Ing. Karei Bankers gaat en drs. Jac. Smeijers komt Wie heeft in West-Brabant 12 ha land beschikbaar? Ondertekening convenant veiligheidsvoorschriften Nieuws 9 Gewestelijke Raad Landbouwschap Noord-Brabant Provinciale ploegkampioenschappen De gaande en de komende man bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant. Links ing. K. Bankers, rechts drs. Jac. Smeijers (foto: Van Eijndhoven) Vandaag (vrijdag 26 juni) neemt ing. Karei Bankers afscheid als sekreta- ris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord- Brabant. Gedurende 23 jaar maakte hij van zeer nabij de ontwikkelingen in de Brabantse landbouw mee en gaf er mede richting aan. Drs. Jac. Smeijers neemt dan zijn taak over. Beiden vertellen over deze, voor de Brabantse land- en tuinbouw, zeer dynamische periode. Op 1 september 1969 werd de heer Bankers adjunkt-sekretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant. In 1975 volgde hij de heer P. Geboers op als sekretaris. Voordien was hij plaatsvervangend hoofd van de So ciaal Ekonomische Voorlichtings dienst van de NCB. "De overgang van de SEV naar het Landbouw schap was best groot", zegt de heer Bankers. Als SEV'er ben je intensief bezig met individuele personen en gezinnen. Het werk bij de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap is steeds gericht op de totale sektor". "Toen ik in 1969 bij de Gewestelijke Raad kwam, had ik de indruk dat de Brabantse land- en tuinbouw vanuit het knopstadium in volle bloei kwam. Sindsdien heeft de sektor zich steeds stormachtiger ontwik keld". De heer Bankers noemt daar van als sprekend voorbeeld, dat er in 1969 1,5 miljoen varkens in Noord-Brabant waren en nu zijn er dat ruim 4 miljoen. Eerste Streekplan Het eerste Streekplan voor Noord- Brabant dateert al uit 1969. Toen was de aandacht van het College van Gedeputeerde Staten voor Noord-Brabant al volop gericht op de natuur en het Brabantse land schap. GS presenteerde het Facet streekplan Natuurschoon en Re- kreatiegebieden voor Noord- Brabant. Ook dat eerste plan kwam bij de georganiseerde landbouw als zeer bedreigend over. De Gewestelij ke Raad reageerde alert met de bro chure "Armslag voor de Brabantse boer". Deze brochure benadrukte het grote belang van de land- en tuinbouw voor de ekonomie; de noodzaak om ontwikkelingsruimte te behouden voor agrarische bedrij ven en de bereidheid om in te spe len op de ontwikkelingen op het gebied van het milieu. De brochure is destijds ondermeer aan alle Bra bantse gemeenten toegezonden. Onder een van de nostalgische fo to's uit de brochure staat de tekst "Schoonheid als gevolg van mense lijke ellende heeft een bittere bijsmaak". De heer Bankers zegt dat de Brabantse politici die nu in 1992 het Streekplan Noord-Brabant bin nenkort vast moeten stellen, zich er van bewust moeten zijn dat de Bra bantse boer voor zijn bedrijf ontwik kelingsruimte nodig heeft, welke reeds vanaf 1969 door de georgani seerde landbouw worden bepleit. Veehouderij hinderwetplichtig Rond 1970 deed de Kroon de uit spraak, dat agrarische bedrijven met dierlijke mestopslag hinderwetplich- tig zijn. Dit Kroonbesluit had grote gevolgen. Er kwam een intensieve en langdurige voorlichtingscampag ne op gang, waaraan het Land bouwschap, de SEV en de Inspektie Volksgezondheid eendrachtig sa menwerkten. Het resultaat ervan is, dat momenteel nagenoeg alle vee houderijbedrijven in Noord-Brabant een Hinderwetvergunning hebben waarmee zij uit de voeten kunnen. Bouwen in het agrarisch gebied Veel burgers en ex-boeren wonen erg graag op het Brabantse platte land. Gemeentebesturen kregen rond 1970 allerhande verzoeken om woningen in het buitengebied te mogen bouwen. Steeds meer bur gers kwamen in het buitengebied wonen die weinig begrip opbrach ten voor de boeren en tuinders die daar hun brood moesten verdienen en hun toekomst veilig moesten stellen. Zij moesten voortdurend in vesteren. De burgers konden be zwaren maken tegen bouwaanvragen van boeren en tuin ders in het kader van de hinderwet. De georganiseerde landbouw en de Brabantse gemeenten hadden bei den behoefte om kaf en koren te scheiden als het ging om bouwaan vragen in het buitengebied van de gemeente. Dit gezamenlijke belang leidde tot de inrichting van de des kundigenkommissie voor agrarische bouwaanvragen in Noord-Brabant. In de kommissie waren naast het Landbouwschap ook de Provincie en het ministerie van Landbouw vertegenwoordigd. De heer Bankers was van het begin af aan voorzitter. Vanaf 1970 tot op heden heeft de In september is in Noord-Brabant het jaarlijkse ploegkampioenschap gepland. West-Brabant is dit jaar aan de beurt. Het ontbreekt echter nog aan 12 ha land. De heer C. Breure uit Dinteloord doet hierbij een oproep aan landbouwers. 'Het is alweer 4 jaar geleden dat West-Brabant de beste ploegers aan het werk zag. Meestal gebeurt dat in Midden- en Oost-Brabant omdat daar de meeste ploegers vandaan komen. We hebben een traditie in ere te houden. Brabant heeft in het verleden al veel goede ploegers af- Maandag 22 juli a.s. hebben verte genwoordigers van het Centraal Or gaan Mechanisatiebedrijven (COM), de Nederlandse Agro Technische In dustrie (NATI),. de Vereniging van Importeurs van en Groothandelaren in Land- en Tuinbouwmachines (Vimpoltu) en Landbouwschap het convenant veiligheidsvoorschriften ondertekend. De leveranciers van landbouwwerktuigen en het Land bouwschap spreken daarmee onder meer af dat landbouwwerktuigen en -uitrustingen voortaan in aanwe zigheid van de koper in bedrijf zullen worden gesteld. Verder zal bij ieder landbouwwerktuig een Nederlands gestelde instructie worden geleverd. Met deze ondertekening zetten de kommissie gemiddeld 500'adviezen per jaar over agrarische bouwaan vragen verstrekt aan Brabantse ge meenten. Hij is er trots op, dat er binnen de kommissie nooit sprake was van meer- en minder heidsstandpunten. Studiekringen Ruimtelijke Ordening Veel Gewestelijke Raden van het Landbouwschap in Nederland wer ken in het kader van de beleidsvor ming met een net van distriktsraden. Deze regionale orga nen bestaan zoals de Gewestelijke Raden uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De heer Bankers heeft deze struktuur in Noord-Brabant in het begin van de jaren 70 ook nog gekend, maar zij funktioneerden onvoldoende. Daarvoor in de plaats kwamen 11 Studiekringen Ruimtelijke Ordening. De naam zegt het al, het waren stu diegroepen voor vertegenwoordi gers van de landbouworganisaties, voor bestuurders van de voedings- geleverd'. Naast C. Breure zelf heb ben W. de Lint, M. de Lint, R. Hermus, M. Schoonen en D. Schoo- nen eerste plaatsen of hoge klasse ringen op de wereldkampioenschap pen behaald. Het ploegcomité heeft de voorkeur aan kleigrond maar redelijk egale zandgrond is ook welkom. Landbou wers die het ploegen een warm hart toedragen en omstreeks september 12 ha land vrij hebben kunnen kon- takt opnemen met C. Breure, tel. 01672-2308. vier partijen een flinke stap voor waarts om de veiligheid op land bouwbedrijven te vergroten en bedrijfsongevallen te voorkomen. Tot nog toe zijn er in de sector jaar lijks honderden gewonden te be treuren. De partijen spreken af zich in de toekomst geregeld te beraden over landbouwwerktuigen, veilig heid en milieu. Wat het Landbouwschap betreft zal voorlichting het sleutelwoord zijn. Het schap zal in de agrarische vak pers regelmatig aandacht gaan vra gen voor het veilig gebruik van landbouwwerktuigen en uitrustingen, zowel op het bedrijf als op de openbare weg. bonden van FNV en CNV, voor in landbouw en RO geïnteresseerde gemeenteraadsleden, voor water schapsbestuurders, voor agrarische taxateurs, enz. Deze Studiekringen Ruimtelijke Ordening zijn door de ja ren heen steeds een doorslaand succes gebleken. Agrarische Overlegkommissies Wanneer zich in een streek een spe cifieke zaak aandient, zoals het plan om een hogesnelheidsspoorlijn aan te leggen door West-Brabant of het opstellen van een beheersplan, dan wordt de georganiseerde landbouw daarbij in haar volle breedte betrok ken. Afhankelijk van de betreffende zaak wordt dan een agrarische over- legkommissie samengesteld. De heer Bankers zegt dat Noord- Brabant beschikt over goed gestruk- tureerd en fijnmazig net van afdelin gen van de landbouworganisaties NCB, ZLM en CBTB. Hij vindt het voor de hand liggend dat hiervan gebruik wordt gemaakt. Ook de werknemers worden via de regiona le voedingsbonden er bij betrokken. Provinciaal beleid steeds belang rijker Het provinciaal beleid en de georga niseerde landbouw kregen door de jaren heen, steeds meer met elkaar te maken. De heer Bankers noemt het Ruimtelijke Ordeningsbeleid, het Streekplan, de Nota Inrichting Bestemmingsplannen Buitengebied, het Milieubeleidsplan, het Water huishoudingsplan. Al dat praten groeide uit tot vaste overlegstruktu- ren tussen de georganiseerde land bouw en de provincie. Zo zet het Bestuurlijk Overleg, een overlegver- band tussen de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en het Col lege van Gedeputeerde Staten, de hoofdlijnen van beleid, uit. Twee tot drie keer per jaar heeft dit overleg plaats onder leiding van de Com missaris van de Koningin op het pro vinciehuis in Den Bosch. Resultaten heeft dit overleg vast en zeker opge leverd. Er zijn bijvoorbeeld gemeen schappelijke regelingen gemaakt in de vorm van de stichting Landbouw en Milieu LAMI, het Platform Agrari sche Markt- en Produkinnovatie PA- MI en het overlegorgaan over inrichting en beheer van het lande lijk gebied LABIB. De heer Bankers stelt vast dat het intensieve overleg niet alle proble men oplost. Zo blijkt het nodig te zijn dat het Landbouwschap uitge breid en breedvoerig bezwaar maakt tegen het Ontwerp-Streekplan. Relatienota De intentie van de Relatienota is om tegen redelijke vergoedingen gron den te verwerven voor natuurbe houd ofwel om aan boeren en tuinders vergoedingen te geven wanneer zij hun bedrijfsvoering af stemmen op behoud van bepaalde natuurwaarden. Dit op zich positie ve idee slaat maar matig aan in Noord-Brabant. Volgens de heer Bankers komt dat omdat de land bouwgronden in Noord-Brabant zeer intensief worden gebruikt. Boven dien zijn de Brabantse landbouw gronden schaars en duur. Het eerste beheersplan in Nederland kwam overigens in Noord-Brabant tot stand. Het was het beheersplan "De Mortelen" in het ruilverkave- lingsgebied Oirschot-Best. De mestproblematiek In een provincie met zoveel veehou derijbedrijven is het vanzelfsprekend dat de mestproblematiek een voort durende zorg was voor de Geweste lijke Raad. In samenwerking met de Mestbank Zuid i.o. wordt toege werkt naar een doeltreffende oplossing. Samenwerking De heer Bankers zegt dat de samen werking tussen de landbouworgani saties en de voedingsbonden binnen het Landbouwschap altijd goed is geweest en dat moet ook zo blijven. Vooral nu het aantal werkers in de landbouw afneemt is het van belang om de eenheid te bewaren, als zodanig naar buiten te treden en aldus invloed uit te oefenen op het overheidsbeleid op alle niveaus. De heer Bankers haalde als bood schap aan het eind van zijn 23-jarig overzicht een van de tien geboden aan die de Bisschop van Munster schreef onder de titel: De schep pingsopdracht van vandaag de dag voor de landbouwers "Gij zult we gens de opbrengst van uw grond de schoonheid ervan niet uit het oog verliezen". De heer Bankers zal de schoonheid van het Brabantse land vast en zeker blijven bewonderen. Want wandelen, fietsen en tuinieren zijn enkele van zijn vele hobby's. Het Brabantse buitengebied biedt hem daartoe alle ruimte. Overdracht sekretariaat De heer Bankers draagt met ver trouwen het sekretariaat over aan zijn opvolger drs. Jac. Smeijers. De heer Smeijers is geboren in Bergen op Zoom. Hij bracht vele jaren alle vakanties door op een boerderij in Deurne. Daar heeft hij het gemeng de bedrijf zien ontwikkelen tot een modern melkveehouderijbedrijf. Na zijn studie sociale geografie te Utrecht en planologie te Wagenin- gen werd hij in 1976 beleidsmede werker bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zuid- Holland, met de specialisaties tuin bouw en milieuzaken. Van 1985 tot 1 mei 1992 was hij sekretaris van de Gewestelijke Raad voor Zuid- Holland. Zaken welke in Zuid- Holland erg spelen zijn volgens de heer Smeijers: de ontwikkeling van de glastuinbouw, de arbeidsvoorzie ning, de ruimtenood en de verstede lijking. Sekretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant is voor hem een nieuwe uitdaging. De Brabantse land- en tuinbouw ken merkt zich immers door haar storm achtige ontwikkelingen. Deze dynamiek in de landbouw is een ge weldige uitdaging. De in Zuid- Holland opgedane kennis komt hem daarbij vast wel van pas. Hij is er van overtuigd dat ook zijn gezin het naar de zin zal hebben in Noord- Brabant. Cor Rops Het Brabants ploegcomité geeft de voorkeur aan kleigrond, maar re delijk egale zandgrond is ook welkom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9