Deze week Verzekeringen ZLM kiest voor produktsamenwerking met Avero VanderHave, Meijer en Landbouwschap sluiten convenant over veldproeven EG-toeslagen houden geen rekening met inflatie LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Studiedag ZLM over integratie 32bC. Afspraken over voorlichting en schadeprocedure Pag. 3 Tweede nieuwsbrief ZLM Manifestatie. Pag. 4 Bijzondere beleggingen. Pag. 5 Akkerbouwafdeling KNLC wil snel duidelijkheid over besluiten Brussel. Pag. 6 Lozen afvalwater aan banden. Pag. 7 Fusieberichten. Pag. 9 Een typisch Frans boerenbedrijf. Pag. 10 11 en 13 Uit de praktijk. Pag. 15 Produktinformatie. Pag. 16 Veel uitgangsmateriaal pootgoed zit tegen de norm aan. Pag. 17 Hoe zomerwrang voorkomen. Pag. 19 Bollensector positief over verbeteren ar beidsomstandigheden. De kweekbedrijven VanderHave (zaaizaden) en Meijer (aardappelen) in Rilland hebben zich verplicht de boeren in de direkte omgeving van hun bedrijven regelmatig te informe ren over de voortgang van de veld proeven met genetisch gemodificeerde planten. Ook heb ben zij zich akkoord verklaard met afspraken over een eventuele scha deregeling. De afspraken over de voorlichting en de schadeprocedure zijn vastgelegd in een convenant, dat in goed overleg met het Land bouwschap in Zeeland is opgesteld. Het convenant is donderdag 11 juni j.l. in het Landbouwhuis te Goes on dertekend door ir. K.B. Geling na mens VanderHave, drs. D. Gideonse namens Meijer, en de heer H.C. van der Maas namens de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap. In het convenant ver plichten de beide kweekbedrijven zich onder andere tenminste één keer per jaar zowel de Gewestelijke Raad als de boeren in de direkte om geving te informeren over de voort gang van de proeven, eventuele nieuwe aanvragen en toekomst plannen met betrekking tot veld proeven met genetisch gemodificeerde organismen. Even tueel zullen ook anderen in deze voorlichting worden betrokken. Schadeprocedure De schaderegeling voorziet in het instellen van een onafhankelijke commissie, die moet vaststellen of schade aan gewassen afkomstig is van de veldproeven. Het kweekbe- drijf en het Landbouwschap wijzen ieder een lid van deze commissie aan, de voorzitter wordt door beide partijen aangewezen. Als men het niet eens kan worden over de hoog te van de schadevergoeding wordt een tweede commissie in het leven geroepen, die opnieuw een bindend advies uitbrengt. In deze commissie zal ten minste een financieel des kundige op agrarisch gebied worden opgenomen. De bedrijven zullen echter nooit meer dan de wettelijke schadevergoeding uitkeren. Zowel het Landbouwschap als de kweekbedrijven benadrukten tijdens de ondertekening van het conve nant dat boeren, die menen schade te lijden door de veldproeven, niet aan het convenant gebonden zijn. Ze kunnen op eigen kracht een ci viele procedure aanspannen. De waarde van het convenant is, dat de procedure sneller kan worden afge wikkeld. De boeren weten eerder waar ze aan toe zijn dan wanneer ze naar de rechter stappen en maken bovendien minder kosten. Eigen weg De voorzitter van de Gewestelijke Raad, H.C. van der Maas, zei dat het merendeel van de boeren in de om geving van de kweekbedrijven deze overeenkomst op prijs stelt. Een aantal landbouwers zal echter zijn eigen weg gaan. Van der Maas sprak de hoop uit dat het convenant nooit tot uitvoering zal hoeven te komen. Ir. Geling, direkteur van VanderHave, verklaarde veel prijs te stellen op een goede verstandhouding met de naburige landbouwers. Volgens hem past deze regeling prima in het streven naar publieke acceptatie van proeven met genetisch gemodi ficeerde organismen. 'Deze technie ken zijn er op gericht tot betere produkten te komen en dat is niet VERVOLG OP PAGINA 5 De hectaretoeslagen en premies uit het hervormingsplan MacSharry worden niet automatisch jaarlijks aan de inflatie aangepast. De nu vastgestelde premies blijven de ko mende jaren dus hetzelfde. Dat be tekent dat de boeren feitelijk elk jaar verder inleveren. Eerder had MacSharry berekenin gen gepresenteerd waarin wel spra ke was van indexering. Onder meer minister Bukman had zich hiertegen verzet, want de landbouwuitgaven zouden dan uitstijgen boven het eer der vastgestelde plafond. Dit is zon der indexering niet het geval. Deze week kreeg Bukman bij de uitwer king van het akkoord in Luxemburg zijn zin. Zijn voorbehoud over de fi nanciële kant van het akkoord kwam daarmee te vervallen. De afspraak betekent overigens niet In het Landbouwhuis in Goes werd het contract ondertekend door H.C. van der Maas (links) als voorzitter van de Gewestelijke Raad, drs. G. Gideonse namens Meijer (midden) en ir. K.B. Geling namens VanderHa ve (rechts). dat aanpassing van de premies de komende jaren uitgesloten is. Daar zal dan echter apart over moeten worden beslist. Deskundigen in Luxemburg spraken zelfs de vrees uit dat er jaarlijks een slag zal ont staan over indexering om zo niet al leen de verhoging van de levenskosten te compenseren maar ook bijvoorbeeld stijgende produk- tiekosten. Protesten in Frankrijk De landbouwministers zetten in Luxemburg nog geen handtekening onder het uitgewerkte akkoord. Dat gebeurt op 30 juni a.s. De Fransen weigeren nu te tekenen vanwege de boerenprotesten in eigen land. De Franse regering had verzuimd over de effecten van MacSharry te over leggen met de boerenorganisaties en wil pas na dat overleg tekenen. Ook werd deze week in Luxemburg een oplossing voorgebakken voor het Italiaanse melkprobleem. De Ita lianen krijgen toch bijna een miljoen ton meer en hoeven geen boetes te betalen vanwege niet geïnde super heffing. Het akkoord zou op de Europese top in Lissabon (26 en 27 juni a.s.) bevestigd moeten worden. Bukman wilde zich in Luxemburg nog niet neerleggen bij het informe le akkoord, maar zou dat aan pre mier Lubbers overlaten. De ZLM organiseert op vrijdag 28 augustus a.s. in De Vroone te Kapel- Ie een studiedag over integratie van vrouwen in de organisatie. Naast de leden van de integratiecommissie van de ZLM is deze studiedag bestemd voor de Agrarische Com missies van de Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland en Noord-Brabant, de adviseuses van ^LM-kringen en vrouwelijke kring bestuursleden. Ook de leden van het hoofdbestuur hebben een uitno diging ontvangen. De studiedag wordt georganiseerd in samenwer king met Agra Management. VRIJDAG 19 JUNI 1992 80e JAARGANG No. 4124 Verzekeringen ZLM heeft sinds kort een overeenkomst voor produktsa menwerking met Avero in Leeuwar den. Verzekeringen die de ZLM niet zelf in portefeuille heeft worden uit sluitend bij deze maatschappij on dergebracht. Dat heeft de voorzitter van Verzekeringen ZLM, de heer L. van Nieuwenhuijzen, meegedeeld op de algemene ledenvergadering, die woensdag j.l. in Cadzand werd gehouden. Verzekeringen ZLM wil haar klanten een zo breed mogelijk pakket aan bieden, maar is te klein om zelf een aantal specifieke produkten te kun nen ontwikkelen. Daarbij kan wor den gedacht aan leven produkten en pleziervaartuigen in de particuliere sfeer, maar ook aan specifieke agra rische verzekeringen, met name in de veehouderij (computerappara tuur bijvoorbeeld). Al dit soort ver zekeringen worden sinds kort bij Avero ondergebracht. De ziekte kostenverzekeringen, waarin de ZLM eveneens bemiddelt, blijven bij ZHV. Verzekeringen ZLM heeft voor Ave ro gekozen, mede omdat deze maatschappij past in de cultuur en de filosofie van de ZLM en de pro dukten kan aanbieden, waarom ge vraagd wordt. Avero maakt deel uit van het ACVB-concern, dat in de verzekeringswereld bekend staat als het "groene blok". Voorzitter Van Nieuwenhuijzen zei op de ledenver gadering dat de produktovereen- komst op termijn kan leiden tot een mogelijk intensievere samenwer king, "indien we een verdere toege voegde waarde kunnen realiseren". Van Nieuwenhuijzen toonde zich te vreden met het financiële resultaat van de OVM over 1991: ca. f 5,5 miljoen. Dit resultaat is sterk beïn vloed door de forse reservering die noodzakelijk werd geacht in de W.A.-motorrijtuigenbranche. In te genstelling tot vele andere verzeke raars heeft de ZLM vorig jaar een klein positief resultaat behaald in de motorvoertuigenverzekering. Vol gens direkteur J. Visscher is er voor de ZLM niet direkt aanleiding de premie voor de autoverzekeringen te verhogen, gezien de gezonde finan ciële positie van het bedrijf. De vooruitzichten voor dit jaar zijn op nieuw gunstig. Afscheid Tijdens de ledenvergadering van woensdag j.l. werd afscheid geno men van drie bestuursleden. Twee daarvan, de heren A.H. Munters uit Fijnaart (sinds 1988 in bestuur) en J.W. van der Vorm uit Effen/Breda VERVOLG OP PAGINA 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1