Akkerbouwer bespaart kosten om de rek in zijn bedrijf te houden Geïsoleerde ligging Erik Dekker uit Hoofdplaat (Z-Vi) werkt veel zelf aan machines Vlak tegen de Westerscheldedijk in het Zeeuwsvlaamse Hoofdplaat ligt het ca. 50 ha grote akkerbouwbe drijf van Erik en Marian Dekker. Erik zit vanaf het midden van de jaren '80 in maatschap met zijn vader. In verband met de onzekerheid rond de installatiepremie - "een bedrag dat je niet zomaar laat lopen" - weet hij nog niet precies wanneer hij het bedrijf definitief overneemt. Vader Manus wordt dit jaar 65, maar hij werkt nog volop mee, vol gens eigen zeggen wel wat rustiger aan. De beslissingen over de be drijfsvoering praten ze gezamenlijk onder het koffie drinken door. De onbevooroordeelde kijk van Marian weegt hierbij altijd zwaar mee. Op en in de Zeeuwse klei (van 20 tot 40 procent afslibbaar) teelt Dek ker meest vrij traditionele akker bouwgewassen: tarwe, gerst, bieten, konsumptie- en pootaardap- pelen, erwten, capucijners, bruine bonen en graszaad. Het graszaad en de pootaardappelen zijn erbij geko men sinds Erik in de maatschap zit, met als doel wat hoger salderende teelten in het bouwplan op te ne men. Vollegrondsgroenten ziet hij niet zitten. "Vaak zie je dat telers in springen op teelten die breed gepro moot worden, met als gevolg dat de markt overvoerd raakt. Witlof is hiervan het meest schrijnende voor beeld. Het zou mij trouwens niet verbazen als het met de pootaard appelen dezelfde kant opgaat, als je ziet hoeveel er daarvan jaarlijks bijkomt". De teler houdt een zeer ruim bouw plan aan, waarin het aandeel van de verschillende gewassen jaarlijks wisselt. Normaal gesproken teelt hij maar vijf tot zes ha aardappelen, door het bijhuren van BBL-grond konden dat er dit jaar negen zijn. De vier ha capucijners - dit jaar voor het eerst - komen in mindering op de oppervlakte (konsumptie-)erwten, als een soort risikospreiding. Gras zaad ontbreekt dit jaar in het bouw plan omdat dit (tweejarige) gewas vorig jaar verdroogd is. Het bietena reaal bedraagt elk jaar 7 tot 71/2. ha, net zoveel als het quotum toelaat. Geïntegreerde teelt De akkerbouwer doet al voor het derde jaar mee aan de - door de DLV begeleide - geïntegreerde teelt bij onder meer suikerbieten. Het stre ven hierbij is om minder stikstof en beschermingsmiddelen toe te die nen. De motivatie van Dekker is vooral om hiermee kosten te bespa ren maar natuurlijk draagt hij ook het milieu een warm hart toe ("al is 'milieu' het meest misbruikte woord van deze tijd, uit hoofde waarvan de meest merkwaardige maatregelen erdoor gedrukt worden"). De teler probeert telkens onder de toege diende hoeveelheden van het voor gaande jaar te komen, wel rekening houdend met het seizoen natuurlijk. Wat betreft de gewasbescherming was Dekker met schoffel en rij- enspuit al vele jaren geïntegreerd bezig, alleen heette het toen nog niet zo. Wel is het lage- doseringsysteem erbij gekomen. Op het gebied van bemesting was er echter meer te verdienen. Aan de hand van een stikstofmonster eind februari wordt de (kunstmest-) stikstofgift bepaald. In kombinatie met een najaarsgift drijfmest heeft dit er al een keer toe geleid dat hele maal geen stikstof in de vorm van kunstmest nodig was. Drijfmest kost minder, maar een nadeel hier van is wel dat nooit precies bekend is wanneer de meststoffen vrijko men. "De interessantste bijeen komst van de telers die aan de geïntegreerde teelt meedoen is die aan het eind van het seizoen, als we eikaars resultaten naast elkaar leg gen plus de manier waarop die be reikt zijn", aldus de teler. Veel uren Erik houdt geen registratie bij van zijn gewerkte uren, maar hij schat dat zijn werkdag inklusief onder houd machines en vergaderen ge middeld ongeveer tien uur lang is, zes dagen per week. Daarbij komt het steeds vaker voor dat op zondag gewerkt wordt, bijvoorbeeld als net die dag de omstandigheden gunstig zijn om te spuiten of als de tarwe rijp is om te dorsen en er slecht weer is afgegeven. Zoals op elk ak kerbouwbedrijf is het werk ongelijk verdeeld in het jaar. Pieken zijn er onder andere in het voorjaar en tij dens de oogst in zomer en najaar. Vaak is het te druk om "klusjes" in en rondom huis te doen, die vervol gens blijven liggen. Dekker sr.: "Een boer is net een bulldozer. Het werk wat je voor je op je weg vindt dat doe je, maar langs de zijkanten valt er wel eens iets af. Dat werk blijft liggen, daar kijk je niet meer naar om. Behalve als je eens tijd over hebt, dan doe je het werk dat is blij ven liggen". Om de kosten van het bedrijf zo laag mogelijk te houden, en ook wel Om vanuit de rest van Nederland in Zeeuws-Vlaanderen te komen moet je met de boot over de Westerschelde, of via België. De ze geïsoleerde ligging vertaalt zich in een lagere prijs voor de produkten. "Het scheelt soms een halve cent per kg aardappe len", zegt Erik. "Bovendien zijn handelaren minder happig om hier zaken te doen, vooral in het oogstseizoen van de aardappe len. Helemaal onbegrijpelijk is dat ook weer niet. Zo waren we eens met twee rooiers aardappe len aan het rooien, levering af land voor een handelaar 'aan de overkant'. Toen viel de boot uit vanwege een defekt bij de aan landingsplaats. Lag het hele spul zomaar een halve dag stil, want je kunt de aardappelen ook niet aan een hoop gooien. Vroeger toen er nog veel handelaren in Zeeuws-Vlaanderen zelf zaten speelde dat probleem veel minder". Voor Marian en Erik Dekker mag de langverwachte brug over de Westerschelde er vandaag nog komen. "Het zou veel ver keersslachtoffers schelen, om de boot te halen wordt er nogal eens onverantwoord hard gere den", zegt Marian. "Ook ben je eerder geneigd om een kursus die in bijvoorbeeld Goes wordt gegeven te laten schieten, sim pel omdat je er teveel tijd mee kwijt bent. Een kursus die je eigenlijk best zou willen volgen". Windmolenpark Een ander lokaal probleem vormt het windmolenpark dat mis schien in de Hoofdplaatpolder wordt aangelegd. De provincie Zeeland heeft vijf lokaties op het oog, waaronder een gebied van 550 ha bij en op het bedrijf van Dekker. Erik: "Ik heb uiteraard niets tegen windenergie, maar wel tegen grootschalige projek- ten waar mijn bedrijf de dupe van wordt. Als het doorgaat ko men er hele banen met windmo lens dwars over mijn bedrijf te liggen. Het is duidelijk dat zoiets een enorme aanslag op het be drijf is. Overigens heb ik zelf de rapporten bij de provincie moe ten opvragen, uit zichzelf sturen ze niets. Die hele papierwinkel maar vooral de onzekerheid is ontzettend deprimerend". Erik en Marian Dekker met hun dochtertjes Inge (2 A) en Ellen ('A). omdat het een hobby van hem is, doet Erik veel contructiewerk zelf. De ervaring die hij heeft opgedaan door jarenlang meewerken op een loonbedrijf komt hem hierbij nu goed van pas. In de eerste week van juni dit jaar viel de regen met hoos- bakken tegelijk uit de hemel, en was het veel te nat om het land op te kunnen. Dat kwam de akkerbouwer uit Hoofdplaat echter nog niet zo slecht uit, want hij kon toen mooi de verschillende (tweedehands ge kochte) onderdelen van een hef- mast opspuiten, en - na drogen - in elkaar zetten. Echt een 'regenklus'. Ook het onderstel voor de tank van de sproeimachine en de hefbok tus sen de roterra en de zaaimachine zijn enkele voorbeelden van eigen constructies. "Iedere ondernemer moet zijn kosten zien te beperken, maar dat geldt nu natuurlijk in het bijzonder voor de akkerbouw. Dat we veel minder dan vroeger werk tuigen en machines nieuw kopen - en dat geldt tegenwoordig voor veel akkerbouwers - heeft volgens mij ook rechtstreeks zijn weerslag op de landbouwmechanisatiebe- d rijven". De teruglopende inkomsten zijn er ook debet aan dat er niet wordt geïnvesteerd in de bedrijfsgebou wen. Erik: "De schuur die er nu staat is totaal verouderd en aan ver vanging toe, maar ik kan het niet zo uitrekenen dat ik er een nieuwe voor in de plaats kan zetten. Dus behel pen we ons met de huidige schuur, inefficiënt ingericht als die is. Het is vooral lastig dat de hoek waar ik mijn gereedschap bewaar en de plek waar ik voldoende ruimte heb om aan machines te werken uit el kaar liggen". Als om aan te geven dat de markt van sommige akkerbouwprodukten echt flink is teruggelopen wacht in de schuur nog de oogst van 2,6 ha blauwmaanzaad, 5 ha bruine bonen en 5 ha gerst op een afnemer. Vol gens Dekker moet het blauwmaan zaad (oogst '89) minimaal f 2,50 per kg opbrengen, en na drie jaar bewaren zelfs drie gulden, doch de prijs schommelt nu tussen f 1,20 en f 1,30 per kg. Hij overweegt om toch te verkopen, ten eerste om van de zorg verlost te zijn en ook omdat het zaad niet eindeloos bewaard kan worden. Vorig jaar heeft de teler ook nog wat blauwmaanzaad ver bouwd, doch dit heeft hij voor f 1,35 per kg meteen af land ver kocht. "Dit gewas hebben we dus geschrapt uit het bouwplan. Maar ja, als je zo gaat rekenen blijft er bij na niets meer over. De gerst zal wel voor voerprijs weg moeten, en de prijs van de bruine bonen is nu on geveer 80 tot 90 ct tegen normaal f 1,80 per kg". Dekker zou graag zien dat er ver band gelegd wordt tussen de over schotten hier en de grote tekorten in de Derde Wereld. Een produkt als bruine bonen leent zich zijns inziens uitstekend om als voedselhulp naar Afrika te worden gezonden. Door de kosten in de hand te hou den weet Dekker nog steeds rek in zijn bedrijf te houden. "Als straks mijn vader uit het bedrijf stapt ont staat er weer wat ruimte, maar als de inkomsten blijven dalen is de rek er op een gegeven moment natuur lijk uit", zegt Erik. Onder de koffie Echte alternatieven om de teruglo pende bedrijfsinkomsten mee op te vangen overweegt Dekker nog niet. Wellicht dat ze als de kinderen wat groter zijn een mini-camping erbij gaan houden, een populaire tweede tak in Zeeland. Vroeger was er ook al recreatie op het bedrijf, in de vorm van verhuur van het voormali ge woonhuis als vakantiehuisja Het huis is inmiddels zover vervallen dat dat nu niet meer mogelijk is. Ook is Erik niet beducht om een gokje te wagen met een alternatieve teelt. In verband met alle regels en belem meringen aan het houden van die ren wil hij zich wel tot de plantaardige tak beperken. De ak kerbouwer oriënteert zich vooral door gesprekken met kollega's ("het is na vergaderingen vaak inte ressanter dan tijdens"), maar na tuurlijk ook aan de hand van gerichte informatie van het be drijfsleven. Wat er ook gebeurt op het bedrijf, het wordt van tevoren onder het koffie drinken doorgepraat. Ook Ma rian is volledig bij het bedrijf betrok ken, al werkt ze niet op het bedrijf zelf mee. Hierdoor heeft ze een fris se kijk, die het gesprek soms een onverwachte wending geeft. "Toen we, een paar jaar geleden alweer, aan een nieuwe trekker toe waren, vroeg ze ineens of een bepaald merk wel lekker zat, terwijl mijn va der en ik alleen maar naar 'prijs en prestatie' keken. Maar als je in een drukke tijd dagen achtereen op de trekker zit is bediening en comfort minstens zo belangrijk", zegt de jon ge akkerbouwer. Lex Kattenwinkel Het bedrijf van Erik Dekker. Geheel rechts het oude - inmiddels vervallen - woonhuis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17