Sumicidin super bestrijdt nu ook Y-virus Bonte gewassen na de regen Hoe kunnen zoveel wijze mannen zo dom zijn Voortekenen wijzen op vroege oogst Meer bedrijven maken gebruik van sproeivliegtuigen Ll. 10 u it r P nra kJ tij 1/ r A, L VJ •J» u i\ um Op WALCHEREN heeft ook de grote regenval die we in de week voor Pinksteren te verwerken hebben ge kregen op verschillende percelen behoorlijk schade aangericht. Vooral die gewassen die slecht tegen natte voeten kunnen, zoals bruine bonen en uien hebben de meeste schade opgelopen, meestal pleks- en strooksgewijs. Het lijkt er op dat vooral op bruine bonen de felle werking van bepaal de chemische onkruidverdel- gingsmiddelen mede oorzaak is. Ook veel bietenpercelen tonen een bonte aanblik, het mooie is er af, al thans voor de boer. Dichtgeslibde bovenlaag, storende lagen, grillige opbouw van het profiel, ongelijke ligging van percelen, slecht funktio- nerende drainage, alles komt weer te voorschijn. Bij fel zonnig weer gaan ze eerder achteruit dan voor uit. Verschillende kollega's hebben getracht zodra dit mogelijk was om met de schoffelbak weer wat lucht en struktuur in de grond te krijgen. De eerste dagen gaf dit niet zo'n flo rissant gezicht op de kopakkers, maar in zulke gevallen moet je uit twee kwaden de beste maar kiezen. In ons gebied bleek uit de tellingen dat het verantwoord was om een luisbestrijding uit te voeren in de bieten. Ondanks het algemene ad vies is het zaak als teler zelf goed waar te nemen. Op beschutte per celen kan de schadedrempel wel eerder optreden, anderzijds kan soms nog wel gewacht worden zo dat met één bespuiting de periode overbrugd kan worden. In de aardappelteelt blijkt de preven tieve bespuiting tegen onkruid na het frezen ook geen onverdeeld suc ces, zodat er met de rijenspuit nog gekorrigeerd moet worden. Ook la ter in het groeiseizoen zijn er nog mogelijkheden. Al met al zie je maar dat elk teeltjaar weer op zichzelf staat en er telken male weer verrassingen tevoor schijn komen. Als individuele boer streef je nu eenmaal naar een opti maal gewas hoe paradoxaal het ook lijkt in tijden van strukturele over- produktie. Niet enkel voor het saldo maar ook voor het vakmanschap wat hierin ten toon ligt. De cichoreiteelt bevat in ons gebied zo'n "honderd gemeten" om het maar in dagelijks spraakgebruik weer te geven. Voor het overgrote deel is vlakke veld teelt toegepast, wat gunstig is voor opkomst en on- kruidbestrijding. Bij de enkele perce len ruggenteelt zijn wat problemen omtrent opkomst en onkruid, bij dit systeem moet men wat langer goed weer hebben. Men moet eerst rug gen trekken, de grond moet bezak- ken, daarna zaaien, de risiko's zijn groter. Om het verschil te beoorde len tussen de twee systemen zal men echter het gehele groei- en oogstproces moeten overzien. Ho pelijk geeft de teelt perspektief en rendement voor teler en fabrikant, de partners in deze zakelijke samen werking, investeren momenteel en kele tientallen miljoenen in bouw en inrichting van de fabriek in Roosen daal met alle risiko's van dien! In de enkele weken die ons nog scheiden van de oogst van de vroe ge graszaadsoorten is er wellicht nog wat tijd om er even tussen uit te gaan. Je kunt kiezen uit de vele mogelijkheden die deze tijd ons biedt. De financiële middelen die men hiervoor uittrekt kan men in de sfeer van vakantiegenoegen en be leving tot waarde brengen. Maar met ontspanning en verstrooiing is natuurlijk niet de ernst van vele za ken in de agrarische sektor weg, daar zijn ze te indringend voor. De open brief van een oud-kollega uit ons gebied in het vorig nummer van dit blad getuigt van de ernst van de situatie. Het zou wel eens kunnen zijn dat wat hier op per soonlijke titel verwoord is een ge- dachtenspinsel is wat bij veel leden in het bovenbrein rondspookt. Of dit de beste manier is in onze organisa- tiestruktuur om dit naar voren te brengen valt te betwijfelen, maar het is wel gezegd, daarom: bestuur 'let op uw zaak'... en dat zijn de le- denbelangen! Zo rond de langste dag ligt WEST- ZUID-BEVELAND er prachtig bij. Al les in weelderige groei. Allerlei ge wassen en bomen in vele soorten groen. Schoon en goed verzorgd. Behalve de natuurgebiedjes, die zijn rommelig, vuil en met veel distels en kleefkruid. Het waterschap heeft hier ook nog niet veel aan verzor ging gedaan. Wat gemaaid is, is nog door een plaatselijke veehouder ge beurd. Een uit milieuoogpunt onver antwoorde vorm van hoe het niet moet in ons gebied waar aan duur zame landbouw wordt gedaan. Het weer van de afgelopen tijd leert dat een goede drainage zich weer heeft betaald. We hebben al veel zo merse dagen gehad dit voorjaar en wat de buien betreft zijn wij in West Zuid-Beveland er redelijk goed vanaf gekomen met zo'n 80 100 mm gemiddeld. Op enkele struktuurge- voelige gronden viel het te snel en is de waterschade duidelijk zichtbaar. Een klein buitje zou weer wenselijk zijn. De eerste week van juni hadden veel bietenpercelen het veld vol. Er waren weinig problemen dit voor jaar. Toch enkele waarschuwingen dat wij voor percelen met emelten of ritnaalden lindaan nog niet kun nen missen. Half mei was het of alle percelen ruim voldoende stikstof hadden, nu krijgen sommigen weer twijfels. Struktuurschade is met ex tra stikstof echter niet goed te ma ken. Zelf heb ik mij, met moeite, aan het advies van 130 kg N gehouden. Of het goed is zal deze herfst blijken. De groei van alle gewassen is onge kend. Zo krijgen wij voor ons ge moed toch wat compensatie bij alle andere negatieve berichten van de laatste maanden. Over compensatie gesproken: dat is ons ook uit Brus sel toegezegd bij het aannemen van de plannen van MacSharry. Maar nu lees je in de pers dat men na de besluiten tot de ontdekking komt dat het meer in plaats van minder gaat kosten voor de EG. Is het dan toch waar, dat zoveel wijze mannen in Brussel zo dom kunnen zijn? Of speelt men een spel met ons waar uit straks zal blijken dat wij het met minder zullen moeten doen dan de afspraken waren? Onze gewaardeerde sekretaris schreef enkele weken geleden in "Zegge en Schrijve" dat wij dat al les zullen overleven als wij dan maar alles koöperatief zullen doen, dan redden wij het wel. De besluiten die over en voor ons genomen worden hebben meer invloed op mijn be drijfsresultaten dan of ik mijn zaken partikulier of koöperatief regel. In onze streek zijn veel partikuliere be drijven die wij niet graag zouden missen. Zoals bieten-, uien-, en de verwerkende aardappelindustrieën en handel welke laatste nu bij deze lage prijzen, hun kontrakten punktu- eel nakomen. De marktberichtgeving, in onze ZLM-krant over de aardappelen is te lange tijd te positief voorgesteld. Met gevolg dat veel vrije telers hun aardappelen vasthielden, wat hen nu duur is komen te staan. Is hier weer een spel gespeeld waar onze Belgische, Franse en Duitse kollega- konkurrenten goed garen mee heb ben gesponnen door onze kunstma tige prijsvorming? Er wordt ook al wat geoogst. Zoals gras, lucerne, tulpen, vroege winter- uien. Door de iets aantrekkende ex port worden de oude voorraden uien opgeruimd. Weer met een schoon schip beginnen komt de prijs bij het begin van het nieuwe seizoen ten goede. Gras groeit er volop. De tweede snede gras zit in veel gevallen al lang en breed in de kuil. Een klein deel van het gras wordt als hooi gewon nen (archieffoto). Konden we vorige keer in deze ru briek nog melden dat het in HET LAND VAN AXEL nog wel mee viel met de buien, dan geldt dat eigenlijk nu nog. Dat er in enkele dagen 100 mm regen is gevallen doet meestal aan zware buien denken, maar hier viel de regen gestadig: zo'n twaalf uur lang. En dat is dan ook te zien op sommige percelen. Op sommige plaatsen zijn vooral de bruine bonen er slecht aan toe. Een gewas wat bij uitstek al direkt last heeft van 'natte voeten'. Maar ook aardappels, bieten, uien, papaver en cichorei blijven in groei achter op die plaatsen waar een tijd water heeft gestaan. In aardappelpercelen waar juist in die periode een bespuiting moest worden uitgevoerd, overi gens ook wel in andere teelten, is voor het hele seizoen de spuitgang duidelijk waarneembaar. De bekende gele markeringspiket ten zijn hier voorlopig niet nodig. Maar omdat de regen dus gestadig viel zonder veel wind ligt er in onze streek weinig graan plat. Hier en daar een perceeltje gerst en ook zo links en rechts een plekje tarwe Wel is er wat hooi verloren gegaan, maar gezien de grasgroei zal dat weer vlug zijn ingehaald, met de oogst van een tweede snee. Overigens al le gewassen groeien toch weer goed en staan er mooi bij, uitgezon derd de verzopen plekken dan. Sommige gewassen zijn tot nu toe vroeg op gang, zodat we wel eens weer een vroege oogst zouden kun nen hebben. En die is eigenlijk weer al op gang gekomen, want de eerste Japanse uien zijn reeds gerooid. De oude oogst uien en aardappelen kent zoals we nu kunnen voorzien een dramatisch prijsverloop aan het eind van het verkoopseizoen. In de ze omstandigheden laat nooit ieder een het achterste van zijn tong zien, maar naar het schijnt zitten er hier en daar toch nog flinke voorraden en dat lijkt een schrale troost voor degenen die wellicht hebben mis gegokt. Shell Nederland Chemie B.V. heeft onlangs een toelating gekregen voor Sumicidin Super ter beperking van zowel persistent als non-persistent virusoverdracht in pootaardappelen. Virussen in pootaardappelen kun nen de pootgoedteler veel proble men bezorgen. Bladrolvirus (persistent) dat overgebracht wordt door de groene perzikbladluis, is met de meest gangbare insekticiden te voorkomen en vormt in de regel geen groot probleem. Y-virus (non- persistent) daarentegen is veel moëilijker te voorkomen. Dit type vi rus wordt namelijk onmiddellijk bij de eerste voedingsprik van de luizen aan de plant afgegeven. Deze voe dingsprik dient dan ook te worden verhinderd. Tot voor kort kon het Y-virus alleen tegengegaan worden door een we kelijkse bespuiting met 15 It/ha mi nerale olie. Minerale olie heeft echter nogal wat bezwaren, zoals opbrengstderving, meer kans op stengelbreuk, gevoeliger voor Phy- tophthora, moeilijker selekteerbaar en geen luisdoding. Bovendien is het een dure toepassing. Sumicidin Super kent deze bezwa ren niet. Naast een dodende wer king heeft dit middel ook een repellemnt (afwerende) werking. Ook raken de luizen gedesoriën teerd, waardoor ze niet in staat zijn zich te voeden in het gewas; ze kun nen dan ook geen virus afgeven aan de plant. Verder heeft Sumicidin Su per als voordeel dat er een geringe hoeveelheid aktieve stof per ha (slechts 5 gram) wordt toegepast. Ook in onze NOORD WESTHOEK hopen we op wat stabieler weer. Veel, zeer veel regen is er gevallen met plaatselijk hagel. Zo door het gebied zijn er weinig van onze be drijven die geen schade hebben. Daar komt bij dat het hele werk schema ook danig is uitgelopen, zo als het zaaien van produkten voor de konservenindustrie, het ging ge woon niet. Ik hoorde dat er in het laatst van mei nog erwten gezaaid moesten worden, en ook boontjes zitten er pas een week in. 't Wordt dadelijk bij het oogsten van die produkten ook moeilijk, omdat er dan veel tegelijk oogstbaar is. We hopen op goed weer dan. Een dag of tien geleden is men begonnen met de allervroegst gezaaide erwten te oogsten, opbrengsten van goed tot matig. A.s. week zullen de afre keningen wel thuis komen, dan is het resultaat bekend. Terwijl ik dit schrijf hoor ik het sproeivliegtuig af en aan vliegen. Zo te zien aan de uitzetvlaggetjes zijn er veel meer bedrijven die daar dit jaar gebruik van maken. Met zo'n natte periode wordt nogal wat ver reden met de tractorsproeimachine en dan is vliegen veel mooier, dan kan het op tijd gebeuren. Want de phytophthora ligt met die warme vochtige omstandigheden op de loer en veel percelen konden pas voor de eerste keer spuiten toen de aardappelen eigenlijk al veel te groot waren. Verder gaat het in ons gebied goed met de gewassen, wat betreft de verpleging: alles ligt er schoon bij. Alleen geeft de laatste jaren aardap pelopslag nogal wat problemen, maar nu is dat weer achter de rug, op wat nakomers na. 't Wordt nu weer de tijd om de oogstmachines klaar te gaan zetten, die enkele we ken voor die weer het land op moe ten zijn zo voorbij. Als het even kan eerst nog een paar daagjes er uit. leder op z'n eigen manier, maar nu is het de mooiste tijd van het jaar daarvoor. En natuurlijk gaan we ook een kijkje nemen tijdens de open dagen op de proefboerderijen. We moeten en gaan met onze produktie wel wat gevarieerder werken, en in die rich ting moeten we informatie opdoen. Zelfs zijn er nu biologische bedrijven met open dagen, een goed idee om daar ook eens een bezoek te bren gen. Het loopt echter niet storm, al dus publikaties, wat betreft de afzet van biologisch geteelde produkten. De meerprijs speelt de grootste rol. De massa kijkt toch naar de prijs en voor de rest is het nieuwtje er af. Jammer voor degenen die in die produktie hebben geïnvesteerd als het dan maar matig aanslaat. In deze hedendaagse wereld is alles wat milieu betreft en wat daar aan te doen een uitdaging. Moet je als gewoon mens alles eens op een rij tje zetten. Hoe nu verder? Wat we hebben weten we, waar we begin nen moeten ook, maar waar naar toe is nog een vraagteken. Onmogelijkheden en belangen krui sen elkaar op elk moment, een weg terug is er niet, ontwikkeling stil zet ten gaat niet, iets bijsturen is mis schien mogelijk en zo zal het wel voortduren met de nodige miljarden die het op wereldniveau gaat kosten. Maar de kraan blijft lekken en ook het dweilen zodat het een onmogelijke zaak is om heel het milieu-gebeuren zo te regelen zoals door velen wordt verwacht. Laten we hopen dat het voor ons allemaal te betalen en leefbaar blijft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10