■Öajo§ Prijzen groente en eerste helft '92 flink lager 'Open Poort' Thoolse tuinen Tuinbouw Produktschap steekt geldt in gewasbescherming Imago tuinbouw moet beter Belgen verwachten problemen door grote appeloogst 'Normale' appeloogst Frankrijk GASTEN 14 De eerste helft van 1992 is voor de Nederlandse groente- en fruitsector minder goed uitgevallen dan vorig jaar. De totale veilingom zetten daal den met zes procent tot f 2,2 mil jard. 'Dat is dus duidelijk de terugslag waarvan iedereen wist dat die vroeg of laat moest komen', aldus voorzitter Jaap van der Veen van het Produktschap voor Groen ten en Fruit. Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen heeft becijferd dat de om zet tot medio mei nog 10 procent achter lag bij die van het topjaar 1991. Door het warme weer is ech ter in enkele weken tijd weer een deel van die achterstand goedge maakt. In vergelijking met 1990 is de tot nu toe behaalde omzet 10 procent hoger. De veilingomzetten van glasgroen ten daalden volgens een PGF- raming met 6,5 procent, en die voor vollegrondsgroenten zelfs met 20 procent. De champignon- en fruit sector boekten wel meeromzetten van resp. 10 en 14 procent. Bij de champignons verhult de gestegen aanvoer dat de prijzen bar laag zijn. De geëxporteerde hoeveelheden la ten een wat positiever beeld zien. De export van glasgroenten steeg in tonnen met één procent, die van vollegrondsgroenten met 13 pro cent en die van champignons met 17 procent. De hoeveelheid geëx porteerd fruit daalde door de kleine oogst met 17 procent. Over de hele De Belgische fruittelers verwachten dit jaar 400.000 ton appels te kun nen oogsten, tegen gemiddeld 250.000 ton in de jaren 1985 t/m 1990. In verband met deze grote oogst maken onze zuiderburen zich zorgen over het vinden van voldoen de legale plukkers, over het gebrek aan voldoende koelruimte en over de afzet. Fruitareaal groeit Het areaal met fruit in België blijft groeien. Met de telling van 13 mei 1991 is de oppervlakte (excl. be schermde teelt) met bijna 5 procent uitgebreid in vergelijking met het jaar daarvoor. In totaal bedroeg het areaal in 1991 iets meer dan 13.600 ha. In Belgë wordt nog betrekkelijk veel fruit op hoogstam geteeld. De oppervlakte kersen op hoogstam is zelfs vorig jaar licht uitgebreid 1,8%). Opvallend is verder de nog steeds sterke groei van het areaal met het appelras Jonagold. Ook de oppervlakte met Conference werd in 1991 in België licht uitgebreid. België: Tuinbouwtelling van de fruitteelt (excl. beschermde teelt). in ha. 15-5-1990 15-5-1991 in Hoogstam 845 827 - 2,1 - appelen 159 146 - 8,2 - peren 99 96 - 3,0 - kersen 386 393 1,8 - pruimen 174 160 - 8,0 - andere 27 32 18,5 Laagstam 11.465 12.075 5,3 - Appelen 7.489 7.803 4,2 - Golden Delicious 969 970 0,1 - Jonagold 3.708 4H9 11,9 - andere 2.812 2.68« - 4,5 - Peren 2.981 3.139 5,3 - Conference 1.984 2.119 6,8 - andere 997 1.020 2,3 Kersen 895 805 10,1 Pruimen 74 81 - 9,5 andere 24 46 91,7 Aardbeien 612 611 - 0,2 Bessen en frambozen 86 91 5,8 Totaal Fruitteelt 13.007 13.605 4,6 linie bezien is het volume redelijk op peil gebleven, maar heeft de prijs een flinke veer moeten laten. MacSharry en GATT Van der Veen noemde het tijdens de bestuursvergadering van het PGF positief voor de tuinbouwsector dat de EG besluiten heeft genomen over de MacSharry voorstellen, omdat dit de totstandkoming van een GATT-akkoord vergemakkelijkt. Vol gens de PGF-voorzitter blijven de negatieve effecten van 'MacSharry' voor de tuinbouw beperkt. En: 'Ge zien de voorlopig vrij ruime compen saties voor de akkerbouw is op korte termijn geen schokeffect in tuinbouwrichting te verwachten. Op langere termijn moet wél rekening J van der Veen worden gehouden met een verder verdringingseffect', aldus Van der Veen. Het imago van de Nederlandse tuin bouw wordt bedreigd door het ar beidsklimaat. De sector moet aantrekkelijker worden gemaakt voor mensen die werk zoeken. De tuinders moeten daartoe onder meer hun 'werkgeverschap' ver beteren. Dit zei Jaap van der Veen, voorzitter van de tuinbouwproduktschappen, op een kaderbijeenkomst van het Christelijk Nationaal Vakverbond op de Floriade. De voorstellen van de Commissie-De Boer voor oplossing van het gebrek aan arbeidskrachten in de tuinbouw, noemde Van der Veen 'een goede zaak. Ik hoop dat het hiermee lukt uit onze nadelige positie te komen'. Het zachte weer zorgde bij de vollegrondsgroenten voor een ruim aanbod, waardoor de veiHngomzet het afgelopen halfjaar 20 procent daalde. Bij spruiten (foto) en prei kon een goede exportvraag dit 'extra aanbod' deels opvangen (foto Peter Mastenbroek) Op zaterdag 18 juli a.s. gaan de poorten van een drietal Thoolse tui nen open voor het publiek, ledereen die belangstelling heeft om eens binnen de heggen van deze tuinen te kijken, is van harte welkom. Qua aanleg en materiaal heeft elke tuin z'n eigen karakter en is derhal ve de een niet vergelijkbaar met de ander. De beste beeldvorming wordt verkregen door ze alle drie te bezoeken. Het betreft de volgende tuinen: Proefveld van de Zaadteeltstudie- klub, gelegen aan de Langeweg (te genover de veiling) te St. Annaland. Uitgebreid sortiment éénjarige zaai bloemen. Voorzien van naambord jes. Vakbekwame mensen voor rondleiding aanwezig. Mevrouw M. van Lammeren (De La gune); bij de jachthaven. Speciali teit; heerlijk ruikende rozen uit grootmoeders tijd, benevens kuip- planten. Daarnaast enkele exposi ties. Binnen: Schilderijen -met bloemen als onderwerp- van me vrouw Addy Bliek uit Haamstede. De schilderes is die dag persoonlijk aanwezig. Buiten: Tuinbeelden en Potteria D.L. Koppenhol, Bram Groenewege- weg 4 te Poortvliet, gelegen aan de weg Poortvliet - St. Annaland. Naast bomen, heesters en planten- borders, vooral rozen. Een uitgebreid sortiment rozen in struik-, stam- en klimvorm. Dit alles wordt u getoond op zater dag 18 juli a.s. 's-middags van 2 tot 5 uur. De toegang is gratis. Moch ten de tuinen vanwege hun beschei den omvang en opzet niet aan uw verwachting voldoen, geen nood want het hele eiland Tholen is om deze tijd van het jaar één grote tuin met vele bezienswaardigheden waaronder plaatselijk een veelheid aan bloeiende bloemzaadpercelen. Tholen laat zich er op beroemen, als zijnde het land van de vele bloemen, velden vol met Dahlia's, Violen, Margrieten en Campanula's. Het heeft vrijwel allerwegen, hierdoor grote bekendheid gekregen, reisgezelschappen uit stad en land, komen kijken naar bloem en plant. Ze worden gemoedelijk opgevangen en door iedereen gastvrij ontvangen, ook de planten zijn er zeer mee ingenomen, 't is immers voor hun dat de mensen komen. Zij tonen dat blijmoedig en spontaan, aan allen die er naar kijken gaan, de bomen, het koren en het riet, komen er voor in beweging zoals U ziet. De bomen klappen in hun handen, uit blijdschap voor de vriendschapsbanden, het koren buigt uit eerbied voor de gasten hun rijpe aren voor al die enthousiasten. Het riet wuift minzaam en bedeesd, voor alle drukte wat bevreesd, de Trompetbloemen schetteren jubelend hun fanfare en verspreiden trots de blijde mare. De Violen stemmen snel hun snaren en musiceren met elegante gebaren, de mensen werkend op het land, groeten loyaal met opgeheven hand. Het water in de Eendracht lacht, ha, ha, wie had dat ooit van Tholen gedacht. Weidehof 1991 in van 1990 Het Franse ministerie van Land bouw heeft in een eerste raming de handelsproduktie van appelen in Frankrijk gesteld op 1,9 miljoen ton. Hiermee ligt de produktie ruim bo ven die van 1991, toen nachtvorst voor een kleine oogst zorgde. De verwachte oogst van 1992 is één procent groter dan het gemiddelde van de jaren 1986 t/m 1990. De geraamde handelsproduktie van Golden Delicious zal volgens de Fransen in 1992 onder de 1,1 mil joen ton blijven. In de voorgaande jaren, behalve 1991, kwam de pro duktie gemiddeld 8 procent hoger uit. De Franse perenoogst zal dit jaar waarschijnlijk de grootste worden van de afgelopen vier jaar. Aan het project gewasbescher mingsregistratie gaat het Produkt schap voor Siergewassen f 32.000,— bijdragen. Hierbij wordt een methode ontwikkeld voor het op de computer vastleggen van het gebruik en het effect van bestrijdingsmiddelen. Doel is uitein delijk het zuiniger omspringen met deze middelen. De automatiseringsorganisatie voor de tuinbouw SITU voert het project uit. Andere financiers zijn het Land bouwschap en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland. Het Produktschap trekt verder f 55.000,— uit voor het project Haploïdencultuur Gerbera. Dit pro ject kan ertoe leiden dat tuinbouw- gewassen veel sneller vermeerderd worden. Dat is van belang voor de ontwikkeling van rassen die langer houdbaar en resistent tegen ziekten zijn. Tenslotte is f 25.000,— bestemd voor de ontwikkeling van een zo eenvoudig mogelijk systeem om de kwaliteit van perkplanten te beoor delen. Dit gebeurt door de keuring sinstelling NAKG.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14