In een kwartiertje 3 Vi ha maaien en kneuzen Vier nieuwe maisrassen in 1993 op rassenlijst M .1 Snel duidelijkheid gewenst over Brusselse besluiten Simon den Exter overheerst op concours hippique in Axel Bulgarije, rust en ruimte Europa's grootste maaier-kneuzer op Waiboerhoeve Goede biologische aaltjesbestrijding met bladrammenas Ultimo IQI 1 A /O Een perceel grasland van 31/2 ha maaien en kneuzen in 15 minuten. Dat het kan met één maaierkneuzer, bestuurd door één man, heeft Greenland Benelux op 16 juni gede monstreerd op de Waiboerhoeve in Lelystad. Het gaat om Europa's grootste maaier-kneuzer, een Steyr werktuig drager, waaraan drie PZ maaiers met geïntegreerde kneuzers gemon teerd zijn. Deze gigant heeft een on geëvenaarde capaciteit: door te maaien én kneuzen in één werk- gang, door zijn unieke werkbreedte van bijna acht meter en een rijsnel heid van 18 km/uur. Met als doel het rendement van de werktuigdragers voor loonwerkers te vergroten is Landbouwmechani- satiebedrijf Evenhuis uit Giethoorn erin geslaagd een 280 pk sterke Steyr 8320 werktuigdrager te voor zien van drie, naast elkaar hangen de, CM maaier-kneuzers van PZ. De machines zijn pendelend opge hangen van een speciaal frame, waardoor de maaitrommels de bo dem uitstekend volgen. De lichtge wicht PZ CM maaiers blijken overigens bijzonder geschikt voor deze toepassing: Door het gebruik van een olie en vetvrije aandrijving en lichtmetalen aandrijfwielen, la gerhuizen en trommelnaven, blijft het gewicht van de drie maaiers met trommelkneuzer nog onder de 2000 kg. Van insporing in het land zal, mede dankzij de 80 cm brede banden van de Steyr, geen sprake zijn. De middelste maaier-kneuzer (de onlangs geïntroduceerde CM 290 F) heeft een werkbreedte van 285 cm, de twee buitenste CM 250 F maaier-kneuzers nemen ieder 245 cm voor hun rekening. De drie maai ers vragen gezamenlijk een vermo gen van 190 pk, hetgeen voor de krachtige Steyr geen enkel pro bleem oplevert. Voor transport op de weg worden de buitenste maai ers hydraulisch omhoog geklapt. De transportbreedte is dan gelijk aan de breedte van de werktuigdrager. De combinatie heeft een werkbreedte van acht meter Simon den Exter, de 46-jarige spring- instrukteur van tal van Zeeuwse kombinaties, is de winnaar gewor den van de 'Gouden Erpel', de hoofdprijs in het Z-springen tijdens het internationale concours hippi que van de jubilerende Ruitersport vereniging Axel. Den Exter was met drie paarden naar Axel gekomen. Als eerste opende hij de rubriek met Etoile. In die rit pakte de rijder uit Kortgene één balkje mee. Het bleek een prestatie die door geen van de overige deelnemers (12) kon worden geëvenaard. De enige die hem nog enigszins kon bedreigen was Ilse Bulteel met Bonaparte van de Tas- synsridders uit het Belgische Haas donk, die 71/4. straf punt moest inkasseren. Zeeuwsvlaamse Miran da de Jonge met Beauchamp van de Zwinruiters was goed voor de derde stek. In de ZZ-klasse kwam Simon den Exter nog eens aktie met Colan en daarna met Avanti. Door zijn presta tie in het Z-springen met Etoile kwam de Gouden Erpel definitief in zijn bezit. In de M-klasse springen ging de overwinning naar België. Wilfried Rooms met Kalinka van Jong Waas land uit Belsele zegevierde in de bar rage, waarin zes kombinaties van de 32 deelnemers uitkwamen. Sandy den Exter met Gerak van Noord- Beveland werd hier derde. In het sterk bezette Z2 dressuur klasse paarden met als inzet de Broodje Ben-trofee, ging de over winning verrassend naar Liesbeth van de Velde met Alonso van Zuid- Beveland met 188.5 punten. Zij ver sloeg haar clubgenote Ina van Willi gen met Ziltra en de geroutineerde nestor Kees Steendijk met Boy, eveneens van Zuid-Beveland. De Z1-paarden, die streden om de speciale prijs van de gemeente Axel, werd beheerst door sterke Ep- po Rooves met Rinus van de Paar debloem. Sonja de Feiter met Lady Fantasie van de Schouwse ruiters was goed voor het zilver en de bron zen plak ging naar Diana Boone met Ultra Queen van de Nieuwvlietse Zwinruiters. Lianne van de Velde van Zuid- Beveland toonde zich met Etoile de beste in de M1 klasse met 132 pun ten. Zij werd gevolgd door routinier Gilles Quist met Casper van de Zwinruiters en Arnout de Feyter met Helios van het Zaamslagse Luctor et Emergo. Annemieke Bot met Valanta van de Paardebloem ging met de hoogste eer strijken in de M2-klasse paar den. Zij scoorde 125 punten en dat was precies één puntje meer dan Eline Quartel met Brendy van Oran jezon. Bij de dressuurwedstrijden voor de Z-pony's was er voor eigen publiek een ereplaats (zilver) weg gelegd voor Judith Cerpentier met Palmer van de Kleppertjes met 178 punten. Sabine Nelis met Elvira van Zuid-Beveland bleek hier met 184 punten superieur. Jan M. Murre Bulgarije, 25 augustus - 1 septem ber, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus/overnachtingen: 1 in Djuni, 1 in Goudstrand, 1 in Ruse, 1 in Veliko Tarnovo, 2 in Sofia, 1 in Plovdiv. Bul garije heeft veel te bieden: de boei ende hoofdstad Sofia, een prachtig afwisselend landschap, goudgele stranden aan de Zwarte Zee en een aangenaam warm klimaat. Het land met ouderwetse vriendelijkheid! verder: Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992', kunt u bellen naar Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Onze vorige WEST ZEEUWS VLAAMSE bijdrage heeft een dag te lang gereisd alvorens in Goes te ar riveren; mogelijk dat er in deze afle vering een verlate reaktie uit de pen rolt. Zo is er de laatste tijd in de na tuur veel veranderd door de extreme temperaturen: in mei is er zelfs wel wat versneld: aardbeien, frambo zen, rode bessen en beiers het is al lemaal tegelijk rijp, nu is dit niet zo erg natuurlijk maar hetzelfde beeld zien we aan de gewassen. Wintertarwe hield zich netjes aan de regels, de eerste aren eind mei, maar de zomergewassen zijn wat te snel doorgeschoten, de zomertarwe bloeide voor de wintertarwe, maar ook laat gezaaide erwten en vlas begonnen al te bloeien. Gelukkig heeft de natte periode nog enige lengtegroei veroorzaakt maar er is weinig stro. Opvallend is de lange bloei van het vlas, niet alleen het olievlas ook de sporadische witte percelen vezelvlas bloeien lang. Ziekten en plagen geven weinig pro blemen, er was wat gele roest in Sleipner en helaas ook al in de veel belovende Ritmo. Gelukkig werken de bespuitingen goed, de luizendruk is ondanks de warmte nog niet ex treem, een enkele in het graan en over het algemeen zijn de bieten één keer gespoten. Het spuiten van aardappels kwam even in het gedrang door de over vloedige regenval. Rond de Pinkster dagen is het spuitvliegtuig ingezet om het snelgroeiende blad van een beschermend laagje fungicide te voorzien. Daar de regenhoeveelheid plaatselijk sterk verschilde was het overigens ook weer snel mogelijk om met de gewone spuit op pad te gaan. Er moest wel even een ach terstand worden ingehaald. Het ad vies om vroeg tegen afrijpingsziekten te spuiten kon veel al niet worden opgevolgd dus moest ook veel graan nog gedaan worden. Dat het weer snel veranderd is, blijkt nu wel, de sporen zijn weer al bik kelhard. Zo komen op de lichte gronden al slapende bieten voor. De grote verdamping, een wat ondiepe beworteling en verminderde struk- tuur als gevolg van de neerslag zul len hier wel de oorzaak van zijn. De graszaden staan er goed voor, een laatste ronde voor de definitieve keuring kan nog nodig zijn om duist - hier en daar worden er scheepsla dingen gekweekt - te verwijderen. Soms blijven er nog van die dunne aartjes achter die natuurlijk zaad ge ven. Ook staan de koppen weer in de stekels, in bermen en sloten. Met een paar druppels MCPA krullen ze wel, maar hoe lang kan dat nog? Het enige wat een zomervakantie nog in de weg kan zitten is aardap pelopslag, voor 1 juli moet dat weg zijn. Dat zal hier en daar nog uren kosten. Het zijn misschien wel beter beste de uren dan die welke worden be steed aan het lezen van de vele landbouwbladen. Die bevorderen de In 1993 kunnen vier nieuwe maïs- rassen van Cebeco Zaden worden opgenomen op de rassenlijst. Cen- tavo, Mandigo, Cesar en Brazil. Centavo (CEB 8909) is een zeer vroeg ras met een relatieve verteer baarheid van 107 en een hoge dro- gestofopbrengst (106). Op dit moment is er voor rassen uit de groep zeer vroeg niet zo'n grote be langstelling gezien de relatief matige drogestofopbrengsten. Maar met rassen die qua drogestofopbrengst kunnen wedijveren met maïsrassen uit de andere vroegheidsgroepen zal de belangstelling voor de zeer vroe ge rassen toenemen. Het ras Mandigo (SN 2909) is zeer nachtrust bepaald niet. "Akkerbou wers moeten Nederland verlaten" is zo'n kop, uit ons eigen blad nog wel. Het blijkt een bericht van Bukman aan onze HB-leden, die dit in Frank rijk mochten horen. "Landbouw remt groei ekonomie" een kreet van het Centraal Plan Bureau. Weer zo'n kreet die erop lijkt gericht om maar iedereen ervan te overtuigen dat on ze sektor gemist kan worden. En dan natuurlijk mijnheer Banning die veel commotie heeft veroorzaakt met zijn uitspraken. Daar hij geen beleidsmaker is is een overspannen reaktie daarop nou niet zo effektief, je kunt hooguit eens voorstellen ook op de arbeidsmarkt de vrije markt te laten werken. Polen willen maar graag voor veel minder geld komen werken. Tot op heden blijft een duidelijk beeld van de preciese gevolgen van de Brusselse besluiten uit, althans wat het per bedrijf zal betekenen. Wel is duidelijk dat het niet mee zal vallen, in tegenstelling tot alle reak- ties in de media. Snel duidelijkheid is gewenst voor de praktiserende boer. vroeg/vroeg, heeft een relatieve ver teerbaarheid van 106 en ook een zeer hoge drogestofopbrengst. Ce- sar (GX 51-35) valt in de vroege groep, geeft een bijzonder hoge dro gestofopbrengst (relatief 109) met een goede voederwaarde. Het ras Brazil kan worden opgenomen in de middenvroege groep met eveneens een zeer hoge opbrengst (109) en andere goede landbouwkundige eigenschappen. De cijfers zijn gemiddelden van twee jaar officieel rassenonderzoek. De namen zijn voorlopig. De rassen zijn dit jaar in beperkte mate op praktijkschaal en op een groot aan tal demonstratievelden uitgezaaid. Ultimo is zeer geschikt voor vroege zaai Het nieuwe bladrammenasras Ulti mo heeft een hoge resistentie tegen het bietecyste-aaltje. Het is een traag groeiend ras, met een extreem late bloei. Daardoor is deze bladram menas geschikt voor vroege zaai. Die eigenschappen tezamen maken dat Ultimo goed kan worden ge bruikt als biologisch bestrij dingsmiddel tegen het bietecyste-aaltje. Ultimo is twee jaar in officiële be proeving in Nederland. De praktijk proeven in 1991 hebben de waarde als aaltjesbestrijder bewezen. Het nieuwe ras is zeker geschikt voor de inzaai voor groenbraak. Ultimo kan in mei al worden gezaaid. Het ras komt twee weken later in bloei dan het bekende ras Nemex. Wanneer het ras in bloei komt, moet het niet te diep, op ongeveer tien centimeter worden gemaaid. Daarna loopt het gewas opnieuw uit. Ultimo is gekweekt door het Duitse bedrijf RH. Petersen, bekend als kweker van Pegletta, Nemex en Maxi. Cebeco Zaden in Rotterdam is in Nederland vertegenwoordiger van het nieuwe ras.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13