Akkerbouwstudieclubs: niet waarom?, maar daarom! Veel uitgangsmateriaal pootgoed zit dit jaar tegen de norm aan Öaio Vijftigjarige IMoordoostpolder promoot akkerbouw met veldshow Grasrassen op Rassenlijst Akkerbouw Verplichte einddatum weer ter discussie? Meijer-rassen op Griekse rassenlijst Collega's zitten vaak met dezelfde vragen 16 Aardappelvermeerderaar S. Broos uit Kruisland Menig pootgoedteler heeft handen vol werk met de verwijdering van zieke knollen. Na drie jaren met lui zen zit veel basismateriaal tegen de limiet. Veel telers vragen zich af of de verplichte einddatum voor uit gangsmateriaal niet terug moet ko men. Nu is er alleen een adviesdatum. Handelshuizen den ken erover. De heer S. Broos uit Kruisland, lid van de vaste commis sie pootaardappelen van de NAK, begrijpt de verontrusting van de telers. In 1991 is de vaste einddatum voor basismateriaal S-SE-E komen te ver vallen. Er voor in de plaats is een ad viesdatum gekomen. Meer verantwoording is zo bij de teler ko men te liggen. Ook het milieu heeft hierbij een rol gespeeld. Is het te nat om loof te trekken dan hoeft het ge was niet per se doodgespoten te worden. Zo is er een besparing op gewasbeschermingsmiddelen. 'Als iedere pootgoedteler zich aan de adviesdatum houdt dan is een einddatum niet nodig', zegt de heer S. Broos. 'De praktijk leert echter dat het voor een teler interessant kan zijn het gewas een of twee da gen langer te laten staan. 1000 kg meer poters per dag is meegeno men. Besmetting die er dan juist de ze ene dag invalt is met nacontröle niet te vinden. Daarom is de nacon tröle niet waterdicht en willen veel traditionele selecteurs de einddatum terug. Mogelijk dat hier een verkla ring zit voor partijen met veel zieke knollen'. Broos stelt dat een juist antwoord hierop moeilijk is. 'Ook de vaststel ling van de adviesdatum is maar een inschatting. De ene dag doen luizen wel wat en de andere niet. Zelf zie ik ook liever een einddatum. Juist dat uitstellen kan veel partijen naar de uiterste limiet brengen. Voor 1992 heeft de pootgoedcommissie een slag om de arm gehouden en behoudt zich het recht om bij nood gevallen alsnog een verplichte eind datum te stellen'. Verschillende pootgoedtelers moe ten lange dagen maken om hun per ceel zuiver te krijgen. 'Enkele partijen uitgangsmateriaal die we hebben verdienen amper het predi kaat A. Wij vinden dat er een be paalde garantie moet zijn. Het systeem adviesdatum met nacon tröle blijkt niet afdoende De verant woording is meer bij de telers gelegd'. Behoud van gezond ba sismateriaal moet voorop staan vin den zij. De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen heeft de volgende grasrassen voor het eerst op de ras senlijst geplaatst. Engels raaigras weidetype: Atlas, kweker Cebeco Zaden B.V. Rotterdam; Electra, kweker Van En gelen Zaden B.V., Vlijmen; Herbie, kweker D.J. VanderHave B.V., Kapel- Ie; Moronda, kweker Mommersteeg International B.V., Vlijmen. Engels raaigras laat hooitype: Exito, kweker Zeider B.V., Ottersum; Recolta, kweker Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen. Engels raaigras vroeg hooitype: Castillo, kweker Zeider B.V., Ot tersum. Italiaans raaigras: Montblanc, kweker Mommersteeg International B.V., Vlijmen. Beemdlangbloem: Merifest, kweker Rijksstation voor Landelijk zelfde beeld Niet alleen in Brabant en Zeeland zijn mindere percelen te vinden. Landelijk is hetzelfde beeld te zien. Ing. J. Bultje, directeur NAK Rivieren-Delta-Nederland wijst in dit opzicht naar probleemgebieden met een verlaat poottijdstip en grote wa teroverlast. 'Poters zijn dit jaar in twee fasen geplant. In mei was men de vroegste percelen al aan het se lecteren, terwijl elders het pootgoed amper bovenstond. Juist op deze percelen heeft men eigenlijk te laat kunnen beginnen. In bepaalde ge bieden, afhankelijk van de luisbezet- ting, zijn poters de grond ingegaan met een hogere besmetting. De nor men zijn niet overschreden'. Bultje verwacht dat door calamiteiten par tijen gedeklasseerd zullen worden naar A of B. Uitbreiding areaal Zorgelijk vindt aardappelvermeerde raar Broos de sterke uitbreiding die wederom in de tak heeft plaatsge vonden. 'De rol van de handelshui zen is bedroevend. Al jaren verkondigen ze dat er een inkrim ping moet komen. Nu zie je dat juist de vrije telers met Bintje zijn inge krompen van 7600 naar 6800 ha. De monopolierassen daarentegen laten een uitbreiding zien van bijna 3000 ha. Telers zullen bij normale groeiomstandigheden het gelag be talen. Dit jaar komt er nog 50% te rug van de Stopa. Vorig jaar was dat nog 70%. Er zijn rassen die* zelfs een naheffing zullen krijgen. Groot ophef wordt er gemaakt over 800.000 ton export. Een groot per centage heeft iets meer opgebracht dan de Stopaprijs. Oost-Europa en Algerije betalen niet veel en willen alleen pootgoed tegen kostprijs. Daar kunnen wij niet voor telen'. Broos vergelijkt het gehele circuit met een ketting. 'Wij als telers zijn de onderste schakel. Waar hij ook breekt, wij vallen eraf. Je moet niet vergeten dat dit jaar ook de arealen in Frankrijk, België, Denemarken en Schotland zijn uitgebreid'. Samen met de telers als achterban is Broos van mening dat de handelshuizen hun concurrentiepositie zelf moeten uitvechten. Dat moet niet over de rug van de telers gebeuren. Voor 1992 betalen pootgoedtelers een bedrag van f 400,— voor de Stopapot en 1,75 cent aan plombe heffing. Als de negatieve lijn van de afgelopen jaren doorzet dan zit het zwaar fout. Aardappelvermeerde ring is geen teelt die zich leent voor alternatief gewas. J.v.T. Plantenveredeling, Lemberge- Merelbeke, België, vermeerderaar D.J. VanderHave B.V., Kapelle. Witte weideklaver: Rivendel, kweker Dansk Plantefo- raedling A/S, Boelshoj, Store Hed- dinge, Denemarken, vermeerderaar Zwaan en de Wiljes B.V., Zwolla Engels raaigras voor sportvelden: Flair, kweker Green Genetics B.V., Scheemda, vermeerderaar Zwaan en de Wiljes B.V., Zwolla Engels raaigras voor gazons: Superstar, kweker Green Genetics B.V., Scheemda, vermeerderaar Zwaan en de Wiljes B.V., Zwolla Veldbeemdgras: Limousine, kweker Deutsche Saat- veredelung, Lippstadt, Duitsland, vermeerderaar Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen. Roodzwenkgras met forse uitlopers: Herald, kweker Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Noordoostpolder vindt er van 8 t/m 11 september dit jaar in Em meioord een veldshow ak kerbouw plaats. De organisatie hier van is in handen van Akkerbouw Promotie Projecten b.v. De veldshow vindt plaats op een terrein van 35 ha. Momenteel groei en hier diverse gewassen: aard appelen, suikerbieten, olievlas, cichorei, crambe, peen, uien, plant uitjes en kool. Tijdens de veldshow Was u ook verbaasd toen u deze winter hoorde dat er akkerbouwstu- dieclubs werden opgericht? Er zijn immers al vele studieclubs in Zee land en Brabant, en ook tientallen gewasstudiegroepen. Wat kan dit nieuwe herstructureringsproject nog aan de bestaande activiteiten toevoegen? Vele vragen en opmer kingen met deze strekking zijn er bij de start van het project gesteld. Sommige akkerbouwers hadden het idee dat het project dubbelop was; het zou niets toevoegen aan het reeds aanwezige studieclubwerk. Momenteel draaien in Zeeland zes groepen, die nu ca. vier maanden samen aan de slag zijn. In dit artikel kunt u kennismaken hoe de studie groepen hier functioneren en hoe de ervaringen zijn. 'Versterking van het ondernemer schap' is het hoofddoel, dat bereikt moet worden door in kleine groepen van elkaar te leren. Dit betekent dat de deelnemers hun eigen ervarin gen, verwachtingen en resultaten intensief doornemen met hun colle ga's. Hierbij zijn niet eens de bedrijf- cijfers op zich het belangrijkst, maar onder andere: - hoe ze tot stand komen? - welke verwachtingen heb ik voor de toekomst? - hoe ga ik om met regelgeving, en alle eisen die aan het be drijf worden gesteld? welke nieuwe gewassen kun nen interessant zijn voor mijn bedrijf? Door een intensieve uitwisseling ontstaat er voor alle deelnemers een schat aan informatie, waar ieder datgene wat voor zijn bedrijf be langrijk is kan meenemen. Een veel gehoorde opmerking op de bijeenkomsten was: 'Mijn bedrijf is niet vergelijkbaar, omdat(vult u zelf maar in). In de praktijk blijkt dat, waar de verschillen tussen bedrijven soms heel groot lijken, collega's vaak met exact dezelfde vragen zit- vinden in deze gewassen oogstde- monstraties plaats, waaraan onder meer medewerking wordt verleend door Bejo Zaden, Cebeco Zaden, de coöperatie Lelyland, Benuline en de Boval. Daarnaast vinden nog tal van ande re akkerbouwwerkzaamheden plaats, zoals draineren, mestinjectie, grondbewerking, frezen, spuiten en loofbranden en -trekken bij aard appelen. De keuringsdienst van de ten. Het werkt vaak zeer verhelde rend om eens te horen hoe een ander bepaalde knelpunten aan pakt. Het werkt soms geruststel lend indien vragen ook bij anderen herkend worden. Kennismakingsbijeenkomsten In Zeeland werd begonnen met drie bijeenkomsten van één dagdeel om kennis te maken met elkaar, en met de bedrijven. Hierbij zijn veel vragen over de bedrijfsvoering naar voren gebracht. Aan de hand hiervan wordt een programma opgesteld, zodat op een groot aantal van deze vragen in het seizoen wordt terug gekomen. Verder zijn de eerste bijeenkomsten bedoeld om een basis van vertrou wen op te bouwen. Leren van elkaar kan alleen als ieder bereid is eigen ervaringen en gegevens in te bren gen, en als je weet dat collega's se rieus en vertrouwelijk met ervaringen omgaan. In de praktijk is de openheid ten opzichte van elkaar zeer groot, zodat het leereffect opti maal kan zijn. Enkele voorbeelden van onderwer pen die (op initiatief van de deelne mers) aan de orde komen: inkoop en afzet; kosten- en opbrengstenverge lijking; arbeidsbehoefte/-overschot; nieuwe teelten; financiering; sociale vaardigheden. Nadrukkelijk wordt er nogmaals op gewezen dat cijfers al leen niet het belangrijkst zijn, maar juist de achtergronden. Vervolgbijeenkomsten De meeste groepen komen eens per maand bij elkaar. Ze vinden om de beurt bij de deelnemers thuis plaats. Er wordt gestart met een bedrijfsex- cursie. Aan de hand van een lijst met aandachtspunten wordt het be drijf beoordeeld. Na de excursie vindt een nabespreking plaats, waarin een aantal vrijblijvende ad viezen aan de ondernemer wordt gegeven. Vervolgens wordt een vastgesteld De aardappelrassen Mirakel en Tur bo van de fa. Meijer zijn opgenomen op de rassenlijst in Griekenland. Twee van de drie op deze lijst staan de rassen komen thans van Meijer. Turbo is ook in Nederland geen on bekend ras meer. Het is een ras dat de goede eigenschappen van Bintje combineert met resistenties, die goed zijn voor het milieu. Mirakel is een nieuwkomer die inmiddels ook op de Italiaanse rassenlijst staat. Ook dit ras heeft veel ingebouwde resistenties en past zich gemakke lijk aan diverse klimaatomstandighe den aan. In 1992 bedraagt het areaal pootgoed van Turbo 105 ha en van Mirakel 17 ha. NAK is aanwezig om het intensief machinaal bemonsteren voor aard appelmoeheid te demonstreren. Op 11 september vindt in Emmel- oord de eerste wedstrijddag van de Nationale Ploegwedstrijden plaats, het vervolg vindt plaats in Zeewolde (op 11 en 12 september). Temidden van de veldshow is er een agribusiness centrum, waarin ca. 50 bedrijven op akkerbouwgebied zich presenteren. thema besproken, waarbij afhanke lijk van ieders persoonlijke ervairn- gen ideeën, cijfers, etc. worden ingebracht en bediscussiëerd. Mo gelijke vragen waar die avond geen antwoord op gegeven is, worden onderzocht voor een volgende bij eenkomst. Indien behoefte bestaat aan meer informatie m.b.t. een on derwerp kan ook een deskundige uitgenodigd worden. Reacties De ervaringen in de groepen zijn zeer positief. Men vindt het verhel derend om eens bij elkaar het bedrijf te bezoeken, en om van anderen te horen hoe omgegaan wordt met vraagstukken. Essentiëel vindt men hierbij dat het eigen bedrijf centraal staat. Vele zaken zijn onderling her kenbaar, waar ieder uit zijn eigen er varingen iets aan kan toevoegen. De motivatie ligt in het gezamenlijk uitwisselen van gegevens op be drijfsniveau om er ook weer geza menlijk beter van te worden. Daarom heerst ook de stemming: 'Als er een bijeenkomst is, is ieder paraat'. De opkomst is zeer goed te noemen. Het bovenstaande geeft een indruk hoe de studiegroepen in Zeeland en Brabant functioneren. Hopelijk heeft het duidelijk gemaakt waar er een project 'Stimulering Akker- bouwstudieclubs' is. Heeft u naar aanleiding hiervan nog vragen, dan kunt u contact opnemen met een van de studieclubbegeleiders. Graag zijn wij bereid het project nader toe te lichten: ook op vergaderingen en an dere bijeenkomsten. Namen en tele foonnummers van begeleiders zijn: Luc Mangnus, ZLM, 01100-47758 Jan Moggré, ZLM, 01100-47758 Marga Jacobs, NCB, 01650-67777 Roelof de Haan, WLTO, 02207-43537 Addy Risseeuw, WLTO, 070-3985555 Jan Moggré

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 16