Voor de vrouw Boeiend congres ACWW in Den Haag "OUR WORLD OUR HOME" 'We kunnen meer dan alleen boeren!' p.j.zuid geluid Agenda Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Gestaagde afsluiting jaarthema APJW (1) onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Van 22 tot 29 juni vond in het Ne derlands Congres Centrum te Den Haag de 20e uitvoering plaats van het (driejaarlijkse) congres van de Associated Country Women of the World (ACWW), met als thema 'on ze wereld, onze toekomst'. Vanuit alle delen van de wereld, 65 landen om precies te zijn, kwamen zo'n 650 ACWW-leden naar Den Haag, een boeiend gezelschap. De ope ningsceremonie was meteen al een hoogtepunt in verband met de aan wezigheid daarbij van Hare Ma jesteit Koningin Beatrix. "Onze" presidente mevrouw Marry Visser-van Doorn viel de eer te beurt de Koningin en alle aanwezigen te mogen verwelkomen, namens de vier Plattelandsvrouwenorganisaties in Nederland en ze deed dat op haar eigen bijzondere en hartelijke wijze. Er straalde echt warmte van uit. De 65 nationale vlaggen werden bin nen gedragen door leerlingen van de Internationale school in Den Haag. De lezing tijdens de opening zou worden gegeven door minister J. Pronk, maar doordat hij niet kon ko men gaf staatssekretaris van Socia le Zaken mevrouw Elske ter Veld een uitgebreid overzicht van de emancipatie na 1945. Voor de aan wezigen was dat niet nieuw. Onze vorstin maakte persoonlijk kennis met de bestuursleden en had een informeel kontakt met hen, zo als met de Noorse Yrsa Berner. Zij werd voorgesteld met daarbij de in formatie dat ze de milieuconferentie in Rio had meegemaakt. Waarop de Koningin direkt reageerde met: "O, ACWW 20™ TRIENNIAL CONFERENCE vertel me daarvan". Later in dit ver slag komen we daarop terug! Tij dens het uitspreken van de groeten uit alle aanwezige landen zagen we ook de vertegenwoordigers uit de Oosteuropese landen: Polen, Tsje- choslowakije, Hongarije, Roemenië en het voormalig Oost-Duitsland. Voor hen was een week eerder een seminar georganiseerd door de vier Nederlandse organisaties en men was er zeer mee ingenomen. De en thousiaste verhalen daarover be vestigden dat. Het thema "Onze Wereld - Onze Toekomst" was de grote lijn die ge durende alle bijeenkomsten zicht baar was. Om te beginnen ontvingen alle deelneemsters een sterke canvas tas waarin de verga derstukken zaten. Dit was de eerste aanzet tot het niet meer aanvaarden van plastic tassen die een van de vervuilers zijn. Plastic is niet geheel afbreekbaar, sommige soorten val len uiteen in kleine niet afbreekbare deeltjes. Deze zijn gevaarlijk voor zowel vogels als vissen als ze ze binnen krijgen. Met de slogan "Our World - Our Future" kregen we deze tas mee als eerste begin en veel kleine stapjes samen zijn al heel wat. Voorbereiding Zes jaren van voorbereiding gingen aan dit congres vooraf en de sa menwerking tussen de viër Neder landse organisaties was heel goed. Aldus mevrouw Visser in haar wel kom. "De toekomst van de wereld is voor allen de inzet om te overle ven. Het is niet slechts de visie op maar meer de zorg voor de kwaliteit van leven voor volgende generaties. De toekomst is niet dat wat gaat komen maar wat wij nu gaan doen". Burgemeester Haverman van Den Haag heette welkom namens zijn stad en ging iets dieper in op de po sitie van vrouwen in de samenle ving. Ze hebben nog steeds een achterstand en worden minder be taald voor hetzelfde werk als hun mannelijke kollega's. Wereldpresidente Valeri Fisher opende het congres officieel en gaf al een overzicht van de verschillen de onderwerpen die aan de orde gaan komen: water voor iedereen. Door de aanwezigheid van Koningin Beatrix was de openingsceremo nie al meteen een hoogtepunt. Achter de Koningin ziet u links wereld presidente Valeri Fisher en rechts algemeen sekretaris Cox Witters van de ACWW. Op de voorgrond (donker mantelpak) mevrouw Marry Visser, rechts vooraan staatssekretaris Elske ter Veld (foto Mieke Sch/aman). de herbebossing in verschillende de len van de wereld, vrouwen zorgen voor voedsel in de wereld, en: men sen hebben niet slechts rechten maar ook plichten. 1994 is dóór de Verenigde Naties uitgeroepen tot Internationaal Jaar van het Gezin en het gezin is de kleinste democratie of beter gezegd de familie is de kleinste vorm van democratie denkbaar. Onze Wereld Onze Toekomst In onze handen. Een van de hoogtepunten was be slist de zondag. Eerst de bijeen komst in de Grote Kerk in Den Haag. Daar werden stukken gelezen uit de Geschriften van Joden, Hindoe's. Boeddhisten, Islam en Christendom. Mevrouw Everdine Sanders-Vonk sprak een introduktie uit en het ge heel werd omlijst met zang en orgel muziek, indrukwekkend. In 15 bussen trok het congres het land in op bezoek bij 15 verschillen de groepen. Het werd een geweldi ge dag. Van de bezoeksters aan Zeeland kregen we te horen hoe ge weldig dat wel was geweest. Met velen hadden we persoonlijke gesprekken. Die waren er o.a. met de vrouwen uit Oost-Europa. Maar ook met Malaponi Taunaholo uit Tonga, met Sipho Diamini en Irene Vilakati uit Zuid-Afrika, met Denise Tetford uit Newfoundland. Heel per soonlijke verhalen en soms heel aangrijpend. Verkiezingen Naast alle belangrijke vergaderon- derwerpen en goedkeuring van de rapporten was er tevens verkiezing van nieuwe leden in bestuur en kommissies. De Nederlandse Everdi ne Sanders-Vonk (voormalig HB-lid van Zuid-Holland) kwam in de kom missie Projekten als nieuwe voorzit ter daarvan. Europa kreeg een nieuwe presidente in de persoon van Yrsa Berner uit Noorwegen. Zij vertegenwoordigde ACWW op het milieu-congres in Rio, Brazilië. Ze had namens ons allen daar een grote inbreng, anderhalf jaar was eraan gewerkt en alle door de ACWW vrouwen ingebrachte re soluties werden aangenomen. Haar konklusie aan het eind was met be trekking tot de inbreng van vrouwen in de politiek: "Waarom ga je niet door waar je stond toen je op die plaats kwam? Zo gauw ze daar zijn, worden ze anti-vrouw. Op vrouwen wordt gelet? Ze denken zelf dat ze op de kijk staan en vergeten dat ze van binnenuit moeten uitstralen". Drs. P.J. de Rooy-Janse Redaktie Henk Tegels Op 13 juni 1992 werd het APJW- thema 'Leefbaarheid op het Platte land' afgesloten middels een grandi oze manifestatie. Op deze middag werd de winnaar uitgekozen van de wedstrijd die rond dit thema was opgezet. Negen plattelandsjongerenafdelin gen presenteerden hun initiatieven, die de leefbaarheid ten goede ko men. De presentatie was in handen van Marga van Praag, ons allen be kend van het jeugdjournaal. Een van de aanwezigen doet verslag. Het was een prachtige, zonnige za terdagmiddag. We moesten in Eist (Gld.) zijn bij een verbouwde here boerderij van begin vorige eeuw, ge naamd 'De Hucht'. Binnen zag het er allemaal gezellig uit. De deelne mende groepen hadden de wanden versierd met foto's, kranteartikelen e.d. over hun activiteiten. Er stond ook een standje van het APJW zelf, waar o.a. het 'thema-T-shirt' gekocht kon worden. De opening was om half twee. Deze werd verzorgd door de cabaretgroep 'De Gemeentereini ging'. Drie mannen kwamen de zaal inlopen. Zij bleken de 'burgemees ter' en 'zijn vrouw' te zijn, en de derde liep er als bode achteraan. Het burgemeestersechtpaar opende de middag door een zelfmeegeno- men lint door te knippen. Creatief Na deze dwaze opening kwamen de echte welkomstwoorden van Frank Dekkers (APJW-vrijwilliger). Hij be dankte het Koningin Juliana Fonds, dat deze middag met haar subsidie mede mogelijk had gemaakt. Nadat hij gezegd had dat we niet af moeten wachten, maar zelf creatief moeten zijn om de leefbaarheid op het platteland in stand te houden, werd Marga van Praag naar voren gehaald. Zij vertelde onder de indruk te zijn van het platteland. En eigenlijk was ze best jaloers, dus waarom eigen lijk deze middag? Nadat ze haar per soonlijke woorden had gezegd, stelde ze ons de jury voor. De jury bestond uit: - Janine de Jonge, presentatrice van 'Van gewest tot gewest'; - Maarten Leseman, vormingswer ker bij Volkshogeschool 'Ons Erf'; - Redbad Veenbaas, onderzoeker bij het Instituut Jeugd en Welzijn van de VU van Amsterdam; - Jan Hermsen, bestuurslid van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen; - Willemien Konings, basiswerkgroep lid van het APJW. Platteland Daarna kon er begonnen worden met de '1e ronde'. Hieraan deden vier groepen mee. Bij deze ronde stond het platteland centraal. Afge wisseld met de vrolijke presentaties van Marga, kwamen de volgende vier groepen langs. Allereerst KPJ-Boxtel. Zij hebben een Tuin- en Erfcommissie opge richt. Omdat een hovenier en een boomkweker het er met elkaar over eens waren dat de tuinen op het platteland er slecht voor stonden, besloten zij om met de KPJ een informatie-avond over dit thema te houden. Deze avond was een groot succes en de adviescommissie was het gevolg. Tweemaal per jaar wor den de tuinen en de erven van de deelnemers bekeken. Men geeft dan advies over o.a. snoeien, aanleg, mi lieu etc. Eveneens wordt er elk jaar een bijeenkomst gehouden met dia's, sprekers e.d. De resultaten zijn verbluffend en hiervan konden wij meegenieten via dia's. De tweede groep waren de LTB- Jongeren uit de duin- en bol lenstreek. Zij zijn in actie gekomen tegen de plannen van de hen omrin gende gemeenten. O.a. 25 procent meer woningen, uitbreiding van be drijfsterreinen en groei van de in frastructuur bedreigen de cultuurgrond. Een werkgroep is op gericht. De taak van deze groep is het onwikkelen van ideeën op het gebied van ruimtelijke ordening. Na de LTB-jongeren was het de beurt aan Jong Gelre afdeling Laren. Tezamen met anderen hebben zij een belangenvereniging voor het dorp opgericht. Het nut van zo'n vereniging is om de leefbaarheid op het platteland groter te maken. Dit heeft betrekking op diverse terrei nen zoals woningbouw, groenvoor ziening, verkeersveiligheid, winkels, e.d. Als laatste in deze categorie kwam KPJ-NOP. Zij hebben een polderdag, genaamd Smeltkroes, georgani seerd. De belangrijkste doelstelling van deze dag was om de bewoners van de Noord-Oostpolder bewust te maken van het feit dat men in een uniek stukje Nederland woont met een smeltkroes van tradities en ge woonten. Na het succes van deze dag zijn er meerdere activiteiten ge organiseerd. Wil Heijns Volgende week het vervolg van de afsluiting van het jaarthema. Afd. Langstraat 10 Juli Excursie naar: Bierbrouwerij "de Schaapskooi", Eindhovense- weg 3, Berkel-Enschot. Je krijgt een rondleiding en een videofilm te zien. Er wordt gereden met eigen vervoer. Vertrek om 13.00 uur bij Zijdewinde. Entree (incl. 2 consumpties) leden f 7,50 niet léden f 12,50. Afd. Schouwen-Duiveland 11 Juli Schuurfeest. Plaats: de schuur van KJ. van de Velde, Zuid- dijk 4 te Dreischor. Kosten: leden gratis, niet leden f 7,50 (incl. 1 consumptie). Aanvang: 20.30 uur. Opbouwers/afbrekers zijn vanaf maandag 6 juli 19.00 uur welkom in de schuur van K.J. van de Velde. Afd. Noord-Beveland: 5 juli: tandemtocht. Vertrek vanaf de kade te Kamperland. Opgeven bij Wilmar en Annemarie. Kosten: leden f 20,-, niet-leden f 25,-.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21