Tuinbouw Jaarlijkse exkursie ZLM-tuinbouwkommissie naar gespecialiseerde Brabantse bedrijven Weer een Holland Primeur uit kwekerij Oud-Vossemeer Publikatie Situ Jubilerend tuincentrum Beveland schrijft fotowedstrijd uit Glasareaal snijbloemen blijft nagenoeg gelijk Vaste kontraktprijzen is vaste armoede" Informatie voor het bloembollenvak De tuinbouwcommissie in een champignoncel van W. Braat (I). Boomteler F. Sprenkels (2e van links) verkoopt jaarlijks 120.000 containerplanten. Vorige week woensdag heeft de tuinbouwkommissie van de ZLM zich verdiept in de diverse facetten van de boomkwekerij. In de omge ving van Zundert werden drie bedrij ven bezocht die zich gespecialiseerd hebben in contai nerteelt, boom- en sierkwekerij en zaailingen. Tevens kreeg het gezel schap uitleg op een champignon- en aardbeienbedrijf. Teler W. Sprenkels zet jaarlijks 120.000 containerplanten af. On danks een toenemende vraag en goede prijzen is Sprenkels niet van plan om uit te breiden. "De moge lijkheden heb ik ervoor. Op 2Zi ha kan ik het nu goed overzien. Als ik het groter opzet moet ik meer per soneel aannemen en zelf op kantoor gaan zitten. Daar pas ik voor. Veel handwerk kan ik nog wel automati seren maar dat gaat dan weer ten In mei j.l. heeft het Produktschap voor Siergewassen onder ruim 8500 snijbloementelers de gebrui kelijke snijbloemenenquête gehou den naar het verwachte areaal snijbloemen onder glas. De telers die aan de enquête hebben meege daan telen dit jaar met elkaar 1.980 ha, hetgeen 55% is van CBS- snijbloemenareaal in mei 1991. Op basis van de teruggestuurde for mulieren verwacht het PVS dat het totale glasareaal snijbloemen in no vember 1992 nagenoeg gelijk zal zijn aan november 1991. Een toename in het areaal wordt verwacht voor snij-Anthurium 6%), Alstroemeria 3%), lelie 2%), orchidee 3%) en zomer bloemen 14%). De roos (- 1%), chrysant (- 2%), anjer (- 7%), Bou- vardia (- 10%), Gypsophila (- 2%) en Gerbera (- 2%) laten een afname in het areaal zien. Voor de Freesia zal het areaal in november 1992 na genoeg gelijk zijn aan november 1992. koste van de kwaliteit". Sprenkels verwacht dat de verscherpte milieu- eisen de containerteelt gezond houdt. Nieuwe bedrijven komen voor een te grote last te zitten. Buurman C. de Ruyter heeft zich gespecialiseerd in bos- en haag plantsoen en sierheesters. Op 12 ha zet hij jaarlijks een aanzienlijke hoe veelheid boompjes af. Voor de boomkwekerij vond De Ruyter het een goede zaak dat de herkomst van zaden van beuk en eik nu be kend moet zijn. Na enkele slechte jaren is er weer wat rust op de markt gekomen. Veel gelegen heidstelers als varkens- en rundvee houders zijn afgevallen. Voor zaailingenkweker W. van Aart is het erg belangrijk dat o.a. eikels raszuiver zijn. "lot voor kort werden eikels dik uitgezaaid. Onzuivere en beschadigde eikels kwamen niet op. Dat was nog geen probleem omdat er voldoende stonden. Nu vindt het zaaien met pneumatische machines opgang. De plantjes komen hierdoor veel beter verdeeld op. Vallen er nu een aantal uit dan komen er gaten in het perceel". Van Aart verwacht dat over enkele jaren de pneumatische zaaimachine op grote schaal zijn in trede heeft gedaan. Door een betere verdeling krijgt de toekomstige boom een sterker wortelstelsel. Bij machinale ondersnijding gaat dat dan niet ten koste van de kwaliteit. Van Aart zet 80% van zijn materiaal af in Duitsland. Per vierkante meter verkoopt hij jaarlijks 250 boompjes. Op een vraag van een kommissielid wat voor opleiding was genoten antwoordde een kweker: "Lagere tuinbouwschool en een vakgerichte kursus. Mijn vrienden zagen middel baar niet zitten, dus ik ook niet. In de praktijk zie je totaal geen verschil tussen bedrijfsgenoten met een ho gere of lagere opleiding. Het gaat om de inzet". Champignonkweker A. Braat toon de zich somber over de huidige be drijfsresultaten. Momenteel verkeert de tak in een krisissituatie. Prijzen liggen ver onder de kostprijs. "Door steeds meer kontraktteelt zijn de prijzen onderuit gegaan. Fa- brieksteelt heeft daarnaast het aan bod vergroot. Nog maar 30% van het aanbod gaat via de veiling. Wij zijn gebaat bij de klok. Vaste kon traktprijzen is vaste armoede". Braat heeft zes cellen en voert alle werk zaamheden uit in familieverband. Machinaal snijden is er bij hem niet bij. Om zijn bedrijf up to date te ma ken is een bedrag van drie ton no dig. Daar past hij voor. Door alert te blijven kan hij een groot gedeelte van automatisering opvangen. "Ze ker in deze tijd moet je proberen de zelfde te blijven en geen gekke dingen doen die veel geld kosten. De slechte tijd voor de champignon telers kan nog wel een tijdje duren". Op het bedrijf van J. Ros is de kom- binatie van witlof en aardbeien jaren de juiste formule geweest. Wat mo menteel met aardbeien verdiend wordt gaat naar het verlies van de witlof. Ondanks slechte prijzen in de witloftrekkerij klaagt Ros niet. "Het leeuwedeel van de investeringen is bij mij richting aardbeien gegaan. Met de teelt van aardbeien op veen- balen in de kas is het vooral vorig jaar bijzonder goed geweest. Witlof past goed op mijn bedrijf om in de winterperiode de uren op te vullen". Overeenkomsten De vijf bezochte bedrijven in West Brabant vertoonden een groot aan tal overeenkomsten. Gemiddeld ge nomen waren de ondernemers, allen boerenzoons zonder opvol gingsmogelijkheden thuis, tussen de 10 en 20 jaar voor zichzelf bezig. Allen hebben zij eerst een beroep buiten de landbouw uitgeoefend. Vanuit die andere tak zijn zij overge- Als dit door bijvoorbeeld erg warm weer in een vollegronds- kwekerij niet mogelijk is kan een nieuw produkt de benaming 'spotlight' krijgen, zodat er toch wat extra aandacht naar uitgaat. Vorig jaar had de kwekerij uit Oud-Vossemeer een Holland Pri meur met de Phlox paniculata Flamingo. De Solidago is bij de meeste mensen beter bekend als Gulden roede, een vaste plant van ca. een meter hoog met de bekende gele pluimen. In een veldboeket of een bloemstuk doen ze het erg goed. De Early Bird hybriden zijn echte vroege bloeiers, zoals de naam al doet vermoeden. Zomerbloemen- en vaste- plantenkwekerij maatschap Hommel-van de Ende uit Oud- Vossemeer beschikt net als vorig jaar weer over een Holland Pri meur. De kwekers hebben dit be reikt met de Solidago hybriden Early Bird. De Holland Primeur is een bena ming die Bloemenveiling Holland geeft aan een nieuw produkt dat voor het eerst in een bepaalde hoeveelheid en regelmaat wordt aangevoerd. Dit laatste geeft ko pers de garantie dat ze er in vol doende mate over kunnen beschikken. Normaalgesproken wordt de Holland Primeur vier weken achtereen aangevoerd. De Stichting Informatieverwerking Tuinbouw (SITU) heeft een nieuwe publikatie uitgegeven waarin alle be grippen en eenheden binnen de kli maatbeheersing op een eenduidige manier zijn vastgelegd. Door deze publikatie is de terminologie in de klimaatbeheersing weer volledig geaktualiseerd. In het rapport staan 850 begrippen omschreven die van belang zijn voor de klimaatbeheersing. Er wordt on dermeer ingegaan op instellingen voor het kasklimaat, diverse regelor- ganen en de gerealiseerde waarden. De eenduidigheid over deze gege vens is nodig als telers klimaatgege- vens met elkaar willen vergelijken. De publikatie is te bestellen door storting van f 80,00 op Rabobank Midden-Westland, rekeningnummer 13.53.78.990, t.n.v. SITU Naaldwijk onder vermelding van "Rapport Kli maatbeheersing". Zaailingenkweker W. van Aart (in schipperstrui) zet 80 procent van zijn produktie af in Duitsland. schakeld op de gespecialiseerde tuinbouw. De meesten komen uit de bouw. Vaste kosten worden sterk gedrukt door zelf bedrijfsgebouwen en woonhuis te konstrueren. Reno vaties worden in familieverband uit gevoerd. Financieel hebben de vijf het bijzonder goed gedaan, wat ook duidelijk te zien is aan hun eigen fraaie stulp, leder bedrijf heeft een slechte tot zeer slechte markt mee gemaakt. Doordat de ondernemers niet direkt gebonden zijn aan traditie heeft dat hen flexibeler gemaakt. Met direkt bijsturen en gerichte overschakeling is zo een dal overbrugd. De tuinbouwkommissie kan terug zien op een zeer geslaagde middag. Dat er met juist ondernemen in de tuinbouw geld verdiend kan worden is duidelijk geworden. J.v.T. Recentelijk is het boekje "Informa tie voor het bloembollenvak Seizoen 1992-1993" van de persen gerold. Dit boekje is een uitgave van veiling en in- en verkoopbureau van bloem bollen en aanverwante siergewas sen Hobaho BV te Lisse en wordt gratis aan alle belanghebbenden in het bloembollen- en bolbloemenvak toegestuurd. Naast de redaktionele bijdragen van het Produktschap voor Siergewas sen over o.a. bloembollensurplus- fonds, schadevergoeding, BTW over bloembollentransakties, vakheffing etc. zijn ook van andere branche- en vakorganisaties artikelen ontvan gen. Zo bevat het boekje een uitge breide uitleg van de Bloembollenkeuringsdienst over het landbouwkwaliteitsbesluit met de namen en adressen van de keur meesters. Verder worden zaken be handeld, zoals "scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel", "Kwe kersrecht", areaal bloembollen. Kortom praktisch alles wat met bloembollen èn de handel te maken heeft. Geïnteresseerden kunnen het infor matieboekje gratis aanvragen bij Hobaho BV, Postbus 6, 2160 AA Lisse, of telefonisch bij de heer Ad van Zeist: 02151-34765. Het tuincentrum Europatuin Beve land en het Hoveniersbedrijf Beve land Groenprojekten bv (samen Beveland bv) bestaan op 1 juli 25 jaar. Zij vieren dit jubileum met on der andere een fotowedstrijd van tuinen. ledereen kan aan deze wedstrijd meedoen. Deelnemers wordt ge vraagd een foto te maken van de hele tuin, de mooiste plek in de tuin, interessante plantencombinaties of een andere fotogenieke bijzonder heid in de tuin. Het maakt niet uit of de tuin professioneel is ontworpen of aangelegd of dat de mensen zelf verantwoordelijk zijn voor idee en uitvoering. Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen. De foto wordt o.m. beoordeeld op de origi naliteit en schoonheid van de gefo tografeerde tuin en de kwaliteit van de foto. Een selectie van de inge zonden foto's is najaar 1992 9ls ten toonstelling bij Europatuin Beveland te zien. Behalve de fotowedstrijd besteedt Beveland bv nog op tal van andere manieren aandacht aan het jubi leum, zoals een actie waarbij de eer ste duizend klanten in het jubileumjaar een gratis vaste plant mee naar huis krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19