Produkten uit eigen streek bieden boeren toekomst Fruitkweker haalt direkt voordeel uit zoet water Landbouwschap geeft informatie over knelpunten Lozingenbesluit Zeeuwse mGu NFO-voorzitter De Jager pleit voor kasgroenten nuari 1990 was het nog maar een idee, nu is de eerste bedrijfsaanslui- ting een feit. Druksysteem Het zoete water komt uit het Zoom meer, het enige meer dat na de Del tawerken uit zoet water bestaat. Het water wordt door middel van een pompgemaal door een druklei- dingsysteem van 150 kilometer met een druk van 70 meterwaterkolom naar de bedrijven geperst. Het wa ter komt vanuit het Spuikanaal van de Rijn-Scheldeverbinding Wanneer (boerenjorganisaties erin slagen om met streekgebonden pro dukten van goede kwaliteit en via een goede marketing een markt te creëren, kan dat voor veel boeren een goede toekomst bieden. Deze conclusie trekken Erwin Nijmeijer en Nico Vergeer, beiden student markt- kunde en marktonderzoek aan de Landbouwuniversiteit Wageningen, naar aanleiding van hun onderzoek naar de marketing ervaring met streekeigen produkten en boe renkaas. In opdracht van de Wetenschaps winkel van de Landbouwuniversiteit is onderzocht hoe een streekeigen produkt het best aan het publiek ge presenteerd kan worden en waar aan een boerenkaas in het bijzonder moet voldoen om de producenten een goede toekomst te bieden. De concrete aanbevelingen die volgen uit het onderzoek voor de ontwikke ling van een veenweide kaas wor den aan de Stichting Streekeigen Produktie in het Westelijk Veenwei- degebied (provincies Noord en Zuid- Holland en Utrecht) aangeboden. Die goede toekomst blijkt noodza kelijk omdat uit eerder onderzoek is gebleken dat de boeren niet gemist kunnen worden bij het behoud en beheer van het bijzondere karakter van een veenweidegebied. Er moet dus een oplossing gevonden wor den om toch een economisch zelf standige en vitale boerenstand te realiseren. Aanbevelingen Beide studenten hebben elf succes volle en minder succesvolle streek eigen produkten (brood, kaas, vlees en aardappelen) in Nederland vergeleken op marketingstrategie, organisatievorm, produktie, afzet, positionering en prijsstelling. Vanuit een vergelijkende analyse zijn ver volgens aanbevelingen voor de te ontwikkelen veenweidekaas gefor muleerd die in een marketingplan zijn uitgewerkt. Duidelijk is dat consumenten geen meerprijs zullen betalen alleen op grond van het streekgebonden ka rakter. De kwaliteit van de kaas zal van hoog niveau moeten zijn en er moet gestreefd worden naar een onderscheidende smaak. Mogelijk is de consument bereid een meerprijs te betalen als zij goed geïnformeerd wordt over milieube- vorderende of natuurvriendelijke aspecten in de produktiewijze. De belangrijkste afzetkanalen voor streekeigen boerenkaas zijn de spe ciaalzaken en enkele grootwinkelbe drijven. Exclusieve distributie is een goede mogelijkheid voor producen ten om invloed uit te oefenen op de prijs, waarbij de afzet aanvankelijk kleinschalig en regionaal kan zijn. Een sterk ondersteunende commu nicatie bij de verkoop is noodzakelijk om de specifiteit van de kaas te ver duidelijken, aldus beide onder zoekers. Een goed voorbeeld van streekeigen en milieuvriendelijke produktie is het Zeeuwse Vlegel brood. rechstreeks naar het perceel. Het zoete water is primair bestemd voor druppelbevloeiing en fertigatie, maar daarnaast kan het ook worden gebruikt voor nachtvorstbestrijding, beregening, besproeiing van sport velden, etc. Delta Nutsbedrijven hoopt natuurlijk op een zo groot mogelijke afzet. Er kan in totaal 2.000 m3 per uur worden verpompt. Om die hoeveelheid te halen moe ten er in de komende twee jaar zo'n 400 aansluitingen worden gereali seerd. De eerste 30 percelen zullen in de komende weken op het distri butienet worden aangesloten. Ove rigens is de huidige capaciteit nog te gering om nachtvorstbestrijding mogelijk te maken. Uitbreiding be hoort echter volgens ir. De Kraa ze ker tot de mogelijkheden. Goed voor milieu Het zoete water uit het Zoommeer is niet alleen'goed voor de ontwik keling van de fruitteelt en de akker bouw op Zuid-Beveland (zo kan fertigatie nieuwe fruitopstanden een jaar eerder in produktie brengen), het komt ook het milieu ten goede. Schaars grondwater kan worden gespaard en gereserveerd voor de bevolking, terwijl ook natuurbelan- gen worden beschermd, omdat klei ne lokale bronnen nu niet meer nodig zijn waarmee verdroging kan worden tegengegaan. Kasgroenten De voorzitter van de NFO-kring Zee land/West-Brabant hield ter gele genheid van de komst van het zoete water op Zuid-Beveland een pleidooi voor ontwikkeling van kasgroenten in Zeeland. Als de tuinbouw in de toekomst wil floreren, kunnen we niet zonder een grote glasgroente- poot, aldus De Jager. De grote ex porteurs in het westen van Nederland steunen allemaal op de bijna constante aanvoer van kas groenten. Deze zijn het trekpaard voor de prijsvorming. De wisselende afzet van vollegrondsgroenten kan alleen tot de beste prijsvorming ko men als er aansluiting is bij de afzet van de kasgroenten, zo stelde de NFO-voorzitter. De Jager constateerde dat de nachtvorstbestrijding in vooral het oostelijk deel van Zuid-Beveland voorlopig nog problematisch blijft. Er is onvoldoende wateraanvoer om dit probleem aan te pakken. Moge lijk bieden de windmachines naar Amerikaans voorbeeld een oplos sing. Mocht dit lukken, dan wil de NFO nog eens met Delta Nutsbedrij ven om de tafel gaan zitten. 'Het zou toch ideaal zijn dat wij plaats konden bieden aan windmolens, die electriciteit opwekken en die onge veer 2 nachten per jaar omgekeerd de lucht boven onze fruitbomen in beweging kunnen brengen', aldus De Jager. Het Landbouwschap komt voor september met informatie op grond waarvan boeren en tuinders kunnen beslissen of zij bedrijfsafval- en koelwater nog kunnen laten weglo pen in de bodem. Door het in wer king treden van het zogenoemde Lozingenbesluit wordt dit per 1 juli a.s. aan banden gelegd. Gemeenten moeten zelf gaan bepalen onder welke voorwaarden bodemlozingen zijn toegestaan. Lozingen op het op pervlaktewater vallen niet onder het besluit. In het informatiebulletin geeft het Landbouwschap onder andere aan welke afvalwaterstromen er zijn op de bedrijven, wat de samenstelling ervan kan zijn en om hoeveel bedrij ven per agrarische bedrijfstak het gaat. Het bulletin moet duidelijkheid scheppen over hoe moet worden omgegaan met de door het Land bouwschap gesignaleerde knelpun ten. Hierover vindt nog overleg plaats tussen het Landbouwschap, het samenwerkingsverband van de provincies (IPO) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De probleemgevallen betreffen de volgende lozingen: - koelwater (zoals grondkoeling in de fresiateelt) - koel- en spoelwater in de cham pignonteelt brijn afkomstig van omgekeerde osmose in de glastuinbouw - vrije drainage substraatteelt in de glastuinbouw - terugspoelwater ontijzeringswa- ter in de glastuinbouw - proceswater in de witloftrek - percolatiewater en silagevocht - spoelwater dat afkomstig is van de reiniging van voertuigen die gebruikt zijn bij de toepassing van bestrijdingsmiddelen - water dat afkomstig is van dom pelbaden in de bloembol- lenkweek - was- en spoelwater van de melk inrichting in de melkveehouderij - spoelwater uit de pluimvee houderij Boeren en tuinders die problemen voorzien kunnen nog tot 1 juli a.s. een ontheffingsaanvraag indienen bij hun gemeente. Fruitkweker J.C. van Kruiningen in Krabbendijke viel de eer te beurt als eerste een aansluiting te krijgen op de zoetwateiieiding, die op Zuid- Beveland is aangelegd. Op zijn per ceel van 4 ha, gelegen langs de spoorlijn, draaide de direkteur- generaal Landbouw en Voedsel voorziening, drs. G. van der Lely, on der toeziend oog van een groot aantal genodigden, de kraan defini tief open. De komst van zoet water betekent voor Van Kruiningen al direkt finan cieel voordeel. Hij heeft uitgerekend dat hij 20 gulden per dag goedkoper uit is doordat hij nu aangesloten is op de pijp van Delta Nutsbedrijven. Tot dinsdag j.l. gebruikte hij namelijk drinkwater om zijn boomgaard te bevloeien en dat is een flinke slok duurder dan de 90 cent per kuub die hij nu moet betalen. Van Kruiningen heeft in totaal 12 ha fruit, verspreid over verschillende kavels. Daarvan is nu 4 ha aangeslo ten op het zoetwaternet. Niet ver van dit perceel heeft Van Kruiningen nog 1 ha fruit. Samen met enkele naburige bedrijfsgenoten wil hij ook dit perceel gaan voorzien van zoet water. Door de kosten samen te de len kan optimaal worden geprofi teerd van de voordelen. Van Kruiningen verwacht dat naast ho gere kg-opbrengsten vooral de kleur en de kwaliteit van het fruit er op vooruit kunnen gaan. Samen met industriepijp In totaal kan de zoetwaterpijp van Delta Nutsbedrijven 3.500 ha op Zuid-Beveland en straks ook het oostelijke stukje van Walcheren be dienen. Dit betreft ongeveer 2.000 ha fruit en 1.500 ha bouwland. Voor de aanleg van de pijp moest op Zuid-Beveland alleen al 7 kilometer boomgaard worden doorsneden, zo deelde ir. H. de Kraa van Delta Nuts bedrijven mee. Alleen voor de land bouw zou een dergelijk project nooit haalbaar zijn, maar nu de leiding meegelegd kon worden met de in dustriewaterpijp was de mogelijk heid aanwezig. De landbouwpijp kost 300 gulden per meter, in totaal 25 miljoen gulden, waarvan 40% betaald werd door het ministerie van Landbouw. Het ingrijpende pro ject is in korte tijd gerealiseerd. In ja- Drs. G. van der Lely draait de zoetwater kraan open nabij de boomgaard van Van Kruiningen in Krab bendijke. Ir. Stoter, direkteur Delta Nutsbedrijven (links) en burgemeester Verbree van Rei- merswaal midden kijken toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6