De Wet Ketenaansprakelijkheid Kredietgroei Rabobank zet door Stemming ruilverkaveling St. Annaland op 9 juli Accountantsunie ZLM Bijzondere beleggingen Produktschap besteedt meer aan onderzoek en milieu Sociaal Ekonomische Voorlichting _ii Landbouwschap: harmonisatie diergeneesmiddelen Vestiging bedrijf Regelmatig krijgen wij vragen over de Wet Ketenaansprakelijkheid. De ze wet is een onderdeel van de anti- misbruikwetgeving. Het gaat er bij deze wet om misbruik in te dam men dat aannemers en onderaanne mers van werk kunnen maken bij de afdracht van loonbelasting, premie volksverzekeringen (o.a. AAW, AWBZ en AOW) en werknemersver zekeringen (o.a. WW, WAO). De aannemer wordt aansprakelijk voor de loonbelastingpremies die de onderaannemer moet afdragen, maar dit nalaat. Een onderaannemer kan op zijn beurt een onder onderaannemer inschakelen. Zo ontstaat een keten van aannemers. Elke schakel is aansprakelijk voor al le volgende schakels in de keten. Wanneer als boer/tuinder opletten In welke gevallen kunt u als boer/tuinder aansprakelijk worden gesteld als u als onderaannemer de loonbelasting en premies niet af draagt? U wordt als aannemer be schouwd in de zin van deze wet als de werkzaamheden tot de normale bedrijfsvoering behoren. Te denken valt aan de inschakeling van een loonwerker voor bijvoorbeeld land- bewerking. Landbewerking wordt geacht deel uit te maken van de normale bedrijfsuitoefening. Ook een tuinder die tot de normale bedrijfsuitoefening behorende werk zaamheden uitbesteedt aan een aanneemploeg kan aansprakelijk worden gesteld. Als iemand eens een keer een schuur laat bouwen, behoort dat niet tot de werkzaamheden die bin nen de normale bedrijfsuitoefening plegen te worden verricht. Hij wordt dan beschouwd als opdrachtgever, niet als aannemer. Een opdrachtge ver kan niet aansprakelijk worden gesteld. Dit wordt echter anders als binnen de normale bedrijfsuitoefe ning regelmatig gebouwd moet worden, waarbij gedacht kan wor den aan het bouwen van kassen op glastuinbouwbedrijven. Hoe is aansprakelijkheid te ontlopen of te beperken? Er zijn diverse maatregelen te ne men om het risiko van aansprakelijk heid te beperken. Men kan de onderaannemer vragen om een ver klaring van betalingsgedrag. Dit moet de onderaannemer aanvragen bij de Belastingdienst of bedrijfsver eniging. Deze verklaring geeft een richtlijn, echter een vrijwaring is dit niet! Ook kan de aannemer in het kontrakt met de onderaannemer op nemen dat de onderaannemer geen werk mag uitbesteden. Ook dit werkt niet als vrijwaring voor de be taling van loonbelasting en premie. Een iets veiligere methode is het ge bruik van een g-rekening, dat wil zeggen een geblokkeerde rekening. Deze methode kan worden gebruikt naast de eerder genoemde metho den. Een g-rekening is een geblok keerde rekening bij een bank die door een aannemer, in overleg met de Belastingdienst en bedrijfsvereni ging, geopend wordt. De aannemer stort een deel van de aanneemsom, namelijk dat deel dat betrekking heeft op de loonbelasting en pre mies op deze geblokkeerde reke- ning. De onderaannemer kan dit geld alleen gebruiken voor de beta ling van loonbelasting en premies. Als de loonbelasting en premies niet betaald worden, dan mogen de Be lastingdienst en de bedrijfsvereni ging beslag op de rekening leggen. Omdat het echter ook is toegestaan dat de onderaannemer geld van de ab-rekening overmaakt naar een an dere g-rekening, is de g-rekening in het verleden gevoelig gebleken voor misbruik. De regeling voor g- rekeningen is daarom vorig jaar aan gescherpt, waardoor de Belasting dienst en de bedrijfsvereniging nu de mogelijkheid hebben om bij mis bruik de ontvanger van dit geld aan sprakelijk te stellen. Ketenaansprakelijkheid onderschei den van "inlenen van personeel" Wanneer u inlener) personeel van een andere werkgever uitle ner) gebruikt, die onder uw leiding en/of toezicht werken, dan is er sprake van "inlening van perso neel". De werknemer blijft dan in dienst van de andere werkgever. U als inlener kunt aansprakelijk wor den gesteld voor loonbelasting en premies als de werkgever ze niet be taalt. Dit is iets anders dan de eer- Het Landbouwschap heeft minis ter Dales van binnenlandse zaken gevraagd om ook boerenbedrijven in aanmerking te laten komen voor een uitkering door het schadefonds dat voor de aardbeving van 13 april jl. is ingesteld. Ongeveer 85 agrarische bedrijven in Limburg zijn ernstig beschadigd door de aardbeving. De totaalschade van deze groep wordt ingeschat op een bedrag van rond de drie tot vier miljoen gulden. der genoemde ketenaansprakelijkheid. Hier kunt u aansprakelijkheid ontlopen als vol daan wordt aan twee voorwaarden: 1. De inlener meldt bij zijn eigen be drijfsvereniging dat hij gebruik maakt van ingeleende arbeids krachten (met een zogenaamde vrijwaringsverklaring); en 2. de arbeidskrachten zijn afkom stig van een uitlener die beschikt over een vergunning van het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening als deze op grond van de Arbeidsvoorzie ningswet vereist is (hier wordt bedoeld beroepsmatige uitle ners, denk aan uitzendburo's). J.L. Mieras Het Landbouwschap dringt aan op een zo spoedig mogelijke harmoni satie van diergeneesmiddelen, zo dat in geheel Europa dezelfde richtlijnen gaan gelden. Het Landbouwschap vindt het na melijk geen goede zaak dat een bui tenlandse dierenarts in het Nederlands grensgebied ge neesmiddelen mag toepassen die hier verboden zijn. In een brief aan de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij stelt het schap dat dit het gevolg kan zijn wanneer de EG- vrijstellingsregeling in de huidige vorm wordt aangenomen. Daarin worden namelijk geen uniforme re gels gesteld wat betreft geneesmid delenregistratie. De uitgaven van het Produktschap voor Siergewassen zijn in 1991 gestegen van 71 miljoen gulden naar 77 miljoen. Met name het technisch onderzoek en promotie kostten meer geld dan in 1990. Dat blijkt uit de jaarrekening 1991 die vorige week door het bestuur is goedgekeurd. Aan milieuzaken werd zeven ton meer uitgegeven dan in 1990. Daarvan ging een half miljoen gulden naar de proefbedrijven voor de bloembollenteelt. Het produktschap besteedde het grootste deel van zijn budget aan promotie: 43 miljoen gulden. Ruim In de eerste vier maanden van 1992 is de kredietverlening door de Rabo- bankorganisatie opnieuw sterk gestegen. De cijfers laten een hoge re groei van de kredietverlening aan zowel particulieren als bedrijven zien. Binnen deze laatste categorie is ook een herstel van de krediet- groei in de agrarische sector waar te nemen. Dit zei drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de Hoofddirectie van Rabobank Nederland, vanmorgen tijdens de jaarlijkse Algemene Vergadering van de bank in Utrecht. Volgens hem kondigt zich wel een geleidelijke af vlakking van de kredietgroei aan. Dit hangt samen met de huidige minder gunstige economische omstandig heden. 'Daar komt bij', aldus Wijf fels, 'dat de voorspelde economische opleving in de tweede helft van 1992 zich nog niet duide lijk lijkt aan te dienen'. Tegenover de sterke groei van de kredietverlening staat dat de aan was van toevertrouwde middelen in de eerste maanden meer is terugge lopen dan verwacht. Volgens Wijf fels speelt bij de achterblijvende Op donderdag 9 juli a.s. vindt de stemming plaats over de ruilverka veling Sint Annaland. Het betreft een ruilverkaveling met een admi nistratief karakter. Met het oog op de stemming organiseert de Landin richtingscommissie op maandag 22 juni a.s. een voorlichtingsbijeen komst in dorpshuis De Wellevaete te St. Annaland, aanvang 20.00 uur. Het plan voorziet voornamelijk in het ruilen van kavels en de daaruit voortvloeiende kavelinrichtingswer ken. Ten behoeve van kavelafron ding is 60 ha B.B.L.-grond beschikbaar. Ook verbetering van kavelontsluiting en enkele wegen maken deel uit van het plan. Verder zijn voorzieningen opgeno men voor verbetering van natuur en landschap. Zo zal een stuk grond aansluitend aan 'Het Stinkgat' als natuurgebied worden ingericht. Ten noorden van het dorp is een boom- weide geprojecteerd. De kosten van het plan zijn geraamd op ruim f 2,9 miljoen. Hiervan neemt het rijk ca. 70% voor zijn re kening. De kosten van de gezamen lijke eigenaren zijn geraamd op f 745.000,—. Gemiddeld bedragen de kosten verdeeld over 2650 ha cultuurgrond f 286,— per ha. De eigenaren kunnen deze kosten in 26 jaar aflossen in de vorm van landin richtingsrente van 6% per jaar of wel gemiddeld f 17,— per ha per jaar. Dit is een gemiddeld bedrag. Wie geen nut heeft van de ruilverka veling, betaalt niets. De voorzitter van de landinrichtings commissie St. Annaland, G.L.D. Gakeer, is van mening dat de ruilver kaveling de voorwaarden schept om nu en in de toekomst concurrerend te kunnen produceren. Ook de leef omgeving wordt verbeterd en krijgt hierdoor meerwaarde. In het ondernemerscentrum op het industrieterrein van Sint- Maartensdijk heeft zich gevestigd het bedrijf Eco Point. Dit bedrijf richt zich op de produktie en verkoop van ecologisch verantwoorde onderhouds- en reinigingsmiddelen. Volgens eigen ontwikkelde recep tuur worden grondstoffen - voorna melijk afkomstig uit natuurlijke ingrediënten en plantenextracten - gemengd, waardoor een niet agres sief en milieu-vriendelijk produkt ontstaat. Het reinigingsmiddel is volgens de directie biologisch af breekbaar. veertig miljoen ging naar de instel lingen die reklame maken voor bloe men, bloembollen en bomen. Aan teelttechnisch onderzoek werd veertien miljoen gulden uitgegeven en aan kwaliteitszaken acht miljoen. Hogere inkomsten De inkomsten van het Produktschap voor Siergewassen zijn gestegen van 74 naar 82 miljoen gulden. Vooral via de heffing voor de bloe- mensektor kwam meer geld binnen; deze sektor boekte vorig jaar een grotere omzet. Het bestuur besloot bijna vijf miljoen gulden aan de re serves toe te voegen. Die bedragen nu ruim 45 miljoen gulden. groei van de toevertrouwde midde len de tegenvallende ontwikkeling van de koopkracht een belangrijke rol. Bovendien neemt de belangstel ling voor effectenbeleggingen weer toe. Wijffels bevestigde de winstver wachting die hij eerder uitsprak bij de presentatie van de jaarcijfers over 1991: 'Onder de gegeven om standigheden lijkt enige verdere groei van het brutoresultaat in 1992 mogelijk. Maar in financieel opzicht zal het zeker geen makkelijk jaar zijn'. Beleggings- en speculatievoordelen die als particulier worden genoten met de aan- en verkoop van effec ten, opties, huizen, grond, antiek, postzegels, goud e.d. zijn in het al gemeen niet belast bij heffing van inkomstenbelasting. De tegenpool daarbij is dan dat ook de verliezen bij deze transacties niet aftrekbaar zijn. Een gelijkluidende regel is van toepassing bij transacties op de ter- mijnmarkt. In het algemeen niet be last wil zeggen dat dit de hoofdregel is. Uitzonderingen zijn in ons goede landje echter altijd denkbaar. Wil dit laatste van toepassing zijn dan moet er in principe zoveel werk zijn verricht hetgeen bij een normale (beleggings)transactie niet ver wacht kan worden. Ofwel zijn de omstandigheden zodanig dat de uit slag van de transactie kan worden voorzien of worden beïnvloed. In die gevallen is het fiscaal voorgeschre ven dat de transactie tot de belaste baten moet worden gerekend. U be grijpt dat in zodanige situaties er steeds een onzekerheid bestaat ten aanzien van het wel of niet moeten bijtellen van het voordeel. Een ver lies zal in dat geval sneller in aftrek worden gebracht. De fiscus zal een zodanige aftrekpost kritisch be oordelen. Goud Wat te denken van een handeltje met een 'goud-plus-rekening'. Iemand sluit een overeenkomst tot koop van goud met gelijktijdige ver koop op termijn tegen een vaste (hogere) prijs. Na afloop van het contract sluit hij onmiddellijk een nieuw contract waarbij de verkoop opbrengst wordt verrekend met de koopprijs van het nieuwe contract. De vraag die aan de orde komt is of het voordelig verschil van de eerste transactie tot het belastbare inko men moet worden gerekend. De be langhebbende meent dat dit niet het geval is omdat sprake zou zijn van louter fictieve transacties. Het Ge rechtshof echter is duidelijk in zijn oordeel. Omdat de verkoopop brengst van de eerste transactie is verrekend bij de aankoop van de tweede transactie, moet worden aangenomen dat de gerealiseerde transactie voordeel heeft opgele verd. Ook al is het geld weer belegd in een volgende zaak, toch moet per transactie worden bepaald of dit voordeel er is. Nu dit het geval blijkt te zijn (vooraf was dit toch al be kend) dan gaat de regel gelden dat als het resultaat van te voren vaststaat of voorzienbaar is, de be lastbaarheid een feit is. Daarbij is echter wel vereist dat er sprake is van handelen in het eco nomische verkeer en dat er arbeid moet zijn gedaan, gericht op het be reiken van voordeel. Aan deze voor waarden is blijkbaar in de onderhavige situatie voldaan, al thans het wordt niet ontkent. Geldkeuring De vraag die overblijft is wat partij en in feite hebben beoogd. Er is toch nauwelijks sprake van arbeid, wel is zeker dat er voordeel is te be halen nu vooraf reeds de opbrengst bij verkoop bekend is. Het geheel heeft ook het karakter van een geld lening die met rente aan het eind van de termijn wordt verrekend bij het opnieuw verstrekken van een geldlening. In dat geval zou de rente zonder meer belast zijn geweest (af gezien van rentevrijstelling). Het heeft er de schijn van dat de 'goud- plus-rekening' een vlag is geweest die in dit geval niet de lading heeft gedekt. Het beoogde resultaat is n.l. niet bereikt. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4