Bloembollenteelt positief over verbetering arbeidsomstandigheden Rassenlijst glasgroenten beschrijft 40 gewassen Rol voor veilingen in marktgerichte aanpak Bloemisterijsector kampt met terugslag PLANTPOTPOURRI Tuinbouwthemadagen Delft Landbouwschap stapt af van gewaslijsten Eerste zwarte bessen geveild Rabobank in bloemisterijstudie: De tuinbouwopleiding van de Agra rische Hogeschool Delft organiseert vier themadagen, waar alle geïnte resseerden welkom zijn. Vierdejaars studenten geven dan korte lezingen over hun afstudeeropdracht en er zal ruimte voor diskussie zijn. De thema's zijn: houdbaarheid van siergewassen (23 juni); biologische bestrijding (24 juni); groeibeïnvloeding (25 juni); ondernemingsplan voor startende ondernemers (26 juni). Het programma zal steeds om 10.00 uur starten en om 15.00 uur eindigen. Plaats: Agrarische Ho geschool Delft, Brasserskade 1, Delft. Telefoon AHD: (015) 150215. Het Landbouwschap wil in het over leg over de regels voor de verbete ring van het oppervlaktewater voor de glastuinbouw niet meer uitgaan van de zogenoemde gewaslijsten. Het dagelijks bestuur vindt dat in het vervolg alle glastuinders die los van de ondergrond telen, moeten gaan recirculeren. Van het totale glasareaal van onge veer 10.000 hectare wordt nu al bij na de helft los van de ondergrond geteeld. Bij recirculatie komt er aan zienlijk minder voedingswater in het oppervlaktewater terecht. De opstelling van gewaslijsten werd door veel tuinders als te strak erva ren en stuitte daardoor op grote weerstand. Via de lijsten werd na melijk bepaald welke gewassen los van de ondergrond geteeld dienden te worden en welke (voorlopig nog) in de grond konden blijven staan. Woensdag 17 juni zijn .op de CHZ vestiging Kapelle de eerste zwarte bessen van het nieuwe seizoen aan gevoerd door teler W. Boonman uit Nisse. De eerste koper van deze lan delijke primeur was Commissionair C. Adriaanse die deze bessen kocht in opdracht van de Firma I.S.P.C. uit Breda. De prijs van de zwarte bes sen was 23 gulden per kilo. Het bessenassortiment is nu com pleet. De rode bessen, zwarte bes sen, witte bessen, kruisbessen en blauwe bessen zijn dankzij het mooie weer enkele weken eerder te koop dan in 1991. De eerste blauwe bessen zijn woensdag 10 juni geveild. Aan het rooien van de bollen komt veel handwerk te pas. Bloembollentelers zijn bereid meer aandacht te besteden aan het ver beteren van de arbeidsomstandig heden in de bollenteelt. Dat blijkt uit de tussenrapportage bedrijfsge zondheidszorg voor de bollensector van de Stichting Gezondheidszorg Agrarische Sectoren (Stigas). Voorlopig onderzoek onder 52 bloembollenbedrijven in Noord- en Zuid-Holland leert dat er ruime be langstelling bestaat voor een gestructureerde aanpak van het ar beidsomstandighedenbeleid in de bollensector. Stigas zal daarom voor de bollenteelt een methode ontwik kelen om te bereiken dat onderne mer en werknemer zoveel mogelijk zelf kunnen nagaan waar op het be drijf de arbeidsomstandigheden kunnen worden verbeterd. Stigas geeft adviezen over het ver beteren van de agrarische werkplek en geeft voorlichting aan boeren, tuinders en hun medewerkers over het voorkomen van gevaarlijke si tuaties. Doel is om het aantal ziekte gevallen en ongevallen in de land en tuinbouw te verminderen. De on langs officieel gestarte vestiging in Alkmaar richt zich naast de bollen teelt ook op alle andere agrarische activiteiten in de regio. Behalve in Alkmaar heeft Stigas vestigingen in Naaldwijk, Eindhoven, Leewarden en vanaf begin volgend jaar ook in Arnhem. In Stigas werken het Land bouwschap en de agrarische be drijfsvereniging BV TAB samen. Onlangs is de 36e Beschrijvende Rassenlijst voor Groentegewassen voor de Teelt onder Glas versche nen. De rassenlijst bevat gegevens over bijna 40 groentegewassen voor de teelt onder glas. De rode draad wordt gevormd door de grote nadruk op kwaliteitseigenschappen en resistenties van de vermelde ras sen. De rassenlijst is samengesteld door CPRO-DLO en valt onder de verantwoordelijkheid van de Com missie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Groentegewassen. De rassenlijst kan besteld worden bij De Boer Mailing Service, Postbus 507, 1200 AM Hilversum. Hij kost f 22,70 exclusief verzendkosten. Bij afname van 10 t/m 99 exempla ren geldt een korting. Er is een groot aantal wijzigingen in de nieuwe rassenlijst doorgevoerd. Bij de hoofdgewassen tomaat, pa prika, komkommer, sla en radijs, en bij de kleine gewassen aardbei, courgette, bloemkool, ijssla en bospeen is het aantal nieuwe rassen het grootst. Er zijn drie nieuwe ge wassen in de rassenlijst opgeno men: krulsla, minikomkommer en paksoi. In de inleidende hoofdstukken wordt informatie gegeven over het gebruikswaardeonderzoek en de re gelingen voor het verkeer van teelt materiaal. Daarnaast zijn ook adressenlijsten opgenomen van zaadbedrijven, DLV-teams, IKC's, ROC's en bij het gebruikswaardeon derzoek betrokken instanties. Voorts is een tabel opgenomen met per gewas het aangeplante areaal, de veilingaanvoer en de handels waarde in de jaren 1987, 1989 en 1991. Ook is een teelt- en zaaikalen- der opgenomen met beknopte teelt- technische informatie over vrijwel alle glasgroentegewassen. Verdeel de markt in segmenten, re kening houdend met de steeds indi vidueler wordende wensen van de consument. Dat beveelt de Rabo bank de Nederlandse bloemisterij sector aan om zijn voorsprong in de internationale concurrentie te be houden en te versterken. Veilingen kunnen een belangrijke rol spelen in het toepassen van deze marktlei derstrategie. Dit schrijft de bank in een tijdens een symposium op de Floriade ge presenteerd rapport 'Visie op de in ternationale concurrentiepositie van de Nederlandse bloemisterij'. Dit rapport is in samenwerking met het Landbouw Economisch Instituut (LEI-DLO) tot stand gekomen. Nederland is de grootste exporteur van snijbloemen (59% van de we reldexport) en van potplanten (48% van de wereldexport) en geldt zo als wereldhandelscentrum voor bloe- misterijprodukten. De totale export waarde was in 1990 gestegen tot f 5,2 miljard. Strategie Diverse belangrijke afzetmarkten, zoals Duitsland, Frankrijk en Scandi navië, vertonen verzadigingsver schijnselen. Het verhandelen van de produkten als massaprodukt stimu leert op deze markten niet langer de vraag. Extra afzet is dan slechts mo gelijk tegen lagere prijzen. Maar op kostprijs kan Nederland niet concur reren, en dus ontstaat dan druk op het rendement. De Nederlandse bloemisterijsector dient daarom volgens het Rabobank-rapport een strategie te voeren, waarbij de leidende rol ster ker tot uitdrukking komt. In deze marktleiderstrategie wordt beter in gespeeld op de specifieke wensen van bepaalde groepen afnemers. Naast massaprodukten is er vraag naar speciale kwaliteitsprodukten. Vanwege zijn kennisvoorsprong kan de Nederlandse teler juist deze markten goed bedienen. Veilingen als marketingsorganisatie De keuze voor een marktleiderstra tegie betekent dat de afzet wordt opgebouwd vanuit de wensen van de consument. In de sector kan de veiling coördinerend optreden als marketingsorganisatie. Zij zoekt ac tief naar nieuwe marktsegmenten en de bijpassende produktie. Ze zorgt ook voor een goede doorstro ming van marktonderzoekgegevens naar producenten. Volgens het rapport moeten onder delen van het veilingsysteem wel worden aangepast. Zo hoeven de produkten niet meer fysiek op de veiling aanwezig te zijn, terwijl de veiling wel een centrale rol blijft spe len in de optimalisatie van de distri butie. Een voorbeeld is het voeren van produktlijnen (merken) ten be hoeve van detailhandelsketens. De bloemisterijprodukten worden dan op het produktiebedrijf in de ver koopverpakking verpakt. De prijs vorming vindt op de veiling plaats en de teler levert rechtstreeks aan de detailhandelsketen. Dit is slechts mogelijk als afnemers volledig kun nen vertrouwen op de kwaliteitscer tificering en mogelijkheid hebben tot verhaal. Ook vindt de Rabobank dat moet worden overwogen buitenlandse aanbieders toegang te (blijven) ge ven tot de veilingen. De buitenland se produktie is dan immers zichtbaar voor de Nederlandse teler. Deze blijft bovendien invloed uit oefenen op de prijs. Nederland krijgt daardoor als het ware een regis seursfunctie en kan zo haar positie als internationaal handelscentrum versterken. Op 25 juni wordt in het Exposarium op de Floriade de zesde binnen- tentoonste/ling geopend. Onder de noemer 'Plantpotpourri' wordt een kwalitatief hoogwaardig assortiment bloeiende en groene pot planten getoond. Daaronder zijn een groot aantal voor Nederland be langrijke exportprodukten, zoals Begonia, Impatiens, Kalanchoë, Saintpau/ia, potchrysant, potroos, Dracaena, Yucca, palmen en va rens. De tentoonstelling, die tot en met 5 juli duurt, wordt geopend door minister Bukman. De Nederlandse bloemisterijsector kampt dit jaar met een terugslag. De prijzen van bloemen en kamer planten liggen gemiddeld 10 pro cent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee zijn de prijzen weer terug op het niveau van 1990. Jaap van der Veen, voorzitter van het Produktschap voor Siergewas sen, zei dit vorige week donderdag tijdens de bestuursvergadering. De aanvoer op de veilingen lag in de eerste vijf maanden van dit jaar bij na 6 procent hoger dan vorig jaar, terwijl de waarde met ruim 4 pro cent afnam. Met de bloembollensector gaat het volgens Van der Veen beter: afgelo pen jaar is de export met 1 procent gegroeid en de exportwaarde met 7 procent. Ook de boomkwekerijsec tor liet een gezonde groei zien: de export kwam 6 procent hoger uit. Grenzen De bloemisterijsector loopt tegen de grenzen van de markt aan, zo zei Van der Veen. 'Deze terugslag herin nert ons eraan dat de markt niet zo maar een flink hogere produktie kan opnemen'. Toch is er volgens hem geen aanleiding voor paniek. Uit prognoses van het produktschap blijkt dat het areaal snijbloemen dit jaar niet groeit. Wel moet de sector zich in alle nuchterheid afvragen hoe de zaken beter kunnen worden aangepakt. Door de tegenvallende resultaten in de bloemisterijsector zou een verho ging van de BTW op siergewassen extra hard aankomen, aldus Van der Veen. Hij zei er dan ook alles aan te zullen doen 'om te voorkomen dat de belangrijke sierteeltsector node loos in gevaar wordt gebracht'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19