Tussenrapport positief ontvangen IMCB-boeren in Kempen zeggen massaal vertrouwen in CDA op Nieuws 'Produktschappen betrekken bij uitvoeren EG-regelingen' Dorinus Schoonen vice- wereldkampioen ploegen 1M Miljoenentekort voor Promest Onderzoek brengt resistentie tegen insecten stap dichterbij LUDIEKE AKTE VOETBALCLUB Nieuwe adressenlijst voor zuiveltoeristen Op de stuurgroepvergadering van 10 juni jl. in het kader van het fusie- overleg tussen GMvL, ULG en ZLM kwam de tussenrapportage uitge breid aan de orde. Iedere organisatie maakte melding van de besprekin gen en de stemming tijdens de raadpleging met bestuurders en/of afdelingen. Algehele conclusie was dat het tussenrapport over de inte gratie en de fusie van de drie orga nisaties overal positief ontvangen was. Uiteraard waren er ook kritische ge luiden en aanvullingen. Zowel in Gelderland als bij de ZLM blijkt men er wat moeite mee te hebben om niet-leden van de organisatie in de sectorgroepen op te nemen. Ook zal nadere discussie nodig zijn of voor vrouwen en jongeren aparte sector- groepen nodig zijn. Wellicht kan vol staan worden met het instellen van commissies voor deze doelgroepen. Daarnaast zal de stuurgroep zich nog eens extra moeten buigen over de wijze van contributieheffing, de plaats van de afdelingen en kringen en de contributiesystemen. Ook de De eerste grootschalige fabriek voor mestverwerking Promest in Hel mond moet dit jaar rekening houden met een tekort van 9 miljoen gul den. Het tekort zal volgens Mest- coöperatie Zuid, die voor de mestaanvoer naar Promest zorgt, moeten worden weggewerkt via de opbrengsten van de nieuwe bestemmingsheffing, die dit najaar wordt geïntroduceerd. In totaal moet die heffing 25 tot 30 miljoen gulden opbrengen. De bestemmingsheffing komt overeen met curca 30 cent per kilo fosfaat. Voor een bedrijf met 1500 var kensplaatsen komt dat neer op 1800 gulden extra per jaar. Het Landbouwschap zal de heffing op 1 oktober a.s. introduceren onder boe ren in de overschotgebieden. formulering van de doelstelling van de organisatie (agrarische onderne mersorganisatie en plattelandsorga nisatie) zal nader onder de loep worden genomen, evenals de rechtspositie van het personeel. Maar de overheersende toon bij alle besprekingen in de organisaties over het tussenrapport was positief. "Op die weg doorgaan, dan lukt het wel", was het motto. Het communicatieplan, waarin schematisch van week tot week de publiciteit e.d. is weergegeven, moest ook opnieuw aan de orde ko men. Dit in verband met het uitstel van het eindrapport tot na de zo mervakantie. Nieuwe afspraken en nieuwe data werden afgesproken. Als het eindrapport gereed is, zal een aparte bijlage verschijnen waar in de hoofdzaken van dat rapport vermeld staan. Zodoende kan ieder lid, iedere lezer zich op de hoogte stellen. Personele opbouw Ing. H. Schepers, een organisatie deskundige uit Amstelveen, is bezig een rapport op te stellen van de per sonele opbouw van de nieuwe orga nisatie. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat hij nog voor de zo mervakantie zijn adviezen aan de stuurgroep zou voorleggen. Zijn rap portage is echter vertraagd. Dat komt vooral omdat de heer Sche pers ook gesprekken wil voeren met de accountantskantoren. Zoals be kend zijn de accountantskantoren van de ZLM en de Geldersche besprekingen begonnen om even eens tot integratie c.q. tot fusie te komen. De stuurgroep heeft deze weken vaak overleg met de bestu ren en de directies van de betrokken accountantskantoren. Gezamenlijke huisvesting en het naadloos doen sporen van de dienstverlening zijn daarbij belangrij ke gespreksonderwerpen. Met de accountantskantoren is eveneens afgesproken voor geza menlijke rekening een vesti gingsplaatsonderzoek te laten doen voor een gezamenlijk hoofdkantoor. Dit onderzoek zal gebeuren door een onafhankelijk en objectief bu reau dat geen banden heeft met een makelaar of met welke betrokken organisatie dan ook. Verder wordt hard gewerkt om het financiële plaatje in contouren rond te krijgen. De administrateurs zijn bezig de diverse contributieregelin gen naast elkaar te leggen en te har moniseren. Deze week zal gestart worden met de eerste opzet van de gezamenlijke begroting en een geza menlijke balans. De secretarissen zijn daarnaast bezig bestuurskosten e.d. voor de nieuwe organisatie op een rij te zetten. Zodoende krijgt langzaam maar zeker, onderdeel na onderdeel, de begroting van de nieuwe organisatie gestalte. Onderzoek van het DLO-Centrum voor Plantenveredelings- en Repro- duktieonderzoek (CPRO DLO) heeft het gebruik van zogenaamde bacte- riële kristaleiwitten als bron van re sistentie tegen insekten dichterbij en breder toepasbaar gemaakt. Dit blijkt uit het proefschrift waarop drs. G.J.E.M. Honée aan de Land bouw Universiteit Wageningen is gepromoveerd. Bij het onderzoek werden planten voorzien van een bacterieelgen dat verantwoordelijk is voor de produk- tie van een kristaleiwit, dat toxisch is voor bepaalde insektesoorten. Dit leverde planten op met resistentie tegen rupsen van vlinderachtigen. Als de Nederlandse tuinbouw zou kunnen overschakelen op gewassen die volledig resistent zijn tegen in sekten, zou het gebruik van bestrij dingsmiddelen met ongeveer 700.000 kg kunnen verminderen. Het onderzoek heeft kristaleiwitten met nieuwe werkingsspectra opge leverd. Dit betekent dat deze kristal eiwitten ook toxisch bleken voor an dere groepen insekten. Daarnaast is de onderzoeker in staat geweest om de werking van de ingebouwde bac- teriële genen drastisch te ver sterken. Het onderzoek heeft ook kennis op geleverd over de werkingsmecha nismen van de kristaleiwitten. Hierdoor is het mogelijk strategieën te ontwikkelen waarmee de duur zaamheid der resistentie kan wor den verhoogd. Honée stelt in zijn proefschrift dat het bij de plant in bouwen van twee of meer genen die coderen voor verschillende bac- teriële kristaleiwitte, een duurzame re resistentie op kan leveren. Het zou de kans verkleinen op het ont staan van groepen insekten die on gevoelig zijn voor de kristaleiwitten. Het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees hoopt dat produkt schappen een taak krijgen bij het uitvoeren van een aantal EG- subsidieregelingen. Ook andere or ganisaties die al ervaring hebben met het uitvoeren van medebe- windstaken, zouden ingeschakeld kunnen worden. Het PVV-bestuur heeft grote zorgen over de uitvoerbaarheid van de MacSharry-maatregelen. Als organi saties van het bedrijfsleven - zoals produktschappen - bij de uitvoering worden betrokken is de kans op bu reaucratische rompslomp en fraude veel kleiner dan wanneer dat niet het geval is, aldus het PVV. Ook ver dient het volgens het produktschap De familie Schoonen uit Veldhoven blijft topprestaties leveren op ploeg- kampioenschappen. De 30-jarige Dorinus Schoonen behaalde op het WK ploegen in de Spaanse plaats Albacete de tweede plaats in het rondgaand ploegen en verdiende daarmee de zilveren wereldbokaal. Aan de wedstrijden in Spanje na men dertig landen deel met onge veer zestig ploegers. De Veldhovenaar eindigde op de eerste plaats bij het stoppelland ploegen en op de derde plaats bij het gras land ploegen. De eindzege ging naar de Engelsman Graham Whitney. De inwoner van het kerkdorp Meer- veldhoven heeft intussen vijf maal aan de wereldkampioenschappen deelgenomen. Bij zes achtereenvol gende deelnamen aan de nationale titels eindigde hij viermaal als lande lijk kampioen en eenmaal als twee de. Dorinus Schoonen treedt hiermee duidelijk in de voetsporen van zijn vader, die eind jaren zestig in het toenmalige Rhodesië de mon diale ploegtitel voor zich opeiste. aanbeveling dat meer dan één in stantie zorg draagt voor het daad werkelijk uitbetalen van de subsidies. Eén computerbestand Om de uitvoering van de nieuwe subsidieregelingen enigszins in de hand te kunnen houden, pleit PVV- voorzitter Rob Tazelaar voor één to taalsysteem in Nederland. Hij wil al le agrarische bedrijven onderbrengen in één computer bestand. Dit maakt de kontrole een voudiger en maakt frauderen moeilijker. 88 Kaasboerderijen, 7 zuivelfabrie ken en 35 musea staan in de nieu we adressenbijlage van de brochure "Zuiveltoerisme in Nederland". De bijlage geeft de meest recente adressen en openingstijden. De brochure bevat informatie over de zuivelbereiding op boerderij en fabriek en tips voor toeristische tochten langs bijvoorbeeld de kaasmarkten of door de aloude zuivelprovincies Noord- en Zuid- Holland en Friesland met hun Kaas wagen en andere monumenten. Brochure en adressenlijst zijn samen verkrijgbaar bij het Nederlands Zui- velbureau, postbus 30, 2280 AA Rijswijk, tel. 070-3953395. Voetbalclub "De Treffers" uit Rutten (NOP) had een ludiek plan be dacht om de clubkas te spekken. Het trainingsveld werd in 225 vak ken verdeeld waarna deze verhuurd werden aan goklustigen die afgelopen weekend uit heel het land naar Rutten waren gekomen. Een koe zou daarna op het afgebakende veld worden losgelaten waarna de weddenschap begon. Het hokje waar de koe haar mest zou laten vallen bracht de gelukkige huurder van dat vak f 250,00 op Na drie uur wachten had de koe echter nog steeds niets van haar mestoverschot gelost zodat de lichtinstallatie aangezet moest wor den. Uiteindelijk pas na ruim vijf uur wachten deed de koe onder het toeziend oog van een enkel overgebleven gokker haar behoefte. Me vrouw I. Klein uit Lemmer was de gelukkige die f 250,00 van de voetbalclub uitgekeerd krijgt. Volgens de voorzitter is het geheel niet gelopen zoals gepland. "Geld genoeg heeft het wel opgebracht, maar we hadden de koe een spe ciaal dieet gegeven zodat deze na een kort poosje op het veld lopen haar mest zou lossen. Maar de koe werkte niet echt mee". Foto Peter Mastenbroek. De ontwikkelingen rond het ontwerp-streekplan in Noord- Brabant hebben tot een verrassend politiek-agrarisch conflict geleid: alle 1600 NCB-leden van de kring Eersel hebben - onder handhaving van hun lidmaatschap - hun vertrouwen op gezegd in het CDA Noord-Brabant. Aanleiding is de stellingname van de CDA-statenfractie, die ondanks de talloze bezwaren achter het ontwerp-streekplan is blijven staan. Dat is tegen het zere been van de Kempische boeren, die in grote meerderheid eisen dat het ontwerp wordt ingetrokken, omdat het volle dig aan de belangen van de agrari sche sector voorbij zou gaan. Volgens secretaris Franssen van de kring Eersel is het Brabantse CDA zelfs op geen enkele eis van de boe ren ingegaan. De kring Eersel nam het unanieme besluit tijdens een algemene leden vergadering, nadat CDA, PvdA en VVD zich een week eerder in de statencommissie ruimtelijke orde ning in hoofdlijnen vastlegden op het streekplan. Gedeputeerde mevr. Jacobs-Aarts, die verantwoordelijk is voor de vaststelling van het streekplan, noemt de stap van de Eerselse boe ren een spijtige zaak, vooral omdat ze niet concreet zeggen hoe het wel zou moeten. Volgens haar heeft het CDA steeds geëist dat bestaande gezonde bedrijven binnen de voor waarden van natuur en milieu moe ten kunnen blijven bestaan. Dat is in de betreffende commissievergade ring ook nog eens duidelijk gezegd. Los van realiteit Overigens heeft de top van de NCB in Tilburg laten weten dat het Eer selse voorbeeld zeker niet zal wor den gevolgd. Er is wel begrip voor de stap van kring Eersel, maar als je vertrouwen opzegt, ben je geen gesprekspartner meer. De NCB zal er ook zeker niet naar streven dat het ontwerp-streekplan moet wor den ingetrokken. "Dat staat los van de realiteit. Wij proberen tot redelij ke standpunten te komen", aldus een bestuurslid van de Brabantse boerenbond. Er zijn geen aanwijzin gen dat meer NCB-kringen het voor beeld van de 1600 boeren in de Kempen zullen volgen. Voorzitter W. Thuis van het CDA Noord-Brabant heeft het bestuur van Kring Eersel - inmiddels voor een gesprek uitge nodigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7