Afdeling akkerbouw KNLC wil individuele benadering bedrijven Zeeland steunt duurzame landbouw KNLC ■fink 'ORANJE' KERSENVERKOPER w Heffingen Verzekeringen ZLM kiest voor produktsamenwerking met Avero Uitwerking hervormingen landbouwbeleid Subsidie voor zeven projecten Convenant Landbouwschap alsnog akkoord met nieuwe pachtnormen v' De hervorming van het Gemeen schappelijk Landbouw Beleid kwam uiteraard uitgebreid aan de orde op de vergadering van de Afdeling Ak kerbouw van het KNLC. Het bleek weer eens te meer dat er nog steeds geen duidelijkheid bestaat over deze hervormingen. Ook bij het ministerie van LNV weet men nog niet precies wat er gaat gebeuren. De afdeling benadrukte dat de ak kerbouwers er binnenkort al mee te maken krijgen, omdat de hervormin gen al invloed hebben op het bouw plan voor 1992/'93. Daarom is het niet meer dan terecht dat 'Brussel' hard werkt aan de uitwerking van de voorstellen. Het ministerie van Landbouw wil voor het bepalen van de compensa tie Nederland het liefst als één regio beschouwen. De Afdeling Akker bouw vindt dit echter de meest slechte keuze. De meerderheid van de Afdeling ziet het liefst een indivi duele benadering bij het bepalen van het basisareaal. Is dat niet mo gelijk, dan prefereren zij meerdere regio's. De Afdeling is niet unaniem deze mening toegedaan. Dit komt door het feit dat graantelers in ge bieden met verhoudingsgewijs lage opbrengsten per ha, er belang bij hebben dat Nederland wordt gezien als één regio. De hectaretoeslag zal dan hoger uitvallen dan wanneer hun regio als uitgangspunt voor de berekening wordt genomen. Ook voor het bepalen van de gemid delde opbrengst ziet de meerder heid van de afdeling liever meerdere regio's als uitgangspunt. Het gemid delde van 6600 kilogram valt voor veel bedrijven te laag uit. De Afde ling wil aan de hand van rekenmo dellen en een nadere uitwerking eerst bepalen welk aantal regio's het meest geschikt is. Daarnaast is de Afdeling geen voorstander van een historische referentie, maar heeft ze liever een voortschrijdende. Anders bestaat het gevaar dat de akkerbouwers niet meer de moge lijkheid hebben om het bouwplan te veranderen. Tevens zou een akker bouwer voor zijn leven vast zitten aan de verplichting om land braak te leggen. Daarmee zou de sector op slot komen te zitten. Voldongen feit De afdeling beseft dat ze wat be treft de compensatie voor snijmais voor een voldongen feit staat. Hier mee stemt zij er nog niet mee in. Met name in Gelderland heeft een aantal akkerbouwers snijmais in het bouwplan. Daar komt het geld wel 'goed terecht'. De compensatie voor snijmais mag echter in geen geval een nadelige uitwerking hebben op de steun voor de overige graante lers, aldus de Afdeling. De provincie Zeeland heeft dit jaar f 122.000,— beschikbaar voor on dersteuning van duurzame land bouw. Het geld komt ten goede aan zeven projecten, waaronder stimu lering van mechanische onkruidbestrij- ding en een proef met het gebruik van een tunnelspuit in de fruitteelt. Het provinciaal bestuur wil de ko mende drie jaar mee betalen aan een landelijk project betreffende het opstellen van een mineralenhuis- houding in de melkveehouderij. Ver wacht wordt dat deze tak zich in Zeeland zal gaan uitbreiden. De pro vinciale bijdrage zal in totaal f 25.000,— bedragen. Daarnaast wil de provincie een bijdrage geven voor een nieuwe ronde in het Be mestingsadvies Programma van het Landbouwschap Zeeland, gericht op bemesting van grasland voor melkvee. Vorig jaar hebben 22 melkveehouders met succes aan dit programma deelgenomen. Verder komen voor provinciale sub sidie de volgende projecten in aan merking: - nitraatbemonstering in aard appelen, een project van de TAZ, bedoeld om nitraatuitspoeling in het grondwater tegen te gaan; - bladsteeltjesonderzoek in VERVOLG VAN VOORPAGINA alleen ons belang, maar ook boeren- belang. Wij zijn er van overtuigd dat de risico's erg klein zijn en niet in verhouding staan tot de waarde van dit onderzoek'. Volgens ir. Geling ko men de reserves ten aanzien van het werken met genetisch gemodifi ceerde organismen voort uit 'begrij pelijke koud-water-vrees'. Ir. Gideonse van Meijer zei dat zijn bedrijf zich graag heeft aangesloten bij de overeenkomst van VanderHa- ve en het Landbouwschap. 'Wij kunnen het ons niet permitteren aan de zijlijn te blijven staan. We willen onze sterke positie als aardappel- kweekbedrijf graag vasthouden. Daarnaast helpen deze proeven mee om aan de produktie van minder mi lieubelastende gewassen'. Zowel VanderHave als Meijer zijn van mening dat het Landbouw schap in Zeeland met dit convenant 'baanbrekend werk' heeft verricht. Elders in het land bestaat veel be langstelling voor de wijze waarop in Zeeland het overleg en de schade procedure inzake proeven genetisch gemodificeerde organismen gere geld zijn. consumptie-aardappelen, een project van Cebeco-Zuidwest, eveneens gericht op verminde ring van nitraatuitspoeling; stimulering mechanische on- kruidbestrijding op vijf innovatie- bedrijven, een project van DLV-team Goes. Per bedrijf wordt een werkfonds opgezet, waaruit de extra kosten van de machines kunnen worden betaald; een adviessysteem voor de bestrijding van phytophthora in aardappelen, een particulier ini tiatief, waaraan 20 bedrijven kunnen meedoen. Het gaat om de aanschaf van twee weerstati ons, modems en de benodigde software; een proefopstelling voor een tun nelspuit bij fruitteler P. Flikweert in Nieuwerkerk, een systeem dat tot nu toe in Zeeland nog niet is toegepast en dat bedoeld is om het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen terug te brengen. Een verzoek om subsidie in het ka der van duurzame landbouw wordt door de provincie nog aangehou den. Het betreft het project Zeeuws Ekobrood, ingediend door L. Aar- noutse uit Arnemuiden. De financië le onderbouwing van dit verzoek is volgens de provincie nog te sum mier om subsidie te kunnen toe kennen. De provincie ondersteunt de ge noemde projecten tot een totaal be drag van f 96.950,—. Er resteert ruim f 25.000,— voor nog lopende zaken. Het is weer de tijd om kersen te eten. Op de CHZ Kapelle zijn vorige week donderdag de eerste kersen van het nieuwe sei zoen geveild, aangevoerd door M.T.S. de Reijger uit Oudelande. De eerste partij bracht f 13,20 per kg op. Deze Betuwse teler verkoopt zijn kersen rechtstreeks uit de boomgaard. Uit de in richting van zijn stalletje blijkt zijn sympathie voor "Oranje". Eén dezer dagen kwam op basis van een WLTO-onderzoek naar buiten dat er in de Nederlandse agrarische sector f 390 mil joen aan bijzondere doelheffin gen wordt geheven. Hierbij gaat het dan om zogenaamde heffin gen van bedrijfsorganisaties. Voorzover ik heb begrepen be treft het geen private heffingen die coöperaties plegen te heffen voor bijzondere doeleinden an ders dan de exploitatie. Op zich is het nuttig dat dit feno meen heffingen in de land- en tuinbouw wordt bezien en dat er ook kritisch naar wordt gekeken. Kritisch in de zin van: is het 'rechtmatig', dat wil zeggen dient het werkelijk een doel, en ten tweede: is het 'doelmatig' dat wil zeggen a/s het een doel dient, gebeurt het dan efficiënt. Bekend is immers dat de gevoe ligheid voor heffingen bij de boe ren en tuinders toeneemt. En dat is op zich begrijpelijk. Heffingen moeten goed verdedigbaar zijn en de bovenstaande door mij ge noemde criteria zijn dan als eer ste aan de orde. Moeilijk verloop Dat brengt mij bij een ander punt. Bij een symposium, dat ik onlangs bijwoonde en dat a/s on derwerp had 'De ontwikkelingen in Oost-Europa', kwam ook de landbouw aan de orde. Daarbij werd door kenners van dat we relddeel gesteld dat bijvoorbeeld de privatisering van de land bouw hier en daar nogal moeilijk verliep. Dat moeilijke verloop had deels betrekking op het feit dat agrarisch ondernemerschap en kele generaties was uitgeban nen. Anderzijds ligt het feit dat voor een ondernemingsgewijze agrarische produktie, zoals we die bijvoorbeeld in Nederland kennen, een omringende organi satorische en institutionele in frastructuur nodig is. En zowel ondernemerschap a/s infrastruc tuur ontbreken in Oost-Europa. Het is juist een goede infrastruc tuur die het mogelijk maakt dat land- en tuinbouw in Nederland op een schaal plaatsvindt zoals ze plaatsvindt. Wat dat betreft heb ik al eens eerder gesteld dat de infrastructuur veel bepalender is voor de bedrijfsgrootte (relatief kleinschalige c.q. gezinsbedrij ven) dan welke vorm van be drijfsstructuurbeleid dan ook. Kleinschalig dus, met een goede omringende infrastructuur, lei dend tot grote algemene effi ciënte produktie en afzet. Koesteren Met het voorgaande wil ik niet aangeven dat de kritische blik van de WLTO een onnodige is. Integendeel, het feit van heffin gen en heffingsmogelijkheden moeten we koesteren. Alleen rechtmatigheid en doelmatigheid zullen doorlopend als toetsings criteria moeten worden gebruikt. Er zou bijvoorbeeld best eens ge keken kunnen worden of het heffen niet door één uitvoerings bureau zou kunnen gebeuren. Er zou eens gekeken kunnen wor den of heffingen in de verticale kolom niet logischer is c.q. ge worden is, ten opzichte van al leen heffen bij de primaire bedrijven. Ook bij het fenomeen fondsvor ming met de bekende reserve ringscriteria zou eens bezien moeten worden in hoeverre dat wenselijk en nodig zou zijn. En of kruislingse garanties niet tot minder geld in de 'dode hand' aanleiding kan zijn. Daarbij speelt ook nog het ele ment dat private heffingen bij onder andere veilingen altijd zachter overkomen en psycholo gisch anders benaderd worden. Immers, iets minder uitbetalen is gevoelsmatig heel anders dan zelfstandig een heffingsnota de poneren. Al met al goed om dit kritisch te benaderen (nodig om voldoende scherp te blijven a/s bestuur ders). Anderzijds is het goed nog eens te overwegen en te bena drukken hoe heffingen als on derdeel van de agrarische infrastructuur bijdragen aan een effectieve bedrijfskolom en aan efficiënte bedrijven. Marius Varekamp voorzitter KNLC VERVOLG VAN VOORPAGINA (benoemd in 1966) konden helaas niet aanwezig zijn. Niettemin wer den ze door Van Nieuwenhuijzen namens de leden hartelijk bedankt voor hun inzet en betrokkenheid bij ZLM Verzekeringen. Wel aanwezig was de vice-voorzitter A.J.G. Doele- man uit Nieuwerkerk, die in 1987 in het bestuur kwam na daarvoor reeds 10 jaar adviseur te zijn ge weest. Van Nieuwenhuijzen noem de Doeleman de "verpersoonlijking van de ZLM, een bestuurder met enorme ervaring en een ingeboren betrokkenheid". Doeleman sprak in zijn dankwoord Het landbouwschap is alsnog ak koord gegaan met het voorstel van minister Bukman om de pachtnor men in de toekomst te baseren op een rendement van 2 procent van de vrije verkeerswaarde. De minister is bereid om het nieuwe pachtnormensysteem samen met het Landbouwschap verder uit te werken. Tot dusver stond het Landbouw schap op het standpunt dat over het 2-procentssysteem pas kan worden beslist als de relatie tussen grond prijs en bedrijfsresultaat hard kan worden gemaakt. Volgens minister Bukman vloeit de 2-procentsnorm echter voort uit een regeringsbeslis sing waaraan niet meer kan worden getornd. Bij de verdere uitwerking zal het Landbouwschap ernaar streven om waarborgen in te bouwen ten aan zien van de lastendruk voor de pachter, het functioneren van de grondkamers en de verrekening van eigenaarslasten. Als blijkt dat de 2-procentsnorm strijdig is met arti kel 3 van de Pachtwet moet er als nog van kunnen worden afgeweken. de hoop uit dat Verzekeringen ZLM de binding met de moederorganisa tie in ere houdt. "In deze tijd van schaalvergroting en fusies zal het niet gemakkelijk zijn de eigen identi teit te bewaren. Toch hoop ik dat u daarin slaagt. Ik meen dat ik dat als aftredend bestuurder wel mag zeg gen". Doeleman voegde er aan toe het niet verstandig te vinden dat on derlinge verzekeraars elkaar becon curreren. De drie scheidende bestuursleden worden in het kader van de verklei ning van het bestuur niet vervan gen. Tot eerste vice-voorzitter van Verzekeringen ZLM is benoemd de heer M. Boogerd uit Zaamslag en tot 2e vice-voorzitter/secretaris de heer C.J. Bierens uit Grijpskerke. Het bestuur bestaat nu uit acht personen. De ledenvergadering was dit keer te gast bij de kring West Zeeuws- Vlaanderen van de ZLM. De aanwe zigen maakten onder leiding van kringvoorzitter P. Risseeuw en zijn medebestuurders een rondrit door dit fraaie gebied en brachten een bezoek aan het historische stadhuis van Sluis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5