fin 1 i;t h° nrai/tiiu Wel of geen mini-camping? LANGE BLOEI Je weet tenminste wat je aan Banning hebt Medewerking aan natuurplannen minder vrijblijvend dan beweerd Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in de tweede week van juni terecht geko men. Plaatselijk heeft het zo'n 130 mm geregend, variërend van 30 mm in de kop van Schouwen tot ruim 130 mm in de omgeving van Ouwerkerk. Waar men juist op de lichtere gronden zit in deze omge ving is er nog al wat schade aan de gewassen, in de aardappels komen plaatselijk rotte plekken voor. Bieten en uien vertonen verkleurde plek ken, al met al een bont geheel en het zal moeilijk zijn om op deze gronden nog een redelijke op brengst te behalen. Zeker als men nog een droogteperiode krijgt ziet men ieder dag de gewassen (door zuurstofgebrek) achteruit gaan. Door het slechte weer moesten vele bespuitingen uitgesteld worden, en het vliegbedrijf in de omgeving heeft een zeer drukke periode ach ter de rug. De windsnelheid was dikwijls zeer laag waardoor er veel vlieguren gemaakt konden worden. Zo'n natte periode bewijst maar weer eens dat we het vliegtuig on mogelijk kunnen missen. Ondanks het sléchte weer gaat alles verder. Vroege aardappels worden al in grote hoeveelheden aange voerd en met wat goed weer ziet men de prijs met regelmaat zakken, ondanks dat het nog zeer vroeg is. In de vroege percelen plantuien gaan de uien al behoorlijk bollen en beloven een goede oogst te geven. Ondanks dat uien en vroege aardap pels zeer vroeg zijn, zal het netto re sultaat wel eens tegen kunnen vallen. Het is net of er van alles te veel komt en velen die met folie ge werkt hebben kunnen met moeite de kosten hiervan terug halen. De oude oogst van aardappels en uien zit volledig in het slop, voor velen een fikse tegenvaller. Ze zien hun in komen met sprongen kelderen, ter wijl ze tevens moeten konstateren dat ze weer een jaar voor de ge meenschap gewerkt hebben. De marges zijn zo klein geworden, dat als er maar wat tegenzit, het gehele jaarinkomen verdwijnt. Ook het Eg-beleid heeft weinig re den tot optimisme. Het plan Mac- Sharry is dan wel aanvaard (zeker wat betreft de verlaging van de prij zen) maar nu blijkt dat de financie ring niet rond te krijgen is, en zoals verwacht zullen we op de inko menssubsidie wel eens lang moeten wachten (als het ooit komt!). Het enige waar nog wat perspektief in zit is de mini-camping, ze schie ten dan ook als paddestoelen uit de grond, en we zijn niet zo ver meer verwijderd dat men elkaar gaat be- konkurreren met alle gevolgen van dien. Tevens moet men vaststellen dat als men met de huidige eisen een mini-camping opzet de investe ringen ook niet gering zijn, en men al een redelijke bezetting moet heb ben wil men een redelijk rendement hebben. Het zou dan ook zeker wel kom zijn als men wat meer eenhe den zou mogen plaatsen, zoals in de Westhoek is voorgesteld. Naar ik vernomen heb heeft ook hier het Landbouwschap zelf be zwaar tegen ingediend. Op zich wel begrijpelijk, want het belang van de mini-campinghouder is zeker niet hetzelfde als dat van de boer. Maar men moet wel bedenken dat dit nog een van de weinige zaken is waar mee men het inkomen nog wat kan opvijzelen. Waar men dan wel vier a vijf maanden aan huis gebonden is, en zeven dagen per week beschikbaar moet zijn. Maar die keuze maakt men. Vandaar dat ik het bezwaar schrift van het Landbouwschap ze ker niet verstandig vindt. De natte periode heeft gelukkig nog enige lengtegroei veroor zaakt in zomergewassen zoals vlas, al blijft dit gewas aan de korte kant. Opvallend is de lang durige bloei van het vlas, niet al leen het oliev/as maar ook de sporadische witte percelen ve zelvlas (foto) bloeien lang. Nu overal het water in WEST BRA BANT ZUID is weggetrokken en de zon een aantal dagen heeft gesche nen komt de schade pas goed naar boven. Suikerbieten die bijna het veld dicht hadden vertonen een gele verkleuring. Veel stengels van aard appelen zijn aan het wegrotten. Waar de plant het heeft gered ver wacht men een versnelde knolvor ming met daarna vervroegd afsterven. De opbrengst zal dan niet veel hoger liggen dan 30.000 kg per ha. Erwten zijn erg gevoelig voor water. Juist nu de peul zich gaat vullen heeft dit gewas teveel water gehad. Het wortelstelsel kan hier niet te gen. De opbrengst van deze perce len zal veel te laag blijven met daar bovenop een kwaliteit die geen ho ge uitbetalingsprijs zal laten zien. Snijmais heeft zich aardig hersteld. Als de struktuur van de grond goed is en de temperatuur aan de hoge kant kan mais veel water hebben. Zelfs op stukken land die drie dagen blank hebben gestaan zie je de mais weer groeien. Met de legering van graan is het meegevallen. Schade aan graan en graszaad is nog moei lijk te zien. Nog regelmatig komen in gesprek ken de uitspraken van FNV-er Ban ning naar voor. De meeste land- en tuinbouwers doen er nogal verbol gen over. Persoonlijk zit ik er niet mee. Je weet tenminste wat je aan Banning hebt. Van de meeste politi ci en beleidsmakers in de landbouw kun je dat niet zeggen. Zij zeggen niets, knikken begrijpend en meestemmend, en doen wat ze denken of wat van bovenaf is opge dragen. Daar heb ik meer moeite mee. Zelfs eigen kollega's vallen on der deze groep. Het gekke is nog dat verschillende boeren bij deze men sen in de gunst proberen te komen. Is zo'n voorman van de landbouw niet op een vergadering aanwezig dan spuit iedereen zijn of haar kri tiek, is hij toevallig wel aanwezig dan houdt iedereen de mond. Is er dan een bestuurslid die er wat van zegt dan heeft hij zijn eigen me destanders tegen. Niemand valt in en hij staat min of meer voor schut. Na afloop van de vergadering ko men ze weer steun betuigen. Overigens waren ook velen uit de achterban van Banning niet gelukkig met diens uitspraken. In Noord- Brabant verdienden tienduizenden direkt de kost in de landbouw, en landelijk gezien heeft 20 procent van de bevolking indirekt baat bij de land- en tuinbouw. De uitspraken van Banning dat er elders goedko per geteeld kan worden zijn volko men terecht. Nederland is voor het bedrijven van landbouw duur. Ban ning moet ook de lijn doortrekken naar de industrie. Ook die kan in het buitenland veel goedkoper opereren. Voor transport komt er dan wel 8 cent per kg bij. Stel dat de akkerbouw uit Neder land verdwijnt. Het landschap moet onderhouden worden. Iedere plant soenendienst van een gemeente kan per vierkante meter een kost prijs opstellen. Landbouw rekent nog steeds met hektares. Voor de eigen organisaties is het zinvol om eens een berekening in deze te ma ken. Van deze kant bezien de over heid en aanverwante instellingen om de oren slaan kan zeker geen kwaad. Het FNV kan dan misschien weer wat breder gaan denken. Landbouw moet zich niet generen om ook open uitspraken als van Banning te lanceren. Frustratie mag echter geen uitgangspunt zijn. Na de 100 tot 140 mm regen die er in één week is gevallen, zijn de ge volgen daarvan nu op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND ook goed zicht baar. Vooral daar waar de vlaklig- ging van de percelen te wensen overlaat, is in de suikerbieten, aard appelen en andere kleine gewassen duidelijk verkleuring en achterstand in groei waar te nemen. Ook de gronden die wat minder van kwaliteit zijn, of sinds de vorige ver kaveling nog niet opnieuw zijn ge draineerd, zijn er weer duidelijk uit te halen. Door de grote hoeveelhe den neerslag trad er verslemping van de bovengrond op, waardoor deze zo slap werd dat zelfs aardap pelruggen gedeeltelijk afspoelden. Opnieuw aanaarden lost niet veel op, omdat de grond in de voor nog te nat is, terwijl de ruggen zelf al hard worden en er daardoor ook geen grond meer tegen aan blijft lig gen, zodat het middel nog erger wordt dan de kwaal. Velen zullen het dan ook dit jaar met aardappel ruggen moeten doen die wat aan de kleine kant zijn. Misschien dat dit voldoende op brengstderving geeft om de gevol gen van de sterke uitbreiding van het aardappelareaal in de EEG wat teniet te doen. Nu zitten wij aan het eind van het seizoen al met een in elkaar gezakte aardappelprijs en wat moet het worden als de geruchten over zo'n sterke areaalsuitbreiding in de EEG waar zijn. De vroege-aardappelprijzen vallen dan ook niet mee voor ons gebied. Een aantal dagen was er niet te rooien, en als het dan nog lukte wa ren ze erg vuil, waardoor de prijs sterk kelderde De aardappelen van onder plastic zouden eigenlijk al ge rooid moeten zijn en blijven dus nu ook boven de markt hangen, tesa- men met de enorm grote voorraad aan oude aardappelen. De voor ons gebied ook zo van be lang zijnde bloem- en groentezaden hebben ook sterk van het natte weer te lijden gehad. Sommige per ceeltjes kunnen als verloren be schouwd worden. Een aantal soorten verdraagt absoluut geen natte voeten, terwijl ook diverse percelen duidelijk schade hebben van bodemherbiciden, ook al wor den die soms in zeer lage doserin gen als veilig beschouwd. Ook in aardappelen is duidelijk weer schade waar te nemen ten gevolge van het gebruik van bodemherbici den. Deze schade moeten wij ech ter maar op de koop toenemen, want in ons gebied is ook in een aantal gewassen zichtbaar wat de gevolgen zijn als er niet, of niet op tijd gespoten is. Dan lijkt het er soms meer op of de Natuurontwikkeling in ons gebied al een aanvang heeft genomen. Op de hoorzittingen over het Natuurbe leidsplan kwam duidelijk naar voren dat de meeste grondgebruikers in de te begrenzen gebieden toch het liefst maar boer blijven op hun grond. Als de overheid er in wil sla gen om de voorgestelde gebieden tot natuurgebied te gaan ontwikke len, binnen de gestelde periode, zal men het voor de bedrijven die daar liggen toch wat aantrekkelijker moe ten maken om daar te verdwijnen. Een premie voor beëindiging of ver plaatsing is zeker gewenst. Als men in Nederland werkelijk wat over heeft voor het behoud en uitbrei ding van natuurwaarden, dan moet men voor de aankoop van de grond evenveel bieden als men dat doet voor aankoop voor ekonomische doelen, zoals bv. de uitbreiding van Schiphol, industrieterrein, TGV- trajekt en wegen. Het betalen van enkel de agrarische waarde is voor deze tijd geen so ciaal rechtvaardige zaak, ook niet als men zich verschuilt achter het feit dat het om een geheel vrijblij vende zaak gaat. Want aan de vrij blijvendheid komt spoedig een eind, als al in een gedeelte van zo'n ge bied natuurontwikkeling heeft plaatsgehad. De gevolgen die be heer door anderen dan agrariërs heeft is al op veel plaatsen in ons gebied waarneembaar. Hoogzomer in de Westbrabantse polders, al zitten we volgens de kalender nog in de lente. Met rasse schreden komt nu de langste dag op ons af. Van ouds her hebben wij verschillende me tingen, maten en normen die zogezegd op de langste dag moeten gebeuren of gebeurd zijn. ~jit is er één: "de heg moet ge knipt zijn". Ondanks electrische heggescharen zijn er veel li gusterhagen gerooid. Bovendien was het niet ieder gegeven om er een rechte lijn in te brengen. En er is ook geen knecht meer die de handigheid wel heeft. Rooien die zaak, daarboven rooft liguster over twee meter alle voedsel uit de grond en met een strenge winter bevriezen ze. Eindkonklusie: geen hagen meer. Wat de gewassen betreft kun nen we zeker zeggen dat we voorop liggen met andere jaren. Na de geweldige hoosbuien is er een groeiexplosie gekomen. Ik weet het. Er zijn stukken die he lemaal blank hebben gestaan. Die zijn finaal dichtgeslagen, en dat is te zien. Ook een gestreken blok met tarwe is niet meer om hoog gekomen. Te vee! kunst mest is volgens mij de boosdoener, gezien de rechte banen waarin de tarwe plat is gegaan. Het is toch geweldig snel ge gaan. Het afvoeren van ruim 100 mm die in één week is afgetapt. Wat ons opviel is dat de wa terstand in de Vliet konstant op ANP bleef staan, ondanks de he vige regenval. Toch een knap stuk werk van Rijkswaterstaat, dit aanpassingswerk van de Del tawerken. A/s alle gemalen draaien wordt er toch heel wat water naar het Zoommeer ge transporteerd, en naar de tapsluizen bij Bath is nog een eind te gaan. Al met al zitten we nu in de mooiste tijd van het jaar. Het len tegroen wordt zomers. De pol ders liggen er stralend en schoongewassen bij. Het is goed er door te fietsen. Op of onder aan de dijk. De boerderijen zon der ligusterhagen liggen ver scholen in het groen onder aan de dijk. 't Zijn net plaatjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11