Nieuws Stichting ruimt misverstanden over knoflook uit de weg Bebaarde tarwe komt terug Nieuwe holding brengt slachtcapaciteit terug Stoelendans landbouwattachés Agrarische Hogeschool Delft levert 172 ingenieurs af Brochure 'Knoflook van eigen land' Cehave/Encebe: Begrip '1KB' aan banden 10 Dat je in Nederland geen goede knoflookbolien kunt telen is een groot misverstand. Een van de vele. Om al die misverstanden eens en voor altijd de wereld uit te helpen heeft de Stichting Roos en Lelie de brochure 'Knoflook uit eigen land' samengesteld. Volgens de stichting kunnen er goe de redenen zijn om knoflook in de tuin te planten. Het sterk riekende bolgewas houdt bijvoorbeeld ziek ten en plagen weg van andere ge wassen, en het is natuurlijk plezierig in vrijwel het hele seizoen over groe ne knoflook te beschikken om in de soep te doen. Als je er van houdt tenminste. Een probleem is dat er voor 'moestuiners' nog geen gekeurd pootgoed van Nederlandse afkomst in de handel is, en het planten van afzonderlijke teentjes consumptie- knoflook vaak op een teleurstelling uitdraait. Dus is men aangewezen op buitenlands of ongekeurd poot goed. De losse tenen moeten wor den geplant op grond waar de voorgaande vier jaar geen uien, sja lotten, prei, tulpen, lelies, asperges of andere familieleden van de knof look (allemaal Lelieachtigen) heb ben gestaan. Het planten van rijen ui en knoflook om en om heeft als voordeel dat de uienvlieg wegblijft. Knoflook wordt in het najaar geplant. Knoflook is naast een voedingsge was een medicinaal gewas. Het helpt niet tegen alle kwalen, maar wel tegen vele De belangrijkste werking ligt in het voorkomen van ziektes: het verlaagt de bloeddruk, heeft een antibiotische en antivirale werking en heeft een cholesterol verlagend effect. In rauwe vorm kunt u overigens beter niet meer dan drie tenen per dag consumeren, gekookt kunt u net zo veel gebrui ken als u wilt. Er zijn vele truukjes die knoflooke ters kunnen toepassen om de hin derlijke geur kwijt te raken ('zelf passen we deze nooit toe, omdat we het helemaal geen vervelende geur vinden', aldus de auteur van de brochure T. van Asseldonk). De meest toegepaste is het eten van peterselie na de knoflook. Ook een leuke, en niet minder werkzame: an deren vragen ook knoflook te eten. Professioneel Een toenemend aantal Nederlandse boeren neemt knoflook als bijteelt ter hand. Tot nu toe is dat inciden teel, maar als het aan de Stichting Roos en Lelie ligt krijgt de teelt in Nederland een wat professioneler karakter. Daartoe begeleidt de stich ting naast consumptietelers ook plantgoedtelers. Telers die belangstelling hebben om met knoflook te beginnen kunnen contact opnemen met teeltbegelei der Jacko Obels van de Stichting Roos en Lelie, Slimstraat 112, 5071 EN Udenhout (tel. 04241-4404). Zijn bd-bedrijf 'Wilgenroosje' ver zorgt de selectie en veredeling voor de stichting. De uitgave 'Knoflook van eigen land' kost f 15,— en is te bestellen bij T. van Asseldonk, Rijksstraatweg 158, 6573 DG Beek/Ubbergen, tel. 08895-41806. Op 2 en 3 juli werden de getuig schriften van de Agrarische Hoge school Delft uitgereikt. De studierichting Landbouw beet de spits af op 2 juli met 24 Ingenieurs (ing.). Diezelfde avond werden ook 81 studenten Tuinbouw gediplo meerd. Vrijdag 3 juli was het de beurt aan de studierichting Bedrijfs kunde, waar 67 studenten afstu deerden. Ze mogen ook de titel ing. voor hun naam zetten. Zesenveertig eerstejaars studenten van de nieuwe studierichtingen Mi lieukunde en Levensmiddelentech nologie kregen hun propaedeutisch getuigschrift uitgereikt door Dr. Ir. H. Beltman, directeur Landbouwon derwijs van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Voor deze nieuwe studierichtingen worden in Delft in augustus ruim 100 eerstejaars studenten ver wacht. Daarnaast zal de nieuwste studierichting Agrarische Accoun tancy met ca. 25 studenten in de Propaedeuse starten. In de vierjarige studierichting Land bouw zijn 24 studenten geslaagd, waaronder Lennert van Arenthals, Agrarische Hogeschool Delft Kats, Kees Bakker, 's-Gravenpolder, Johan van Dalen, Bergen op Zoom, Mariel Haak, Hoek, Bart de Nijs, Clinge, en Maja Wondergem, Waarda In de vierjarige richting Tuinbouw zijn 81 studenten geslaagd waaron der M. Adriaans uit Mierlo en A. Wisse uit Vlissingen. In de vierjarige HBO-studierichting Bedrijfskunde zijn 67 studenten geslaagd, waaronder Hans de Bie, Chaam, Josien Boll, Doeveren, Gui- do van Engelen, Chaam, Edwin Ganzeman, Noordgouwe, Susan de Koek, Best, Ramon Lips, Eindhoven, Harold de Maat, Lamswaarde, Mar cel Mol, Noordgouwe, Wim van de Noort, Fijnaart, Richard van Opstal, Zundert, Ina Verkruysse, Schoondij- ke en Marco van Wijk, Dinteloord. Hier en daar zijn vorig najaar voor het eerst weer extra bebaarde win- tertarwes verschenen. Het gaat hier om de rassen Soissons en Florin van Ceres Nederland BV. Extra be baarde tarwerassen werden vroeger op ruime schaal geteeld en lijken dus nu weer terug te komen Ceres Nederland zaaide de rassen in het najaar van 1990 in Nederland in. De resultaten waren bemoedigend en gaven aanleiding er in de praktijk mee door te gaan. Volgens de Bre dase groothandel in landbouwza- den, die tot voor kort hoofdzakelijk in mais gespecialiseerd was, ligt de opbrengst op het niveau van de hoogproduktieve voertarwerassen. Het geoogste produkt heeft een pri ma bakwaarde en is geschikt voor verwerking door de bloemmolens. Een extra pluspunt van het ras Flo rin is zijn opvallende weerstand te gen ziekten, aldus Ceres. Daarom heeft dit ras onder meer de belang stelling van de Zeeuwse Vlegel. Het is geen geheim dat het met de varkenssektor niet zó florissant gaat. Ook de zich veelvuldig als marktleider profilerende Encebe- coöperatie weet daarvan mee te praten. Er gloort evenwel thans voor de Encebe weer hoop nu de Cehave deze in de armen genomen heeft, door middel van een financiële in jectie van f 75 miljoen, beschik baar gesteld door Cehave en 'de' banken. Daarbij blijft tevens de le denreserverekening van de Encebé ad f 28 miljoen voor de nieuwe Vleesgroep beschikbaar. Er komt namelijk een Vleesgroep en een Veegroep in de nieuwe combi natie: de holding Cehave/Encebe, die per 1 juli van dit jaar is opge richt. De vleesgroep onder leiding van ing. Baarda zal zich gaan bezig houden met het slachten, verwer ken en afzetten van varkens- en rundvlees. De Veegroep onder lei ding van drs. T. de Ruyter is belast met alle aktiviteiten van voorziening van fokmateriaal, biggendiensten en de inkoop van varkens voor de Vleesgroep. Sanering Op jaarbasis is voor de sanering f 40 miljoen beschikbaar. Zo zal de slachtcapaciteit worden terugge bracht van 100.000 naar 80.000 per week. Geslacht zal worden in Boxtel, Helmond en Oudewater. De lokaties Breda, Uithoorn en Roosen daal worden opgegeven. De totale werkgelegenheid zal met 250 ar beidsplaatsen verminderen. De hoofdzetel van de nieuwe onder neming is Veghel. Daar worden alle Cehave-aktiviteiten en de Veegroep gecentraliseerd. Voor de Vleesgroep zal Boxtel het coördinatiepunt zijn. Produktgroepen Er is een aantal vleeskwaliteitspro gramma's opgezet door de Vlees groep. Men onderscheidt kwaliteitspakketten: P11 merkvlees (Farmers Best); Programmavlees, IKB-vlees en standaardvlees. Voor P11 wordt een toeslag betaald van f 22,50 per varken, voor program mavlees f 7,50; 1KB vlees f 3 per varken; Standaardvlees: geen toeslag. Deze openheid wat de ex tra premies betreft betekent niet, al dus directeur Oomen, dat de varkensprijzen openbaar gemaakt worden. Dat zou het de concurren tie te gemakkelijk maken. Het Produktschap Vee en Vlees (PVV) wil het gebruik van het begrip Integrale Keten Beheersing (1KB) in de varkenssector aan banden leg gen. In een ontwerp-verordening wordt het recht om met het PVV- IKB-Systeem naar buiten te treden uitsluitend toegekend aan erkende deelnemers aan de regeling. Ande ren mogen in de communicatie geen verband leggen tussen biggen, varkens en varkensvlees en de Alge mene Voorwaarden PVV-IKB- varkens. Ordelijk gebruik Met de voorgestelde regeling wil het PVV het ordelijk gebruik van het begrip 1KB bevorderen. Verwarring zoals in sommige andere EG-landen is ontstaan omtrent dit soort syste men wordt ermee tegengegaan. Bo vendien schept de verordening duidelijkheid ten behoeve van het exportcircuit. De regeling staat het communiceren over alternatieve kwaliteitszorgsystemen toe. Echter, elke verwijzing naar de Algemene Voorwaarden PVV-IKB-varkens is verboden. Het gebruik van het IKB-vignet is eerder al geregeld. Het beeldmerk is officieel gedeponeerd en daarmee beschermd tegen onjuiste toe passing. Bebaarde wintertarwe van het ras Florin In de komende maanden zal een aantal mutaties plaatsvinden in de Agrarische Vertegenwoordiging Bui teland van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Dhr. N.W. van Hasselt, momenteel landbouwattaché te Algiers, zal in september a.s. terugkeren om in Ne derland een functie te aanvaarden. De landbouwpost Algiers zal als landbouwbureau onder de post Pa rijs gaan ressorteren en bemand worden door een locale assistent. In verband met de versterking van de post Tokyo zal in september a.s. tot landbouwattaché aldaar be noemd worden ir. F.L.M. Vossenaar, op dit moment adjunct- landbouwattaché te Parijs. Drs. R.H. Schaap, thans landbouw attaché te Hong Kong, zal in juli a.s. terugkeren naar het departe ment van LNV en een functie aan vaarden bij de directie Industrie en Handel. Hij zal worden opgevolgd door ir. A.C. van Arnhem, momen teel adjunct-landbouwattaché te Rome. Mw.drs. Y.E.C. Oudt, thans adjunct- landbouwattaché te Bonn, zal ir. A.C. van Arnhem opvolgen als adjunct-landbouwattaché te Rome. Ir. A.J.G.M. Evers, thans landbouw attaché te Canberra, zal in ver band met het sluiten van deze post in september a.s. terugkeren naar Nederland en een functie aanvaar den bij het European Centre for De velopment Policy Management te Maastricht. Ir. F.J. Geurten, momenteel land bouwraad te Wenen, zal in augus tus a.s. benoemd worden tot landbouwraad te Boedapest. Ir. Geurten zal in Wenen worden opge volgd door ir. H.R. Toxopeus, thans hoofd Bureau Agrarische Vertegen woordiging Buitenland van het Kabi net van het ministerie van LNV. Tot landbouwraad op de nieuwe landbouwpost Kiev zal benoemd worden dhr. A.G. Versluis, thans landbouwraad te Riyadh. Hij zal al daar worden opgevolgd door dhr. G.M.G. Kwaak, thans landbouwat taché te Madrid. Drs. M.W.M. Olde Monnikhof, nu landbouwattaché te Washington, zal in augustus a.s. worden be noemd tot landbouwraad op de nieuwe post Pretoria. Hij zal in Was hington worden opgevolgd door ir. J.F. Rummenie, thans adjunct- landbouwattaché te Wenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10