Akkerbouw Loofvernietiging bij pootaardappelen EG: van hoop naar twijfel 14 Loof klappen met naspuiten (foto) verdient uit kostenoogpunt de voorkeur boven voiveids twee of soms drie keer doodspuiten. Op 21 mei werd gesproken over een historisch besluit over wat was bereikt in Brussel door de ministers van Landbouw ten aanzien van de hervorming van het landbouwbeleid. Als we nu eens kijken wat daar van waar is, moet ik u helaas te leurstellen. Want in werkelijkheid is er niets bereikt en is de chaos alleen nog groter geworden. Bij het ontstaan van de Europese Gemeenschap is ons als boeren voorgehouden, dat wilden we onze positie in de toekomst be houden, het noodzakelijk was om tot een hechtere ekonomi- sche samenwerking te komen. Dit als tegenwicht tegen andere ekonomische grootmachten in de wereld zoals Japan en Amerika. Nu we die situatie hebben be reikt en er echt wat mee kunnen gaan doen, laten we die moge lijkheid onbenut. Erger nog zelfs, worden de akkerbouwbelangen geofferd aan het verlangen van Amerika. En de landbouwmi nisters dachten in ruil hiervoor een goed gestemd Amerika aan te treffen waarmee het goed za ken zou kunnen doen in GATT- verband. Ondanks het zoge naamde historisch akkoord is Amerika nog steeds zeer onte vreden en zullen we ons moeten Bij de teelt van pootaardappelen moet op het eind van de groeiperio de, het dan nog groene loof vernie tigd worden. Deze teeltmaatregel is veel moeilijker te realiseren dan in konsumptieaardappelen, omdat we bij pootgoed te maken hebben met een nog vitaal gewas met een vaak nog sterke groeikracht. Met name in jaren na doorwasin- duktie, is de loofvernietiging soms problematisch. Een beperking van de N-gift en daardoor op het mo ment van loofvernietiging een min der sterke groeikracht van het gewas, heeft grote invloed op het resultaat. Ook na het langer door groeien van met name de minder bontvatbare rassen, is de loofdoding gemakkelijker. Bij pootaardappelen moet het loof vernietigd worden om drie redenen: a. Het afkappen van de mogelijk heid dat bladluizen in het gewas virusziekten via het loof infekte- ren of verder verspreiden. b. Het afkappen van de groei om dat bij verdere groei teveel knol len uit de maat groeien. c. Om tijdig te kunnen rooien met een voldoende afgeharde schil. Vanaf 1991 geeft de NAK alleen nog adviesdata in verband met de luizensituatie en de virusdruk en geen einddata meer. Dit betekent dat nu ook het basispootgoed, in dien u dat wilt, over de adviesdatum heen mag gaan, voor wat betreft het moment van loofdoding. De uit slag van de nakontrole is beslissend voor de definitieve klassering. Per keuringsgebied kan de NAK jaarlijks enige differentiatie aanbrengen. Bij voorbeeld een ontheffing van ver plichte nakontrole, indien gecertificeerd pootgoed van de min der bontvatbare rassen op de ad viesdatum dood is. De loofvernietiging kan op verschil lende manieren plaatsvinden, nl. mechanisch, chemisch of een kom- binatie van beide. In bijgaand over zicht worden de diverse methoden op een rij gezet met de te gebruiken chemische middelen en een over zicht van de kosten per ha (zie overzicht). Bij de methodes b, c én d is loof- klappen bij het rooien niet meer no dig. Voor een volveldsbespuiting is bij eigen mechanisatie f 25,— per ha gerekend. Bij voiveids spuiten moet 5-7 dagen voor de datum be gonnen worden. Bij loofklappen kan tot 3-5 dagen en bij looftrekken tot 1-3 dagen voor de datum gewacht worden. Met name bij basispootgoed is de langere groeiperiode van belang. Uit het oogpunt van beperking van de inzet van chemische middelen, maar ook uit kostenoverwegingen heeft een kombinatie van mecha nisch en chemisch de voorkeur. Vol gens het MJP-G dient de inzet van chemische middelen bij de loofdo ding met 50% te worden terugge bracht. Zowel het loofklappen als het loofplukken of looftrekken zijn goed weer methoden. Dat wil zeg gen dat we de chemische middelen niet kunnen missen. Maar yve kun nen toch heel goed ook mechani sche methoden inzetten, het ene jaar meer, het andere jaar minder. Ook het afschaffen van de einddata, vergroot de mogelijkheden maar geeft natuurlijk geen vrijbrief om bij langdurig nat weer onbeperkte risi- ko's te nemen ten aanzien van de gezondheid van het pootgoed. Uit onderzoek van het PAGV is geble ken dat loofklappen en looftrekken van een nat gewas de kans op uit breiding van bakterieziekten doet toenemen, ook als er geen zichtbare symptomen aan het gewas te zien zijn. Waarschijnlijk is de kans op besmet ting vooral groot als de lenticellen op de knollen open staan, dus in erg vochtige grond en als het loof op de ruggen blijft liggen. Daarom moet ook uit dit oogpunt, maar ook voor het goed kunnen bespuiten van de stengelstompen, na het klappen of plukken het loof niet op de rug maar tussen de ruggen in de geulen lig gen. Dit vraagt een goede loofklap- per met goed gestelde geleideplaten voor het geklapte loof. Het risiko zal gering zijn als het droog is en droog blijft na het loofklappen. Hetzelfde geldt ook als er phytophthora in het gewas zit. De middelen Recent is voor de loofdoding in poot aardappelen het middel Finale toe gelaten na het klappen. Finale is niet toegelaten op een vol gewas, mede in verband met het risiko van kiem- remming met name bij overlappen. Finale na het klappen geeft voor on der moeilijke omstandigheden een betere stengeldoding dan Diquat en DNOC in olie. Diquat en Reglone ge ven op een vol gewas bij droge om standigheden en droge grond rond de knollen in een vitaal gewas als pootgoed te veel risiko op naveleind- rot. Na het klappen en direkt spui ten op de stengelstompen is er geen gevaar voor het optreden van navel- eindrot. DNOC in olie of Trifanex zijn middelen met hoge doseringen en niet erg vriendelijk voor de ge bruiker en de omgeving. Buminafos of Trakephon werkt trager dan de andere middelen, terwijl de stengel doding op vitale gewassen te genvalt. De methoden Duidelijk is wel dat klappen of loof trekken met naspuiten ook uit kostenoverwegingen de voorkeur verdient boven voiveids twee of soms drie keer doodspuiten. Bij het klappen zijn de volgende aan dachtspunten van belang: - goede rugvorm en planten mid den op de rug - goede geleideplaten in de klap per, waardoor het geklapte loof midden tussen de ruggen in de geul komt - stengelstompen 15 cm lang - verschil in klepellengte 22-23 cm klapper voorop en rijenspuit ach terop de trekker, eventueel ach teruit rijden bij een klapper voorop - bij de klapper achterop en vooraf met de trekkerwielen door het gewas rijden, geeft te veel plat- gereden loof en een slechter re sultaat, waardoor er ook meer middel nodig is - smalle banden, max. 25 cm - strook op de kopakker onbeplant laten Bij het looftrekken letten op: - goede rugvorm en planten mid- den op de rug - iets dieper poten i.v.m. groene knollen - niet te nat en ook niet extreem droog i.v.m. groene knollen - weersgevoelig en meestal is naspuiten nodig - strook op de kopakker onbeplant laten - gunstig tegen rhizoctonia op de knollen - eerder afgeharde knollen waar door er iets eerder begonnen kan worden met rooien. Het rooien gaat overigens uitstekend omdat de stengels reeds verwijderd zijn Andere methoden Klappen en 2x branden met gas is voorlopig niet praktijkrijp, duur (f 800,— per ha) en een lage capa citeit. De machines zijn ook nauwe lijks of niet beschikbaar. Klappen met gelijktijdig groen rooi- voorbereiden op een handelsoor log. Dus is er niets bereikt. Hete brij Intern is in de EG ook weinig echt veranderd. Het volumepro bleem is op geen enkele wijze opgelost, kijk maar naar zuivel, tabak, wijn, vlees en granen. In Brussel is er echt geen sprake van visie en invulling van beleid op langere termijn. Men loopt duidelijk om de hete brij heen. De veranderingen komen meer voort uit politieke verlangens, dan dat het wezenlijke verbete ringen zijn. Alleen de akkerbouw moet spitsroeden lopen en is de dupe van het hele gebeuren. De prijsverlaging in de granen wordt verkocht als zou het nodig zijn voor een betere verhouding met de graanvervangers als vee voedergrondstof. Laten ze nou gewoon eerlijk zeggen dat ze het om politieke redenen in Brussel niet aandurven om de prijs van dierlijke produkten te verlagen. en en onderdekken is nog in de on derzoeksfase. Het vraagt aangepaste, vrij dure machines. Een klapper met zij-afvoer en een voor- raadrooier met grote schijven ach terop. Op lichte gronden kan dit wel. Het is zeer gunstig tegen rhizocto nia, maar de kans op infektie met bakterieziekten is groter. Samenvatting Loofklappen met rijenspuiten of looftrekken en naspuiten heeft bij a. 2x voiveids doodspuiten b. loofklappen en 1 a 2x volv. spuiten 2,5 c. loofklappen en 1 2x rijenspuiten 1,25 d. looftrekken en 1x naspuiten machine spuitmachine a 50 b 130 25-50 c 130 50 d 325 25 Op termijn werken ze daar wel naar toe, doch niet nadat de vee- voerprijzen sterk verlaagd zijn. En dan maken ze het daar wel helemaal bont door ook nog een compensatie te geven aan de verbouwers van snijmais. Door de superheffing is het areaal snij mais verplaatst van de akker bouwbedrijven naar de veehouderij. Dat verlies moest de akkerbouw eerst incasseren, en nu nog de compensatia Daarmee voelt de akkerbouw zich dubbel gepakt. Het is dan ook steeds moeilijker voor de organisaties om invulling te geven aan de solidariteit tus sen de sektoren. Vanuit de over heid zullen ze altijd proberen met de oude taktiek 'verdeel en heers' wat te bereiken. Vanuit de organisaties hebben we de op dracht daarvoor geen ruimte te geven. Uitwerkingen Maar in de huidige situatie komt er steeds meer begrip voor ak kerbouwers die niet meer mee willen werken aan de oplossing van het mestprobleem. Onder tussen zijn de Brusselse beslui ten voor de akkerbouw wel een vast gegeven en staan we als or ganisaties voor de opdracht mee te werken aan de uitvoering van één en ander. Dat betekent dat we de komen de tijd veel energie moeten ste ken in praktische, werkbare uitwerkingen, die geen uitvoe ring geven aan de grote onbillijk heden die opgesloten liggen in de hoofdlijnen van het besluit van nu. Voor de toekomst voorzie ik een situatie waarin hetgeen nu in Brussel is besloten administratief niet beheersbaar zal zijn. Dit zal een golf van kreativiteit tot ont wikkeling brengen. Eens was on ze hoop gevestigd op de EG. Ik heb het gevoel dat we elke dag een dag verder achterop raken. Wellicht is in Denemarken geen sprake van twijfel, doch veeleer van realiteit. Voor de akkerbouw is de hoop op de EG ook om geslagen in vertwijfeling en stel len wij vast dat het zo in elk geval niet kan. Jans Leeuwma voorzitter Afdeling Akkerbouw KNLC de loofdoding van pootaardappelen de voorkeur. De inzet van chemi sche middelen kan daardoor drastisch omlaag. Chemische mid delen blijven ook bij deze methoden en bij natte omstandigheden voor volveldstoepassing onmisbaar. Het middel Finale is voor het doodspui ten van de stengelstompen een wel kome aanvulling, ing. A. Bakker, bedrijf sdesku ndige DLV Goes in olie 5 25 20 2,5 15 12,5 2,5 10-12,5 10 2,5 10 10 Kosten per ha chem. middelen totaal 360 410 100-200 255-380 80-140 260-320 60 410 Methoden van loofvernietiging Middelen en dosering per ha per keer: Finale Diquat DNOC Buminafos

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14