lü Brabant komt boeren iets tegemoet in streekplan Deze week Boeren moeten voor 1 augustus weten waar ze aan toe zijn 32bi £\.r LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Landbouwschap klaar voor stikstofconvenant met overheid WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊmmÊÊÊiaÊÊÊÊÊmmmÊmi Indrukwekkend protest in Den Bosch 17 Juli massaal naar den Bosch Pag. 3 ZLM over uitwerking EG-beleid Pag. 4 Voorstel gelegenheidsarbeid Pag. 5 KNLC tevreden over taakgroep agrificatie Pag. 7 Brabantse boeren willen duidelijkheid Pag. 9 ZLM-bestuur op handelsmarkt Parijs Pag. 10 11 en 12 Uit de praktijk Pag. 13 Gewestelijke Raad Noord-Brabant Pag. 15 Rapport over Zeeuwse Vlegel Pag. 16 Graszaad drogen Pag. 17 Beregening op akkerbouwbedrijven Pag. 18 Nieuwe looncijfers Pag. 19 Excursie tuinbouwcommissie ZLM ZLM wil duidelijkheid over nieuwe EG-regels VRIJDAG 3 JULI 1992 80e JAARGANG No. 4126 Het indrukwekkende protest van 3.000 Brabantse boeren - dinsdag j.l. voor het Provinciehuis in Den Bosch - lijkt toch nog enig resultaat op te leveren. Het provinciebestuur van Brabant gaat in overleg met de standorganisaties over de vraag hoe de continuïteit van de agrarische bedrijven in de zogenaamde groene hoofdstructuur kan worden verze kerd. De demonstratie richtte zich vooral tegen de vaagheid van het begrip "bedrijfscontinuïteit" in het streekplan Brabant. De protestbijeenkomst in Den Bosch, waaraan ook door een aan tal ZLM-leden werd meegedaan, on derstreepte nog eens hoe kwaad de boeren in Brabant over de provincia le plannen zijn. De boosheid richt zich vooral tegen het CDA in Brabant. Versierd met niets aan duidelijkheid te wensen overlatende spandoeken waren rond de 2.500 trekkers - voornamelijk afkomstig uit Midden- en Oost-Brabant - naar het Provin ciehuis gekomen. De optocht zorg de voor een flinke verkeerschaos in Den Bosch. Bekogeld Tijdens de protestbijeenkomst kreeg gedeputeerde mevr. Nellie Jacobs geen kans haar toespraak af te ma ken. Zij werd bekogeld met eieren, tomaten en kluiten en zocht ijlings een veilig heenkomen in het Provin ciehuis. Het organiserende aktieco- mité had vooraf geprobeerd ongeregeldheden te voorkomen en was zelf ook verrast door dit optre den. "Wij hadden ons het einde van deze bijeenkomst anders voor gesteld. Wij hadden gehoopt dat mevr. Jacobs een aantal toezeggin gen zou doen. Anderzijds maakt dit incident duidelijk hoe zwaar de boe ren door dit streekplan worden ge raakt", aldus aktieleider Huibers na afloop. Mevrouw Jacobs bleek niet zwaar te tillen aan haar gedwongen afgang. "Dit incident is niet repre sentatief voor de Brabantse boeren". Aan de verzamelde boeren had mevr. Jacobs tevoren nog net kunnen mee delen dat "dit streekplan de boeren geen strobreed in de weg legt. U kunt gewoon boer blijven". Ook na afloop benadrukte mevr. Jacobs dat de continuiteit van het volwaardige ge zinsbedrijf is verzekerd. Zij betreurde het dat dit element uit het streek plan onvoldoende bij de boeren is overgekomen en verwarring heeft veroorzaakt. Commissie "Samen met de standsorganisaties willen wij het begrip continuïteit gaan invullen. Wij willen een com missie in het leven roepen, die moet gaan beoordelen of uitbreiding van een bedrijf in de groene hoofdstruc tuur noodzakelijk is om te kunnen voortbestaan. Deze commissie moet het volste vertrouwen van de boeren in Brabant hebben. Wij als bestuurders en ambbtenaren maken niet uit wat noodzakelijk is om de continuïteit van een bedrijf veilig te Zie verder pag. 7 De stikstofuitstoot van de Neder landse land- en tuinbouw kan, uit gaande van het huidige beleid, in 1995 met circa 25 procent worden verminderd ten opzichte van 1985. In 2000 is een reductie met ruim 30 procent haalbaar. Dat blijkt uit "Stikstof in Balans", het stikstofac tieplan van het Landbouwschap dat woensdag het groene licht kreeg van het bestuur. "Stikstof in Ba lans" is bedoeld als kader voor een convenant met de overheid tot 1995. Over de concrete invulling en financiering wil het Landbouwschap zo snel mogelijk gaan overleggen. Een snelle vermindering van het stikstofgebruik is volgens het Land bouwschap alleen mogelijk als uit gegaan wordt van vrijwillige medewerking van zoveel mogelijk boeren en tuinders. Maar dat zal, zoals het bestuur het uitdrukte, geen vrijblijvendheid mogen zijn. Het landbouwbedrijfsleven zal een aantal verplichtingen op zich moe ten nemen. In de rundveehouderij en de intensieve veehouderij zullen mineralenboekhoudingen in 1995 verplicht worden gesteld. Met de voorbereiding en invoering hiervan is in het kader van "Mineraal Cen traal" overigens al een begin gemaakt. In de bloembollenteelt, boomteelt en vollegrondsgroenteteelt moet in 1995 tenminste de helft van de be drijven een mineralenboekhouding bijhouden. Er wordt naar gestreefd per 1 januari 1995 in de rundvee houderij een kantstrooier verplicht te stellen, evenals een keuring van kunstmeststrooiers. Verder zullen de boeren en tuinders worden voor gelicht over de juiste wijze van be mesting, om ook op die manier te komen tot stikstofbesparing. De sectorplannen die deel uitmaken van "Stikstof in Balans" zullen, al dan niet in samenwerking met de overheid, de komende tijd verder worden uitgewerkt. Bij deze uitwer king zal inpasbaarheid in de bedrijfs voering een belangrijke rol spelen. De ZLM heeft zijn leden opgeroepen massaal aanwezig te zijn op de zit ting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waarin het streek plan zal worden vastgesteld. Deze Statenvergadering zal plaatsvinden op vrijdag 17 juli a.s. in het Provin ciehuis in Den Bosch. Het is de laat ste mogelijkheid om te laten zien dat dit streekplan voor de land- en tuinbouw in Brabant onaanvaard baar is. Ongeveer 2500 trekkers reden dinsdag in optocht naar het Pro vinciehuis in Den Bosch als pro test tegen het streekplan. Een enorme verkeerschaos was het gevolg. Verdeling van de armoede. Zo beti telde de algemeen voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, het nieuwe landbouwbeleid van de EG tijdens de hoofdbestuursverga dering, die op 25 juni j.l. in het Landbouwhuis te Goes werd ge houden. Het hoofdbestuur stond uitvoerig stil bij de gevolgen van het EG-beleid voor de praktische be drijfsvoering. De ZLM stelt als eis, dat de akkerbouwers in elk geval voor 1 augustus moeten weten waar ze aan toe zijn. Van der Maas constateerde dat de besluiten van de Europese land bouwministers tal van vragen en problemen oproepen. De boeren verkeren in grote onzekerheid over de inrichting van hun bouwplan voor het komende oogstjaar. 'Het is navrant te moeten constateren dat het gewijzigde landbouwbeleid van Brussel extra werkverschaffing be tekent voor ambtenaren en boeren- bestuurders, die bezig zijn de armoede onder de boeren zo goed mogelijk te verdelen'. De ZLM-voorzitter verklaarde dat de landbouw in Nederland - en dan met name de akkerbouw - 'onder aan de economische pikorde' te recht is gekomen. 'De overheid trekt zich op alle fronten terug en laat het landbouwbedrijfsleven voor de kosten opdraaien. Naar mijn mening zijn de grenzen bereikt van wat de boeren en tuinders nog kunnen dragen'. Walcheren Dat de land- en tuinbouw door poli tiek en overheid inderdaad weinig serieus meer wordt genomen werd in de afgelopen weken pijnlijk duide lijk op Walcheren. De ZLM-kring Walcheren had vertegenwoordigers van de acht gemeenten op Walche ren uitgenodigd voor een excursie. Men wilde de gemeentebestuurders en ambtenaren laten zien waar de land- en tuinbouw op Walcheren in de praktijk mee bezig is en welke problemen er leven. Bijzonder teleurstellend was dat slechts drie van de acht gemeenten belangstelling toonden voor dit ini tiatief. Vijf gemeenten lieten hele maal niets van zich horen. Het kringbestuur besloot daarop de ex cursie maar af te blazen. 'Een bij zonder deprimerende ervaring', aldus kringvoorzitter C. Bierens. 'Voor recreatiebelangen staat men op Walcheren vooraan, maar als de landbouw iets wil laten zien geeft men niet thuis'. Algemeen voorzitter Van der Maas hield het hoofdbestuur van de ZLM voor zich niet uit het veld te laten slaan. 'We moeten blijven knokken en onze eigen verantwoordelijkheid nemen. En we moeten ons zeker niet uit elkaar laten spelen'. ZIE OOK PAG 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1