Een typisch Frans boerenbedrijf Verdere invulling van kwaliteitsplan veevoeders Op werkbezoek in Frankrijk Geen enkele luxe, weI slimme bedrijfsvoering Het gemengd bedrijf van boer Evrard in Oneux was het eer ste, dat door het hoofdbestuur van de ZLM werd bezocht tij dens het geslaagde werkbe zoek aan noordwest-Frankrijk en Parijs, dat van 3 tot en met 6 juni j.l. plaatsvond. Het bedrijf van Evrard ligt in noordwest-Frankrijk, waar de akkerbouw overheersend is. Het gebied vertoont qua grondstruktuur en teeltwijze veel gelijkenis met zuidwest- Nederland. Het bedrijf is ca. 245 ha groot. Het bouwplan van mr. Evrard ziet er als volgt uit: 71 ha tarwe, 44 ha gerst, 20 ha suikerbieten, 5 ha voe derbieten, 25 ha aardappelen, 8 ha voedererwten, 15 ha vlas, 10 ha koolzaad, 18 ha snijmais, 12 ha luzerne en 30 ha gras land. De grond is voor de helft eigendom. Daarnaast heeft mr. Evrard, die in maatschap werkt met zijn schoonzoon, 260 koeien, waarvan 95 melkkoeien, 60 stuks jongvee jonger dan 1 jaar, 60 stuks jongvee ouder dan 1 jaar, 40 stieren en 10 os sen. Zijn melkquotum bedraagt 8960 kg. VRIJDAG 19 JUNI 1992 deldes die in Nederland en zeker in het zuidwesten belangrijk hoger lig gen, wat veel boeren en hun opvol gers parten speelt. Daar komt nog bij dat er in Frankrijk niet of nauwe lijks een mestprobleem bestaat en dat de Franse overheid een tamelijk vriendelijke belastingpolitiek voert. Kortom, de perspectieven lijken daar iets gunstiger dan in Nederland, ook al geldt dit zeker niet voor elk bedrijf op elke plaats in dit grote land met een areaal cultuurgrond van 31 mil joen hectare en een enorme regio nale verscheidenheid. Niet vervangen Nog even terug naar mr. Evrard. De zorg over 245 ha akkerbouwgrond en grasland en 260 stuks vee kan hij uiteraard niet alleen aan. Hij werkt in maatschap met zijn schoonzoon en heeft een vaste me dewerker in dienst. De tweede me dewerker is onlangs vertrokken en niet vervangen. Dat mr. Evrard niet investeert in luxe gebouwen en dure machines, dat is typisch Frans. Maar dat hij met minder mensen moet gaan werken, dat heeft niets met nationale traditie, maar alles met kostenbeheersing te maken. Ook voor deze goede boer in Frank rijk groeien de bomen niet tot in de hemel In de eenvoudig maar doeltreffend ingerichte melkstal geeft monsieur Evrard rechtsuitleg aan het ZLM- gezelschap. Links W. van Veldhuizen, in het midden J Withagen, hoofd SEV Het Produktschap voor Veevoeders (VVR) heeft de tweede stap gezet bij de uitvoering van het in novem ber 1991 vastgestelde kwali teitsplan. Dezer dagen stelde het bestuur een pakket eisen (GMP- codes Good Manufacturing Prac tice) vast voor het waarborgen van kwaliteit bij de produktie van dier voeders. Ze gelden zowel voor de le veranciers van mengvoeders, als voor die van enkelvoudig voer. Ook stelde het bestuur een erkennings regeling vast voor veevoederbedrij ven die produceren volgens de GMP-normen. Met de nieuwe rege ling sluit de veevoedersector aan bij de Integrale Ketenbeheersingsnor- men (1KB) van het Produktschap Vee en Vlees en het Produktschap Pluimvee en Eieren. Het is de bedoeling dat de indivi duele veevoederbedrijven aan de hand van de normen zelf in hun be drijf een kwaliteitssysteem ontwik kelen en doorvoeren om de binnen de sector afgesproken kwaliteit te realiseren, te beheersen en te waar borgen. De in de 1KB deelnemende veehouders zijn verplicht uitsluiten de veevoeder te betrekken van een door het Produktschap voor Vee voeder erkende GMP- voederleveranciers. Inmiddels hebben zich zo'n 175 be- reiders en leveranciers van voor mengsels, mengvoeders en enkelvoudige diervoeders aange meld voor deelname. De eerste er kenningen zullen met ingang van 1 november 1992 worden verleend. De boerderij van monsieur Evrard in Oneux, tien kilometer ten noord oosten van Abbeville, ziet er ty pisch Frans uit. Rommelig dus. Een aanbouwtje hier, een hokje daar, een erf waar nodig de bezem door heen moet, een tochtige en lekken de schuur, gedeeltelijk onder golf platen, een niet betegelde melkstal. Kortom, elke luxe ontbreekt. Een Nederlandse boer zou hier graag eens orde op zaken stellen. Toch zou menigeen in Nederland wellicht best met monsieur Evrard willen ruilen. Want deze slimme on dernemer heeft zijn zaken goed voor elkaar, zoals ook de bestuursleden van de ZLM konden constateren toen zij tijdens de rondreis door noordwest-Frankrijk het bedrijf van mr. Evrard bezochten. Aan de ene kant steunt het bedrijf op een sterke akkerbouwpoot met een zeer divers bouwplan, terwijl aan de andere kant 260 stuks vee, waaronder een kleine 100 melkkoeien, een bijdrage leveren aan het bedrijfsresultaat. Er kan mr. Evrard, zo lijkt het, weinig gebeuren. Het is waarschijnlijk daarom, dat mr. Evrard niet de indruk maakt echt in de zorgen te zitten over hetgeen de hoge heren in Brussel van plan zijn met de landbouw in Europa. Dit in tegenstelling tot vele van zijn be- drijfsgenoten elders in Frankrijk, die hun afkeuring over het EG-beleid en de landbouwpolitiek van hun eigen overheid in de afgelopen weken be paald niet onder stoelen of banken hebben gestoken. Toch blijft het be drijf van Evrard niet buiten schot. Hij teelt immers in ruime mate marktor deningsgewassen, dit seizoen niet minder dan 71 ha tarwe en 44 ha gerst plus nog een aantal andere ge wassen die onder de 'garantie' vallen. Laconiek Op vragen van zijn gasten uit Ne derland over de gevolgen van 'MacSharry' reageert Evrard vrij la coniek. Misschien moet hij wel wat grond braak leggen, maar liever zoekt hij het in andere oplossingen. Behalve dat hij wat meer vrije ge wassen wil gaan telen, zal deze Franse boer ook meer tarwe in het veevoer gaan verwerken. Zijn bedrijf leent zich daar immers uitstekend voor. Op die manier denkt mr. Evrard een deel van het MacSharry- effect te kunnen opvangen. Monsieur Evrard leidt het ZLM-bestuur rond op zijn bedrijf in Oneux. V.l.n.r. mevrouw S. Hanse (adviseur), mr. Evrard, voorzitter H.C. van der Maas, W. van Veldhuizen, L. van Nieuwenhuijzen (adviseur), G.R Ster renburg en J.H. Hartgers Slim als hij is heeft hij in feite dit jaar al enigszins ingespeeld op de nieu we situatie door 12 ha luzerne in zijn bouwplan op te nemen. In Canada heeft Evrard met eigen ogen gezien dat dit gewas uitstekend in silo's kan worden bewaard om het later aan het eigen vee te kunnen voeren. Daarnaast denkt hij meer voederbie ten te gaan verbouwen en tenslotte heeft Evrard, net als zijn collega's in Nederland, altijd nog zijn aardappe len achter de hand, dit seizoen 25 ha fabrieks- en consumptieaardap pelen. Hij haalt weliswaar niet de hoge kg-opbrengsten, die zijn be- drijfsgenoten die kunnen beregenen wel halen (60 ton), maar toch zijn de piepers - mede dankzij uitstekend pootgoed uit Nederland - de laatste jaren een vrij zekere bron van in komsten. Afgelopen seizoen teelde Evrard aardappelen op contract voor 15 cent per kilo. Dierlijke tak Mocht het mis gaan met de akker bouw, dan heeft mr. Evrard altijd nog zijn dierlijke tak achter de hand. En ook die mag er zijn. Het melk quotum bedraagt 750.000 liter en de prijs ligt net als in Nederland op ca. 75 cent. De melkproduktie per koe ligt net beneden de 9.000 kg met een gemiddeld vetgehalte van 4% en een eiwitgehalte van 3,13%. Hoewel deze waarden in Frankrijk enigszins anders worden berekend dan bij ons, zijn dit voor Franse be grippen, maar zelfs in Nederland, goede cijfers. Trots meldt mr. Evrard dan ook dat hij regelmatig in de prij zen valt met zijn koeien, in hoofd zaak Holsteiners. Net voor de invoering van de superheffing had mr. Evrard het geluk dat zijn schoonzoon met eigen grond toe trad tot het bedrijf. In maatschaps- verband namen ze vervolgens nog een bedrijf over, zodat ze nu over een vrij groot quotum kunnen be schikken. Overigens gaat een ge deelte van de melk naar de eigen kalveren. Het voederpakket voor het vee ziet er gevarieerd uit. Evrard heeft het voordeel dat hij zelf voederbieten, luzerne en graan teelt. Daarnaast .koopt hij 250 ton bietenpulp en 150 ton aardappelpulp in. Het basisrant soen is afgestemd op een produktie van 36 liter per koe eveneens een niveau dat er zijn mag. Koeien die meer melk produceren krijgen - computergestuurd - krachtvoer bij- gevoederd. Gezonde basis Hoewel boer Evrard niet de man is die het achterste van zijn tong laat zien, is wel duidelijk dat hij door goed ondernemerschap in de loop der jaren een gezonde basis onder zijn bedrijf heeft gelegd. In bepaalde opzichten zit hij in een gunstiger po sitie dan vele van zijn Nederlandse collega's. Een belangrijk verschil ten opzichte van Nederland zit hem bij voorbeeld in de aanzienlijke lagere grondprijzen. In noordwest-Frankrijk zijn er plaatselijk nogal wat verschil len, maar in de streek rond Abbeville wordt f 8.000,- f 10.000,- betaald voor vrije grond en f 6.000,- f 7.000,- voor pachtgrond. Grond waarop con tractteelten plaatsvinden moeten tussen f 10.000,— en f 13.000,— per ha opbrengen. Dat zijn gemid-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9