Kabinet wil gebruik asbest per 1 juli 1993 verbieden Agrificatie wordt drijfveer landbouw KNLC 15 augustus uiterste datum de aaltjesbestrijder bij uitstek Bestuur KNLC tevreden over Taakgroep Agrificatie Be- en verwerken aan strenge regels gebonden KNLC gepikeerd over pachtbesiuit Het bestuur van het KNLC is tevre den over het functioneren van de taakgroep Agrificatie van het Land bouwschap. De taakgroep gaat na wat bij aanwezige concrete moge lijkheden voor agrificatie de belem meringen voor de agrarische produkten zijn. Ook probeert de taakgroep oplossingen te vinden voor de belemmeringen. De taak groep loopt tegen concrete zaken aan. Het bedrijfsleven kan daar bij het opzetten van het veelvoud aan initiatieven zijn voordeel mee doen. Perspectiefvolle initiatieven dienen vervolgens ondersteuning te krijgen van de sector zelf, aldus het bestuur. Agrificatie moet op de lange duur de redding van met name de akker bouwsector zijn. Maar agrificatie strekt zich niet alleen uit over de ak kerbouwsector. Agrificatie is de ont wikkeling naar niet-voedsel gebruik van agrarische produkten. Het zal n; een bijdrage leveren aan een scho ner milieu en daardoor aan de mo- is gelijkheid van duurzame tr economische groei. Daarnaast zal het de problemen die nu kenmer kend zijn voor de agrarische produk- tie en afzet, zoals onder andere de overschotten, oplossen. Kortom, het zal de drijfveer voor de agrari sche sector worden. Allerlei rapporten voorspellen een sterke teruggang van het areaal landbouwgrond, omdat de voedsel- produktie ver boven de consumptie ligt. Veel landbouwgrond zou niet meer nodig zijn. Maar als agrificatie goed van de grond komt, zou dat de landbouwgrond weer in beeld bren gen voor de produktie van grondstoffen voor bijvoorbeeld 'schone energie'. Taakgroep De akkerbouwsector zit al een aan tal jaren in het slop. Dat gaf alle re den voor vindingrijkheid op het gebied van agrificatie. Het Land bouwschap richtte in 1991 de Taak groep Agrificatie op. De taakgroep heeft tot taak de coördinatie uit te voeren tussen de verschillende initi atieven die her en der ontstaan. Bij aanwezige concrete mogelijkheden voor agrificatie gaat de taakgroep na wat de belemmeringen zijn voor agrarische produkten. Ook tracht de taakgroep oplossingen aan te dra gen voor de eventueel aanwezige problemen. Het bestuur van het KNLC is van mening dat de taakgroep goed werk verricht. M. Calon, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Land bouw, vindt het alleen jammer dat de taakgroep niet zelf initiatieven onderneemt op het gebied van agri- ficatia H. van der Maas, voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, merkte op dat de taak groep tegen een groot aantal feitelijkheden en berekeningen aan loopt, zoals bijvoorbeeld een aantal politieke zaken. Het bedrijfsleven pikt hier weer wat van op, en kan er vervolgens zijn voordeel mee doen. De taakgroep heeft zo een stimule rende werking op het bedrijfsleven, aldus Van der Maas. 'De Bekker' Volgens J. Panman, voorzitter van de Landbouw Maatschappij Friesland-Flevoland, moeten de be treffende landbouwsectoren er daarna weer inspringen door de perspectiefvolle (kleine) initiatieven te ondersteunen. M. Varekamp, voorzitter van het KNLC, ziet moge lijkheden voor een soort plan 'De Bekker': de sector «die zelf geld bij een brengt via een soortheffing om daarmee de agrarisch produkten te verwerken. De heffing moet dan door de hele kolom worden gedra gen, want de hele kolom heeft er "tenslotte ook baat bij, aldus Va rekamp. A. Lanting, voorzitter van het Drents en Veenkoloniaal Landbouw Ge nootschap, vraagt zich af of het SPOM eventueel model kan staan. Via een heffing op veevoeders bren gen handel, industrie en de veehou derij geld bijeen, om daarmee perspectiefvolle projecten op het gebied van mest- en ammoniakon- derzoek te ondersteunen. W. Koops, plaatsvervangend alge meen secretaris van het NLC, noemt de huidige hervormingen van het EG-landbouwbeleid een duw in de goede richting van agrificatie. Bij de toekomstige braakregeling krijgt de akkerbouwer de mogelijkheid de grond wel te gebruiken voor de non food produktia A. Geluk-Geluk, denkt dat het meenemen van effec ten voor het milieu, agrificatie nog eens meer kans van slagen geeft. Al met al ziet het bestuur genoeg mo gelijkheden voor agrificatie. De Taakgroep Agrificatie kan daarbij een belangrijke rol spelen. Geert Pinxterhuis eunp Het kabinet maakte vorige week be kend het gebruik van asbest per 1 juli 1993 te willen verbieden. Dit verbod vloeit voort uit een afspraak tussen werkgevers, werknemers en overheid uit 1989. Het van asbest afkomstige asbeststof geldt als één van de meest kankerverwekkende stoffen. In de (nabije) toekomst is het be- en verwerken van asbest, waaronder ook sloopwerkzamhe- den vallen, aan strenge regels ge bonden. De Afdeling Tuinbouw van het KNLC verwacht aanzienlijke kosten voor de agrarische sector bij het verwijderen van de asbest. Maar liefst 60 procent van alle asbest die in Nederland is toegepast, bevindt zich in de agrarische sector. De televisie-beelden spraken voor zich: mensen in 'ruimtevaartpakken' Het bestuur van het KNLC is gepi keerd over de wijziging van het Pachtnormenbesluit 1977. Het bestuur is van mening dat het mi nisterie van LNV niet juist heeft ge handeld. Het ministerie gaf het bedrijfsleven de mogelijkheid op korte termijn te reageren op zijn voorstellen voor de wijziging, terwijl het er alle schijn van heeft dat het besluit al was genoemen. Het be drijfsleven heeft grote bezwaren te- fcjen de wijziging zoals dat er nu ligt, want een forse pachtprijsverhoging r,tfigt in het verschiet. De nieuwe be rekeningsmethode gaat uit van een ^pachtprijs dat twee procent is van de vrije verkeerswaarde van de grond. Het gevaar bestaat dat regio- ï'nale niet-agrarische factoren de pachtprijs gaan bepalen. Het bedrijfsleven wil onder voor waarden wel akkoord gaan met een objectieve twee procent- rendementsuitgangspunt. Maar mi nister Bukman heeft de voorwaar den verworpen. Inmiddels heeft minister Bukman het voorstel aan de Tweede Kamer voorgelegd, en die is er rhee akkoord gegaan. Het bestuur vraagt zich af of de Kamer de gevolgen van de besluitvorming wel heeft meegenomen. Het KNLC-bestuur wil nu graag een overzicht hebben van de conse quenties van het nieuwe systeem. Wanneer de vermogensbelasting en bedrijfsovername bekend zijn wil het bestuur verder praten met het ministerie. die bezig zijn asbest te verwijderen. Asbest is zelf niet gevaarlijk, maar het van asbest afkomstige as beststof wel. Dit geldt als één van de meest kankerverwekkende stof fen. Zodra asbest wordt be- of ver werkt komt dit stof vrij. De kleine deeltjes kunnen makkelijk worden ingeademd, dus het is verstandig beschermende maatregelen te nemen. Asbest is hittebestendig en het is eenvoudig te verwerken. Dit heeft er toe geleid dat asbest in veel vormen is toegepast. Van het in Nederland toegepaste asbest bevindt zich maar liefst 60% in de agrarische sector. Asbest zit verwerkt in golf platen, gevel- en wandbekleding en in waterleidingen en rioleringen. Bij renovatie- en sloopwerkzaamheden zal men daarom veel asbestbevat- tend materiaal tegen komen. Sloopwerk Om de risico's van het asbeststof zo veel mogelijk terug te dringen, wil de overheid het gebruik van asbest verbieden en het be- en verwerken aan strenge regels binden. Het is nu al zo dat men een vergunning moet aanvragen bij de gemeente voor sloopwerkzaamheden. In de nabije toekomst is het be- en verwerken van asbest ook aan een aantal an dere regels gebonden. Men moet de (sloop)werkzaamheden vooraf mel den bij de Arbeidsinspectie en er dient een werkplan aanwezig te zijn, waarin ondermeer een omschrijving van de werkzaamheden en de ge troffen voorzorgsmaatregelen be schreven zijn. Verder moet een 'deskundige' bij de sloopwerkzaam heden aanwezig zijn. Het ministerie van Sociale Zaken bepaalt momen teel waaraan iemand moet voldoen om deskundig te zijn. Ook moet men bepaalde voorgeschreven (ademhalings)beschermingsmidde- len gebruiken. Het te verwijderen asbest valt onder de wet Chemische Afvalstoffen. Dit houdt in dat strenge eisen zijn ver bonden aan de wijze van verpakken en dat het afval alleen op speciale stortplaatsen mag worden gestort. Hoge kosten De agrarische sector zal niet kunnen ontkomen aan de voorschriften. De Afdeling Tuinbouw van het KNLC voorziet dan ook hoge kosten voor de sector, mede gezien de grote hoeveelheid asbest dat aanwezig is. Dat asbest kan alleen voor een ho ger storttarief worden afgezet bij de stortplaatsen. De Afdeling vraagt zich af of de regelgeving niet te ver De Afdeling Tuinbouw raadt iedereen aan de verzekeringspo lis goed na te kijken. Veel agra riërs zijn namelijk niet verzekerd voor de opruimkosten na een brand, wanneer zich asbest be vindt in de puinhoop. Dit wordt namelijk a/s chemisch afval be schouwd (foto Peter Masten broek). gaat. Zij vreest dat veel mensen zul len proberen er zelf op een goedko pere manier vanaf te komen. De Afdeling hoopt dat dè loonwerksec tor een belangrijke rol kan spelen bij de verwijdering van asbest, bijvoor beeld bij de benodigde deskun digheid. Het niet volgens de wettelijke voor schriften handelen met asbesthou dende materialen is overigens een economisch delict. Hiervoor kan de betreffende persoon worden veroor deeld tot een geldboete. De Afdeling verwacht ook proble men bij bijvoorbeeld branden waar bij asbest is betrokken. Ook hier is sprake van chemisch afval, waar door het opruimen van de puinho pen handen vol geld gaat kosten. De Afdeling vreest dat veel agrariërs daar niet voor verzekerd zijn en raadt iedereen aan de verzeke ringspolis daar nog eens goed over in te kijken. Het is beter asbesthou dend materiaal niet meer te gebrui ken bij nieuwbouw en renovatia Al zijn ze iets duurder, er zijn asbestvri- je alternatieven beschikbaar. Bezint, eer ge (weer) met asbest begint. Geert Pinxterhuis Het bestuur van het KNLC noemt 15 augustus de uiterste datum waarop de gevolgen van de hervor mingen van het EG-landbouwbeleid bekend moeten zijn. Het bestuur had liever 1 augustus als datum, maar ziet in dat voor die tijd de Ver ordeningen nog niet uitgewerkt kunnen zijn. Het bestuur betwijfelt of er begin juli al genoeg bekend is over de hervormingen. De overheid kondigde aan dan in het land voor lichtingsbijeenkomsten te gaan hou den over de besluitvorming. De regeringsleiders van de EG maakten zich er vorig weekend makkelijk vanaf door de hervormin gen van het EG-landbouwbeleid door te spelen naar hun landbouw ministers. De ministers van land bouw kwamen begin deze week bijeen. Op dinsdagavond stelden ze het overgrote deel van het nieuwe beleid vast. De ministers deden ove rigens nog geen uitspraken over de Italiaanse melkquotumaanvraag. Deze beslissing is verdaagd naar een later tijdstip. De overheid wil nu op korte termijn (begin juli) in het land voorlichtings bijeenkomsten gaan organiseren. Wanneer er in de regio behoefte aan is, kan de Directeur Landbouw, Na tuur en Openluchtrecreatie een der gelijke bijeenkomst houden. De regionale ambtenaren krijgen daarbij hulp van landelijke ambtenaren van het ministerie van LNV. Het bestuur van het KNLC vraagt zich af of er dan al genoeg duidelijk is om voorlichtingsbijeenkomsten te gaan houden. Het bestuur hoopt van wel, want het is nu de hoogste tijd om knopen door te hakken. De boeren moeten uiterlijk 15 augustus volledig inzicht hebben in het nieu we EG-landbouwbeleid. De akker bouwers kunnen dan nog tijdig met hun bouwplan erop inspelen. Tel. 01102-47911* D.J. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5