Zwangerschap en bevalling Binnenlandse bondsreis in Brabant p.j.zuid geluid Van PJGN-regenkapje naar de APJW-paraplu Geldkraan gaat wellicht dicht Het draait allemaal om rust onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Voorzitter PJGN op de jaarvergadering Hoe kombineer ik dat met het werk in mijn eigen bedrijf? "Nou, je neemt toch je zwangerschaps- en bevallingsverlof op". Dat is een op merking van een vriendin, die bij een baas werkt. Via de sociale pre mies die zij betaalt, heeft zij bij zwangerschap en bevalling recht op 16 weken betaald verlof. De werk gever is in de gelegenheid een ver vangende kracht in te zetten. Hoe gaat dit op het agrarisch be drijf? Vrouwen die meewerken op het eigen bedrijf of zelf een bedrijf hebben kunnen ook zwanger wor den en een kind baren. Hoe moet dat met hen? Dat gebeurt tussen de bedrijven door. Als het valt in een rustige periode is dat voor man en vrouw mooi meegenomen. Maar als het in een drukke periode als oogsten of graskuilen valt, vraagt het veel energie van de betrokken gezinsleden om alles rond te krijgen met alle risiko's en gevolgen van dien. De terugslag komt zeker. Als een niet betaalde rekening! Knelpunt Door de Centrale van Plattelands Vrouwen Organisatie en het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt is dit opgepakt omdat het in de prak tijk als knelpunt wordt ervaren. Ge zamenlijk willen wij ons inzetten voor een goede regeling, waarbij vervangende arbeid kan worden in gezet, zodat een aantal weken rust genomen kan worden. We willen gebruik maken van het geld via de ziektewet en bijvoorbeeld de be- drijfsverzorging, die het werk voor zijn rekening neemt. Door wijziging in de ziektewet twee jaar geleden is het mogelijk dat agrarische en andere meewerkende vrouwen of vrouwen met een eigen bedrijf zich op basis van vrijwillig heid kunnen verzekeren tegen ar beidsongeschiktheid en dan ook zwangerschapsverlof kunnen ne men. Deze regeling verloopt nog niet probleemloos en er zijn nog niet zoveel deelnemende vrouwen (on geveer 20). Momenteel wordt door het LEI en het EIM een onderzoek afgerond naar de werking van deze regeling. We zijn heel benieuwd naar de uitkomst en de maatregelen die het ministerie naar aanleiding hiervan zal nemen. Onder vrouwen, die de laatste twee jaar zwanger zijn geweest wordt nu een enquête gehouden, gericht op de vraag naar hun gezondheid en de vraag welke maatregelen zijn geno men om de arbeidsdruk te ver lichten. Vervangende hulp Vervangende hulp is het aantrekke lijkst, zodat dan ook echt rust kan worden genomen. Soms lukt dit via de bedrijfsverzorging of door het in zetten van een (agra)hulp. Zij kun nen echter vaak aan de vraag niet voldoen, zeker niet als het betaal baar moet blijven en er met geredu ceerde tarieven gerekend moet worden. Bij de normale tarieven kunnen de kosten flink oplopen en waar de inkomens onder druk ko men te staan wordt erg naar de kostenkant gekeken met de nodige gevolgen van dien. Sterke specialisatie van een ëgra- risch bedrijf kan bij het inzetten van vervangende hulp ook een rol spelen. Vinger aan de pols Het wegwerken van de ongelijkheid tussen werkneemsters en vrouwen in de vrije beroepen inzake zwangerschaps- en bevallingsverlof is een prioriteit. Een volksverzeke ring heeft daarbij de voorkeur. De 5e EG-richtlijn stelt in 1993 gelijkheid van alle vrouwen, inklusief de be scherming van het moederschap. Voor Nederland is er dus nog werk aan de winkel. Emancipatiewerksters en vrijwil ligsters houden de ontwikkelingen in de gaten. Waar we kunnen probe- Het zijn de Plattelandsvrouwen van Noord-Brabant geweest die dit jaar van 11 t/m 15 mei de binnenlandse bondsreis hebben georganiseerd. In Vught zijn op de eerste dag de 114 deelneemsters welkom geheten door de leden van de reiscommissie, die alles hebben voorbereid en be geleid. Mevrouw M. Visser-van Doorn, de landelijke presidente zei: 'Er is een bond, die vrouwen bindt, in dorpen en in steden'. Toepasse lijk, want uit dorpen en uit steden, uit alle windrichtingen waren deze vrouwen naar Noord-Brabant gekomen. De band was de gehele week goed merkbaar: geen gedoe met tasjes e.d. Van tevoren zullen de verwach tingen heel verschillend zijn ge weest. De reacties op de laatste dag waren hetzelfde: 'Onvergetelijk, uit stekend verzorgde dagen met van begin tot het einde een geweldige begeleiding'. Noord-Brabant heeft slechts 1500 leden en toch is het gelukt om de 114 deelneemster bij plattelandsvrouwen te laten loge ren. Beroep op niet-leden was niet nodig!!! In vijf dagen zagen we veel over de natuur, wonen, leven en werken in deze provincie. We bezochten het Provinciehuis met de prachtige ren we het beleid te beïnvloeden, zodat er een betere zwangerschaps- en bevallingsregeling komt voor dit deel van de vrouwelijke bevolking. Diegenen met een eigen bedrijf of meewerkend in met name de agrari sche sektor. L. de Groot-Griffioen wandkledencollectie en het mooie oude stadje Heusden waar veel ver vallen huizen zijn gerestaureerd. De zusters - van het Norbertinessen klooster 'Sint Catharinadal' te Oosterhout zijn misschien wel geë mancipeerder dan veel andere vrouwen. Vanaf de rondvaartboot zagen we de prachtige Biesbosch en maakten we kennis met een plattelands vrouw, die daar met haar gezin woont en altijd waarheen ze ook gaat eerst 15 minuten met haar bootje moet varen om bij haar auto te komen. In het Biesboschmuseum zagen we hoe griendwerkers, man- demakers en rietdekkers hier eeu wenlang hun beroep hebben uitgeoefend. Een bezoek aan het waterwinnings- gebied met spaarbekkens voor het drinkwater van o.a. Rotterdam is iets van deze tijd. De laatste dag Een goede zwangerschapsver lofregeling zorgt voor rust. Rust vóór de bevalling en rust na de bevalling. Met een uitke ring in geld sta je nóg voor de moeilijke beslissing waar dat geld aan besteed moet wor den. In magere tijden heb je rust hard nodig, maar zal het geld eerder naar bedrijfsin vesteringen gaan. Het NAJK en de Centrale van Plattelandsvrouwen pleiten voor een volksverzekering met daaraan gekoppeld de inzet van een vervanger. was er een keuzemogelijkheid: deel nemen aan een busrit door het Bra bantse land of een fietstocht door de Loonse- en Drunense duinen. Voor het laatste had de Nederlandse Hartstichting samen met de ANWB gezorgd dat er genoeg fietsen voor ons klaar stonden. Afscheidsavond De laatste avond hebben platte landsvrouwen van verschillende af delingen ons en onze gastvrouwen een afscheidsavond aangeboden. Er is heel veel werk verzet door de vrouwen die deze reis gestalte ga ven. Jullie en onze gastvrouwen: 'Bedankt, voor alles wat jullie ge daan hebben om ons te laten genie ten van 't heerlijke, eerlijke, machtige, prachtige, gastvrije Bra bantse land'. Hopelijk neemt in 1993 een andere provincie de draad weer op, om de ze binnenlandse bondsreis tot een traditie te maken. Dan kunnen an dere leden ook eens een kans krij gen om aan zo'n reis deèl te nemen en ervaren zoals wij het dit jaar de den dat de bond ons bindt. Samengesteld uit verslagen van: C.J. Ziermans-Beemsterboer afd. Tiendeveen (Drenthe) A. Wartena-Poppinga afd. Kattendijke-Wilhelminadorp Redaktie Henk Tegels Henriët Fokkink heeft de regenkap, waar het APJW aItijd onder schuilde nog in de hand; de voorzitter van de al verdwenen agrari sche kommissie Henk Luth overziet nog eens de laatste PJGN- jaarvergadering. Hij is herkozen als lid van het dagelijks bestuur. Voorzitter algemeen werk Henriët Fokkink doorspekte haar jaarrede voor de Algemene Vergadering met een beeldspraak: het algemeen plat telandsjongerenwerk van de PJGN komt straks onder de APJW- paraplu. Nu hebben KPJ, CPJ en PJGN elk een regenkapje, waar het matig schuilen is tegen de hoosregen van bezuinigingen van minister Hedy d'Ancona. Bovendien, aldus Henriët Fokkink, "onder één paraplu, da's handig, efficiënt en gezelliger dan iedereen zijn eigen regenkapje". Het APJW is er al een poos, maar de organisaties hebben er toch lang aan vastgehouden op het gebied van algemeen werk zelf het wiel te blijven uitvinden. Als je dat centraal doet, bespaar je geld en energie En je kunt van elkaar leren. Het is nodig dat de struktuur van het APJW verandert. Maar een vrij blijvend platform kun je niet goed besturen. Als straks het lëndelijk bestuur van de PJGN wegvalt, moet er toch een ontmoetings- en uitwis selingsplaats voor informatie zijn. Daarom is de voorzitter blij met de komst van een landelijk bestuur al gemeen werk. De daar ook aanwe zige KPJ-ers en CJP-ers moet je niet zien als indringers, maar als meer waarde die wordt gegeven aan dat 'instituut'. Want, besluit Fokkink haar woor den: "Wil daat landelijk algemeen bestuur goed van de grond komen, dan moet iedereen daaraan mee werken en meedenken. Samen kun nen we het algemeen werk behouden, met een sterke paraplu die tegen een flinke bezuinigingsre gen bestand is. En daarvoor moeten we het komend jaar knokken". Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 19 juni: Schuurfeest. Plaats: fam. M. Dieleman, Axelsestraat te Zaamslag. Aanvang: 21.00 uur. Afd. Tholen/St. Philipsland 20 juni: Schuurfeest aan de Lange- weg 1 te Oud-Vossemeer met me dewerking van de groep 'Scrabble'. Provinciaal 30 juni: HB-vergadering in 'De Vroo- ne' te Kapelle. Aanvang: 19.30 uur. Voorzitter Sjoerd Politiek waar schuwde zijn gehoor op de jaarver gadering van de PJGN in krachtige bewoordingen. Het is niet onmoge lijk dat binnen een paar jaar het mi nisterie van WVC de landelijke geldkraan dichtdraait. Decentralisa tie is het trefwoord: haal je geld maar bij de provincie. Maar die zijn ook blut. Politiek wil niet bij de pak ken neerzitten: 'Toon je kreativiteit' hield hij de PJGN voor. Het afgelopen jaar heeft WVC een kwart bezuinigd. Een klap of een uitdaging, zo zei de PJGN-voorzitter. "Dat laatste, want wat ik voor on mogelijk had gehouden, is in vervul ling gegaan: op 1 januari volgend jaar ontstaat één landelijke platte landsclub. Weliswaar heeft het mi nisterie ons hiertoe min of meer gedwongen, maar het is er toch van gekomen. Er ligt nu een principe akkoord. De provinciale organisaties worden rechtstreeks lid van de Fe deratie. De schakel landelijk bestuur van de CPJ, KPJ of PJG wordt er tussenuit gehaald. Er zijn uiteraard nog wel een aantal zaken te regelen, zoals een regeling voor verdeling van subsidie over de provincies. In het PJGN-stelsel ken nen we nu een agrarische toeslag. De CPJ en de KPJ kennen die niet". Sjoerd Politiek drong erop aan deze toeslag te handhaven. Gezien het bijzondere karakter van het agra risch werk is deze toeslag beslist nodig. De NCPJ en de PJGN kennen een hogere kontributie dan de KPJ- Nederland. Dat geeft problemen om te komen tot een gelijke kontributie. Sjoerd Politiek had wel begrip voor de problemen, maar stelde dat na een overgangsperiode van drie jaar iedereen evenveel betaalt. In de ko mende herfst moet de beslissing vallen. Sjoerd Politiek hoopt dat de provinciale verenigingen tot een wijs besluit komen. Tot slot gaat de voorzitter er vanuit dat het zijn laatste jaarrede is. "Om dit feit zal niemand treuren", zegt hij. "De PJGN is in de loop van de jaren steeds meer uitgekleed. Het agrarisch werk is overgenomen door het NAJK, het algemeen werk door het APJW. Wat rest is een PJGN zonder daadwerkelijke taak. In 1993 zal de PJGN-vlag worden gestreken en is het over en uit".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20