Eerste bedrijf op Zuid- Beveland heeft zoet water Deze week IRS klaar voor de toekomst 3"2bi A-C Dit jaar veel percelen met phytophthora LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Perspectief voor nieuwe teelten Gewas regelmatig controleren Pag. 3 Goed nabuurschap 'hard punt' Pag. 4 Trek op tijd aan de bel Pag. 5 KNLC-nieuws Pag. 6 Zoet water direct voordeel Pag. 7 NCB over streekplan Brabant Pag. 9 Afscheid Bankers Pag. 10 Controlesysteem EG-regels Pag. 11 Reportage Franse conserventeelt Pag. 13 Goede perspectieven hazelnotenteelt Pag. 14 Loof vernietig ing pootaardappelen Pag. 15 Tuinbouwklanken Pag. 16 17 De maand Pag. 18 Hippisch nieuws Pag. 19 Een dagje Floriade Laboratoria nu beste van Europa VRIJDAG 26 JUNI 1992 80e JAARGANG No. 4125 De eerste bedrijfsaansluiting van de zoetwaterpijp op Zuid-Beveland is dinsdag j.l. in werking gesteld. Dat gebeurde op een perceel van fruit kweker J.C. van Kruiningen in Krab- bendijke. De officiële handeling werd verricht door drs. G. van der Lely, direkteur-generaal Landbouw en Voedselvoorziening. Hij verving minister P. Bukman, die op het laat ste moment verstek moest laten gaan. De zoetwaterpijp is aangelegd in op dracht van Delta Nutsbedrijven en mede gefinancierd door het ministe rie van Landbouw (bijna f 10 mil joen), de provincie Zeeland en diverse gemeenten. De Zeeuwse landbouworganisaties onder leiding van de ZLM waren de drijvende krachten achter dit project. Zij heb ben voortdurend geijverd voor zoet water om daarmee de land- en tuin bouw in Midden-Zeeland nieuwe perspectieven te bieden. De aan zienlijke bijdrage van het ministerie (40%) is afkomstig uit de pot voor herstructurering van de akkerbouw, welke is gevormd naar aanleiding van de protestakties van akkerbou wers in 1989 en 1990. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in de veiling te Kapelle, die vooraf ging aan de inwerkingstelling van het zoetwaterstelsel, herinnerden zowel drs. Van der Lely als de voorzitter van de ZLM, H.C. van der Maas, aan de akkerbouwakties. Van der Maas constateerde dat de akties niet heb ben opgebracht wat beoogd werd, namelijk een temporisering en mati ging van het landbouwbeleid. Niet temin toonde hij zich blij dat dankzij de herstructureringsgelden voor de akkerbouw de zoetwateraanvoer voor de land- en tuinbouw op een deel van Zuid-Beveland - en straks ook het meest oostelijke deel van Walcheren - veilig gesteld is. Fruitte lers kunnen er rechtstreeks van pro fiteren, maar het zoete landbouwwater is goed voor de to tale plantaardige produktiesector in Midden-Zeeland. Voor de akker bouw betekent zoet water immers de mogelijkheden om nieuwe ge wassen in het bouwplan op te ne men. Van der Maas sprak in dit verband over een tuinbouwplan in een vruchtwisselingsopvolging met normale akkerbouwgewassen. 'In die zin kan Zeeland misschien niet de, maar in elk geval wel een tuin van Europa worden. Voor kwaliteits beheersing van intensieve teelten is gegarandeerde zoetwatervoorzie ning namelijk een onmisbare pro- duktiefaktor'. Zoommeer zoet houden De ZLM-voorzitter greep de gele genheid aan om te pleiten voor be houd van het Zoommeer als zoetwaterreservoir voor de land bouw. Ook riep hij de politiek op het mogelijk te maken dat de landbouw optimaal van het zoete water kan profiteren. 'Geef ons meer tijd en adem om onze bedrijven aan te pas sen en om te kunnen overleven. Ontneem ons de concurrentiekracht niet door ons overdreven en over spannen milieu- en natuureisen op te leggen. Geef ons de economi sche ruimte in dit ruime Zeeland'. Behalve drs. Van der Lely en de heer Van der Maas spraken op de bijeen komst in de veiling ook ir. Stoter, di- rekteur Delta Nutsbedrijven, die de verhinderde gedeputeerde ing. Dek verving, de heer W. de Jager, voor zitter van de NFO-kring Zee land/West-Brabant en ir. H.J.L. de Kraa, hoofd distributie gas en water van Delta Nutsbedrijven. Zie verder pagina 6. Veel meer en ook vroeger dan in an dere jaren komt er dit seizoen phy tophthora voor in de aardappelen. Oorzaken zijn vooral de ideale weersomstandigheden voor de schimmel. Vorig jaar kwam de ziek te ook voor, waardoor het aanne melijk is dat besmettingsbronnen als opslag, volkstuintjes en aardap- pelhopen een rol gespeeld hebben bij het veelvuldig voorkomen van phytophthora nu. Bovendien kon den sommige telers toen het zo nat was het land niet op om te spuiten. Er zijn ook telers geweest die zich door de vroege ziekte-uitbraak heb ben laten verrassen, aldus een woordvoerder van de DLV Goes. De adviezen die de DLV aan telers geeft hangen sterk af van de situa tie in het perceel. Als er slechts hier en daar phytophthora voorkomt is één keer spuiten met een cymoxa- nilbevattend middel veelal afdoende om de ziekte te onderdrukken. Als de schimmel veelvuldig voorkomt, op zowel blad als stengel, luidt het advies om één keer met Ridomil te spuiten en binnen vijf dagen daarna met een cymoxanilbevattend mid del. Als uiterste redmiddel kan twee keer met Ridomil worden gespoten. Dit legt echter beperkingen op voor de rest van het seizoen, omdat het per teelt slechts twee keer mag worden toegepast. Overigens is er volgens de DLV ook ten onrechte naar Ridomil gegrepen, omdat enkele telers andere schim melziekten (botrytis, alternaria) voor phytophthora hebben aangezien. De DLV adviseert dan ook om bij twijfel altijd een deskundige erbij te halen. In het Zuidwesten zijn het Tholen en Zeeuws-Vlaanderen waar phytoph thora zich het sterkst manifesteert. In Tholen is het al nodig geweest om twee keer met Ridomil te spui ten, naar verluidt met tegenvallend resultaat. Om een phytophthora- aantasting zo snel mogelijk te kun nen bestrijden adviseert de DLV de telers daarom hun gewas regelmatig te controleren. Zie ook pag. 16, de maand ak kerbouw. In de boomgaard van fruitkweker J.C. van Kruiningen in Krabben- dijke heerste dinsdagavond een feestelijke stemming. Daar werd de eerste aansluiting van de zoetwaterpijp op Zuid-Beveland in bedrijf gesteld. Dat gebeurde niet door minister Bukman, die te elfder ure verhinderd was, maar door drs. G. van der Lely, direkteur-generaal landbouw en voedselvoorziening van het mi nisterie. Op de foto is van Krui ningen (links) in gesprek met de heer Van der Lely middenen burgemeester Verbree van Rei- merswaai (Foto Anton Din- gemanse) Door met een suikerbiet een schei dingswand van suikerklontjes aan diggelen te gooien heeft de burge meester van Bergen op Zoom, de heer P. Zevenbergen, dinsdagmid dag het gerenoveerde laboratorium van het Instituut voor Rationale Sui- kerproduktie (IRS) officieel ge opend. Het IRS beschikt nu volgens direkteur ir. D. Hoogerkamp over een van de best geoutilleerde labo ratoria van Europa. "Het was nodig dat er na 40 jaar een ingrijpende vernieuwing bij het IRS werd doorgevoerd", aldus Hoo gerkamp. "Onze belangrijkste taak is nu om aan de milieueisen te vol doen met daarbij behoud van een rendabele suikerbietenteelt". Hoo gerkamp verwacht dat het gereno veerde gebouw zeker 25 jaar mee kan. "Over deze periode bezien val len de verbouwingskosten wel mee: 23,4 cent per ha". Ir. A. Huijbregts, hoofd Chemische afdeling, legde een link naar de oprichting van het IRS in 1930. Toenmalig minister van landbouw Mansholt verrichtte destijds in de crisistijd de opening. "Nu verkeert de akkerbouw wederom in een zwakke positie. Toch is in deze tijd een eigen laboratorium onmisbaar om zelf de juiste analyses te kunnen vaststellen. Veel milieuonderzoek is gebaseerd op onbetrouwbare me tingen. Veel chemische onderzoe ken vinden momenteel plaats naar de uitspoeling van stikstof. Een hec tare grond bevat 5000 kg. gebon den N. Niet alle uitspoeling is echter te wijten aan onzorgvuldig gebruik van de landbouw. Bietekoppen b.v. binden in", aldus ir. Huijbregts, die wil dat de overheid komt met uni forme beoordelingsnormen. Voor de nabije toekomst zijn van de chemi sche afdeling van het IRS meer toe passingen te verwachten met ingehuld zaad. Biologisch onderzoek Op biologisch gebied is men al ver op weg om suikerbieten te telen zonder dat er na de oogst iets in de grond achterblijft. "Met de integra tie van resistente rassen en biologi sche bestrijding is het IRS in staat om tot een geleid systeem te ko men". Dit zei het hoofd van de Bio logische afdeling van het IRS drs. W. Heijbroek. "Intentificatie van aaltjes en schimmels begint moge lijk te worden. Door DNA tests komt de specifieke samenstelling naar bo ven. Bij rhizomenie werken we aan een anti-serum-techniek. Biologisch onderzoek kan ver gaan, maar we moeten niet vergeten dat we te ma ken hebben met praktische landbouw". Het IRS is een stichting die gefinan cierd wordt door Coöperatie Suiker Unie U.A. en CSM Suiker b.v. Er wer ken 38 personeelsleden. Belangrijk ste taken zijn praktijkgericht onderzoek en voorlichting. J.v.T.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1