Tuinbouwklanken Meer coördinatie praktijkonderzoek Vakantietijd Asperges brengen te weinig op Tuinders bezorgd over prijsvorming Een uitbundige groei en bloei Bezoek de bloemenveiling in de zomervakantie Laatste cel met verse compost Onderzoek naar schone grondteelt Tweede editie Holland Casino Breda Derby 15 Voor veel middelbare scholieren in de BARONIE is de vakantietijd weer gekomen. Tijd om een centje bij te verdienen. De kansen liggen voor het oprapen. Zeker in de volle- grondsgroenteteelt en de aardbei enteelt. Deze takken van de tuinbouw zitten te springen om va kantiewerkers. Het is nu volop oogsttijd in de aard beien, zomerprei etc. En het planten van winterprei begint ook al. Jam mer dat er van hogerhand zo tegen gewerkt wordt. Laat de kinderen toch een leuke zakcent verdienen. Het gaat echt niet om grote bedra gen. De meesten komen voor de va kantie, de brommer of de cd-speler. Als ze eenmaal genoeg hebben zie je ze niet meer. Daarbij wordt er heel veel in stukloon gewerkt, zodat de kinderen kunnen gaan en komen wanneer ze dat zelf willen. Zodra de temperatuur 's middags boven de 23 a 24 graden stijgt, zie je nie mand meer, allemaal zijn ze dan naar het zwembad. Met zulke situa ties moet je als ondernemer ge woon rekening houden. Je moet die kinderen ook willen begrijpen en aanvoelen. Je bent toch zelf ook jong geweest!! Vakantietijd, als het even kan ook voor de ondernemer. In de glasteelt gebeurt dit op grote schaal. Voor deze telers is vakantie beter te plan nen dan voor vollegrondstelers. De kas kan men tenslotte gewoon leeg ruimen, leeg laten liggen, op vakan tie gaan en na terugkomst weer vol- planten. Dit wordt door zeer veel telers gedaan. Maar voor mensen met een vollegrondsbedrijf is vakan tie net zo belangrijk. Even alles van zich afzetten, en na terugkomst vol goede moed er weer tegenaan. Vooral voor de telers die een slecht jaar achter de rug heb ben, zowel zakelijk als gezondheid betreffende, is vakantie eerder noodzaak dan een verzetje. Daarbij, in de vakantietijd, is er niet veel te verdienen voor de telers. Al veel ja ren is het zo: vrouwen bloot, handel dood. Natuurlijk is er weieens een uitschieter. Maar die kun je tellen op de vingers van een hand. De aanvoer van asperges op de Veldhovense veiling steeg dit jaar met 65% naar 2 miljoen kilo, die op de veiling in Grubbenvorst met bijna 40% tot 8,5 miljoen kilo. De belangrijkste oorzaak van de aanzienlijk grotere aanvoer, was niet alleen het warme weer in mei en ju ni. De toenemende aanvoer uit lan den als Spanje, Griekenland en Duitsland speelde ook een rol. Daar naast steeg het aantal telers in de regio met vijf tien procent. Door al deze factoren daalde de op brengst aanzienlijk. Een kilo asper ges leverde dit jaar gemiddeld f 5,73 op, tegen vorig jaar nog bij na drie gulden meer: f 8,68. Vooral de mindere soorten leverden door de snelle groei van het witte gewas niet veel op; voor veel telers is het asperge-seizoen pas goed, als ook de mindere soorten een redelijke prijs opbrengen. Op het terrein van Manege Hippisch Centrum aan de Overakkerstraat in Breda vindt op 14, 15 en 16 augus tus a.s. de tweede editie plaats van de Holland Casino Breda Derby. De finale kent 21 hindernissen, waar van de helft uit natuurlijke obstakels bestaat. Daarnaast zijn er diverse spring-, dressuur- en tuigpaardenru- brieken, alsmede demonstraties. De toegang is gratis. Vakantiewerkers helpen bij de bessenpluk (foto Anton Dingemanse) Telers van bol-, knol- en wortelge wassen in WEST-BRABANT zien de prijsvorming met zorg tegemoet. Vrijwel niets gaat. Prei doet tussen de 50 cent en een gulden, tegen vo rig jaar rond deze tijd f 3,— per kg. Bij dit gewas ga je nu duidelijk zien wat de rol van de verschillende be middelingsbureaus is geweest. Streken waar tot voor kort nooit prei heeft gestaan zien er nu groen van. In Groningen is het areaal prei sterk uitgebreid. Veel akkerbouwers heb ben er voor geïnvesteerd. Zoals de cijfers er nu voor liggen is er een uit breiding van ruim 1000 ha. Een ne gatieve bijkomstigheid is dat er voor weinig geld volop preiplanten te koop zijn. Zelfs nu nog is het de be doeling dat er prei de grond ingaat. Komkommers en tomaten brengen nog maar incidenteel een hogere prijs op. Doordraaien is meer regel dan uitzondering. Vanaf West-Brabant zijn de eerste plantuien verhandeld. Zowel kwali teit als opbrengst zijn niet slecht. De prijs echter laat het afweten. Vrije plantuien brengen minder dan de kostprijs op. Bij de kontraktuien doet zich uiteraard weer het verschijnsel voor dat de afnemer wat moeilijk gaat doen. Het rooien gebeurt een aantal dagen later dan afspraak. Op deze manier gaat er van de prijs een paar centen af. De ene dag is het te nat om te rooien, plantuien worden dan te zwart. De andere dag zitten er nog te veel groene hoeken in. Nog maar een dag uitstel omdat het gewas niet voldoende is afgerijpt. Dit zijn een aantal voorbeelden om op een 'nette' manier onder bepaal de voorwaarden uit te komen. Het aanbod is voor de afnemer belang rijker dan de kwaliteit. Hetzelfde verhaal is te zeggen van de oogst van de diverse peensoor- ten. Was- en bospeen maken op de veiling geen hoge prijs. Een tuinder is met bossen gestopt omdat van de opbrengstprijs het arbeidsloon niet betaald kon worden. Ondanks lage aanvoer op de veiling brengt winterpeen 80 cent minder op dan een jaar geleden. In de winkel daar entegen weet men nog aardig van de prijs. Een negatief gevolg van de slechte start van kontraktteelten is dat de prijs voor volgend jaar zal dalen. Prei is hiervan een mooi voorbeeld. Mo menteel gaan er containers kon- traktprei weg voor bijna 40 cent per kg. Enkele afnemers hebben laten doorschemeren dat de prijs volgend jaar dichter bij de 30 dan bij de 40 cent zal liggen. Wellicht dat hier wat bluf bij zit. Er zijn niet veel tuinders meer die de beschikking hebben over voldoende personeel om dage lijks een of meerdere containers te vullen. Misschien dat het tekort aan personeel in de tuinbouw bij enkele teelten weer voor een hogere prijs gaat zorgen. In de maand juli is THOLEN op zijn mooist. De vele percelen bloemen sieren dan de polders in nog meer kleuren en dit is een gratis attraktie voor menig toerist. De eerste over jarige bloemen zijn of worden al ge oogst en de vroegste percelen zomerbloemen o.a. gipskruid zijn ook al weer uitgebloeid. Deze bloemen hebben een betere bloeitijd achter de rug dan vorig jaar, toen van de meeste percelen van deze bloemsoort vrijwel geen zaad opgedaan is door de natte maand juni. Bij bloemsoorten die een korte bloeitijd hebben wordt de opbrengst voor een groot deel bepaald door de weersomstandigheden tijdens deze korte bloeiperiode. Droog zonnig weer is voor de meeste bloemen ideaal voor de zaadzetting, waarbij dan veel bestuivende insekten ak- tief zijn. De vroege-aardappeloogst is nog steeds in volle gang, al is de run om voor de rooidatum van 28 juni alles gerooid te hebben weg. Dit is gelijk te merken in de aanvoer op de vei ling Sint-Annaland e.o. Aanvoeren van meer dan 400 ton per dag bete kenen met de huidige opbrengsten heel wat hektares, zodat er behoor lijk wat meer voor de rooidatum ge veild zijn dan vorige jaar, maar echter voor minder geld. De afgelo pen week was het met een redelijke opbrengst en goede kwaliteit een stuk beter. De opbrengsten zullen na de overvloedige regen de komen de dagen behoorlijk stijgen, hopelijk wordt de markt niet overspoeld. De klachten die er de laatste tijd re gelmatig komen van de handel over sortering en kwaliteit doet de naam Alvantho geen goed. De veiling Sint-Annaland e.o. heeft als grootste aardappelveiling naam gemaakt in de loop der jaren. Dit moeten we niet afbreken, de handel kan alleen voor een betrouwbaar produkt van goede kwaliteit de hoogste prijs geven. Op de groenteveilingen wordt ech ter momenteel de kwaliteitsbewa king tot in het extreme doorgevoerd door in vele klasseringen te keuren, waarbij menig teler zich afvraagt of de keurmeesters door de bomen het bos nog wel zien. Een goede keuring van een produkt is wel noodzakelijk om de handel een betrouwbaar blokprodukt aan te bieden. Daar zijn de veilingen groot mee geworden. Het valt ech ter in de praktijk niet mee om hier aan te voldoen omdat de eisen voor klasse I zeer hoog opgeschroefd zijn. Het is nog steeds geen fa- brieksprodukt, wat wel eens verge ten wordt. In juli en augustus organiseert Bloe menveiling Holland speciale rondlei dingen voor bezoekers. Een rondleidster vertelt dan uitgebreid over het reilen en zeilen van de bloe menveiling. Bezoekers die met deze rondleiding mee willen lopen moe ten zich om 8.30 uur melden bij de ingang 'Tourists' aan de Elsenzijde van het veilingterrein. De rondlei ding duurt tot ongeveer 11.00 uur. Van tevoren aanmelden is niet no dig. De data waarop deze rondlei dingen plaatsvinden zijn 14 juli, 17 juli, 22 juli, 24 juli, 29 juli, 31 juli, 5 augustus, 7 augustus, 14 augustus, 19 augustus, 26 augustus en 28 augustus. Via een speciale bezoekersroute kan men ook zelfstandig kennis nemen van alle aspecten van het veilpro- ces. De grootste koelcel ter wereld, de acht klokken, de distributiehal en de aanvoerhal zijn onderdeel van de ze route. Deze bezoekersroute is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 10.00 uur. Don derdag is geen geschikte dag om de veiling te bezoeken omdat het veilen dan al vroeg eindigt. De entreekosten zijn f 4,00 per persoon en f 2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Eind juni vulde champignonkwe- kersvereniging CNC voor de aller laatste keer een cel met verse compost. Deze feestelijk omklede gebeurtenis vond plaats bij kwekerij Gebr. Van de Tillaart uit Mariaheide. De nieuwe compostsoorten worden rechtstreeks in de cellen gebracht. Verse compost werd traditioneel eerst op de vloer voor de cellen ge deponeerd, vervolgens in de voor- raadbak van de vulmachine gegooid en dan met transportbanden naar de champignonbedden geleid. Er hoeft nu geen compost meer op de kwekerij uit te zweten, wat met am- moniakuitstoot gepaard gaat. Dat proces vindt voortaan uitsluitend plaats in de tunnelbedrijven in Mils- beek en Moerdijk. In die moderne compostfabrieken wordt alle uit gaande ammoniakhoudende lucht met een luchtwasser gezuiverd. Het Produktschap voor Siergewas sen gaat bijna drie ton bijdragen aan onderzoek naar schonere teelt in de grond. De proefstations in Naald wijk en Aalsmeer bekijken hoe ver vuiling van het oppervlaktewater door kunstmest voorkomen kan worden. Het onderzoek bestaat uit twee onderdelen. Bij het eerste wor den op tien gewone bedrijven me thoden getest om uitspoeling van kunstmest te voorkomen. Tegelijker tijd wordt op één bedrijf een water en mineralenbalans beproefd. Ir. Marcel Stallen (35) is door het Produktschap Siergewassen aan gesteld als onderzoekscoördinator voor de tuinbouw. Hij is de eerste van twee coördinatoren die moeten bekijken welke onderzoeken voor de sector van belang zijn. Dat gebeurt in opdracht van het Landbouw schap en de Produktschappen voor Siergewassen en voor Groenten en Fruit. De twee beoordelen verder de resul taten van het werk op instituten en proefstations. Ook stemmen ze de onderzoeken op deze instellingen beter op elkaar af. Dit is nodig, zeker nu de tuinbouw steeds meer geld voor onderzoek op tafel legt. Dat geld moet zo goed mogelijk besteed worden. Het Programma Advies Commissies (PAC's) worden door de coördanito- ren in de functie van secretaris bij gestaan. Die PAC's moeten een visie voor meerdere jaren ontwikke len voor het praktijkgerichte en het fundamentele onderzoek. Daar naast adviseren zij hierover de fi nanciers vanuit het bedrijfsleven. De coördinatoren worden gevoed door ideeën uit het bedrijfsleven. Dat gebeurt onder meer door de in te stellen Commissie Tuinbouwon- derzoek. De twee nieuwe functiona rissen krijgen onderdak bij de beide tuinbouwproduktschappen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15