Brabants kampioenschap ploegen plaats in Dinteloord. Het ploegcomité heeft dit jaar grond ter beschikking van de heer Mees de Lint, aan de Kleinedijk 10 te Dinteloord. Het ploegen zal gebeuren op zaterdag 29 augustus. Als de oogst op tijd is geruimd is de wedstrijd al een week eerder, op za terdag 22 augustus. Hierover volgt nader bericht. Ploegcomité Noord-Brabant. AFD. LANGSTRAAT 10 juli. Excursie naar: Bierbrouwerij "de Schaapskooi", Eindhovense- weg 3, Berkel-Enschot. Je krijgt een rondleiding en een videofilm te zien. Er wordt gereden met eigen vervoer. Vertrek om 13.00 uur bij Zijdewinde. Entree (incl. 2 consumpties), leden f 7,50 niet-leden f 12,50. AFD. SCHOUWEN-DUIVELAND 11 juli. Schuurfeest. Plaats: de schuur van K.J. van de Velde, Zuiddijk 4 te Dreischor. Kosten: leden gratis. Niet-leden f 7,50 (incl. 1 consumptie). Aan vang: 20.30 uur. Opbouwer/af bre kers zijn vanaf maandag 6 juli 19.00 uur welkom in de schuur van K.J. van de Velde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20