Al 1900 hectare pootgoed in zuidwesten gedeklasseerd Zittend selecteren Deze week Duurzame landbouw heeft in Zeeland goede mogelijkheden LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Brabantse politiek gevoelig voor bezwaren van landbouw ^ODELBVi^ Aantasting door primair bontvirus Vandaag overleg met G.S. Pag. 3 Gelderse afdelingen positief over fusie Pag. 4 Boekje J. Markusse over landinrichting Pag. 5 Centrale plaats van mineralen Pag. 6 Duurzame landbouw kwestie van willen Pag. 7 Poolprijs Aardappel BV relatief goed Pag. 9 Franse coöperatie van vele markten thuis Pag. 11 Richtlijnen opslag vaste mest Pag. 13 Diplomering M.A.S. Goes Pag. 15 Tuinbouwklanken Pag. 16 en 17 Bedrijfsreportages van leden ZLM en Geldersche Rapport: relatief schone landbouwprovincie ■krant VRIJDAG 10 JULI 1992 80e JAARGANG No. 4127 Dinsdag jl. was in het NAK-district Rivieren-Delta-Nederland al 1900 ha pootgoed gedeklasseerd, waar van 1176 ha als gevolg van aan tasting door het primair bontvirus. Directeur ing. J. Bultje van de NAK in Goes verwacht dat van de gede- klasseerde percelen er een aantal "in vrije val raken" en alsnog afge keurd zullen worden. Het percenta ge afgekeurde percelen is nu nog niet zo hoog, maar wel aan de hoge kant. In totaal zijn in het NAK-district nu 190 ha pootaardappelen afgekeurd, vooral door besmetting met primair. Andere oorzaken als hagel of bacte- rieziekten spelen nauwelijks een rol. Als een van de meest bontgevoelige rassen is het Bintje de exponent van het bontprobleem. Rond half mei deed zich de eerste besmetting met primair bont voor. Deze manifesteerde zich begin juni. De vroege aanwezigheid van grote hoeveelheden luizen heeft bij de overdracht een belangrijke rol gespeeld. Toen dat primair zich openbaarde waren de luizen nog steeds zeer actief, waardoor er een soort sneeuwbaleffect kon ont staan. "Door de aanwezigheid van de besmetting en de luizenactivi teit in juni kon er een tweede besmetting optreden, die zich mo menteel openbaart", aldus de heer Bultje. Hij verwacht dat er van de percelen die al een of twee klassen naar beneden zijn gegaan er nog wel een aantal zullen worden afge keurd. "De percelen die nu goed zijn die blijven goed. Ik heb echter de in druk dat van de percelen die al ge deklasseerd zijn er nog wel een aantal verder in klasse zullen dalen of worden afgekeurd. Ze raken in een soort vrije val". Pootgoedmarkt De geruchten over veel afgekeurde percelen pootgoed heeft de prijs van de pootaardappelen al opgedra- ven. Of er werkelijk krapte op de markt zal ontstaan is echter nog al lerminst zeker. Vooral in het noorden van ons land heeft de pootgoedteelt ook te ma ken met droogte, waardoor er maar een matig tal onder de planten hangt. Aan deze planten groeit dus weinig pootgoed met een grote maat. De virusaantasting en de droogte samen zouden voor bepaal de rassen wel tot krapte op de poot goedmarkt kunnen leiden, meent Bultje, maar hij wil zeker niet spre ken van een dramatische situatie. Pas als eind augustus/begin sep tember de eerste cijfers van de na- controle bekend worden ontstaat een goede indicatie van de voorzie ning van de pootgoedmarkt. Volgens de NCB zit er beweging in het standpunt van de grote politieke partijen in Brabant over het streek plan. De NCB wijdde maandag j.l. een extra hoofdbestuursvergadering aan het streekplan, waar werd te ruggekeken op de grote demonstra tie in Den Bosch op 30 juni j.l. Als direkt resultaat van deze pro- Een bedrijfsverzorger uit Zuid-Holland (r) geeft pootgoedteier Ko Sto/s instructies over het gebruik van de selectiewagen. Op de foto geheel links werkverdeler van de VBAZ Wim van Groningen en de Schouwse werkverdeler Jan van de Velde (foto Pieter Honhoff). Vorige week dinsdag demonstreer den bedrijfsverzorgers van de Be- drijfsverzorgingsdienst Zuidhollandse Eilanden op verzoek van de Zeeuwse bedrijfsverzor- gingsdienst VBAZ de aardappelse- lectiewagen. De demonstratie vond plaats op het bedrijf van pootgoed teier Ko Stols te Zierikzee. Met de selectiewagen kunnen in normale situaties twee personen vier rijen tegelijk selecteren. Volgens machinefabriek Structural uit St. Annaparochie (Fr.) ligt de capaciteit 30 procent hoger dan wanneer de selecteurs hun werk lopend verrich ten. Bovendien zijn de arbeidsom standigheden sterk verbeterd, kunnen de selecteurs zich zittend be ter op de aardappelen concentreren en hebben ze ook een beter zicht op het gewas. De prijs van de selectie wagen bedraagt f 8.700,— (excl. BTW). De bedrijfsverzorgingsdienst op de Zuidhollandse eilanden heeft al twee van deze selectiewagens in gebruik, tot volle tevredenheid. De VBAZ overweegt voor haar mede werkers ook een selectiewagen aan te schaffen. De Schouwse poot- goedtelers toonden zich overwegend positief over de prestaties van de selectiewagen. "Het is een hele ver betering ten opzichte van de huidige situatie, maar ook aan de selectie wagen zijn nog verdere verbeterin gen mogelijk", zo meenden enkele aanwezigen. testdemonstratie vindt vandaag (vrijdag) een gesprek plaats tussen een zware delegatie van Gedepu teerde Staten en van de Gewestelij ke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap. Aan dat over leg zal namens de ZLM de heer W. van Veldhuizen, lid van het dagelijks bestuur, deelnemen. Gepraat wordt over de brief van negen punten die de NCB heeft gestuurd aan de pro vincie en die door de ZLM wordt on derschreven. Tevens wordt gesproken over de samenstelling van een commissie, die moet gaan beoordelen of uitbreiding van bedrij ven in de groene hoofdstructuur noodzakelijk is voor de continuïteit. Deze week heeft de NCB verder nog gesprekken met de grootste frakties in de Staten (PvdA, CDA en VVD). Op 17 juli a.s. zullen de Staten het streekplan definitief vaststellen. Het hoofdbestuur van de NCB rekent er op, dat op die dag namens elke af deling drie tot vijf leden in het Pro vinciehuis aanwezig zijn. Ook de ZLM heeft haar leden opgeroepen op 17 juli op te trekken naar Den Bosch. Intussen hebben Gedeputeerde Sta ten een definitieve nota van wijzi gingen aangeboden. Daaruit blijkt dat men op onderdelen tegemoet wil komen aan de bezwaren uit de landbouw. De glastuinbouwbedrij ven krijgen buiten de ontwikkelings gebieden toch ruimte voor bedrijfsuitbreiding, de volle- grondstuinbouw krijgt enige moge lijkheden voor ondersteunend glas en de intensieve veehouderij krijgt in De Kempen meer erkenning en ook mogelijkheden voor noodzakelijke hervestiging. Ten aanzien van be staande volwaardige agrarische be drijven wordt onderkend dat deze recht hebben op ontwikkelingsruim te voor behoud van de conituïteit. Beweging De NCB weet te melden dat een flink deel van de achterban van het CDA achter de bezwaren van de landbouw staat. Het vertrouwen groeit dat de aanhoudende stroom van protesten en bezwaren aan het adres van de politiek leidt tot een streekplan waarmee de boeren en tuinders in Brabant uit de voeten kunnen. Zeeland biedt als relatief schone landbouwprovincie belangrijke mo gelijkheden voor duurzame land bouw. Dat is de hoofdconclusie van het rapport "Kerend tij voor de land bouw", dat in opdracht van de pro vincie Zeeland is geschreven door het adviesbureau Nieuwland te Wa- geningen. Volgens het rapport ligt er voor de Zeeuwse landbouw een uitdaging om binnen Nederland en West- Europa de "tuin" te worden waar schone kwaliteitsprodukten worden geteeld. Hierbij moet niet direkt worden gedacht aan een volledige "moestuin", maar eerder aan een gebied waar tuinbouwmatige volle- grondsteelten met moderne milieu vriendelijke technieken in ruime vruchtwisseling staan met vermeer deringsteelten en hoogkwalitatieve akkerbouwteelten, afgewisseld met akkerbouwteelten voor de industrie. De onderzoekers kiezen dus voor een mix van verschillende richtin gen, die met elkaar duurzame land bouw in de provincie zouden kunnen bevorderen. Breed bouwplan Volgens het rapport is het ontwikke len van duurzame landbouw in Zee land heel goed mogelijk als gevolg van het huidige brede bouwplan in de akkerbouw, een relatief laag ge- bruiksniveau van hulpstoffen, een relatief goede opvolgingssituatie, een goede afzetorganisatie voor ak- kerbouwprodukten en een gunstig klimaat. De Zeeuwse situatie kent echter ook een paar zwakke plekken. Zo is de akkerbouw in Zeeland op dit mo ment sterk gericht op de produktie van industriële grondstoffen, is er sprake van nogal geïsoleerde regio's met een sterk eigen karakter, zijn er in Zeeland veel kleine bedrijven, ont breekt het op veel plaatsen aan zoet VERVOLG OP PAGINA 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1