Nieuw geïntegreerd beheers- en controlesysteem EG-steunregelingen Kamperen bij de boer bijna dagelijks in het nieuws Nieuws a VEKABO NIEUWS öOüÖD Mutatie van het quotum 1991/1992 t.o.v. de aanvoer in 1983 in Zuivelbond FNZ fel gekant tegen extra Italiaans quotum Prins Bernhard te gast op 500-jarig landbouwbedrijf Op het ministerie van Landbouw wordt momenteel hard gewerkt aan de opzet van een nieuw geïnte greerd beheers- en controlesysteem voor EG-steunregelingen. Er is een werkgroep gevormd die daartoe voorstellen moet doen. De Raad van de Europese Gemeenschappen ver plicht elke lidstaat een dergelijk systeem op te zetten in verband met het feit dat het EG-beleid steeds meer toe gaat naar directe ondersteuning van producenten. In de huidige controlesystematieken zitten volgens de Commissie te veel leemten. Het gaat om registratie van en con trole op steunregelingen voor produ centen in zowel de plantaardige als dierlijke sector. De Europese Com missie kan besluiten dat het geïnte greerd controlesysteem ook voor andere steunregelingen gaat gelden. Het systeem omvat onder meer een databank, een nummeriek systeem vóór de identificatie van de percelen landbouwgrond en voor de registra tie van dieren, een jaarlijkse aangif te, de steunaanvragen en een geharmoniseerd controlesysteem. MÈSÊm Databank In de Databank worden van elk landbouwbedrijf de gegevens van de jaarlijkse aangifte opgenomen en tevens de gegevens uit de aanvra- gen die zijn ingediend in het kader van een gemeenschappelijke rege ling. Deze databank moet de met de controle belaste instanties de moge lijkheid geven om in korte tijd de ge gevens in te voeren voor ten minste drie opeenvolgende verkoopseizoe nen en kalenderjaren. Het nummerieke systeem voor de identificatie van de percelen land bouwgrond wordt tot stand ge bracht aan de hand van kadastrale kaarten, andere cartografische ge gevens, luchtfoto's en satelietbeel- den. Bij de dieren gaat het om het merken en het bijhouden door elke landbouwer van een permanent re gister waarin het identificatienum mer van elk dier en alle overige nodige gegevens worden opge- 30 74,7 20 10 -10 -20 21,2 16,7 f^A A) -5,3 1.1 -2,7 •10,5 -10,5 -16,5 -16,0 -15,6 "15.3 -10,9 W7 FNZ DUI VK NED DK B FR LUX IER IT SP GR P EG De Zuivelbond FNZ, de overkoepe ling van de Nederlandse coöperatie ve zuivelindustrie, wijst de Italiaanse eis om 1,5 miljoen ton ex tra melk toegewezen te krijgen, fali- kant af. Ook het compromis van 0,9 miljoen ton waarvan nu sprake is, verandert niets aan die opvatting. In Nederland is de individuele melk veehouder, sinds de invoering van de superheffing in 1984, gedwon gen circa 20% melk minder te pro duceren. De landelijke melkproduktie liep terug van circa 13 miljoen ton naar nu circa 10,2 miljoen ton. Nederland heeft een sluitend systeem ontwikkeld om de superheffing goed uit te voeren. Italië heeft dat niet gedaan, maar de produktie van circa 8,5 miljoen ton opgevoerd naar 10,5 miljoen ton. Daarmee heeft Italië Nederland als zuivelland voorbijgestreefd. Het is uiteraard noodzakelijk dat alle EG- partners zich aan gemaakte afspra ken houden. Worden die afspraken met voeten getreden, dan kan er geen sprake zijn van een gemeen schappelijk beleid. De eis voor meer quotum om de gepleegde fraude te legaliseren is niet anders dan schok kend te noemen. Uit bijgaand diagram blijkt hoeveel de melkproduktie in de verschillen de EG-landen en de totale EG sinds 1983 is af- of toegenomen. De toe name in Portugal bedraagt 74,7 pro cent en kan derhalve niet geheel worden opgenomen. PZ verontrust Tijdens de bestuursvergadering heeft het Produktschap voor Zuivel vorige week zijn bezorgdheid uit gesproken over de 'Italiaanse nala tigheid'. Het in 1984 niet invoeren van de superheffing en de eis een fors hoger quotum te krijgen was voor het PZ aanleiding zich tot pre mier Lubbers te richten met het ver zoek om de kwestie in de Europese Raad ter discussie te stellen. Het Italiaanse optreden heeft een inbreuk op het vertrouwen veroor zaakt die zich zal verdiepen tot een vertrouwenscrisis, indien de nalatig heid zou worden gehonoreerd met het toekennen van extra melkrech- ten, zo meent het PZ. tekend. Om in aanmerking te komen voor de toepassing van een communautaire regeling moet de landbouwer voor elk kalenderjaar voor een nader te bepalen datum een jaarlijkse aangif te indienen waarin worden vermeld: De oppervlakten cultuurgrond (inkl. voedergewassen) onderverdeeld naar perceel en gespecificeerd naar voorgenomen bestemming in het betrokken jaar. De percelen landbouwgrond waar voor een maatregel voor het uit pro duktie nemen van bouwland wordt toegepast en de percelen land bouwgrond die braak liggen. Het aantal dieren van de verschillen de soorten waarvoor hij een beroep doet op communautaire regelingen. Percelen die niet zijn aangegeven kunnen niet voor ondersteuningsre- gelingen in aanmerking komen. De lidstaten moeten de administratie en de controles ter plaatse uitvoe ren al dan niet via satellieten ten einde na te gaan of de steunaanvragen juist zijn. Steekproefsgewijs worden ter plaatse op de bedrijven controles uitgevoerd. De EG verleent lidstaten financiële ondersteuning bij het opzetten van een computer en controlesystemen en voor de aanschaf van luchtfoto's en satellietbeelden en de analyse daarvan. De financiële bijdrage wordt verleend voor een periode van drie jaar ingaande 1 januari 1993. Van het totale beschikbare bedrag krijgt Nederland 3 procent toegewezen. Italië en Spanje zijn kop lopers met respectievelijk 20,1 en 18,1 procent. De aangifte van de te telen opper vlaktes en de daarbij behorende ge wassen moet zo vroeg mogelijk in het jaar plaats vinden. De steun is daarvan afhankelijk althans voorzo ver boeren voor die gewassen een beroep doen op communautaire steunregelingen. J.W. Vorige week woensdag was Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard te gast op Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen te Numansdorp. De prins verrichtte de opening van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 500-jarig jubileum van dit akker bouwbedrijf, dat in handen is van verzekeringsmaatschappij AMEV. Prins Bernhard nam deel aan een aantal activiteiten om de feestelijk heden rond het jubileum op te luisteren. Na het lasergestuurde, en daarom milieuvriendelijke, kleidui- venschieten was hij getuige van een demonstratie elektrisch vissen. De ze activiteiten maken deel uit van de Country Fair 1992 die in het kader van het 500-jarig bestaan plaats vond op de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. Prins Bernhard neemt het eerste exemplaar van een jubileumboek over Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen in ontvangst. Hij kreeg ook een cheque voor het Wereld Natuur Fonds De laatste weken is het kampe ren bij de boer bijna dagelijks in het nieuws: plan Gabor; 15 een heden in Valkenisse; bestem- mingsplanmatige regeling in Wester-Schouwen en diverse bezwaren daartegen; nieuw be leidsplan van de provincie waar bij gemeenten op het hart wordt gedrukt, dat men niet vooruit mag lopen op welk plan of wat dan ook; aanstelling van een kontrole ambtenaar in Midden- Schouwen; en zo zou ik nog even kunnen doorgaan. Het plan Gabor zou voor veel van onze le den een verbetering kunnen zijn, nu blijkt echter dat deze regeling bijna zeker dit jaar niet kan ingaan. Als we dan toch nog een seizoen moeten wachten, was het ons liever dat voortgang wordt ge maakt met de Wet op de Open lucht Rekreatie (WOR) met de mogelijkheid van 15 eenheden voor een heel seizoen, immers als de kampeerwet wordt gewij zigd, ben ik bang dat die WOR nog jaren op zich zal laten wach ten. Dit zou dan inhouden, dat we jaren vooruit moeten met de regeling zoals Gabor nu voor stelt, terwijl wij en met ons veel bestuurders in Zeeland de erva ring hebben opgedaan dat de zes-weken-regeling een hele slechte is. Dan zitten we voor Pasen, Hemelvaart, Pinksteren, 1 mei, 18 juni, 3 oktober en 1 no vember vast aan een aantal van 10. Door de vakantiespreiding duren ook de vakanties langer dan zes weken. De laatste jaren werd in veel ge meenten met Pinksteren en He melvaart verruiming toegestaan en na afloop van de zes weken een redelijke afbouwperiode. Hoe zal dit nu worden, gezien het provinciale beleidsplan waar in de gemeenten wordt gevraagd zich strikt aan de wet te houden. Laten we hopen dat gemeenten AMPLKtN EDEKAT/E ZEELAND er in slagen dit provinciale stand punt af te zwakken. Vreemd dat een provinciebestuur vorig jaar zelf nog aandrong op 15 eenhe den voor het hele seizoen, en nu alles in het werk stelt om een ruimer beleid af te remmen. Op Schouwen was het Hemel- vaartsweekend, maar vooral het Pinksterweekend razend druk. Toch was dit voor de gemeente Westerschouwen geen aanlei ding om bij alle kampeerboeren 15 eenheden toe te staan, on danks wild kamperen, dreigende chaos en herhaalde verzoeken onzerzijds. Een bestem- mingsplanmatige regeling van het kamperen bij de boer in Westerschouwen zal een hele boel problemen definitief oplos sen, maar veel instanties zijn bang dat het aantal niet in de hand zal kunnen worden ge houden. Dit lijkt mij onzin, immers ook nu zijn de stacaravans reeds in het bestemmingsplan geregeld en er is mij geen voorbeeld bekend waar dit geleid heeft tot grotere aantallen. De hinderwet zou in enkele gevallen problemen kun nen geven maar wanneer men de letter van de wet hanteert, zou dit ook nu al wel eens het geval kunnen zijn. Het lijkt mij niet ondenkbaar, dat over enkele jaren zal blijken, dat aan een re geling in het bestemmingsplan niet is te ontkomen. Nu nog iets heel anders. Wan neer iets meerdere malen wordt doorverteld kunnen vreemde verhalen ontstaan. Dezer dagen werd ik ter verantwoording ge roepen door een geïrriteerde kampeerboer die had gehoord dat ik gezegd zou hebben dat wanneer er mini-campings zou den moeten verdwijnen, hij de eerste zou zijn. Wat was het ge val? De afgelopen winter werd ons door de gemeente Wester schouwen in het rekreatie- overleg een vragenformulier voorgelegd, wat door kampeer boeren elk jaar zou moeten wor den ingevuld om aan te tonen dat men agrariër is. Hiervan zou dan afhangen of men al of niet voor een ontheffing in aanmer king zou komen. Inderdaad werden namen ge noemd van mensen die reeds nu moeilijk aan de gestelde eisen zouden kunnen voldoen, terwijl er dit de komende jaren nog veel meer zouden kunnen worden. Wij maakten bezwaar tegen de voorgestelde regeling en na een gesprek met de gemeente had dit tot gevolg dat het formulier in ieder geval voor dit jaar in de kast verdween, met de toezeg ging dat wanneer de gemeente eventueel deze weg alsnog wil volgen, eerst overleg met ons zal plaatsvinden. Het kostte weinig moeite de be treffende kampeerboer te over tuigen dat we in zijn belang en dat van anderen bezig waren ge weest. Toch was ik blij dat wij persoonlijk hierover werden be naderd voordat zo'n verhaal een eigen leven gaat leiden. Mocht ook u wel eens twijfels hebben over het optreden van uw bestuursleden, spreek hen er over aan en geloof niet voetstoots alles wat er wordt verteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10