Beschrijving nieuwe grasrassen Ritmo veelbelovend tarweras Middelengebruik phytophthora Brochure wildschade verschenen Maatregelen bij en ter voor koming van wildschade Pluimveevlees vrijwel nooit doorstraald In aanvulling op de rassen die in de 67e Rassenlijst voor 1992 zijn be schreven, deelt de Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen mede dat de rassen, die op 12 juni jl. nieuw op de Rassenlijst zijn geplaatst, als volgt worden beschreven. De rassen zijn beschreven ten op zichte van het huidige niveau van de rassen in de Rassenlijst 1992. Bij de opbrengst zijn tussen haakjes de verhoudingsgetallen vermeld. De wintervastheid van de nieuwe ras sen is onvoldoende bekend. Grasland Engels raaigras weidetype: diploïde rassen. Moronda (Mommersteeg). Is goed standvastig. Geeft een goe de tot zeer goede opbrengst (104). Middelmatig tot vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat door. Electra (Van Engelen Zaden). Is goed tot zeer goed standvastig. Geeft een goede opbrengst (101). Weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat door. Herbie (Van der Have). Is goed standvastig. Geeft een goede tot zeer goede opbrengst (104). Vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat door. Atlas (Cebeco Zaden). Geeft een goede tot zeer goede opbrengst (104). Middelmatig tot vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet laat door. Engels raaigras laat hooitype: diploï de rassen. Exito (Zeider). Is goed standvastig. Geeft een zeer hoge opbrengst (110). Vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Schiet middenlaat door. Recolta (Van Engelen Zaden). Is goed tot zeer goed standvastig. Geeft een hoge opbrengst (108). Middelmatig vatbaar voor kroon roest. Schiet vrij laat tot laat door. Engels raaigras vroeg hooitype: te- traploïde rassen. Castillo (Zeider). Is goed standvastig en heeft een vlot te tot zeer vlotte voorjaarsontwikke ling. Geeft een vrij goede opbrengst (98). Schiet vroeg door. Weinig vat baar voor kroonroest. Italiaans raaigras: Montblanc (Mom mersteeg). Geeft als hoofdgewas een goede opbrengst (102). Is vrij goed standvastig. Weinig vatbaar voor kroonroest. Tetraploïd ras. Beemdlangbloem: Merifest (Van der Have). Is vrij goed standvastig en heeft een middelmatig konkurrentie- vermogen. Geeft een goede tot zeer goede opbrengst (104). Vrij weinig vatbaar voor bladvlekkenziekte. Witte weideklaver: Rivendel (Zwaan en de Wiljes). Heeft onder voor wit te klaver gunstige omstandigheden een goed konkurrentievermogen in een grasmengsel en is goed stand vastig. Grasvelden Engels raaigras voor sportvelden: Flair (Zwaan en de Wiljes). Ver draagt bespelen goed en lijkt vrij goed tot goed wintervast. Is goed tot zeer goed standvastig. Groeit voor Engels raaigras vrij traag tot traag. Vrij weinig vatbaar voor kroonroest. Engels raaigras voor gazons: Su perstar (Zwaan en de Wiljes). Vormt een dichte tot zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Is smalbladig en groeit voor Engels raaigras traag. Is middelmatig tot vrij goed wintervast. Middelmatig vatbaar voor rooddraad en nogal vatbaar voor kroonroest. Veldbeemdgras: Limousine (Van En gelen Zaden). Heeft een goede be- tredingstolerantie en is smalbladig. Vormt een dichte tot zeer dichte zo de en is goed tot zeer goed stand vastig. Blijft matig groen in de winter. Weinig vatbaar voor blad vlekkenziekte, nogal vatbaar voor oranje-strepen roest. Roodzwenkgras met forse uitlopers: Herald (Van Engelen Zaden). Vormt een dichte zode en is goed stand vastig. Nogal vatbaar voor rood draad. Blijft vrij goed groen in de winter en vrij goed tot goed groen bij droogte. Fijnbladig. Op uitnodiging van Cebeco- Zuidwest namen op 24 juni j.l. 50 boeren een kijkje op het demonstra- tieveld op het bedrijf van Maat schap A. Vaal in Zaamslag om de verschillen waar te nemen tussen twaalf wintertarwerassen. De verte genwoordigers van de coöperatie waren aanwezig voor een toe lichting. De grote diversiteit van wintertar werassen was aanleiding voor Cebeco-Zuidwest om ook dit jaar weer een demonstratieveld aan te leggen, naast de gangbare rassen Obelisk, Herzog, Arminda en Apollo teelt men op dit perceel de 'Zeeuw se vlegel-rassen' Florin en Clovis. Ook minder gangbare rassen zoals Soissons, Hereward en Florida wor den hier uitgetest. En uiteraard heb ben de nieuwe rassen Vivant, Estica en Ritmo op het demonstratieveld een plaats. Het perceel wordt nauwlettend ge volgd door de vertegenwoordigers van Cebeco-Zuidwest. Op basis van praktijkervaringen zal men immers een gericht zaaiadvies voor najaar 1992 vaststellen. Duidelijk kwam naar voren dat het nieuwe ras Ritmo een goede kans maakt om de gangbare rassen te verdringen. Ritmo heeft een hoge opbrengstpotentie. Bovendien is het een vrij kort en stevig gewas. Ritmo is niet bladrijk en daardoor zeer ge schikt als dekvrucht, aldus Cebeco- Zuidwest. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) en de staatssecretaris sen Simons van Volksgezondheid en Gabor van Landbouw zijn het met elkaar eens geworden over een regeling die het doorstralen van pluimveevlees slechts in uitzonderlij ke gevallen toestaat. Alleen als het wordt geleverd aan instellingen in de gezondheidszorg, aan de verwer kende industrie of aan patiënten die op medisch voorschrift steriele voe ding nodig hebben, mag deze con serveringsmethode worden toegepast. Met de regeling wordt in feite de be staande situatie gehandhaafd. Dat wil zeggen, dat minder dan 0,3 pro mille van de totale Nederlandse pro- duktie wordt doorstraald. Uit kostenoverweging zal doorstra ling in de praktijk overigens nauwe lijks plaatsvinden en op de belangrijkste afzetmarkt, Duitsland, wordt doorgaans zeer emotioneel op doorstraling gereageerd. Veel bekijks voor de 12 wintertarwerassen op het demo-veld van Cebeco-Zuidwest in Zaamslag (foto Oscar van Beest) In het artikel 'Dit jaar veel percelen met Phytophthora' in de ZLM-krant van vorige week zijn de toepas singsmogelijkheden van Ridomil niet geheel juist weergegeven, waardoor verwarring kan ontstaan. Onderstaand zet de DLV Goes de zaken nog even op een rijtje. Komt op een perceel een haard voor met Phytophthora dan adviseert de DLV om die haard of haarden dood te spuiten met bv. Reglone. Om die haard(en) kunnen verschillende si tuaties optreden. a. Sporadisch een aangetast blad: Hier kan met een cymoxanilbe- vattend middel de rest van het perceel gespoten worden (bv. Curzate of Topper) in een sche ma afhankelijk van de weersom standigheden. Volg wel de ontwikkeling van de ziekte. b. Regelmatig een aangetast blad: 2,5 kg Ridomil Delta en dit bin nen vijf tot zeven dagen herha len. De herhaling is net zo als bij een penicillinekuur nodig om de ziekte helemaal uit te bannen. Behalve in een situatie dat u on geveer vier dagen na de eerste bespuiting ziet dat de werking van Ridomil tegenvalt. Hier is waarschijnlijk sprake van een vorm van resistentie. Dan kunt u twee dingen doen: 1. Het gewas doodspuiten (kost veel geld als er nog geen of te weinig kilo grammen onderzitten) of 2. in een strak schema met cymoxanil middelen of maneb tin verder spuiten. Ridomil Delta is verboden in pootgoed. De problemen in de nateelt(en) kunnen gigantisch zijn. Denk aan de pituatie van en kele jaren terug waarbij heel veel resistentie optrad. DLV team akkerbouw Goes Symposium IMAG Het IMAG houdt op vrijdag 28 au gustus op het proefbedrijf 'De Vijf Roeden' te Duiven een symposium over welke gevolgen innovatieve technieken en technologie hebben voor onderzoekingstellingen. Na het symposium wordt een rondgang ge maakt over het proefbedrijf, dat dit jaar 45 jaar bestaat. Op zaterdag 29 augustus is het proefbedrijf in Dui ven de hele dag opengesteld voor belangstellenden. Eind vorige maand is de brochure 'Wildschade: een zaak van boer, tuinder en jager' verschenen. Hierin staat overzichtelijk beschreven hoe grondgebruikers (akkerbouwers, tuinders, veehouders, fruittelers, etc.) en jachthouders schade kun nen voorkomen dan wel bestrijden, wat de voordelen zijn van een wild beheereenheid (WBE), welke wild soorten bejaagbaar zijn en welke niet, en bij wie grondgebruikers schade kunnen claimen. Als er schade is kan de grondge bruiker de provinciale Wildschade- commissie (Wico) verzoeken advies uit te brengen. De Wico heeft tot taak grondgebruiker en jachthouder te adviseren wanneer zij het onder ling niet eens kunnen worden over de vergoeding van wildschade. Wanneer de Wico de grondgebrui ker in het gelijk stelt kan die aan spraak maken op schadevergoeding. De grondgebrui ker die zich door het Wico wil laten adviseren moet een verzoek indie nen bij de districtsbureauhouder. Wanneer jager noch grondgebruiker schuld draagt aan de schade en wanneer het schadebedrag groter is dan het normale bedrijfsrisiko, kan de grondgebruiker bij het Jacht- fonds om een tegemoetkoming vragen. Het Jachtfonds zal in beginsel een financiële tegemoetkoming verlenen als grondgebruiker en jager al het mogelijke hebben gedaan om wild schade te voorkomen, of als de schade is aangericht door plotseling invallend trekwild zoals ganzen of door wildsoorten waarvoor een al geheel jachtverbod geldt zoals rot ganzen en roeken. Het Jachtfonds betaalt in principe geen vergoeding als de schade is aangericht door kraaiachtigen, vossen, konijnen en houtduiven. De brochure is tot stand gekomen door samenwerking van de directie Natuur, Bos, Landschap en Fauna van het ministerie van Landbouw, de KNJV, het Jachtfonds en het Landbouwschap. Voor meer inlich tingen over de brochure kunt u con tact opnemen met het Landbouwschap, Prinsenvinkenpark 19, 2585 HK Den Haag, tel. 070-3526666. 1. Jachtrecht verhuren aan een jager (jachtaktehouder). De voorkeur gaat uit naar jager die deel uitmaakt van een Wildbeheereenheid (WBE). 2. Wildwerende maatregelen nemen zoals het plaatsen van gaska- non, raster, etc. 3. Teeltplan tijdig bespreken met jager of Wildbeheereenheid. 4. Wanneer de grondgebruiker schade constateert, jager zo snel mo gelijk aanspreken. 5. Indien zowel jager als grondgebruiker aan hun verplichtingen van schadepreventie of bestrijding hebben voldaan, verzoek om WICO-advies indienen bij districtsbureauhouder. 6. Afhankelijk van het advies van de WICO: - grondgebruiker draagt zelf de schade - grondgebruiker spreekt jager aan voor schadevergoeding - jager en grondgebruiker verdelen de schade - verzoek om financiële tegemoetkoming bij Jachtfonds.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14