Eerste week juni bracht record hoeveelheid regen Provincie herstelt procedurefout bij beregeningsverbod Landbouwschap: rapport metam-natrium schiet tekort Beheersovereenkomsten zijn populair onder de boeren Resultaat potplantenteelt gedaald Schade aan land- en tuinbouwgewassen 9 Regen viel er vorige week in over vloed. Op veel plaatsen in Brabant en Zeeland is de 100 mm ruim over schreden. Absolute topper is echter de omgeving Roosendaal-Wouw. Daar viel binnen een tijdsbestek van 8 uur 125 mm. Het oude record in de regio, 124 mm gemeten in 1952 te Steenbergen, werd met 1 mm verbroken. Streeksgewijs is er veel schade. Bij melkveehouders ston den 's morgens de melkputten blank. Drijfmestkelders zijn onder gelopen. Hooi dreef in het water. Voorlopig koel en donker weer kan de schade aan land- en tuinbouw gewassen beperken. Tijdens de pinksterdagen is er hier en daar een forse bui bijgekomen. Ook streken in Midden- en Oost-Brabant hebben wateroverlast gehad. Buiten ondergelopen woningen is er in de omgeving van Wouw veel schade aan de diverse gewassen. Bij akkerbouwer H. Uitdewillegen hebben 6 ha aardappelen langer dan 48 uur onder water gestaan. 'Hier verwacht ik niet veel meer van', zegt hij. 'Pleksgewijs zijn er suikerbieten weggevallen. Een per ceel sperciebonen is dichtgeslibd. In Wouw is voornamelijk in zonken water overlast ontstaan. Er ont stonden complete meren. Een geluk is nog dat de regen er in verhouding lang over gedaan heeft. Bedden van aardappelen en winterpeen zijn niet helemaal weggespoeld. Bewolkt weer kan de schade binnen de per ken houden'. Personeel van waterschappen heeft de eerste dagen veel werk gehad. Afvoersioiên Zijn bsrsksnd op 60 mm neerslag. Ook plaatsen waar het helemaal niet zoveel geregend heeft hebben overlast ondervonden. In de lagere gebieden trad, door toe stemming van bovenaf, het water buiten zijn oevers wat tot gevolg had dat landerijen blank kwamen te staan. Enkele gedupeerde landbou wers hebben kontakt opgenomen met hun rechtsbijstandverzekering. Groot verhang Secretaris A. Matthijssen van wa terschap Mark-Vietlanden heeft niet meer dan vier telefoontjes van pro bleemgevallen gehad. 'In onze streek hebben we te maken met een natuurlijk lozend gebied met een groot verhang. Het water is hier in vergelijking met een bemalen ge bied vrij snel weg. Dat neemt niet weg dat er schade aan landbouw gewassen is ontstaan. Meer dan 100 mm is overmacht'. Plaatselijk werd de afvoer van water belemmerd door slotenmaaisel. Ook sloten waar de taluds nog niet ge klepeld waren zorgden voor een ver traagde afvoer. Op menig veehouderijbedrijf is de snede gras die bestemd was voor hooi als ver loren beschouwd. Snijmais heeft wel te veel water gehad maar van Dit aardappelveld stond na de zware regenval bijna volledig onder water dit gewas is bekend dat het herstel lingsvermogen groot is. Op Tholen heeft het niet lang gere gend, maar wel hevig. 'De regen viel hier steil omlaag', laat de heer E. Ha- ge uit Scherpenisse weten. 'Bij mij thuis houdt het met 50 mm op. Twee km verderop ligt de boven grens boven de 100 mm. Wij heb ben meerdere buien gehad. Veel grond is van boven naar beneden gespoeld zodat daar een laag pap is ontstaan. Uien hebben in ieder geval veel groeiachterstand opgelopen. Plaatselijk zijn op Tholen gewassen verrot'. Evenals Hage zijn veel akker bouwers bezorgd om de aardappe len. Een bespuiting tegen de aardappelziekte is niet mogelijk ge weest. Telers van pootaardappelen hebben de selectie een aantal da gen uit moeten stellen. Naar verluidt is er dit jaar veel werk met het ver wijderen van zieke knollen. Veel wind Op Zuid-Beveland is volgens de heer B. van Gorsel uit Rilland veel lege ring ontstaan in graszaad- en graan- percelen. 'Buien gingen hier gepaard met veel wind. Water tus sen de aardappelbedden was over het algemeen binnen 24 uur weg. Meerdere dagen hebben we zware onweersbuien gehad'. De heer A. Dobbelaer uit St. Jansteen vreest op Zeeuws- Vlaanderen voor onherstelbare schade aan bruine bonen. 'Dit ge was heeft in de streek rond Hulst meer dan een dag met de voeten in het water gestaan. Nadelig bijver schijnsel is nog dat de planten on der de modder zitten. Plaatselijk zijn de aardappelen verloren omdat men het water er niet af kon laten. Wat de werkelijke oogstderving is zal af hangen van wat er nog komt'. Dob belaar heeft vorige week 112 mm afgetapt. Hoe groot de werkelijke financiële strop in Brabant en Zeeland zal zijn is gissen. Verwacht wordt enkele tientallen miljoenen guldens. Erwten en bonen kunnen weinig verdragen. Veel suikerbieten zullen geen topop- brengst meer geven. Bij aanhou dend zonnig weer kunnen de buitenste bladeren van aardappelen gaan verkleuren met als gevolg ver vroegd afsterven. Hooi dat buiten lag heeft alles aan voederwaarde verloren. Bij tuinbouwgewassen is hetzelfde beeld te zien. Erg droog In Oost-Brabant heeft het wel veel geregend maar schade is er hoege naamd niet. 'Het was hier erg droog zodat we best wat konden gebrui ken. Ik heb 91 mm gemeten. Het maaischema in de veehouderij is wat in de knoei gekomen, evenals de onkruidbestrijding in snijmais', al dus de heer W. van Veldhuizen uit Aarle-Rixtel. In de Kempen is op Tweede Pinksterdag nog eens 40 a 50 mm regen gevallen. Op enkele plaatsen zat tussen de re gen hagel wat weer voor extra groeiremming heeft gezorgd. De hoeveelheden die afzonderlijk in re gio's zijn gevallen hebben ongetwij feld records verbroken. Veel oudere boeren konden zich dergelijke hoos buien niet herinneren. Uit ervaring kan men dan ook niet vertellen in hoeverre de gewassen op de diverse percelen zullen herstellen. Dinsdagmiddag werd de omgeving Roosendaal-Wouw opnieuw ge teisterd door hevige regenval. Bin nen 20 minuten viel gemiddeld 30 mm, nu vergezeld van hagel, die vooral bladgewassen als suikerbie ten heeft beschadigd. J.v.T. Het Landbouwschap vindt dat het door minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) voor gestelde verbod op het gebruik van metam-natrium per 1 juli a.s. de bloembollenteelt onvoldoende door onderzoek wordt ondersteund. Met uitzondering van de Voedingsbond FNV vragen de in het Landbouw schap vertegenwoordigde organisa ties minister De Vries zijn besluit terug te draaien. Eerder al heeft het Landbouwschap laten weten vraagtekens te zetten achter de door de minister gevolgde procedure. Het was beter geweest dergelijke beleidssvoornemens eerst voor te leggen aan de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen. Het Landbouwschap erkent dat gewij zigde omstandigheden en inzichten reden kunnen zijn om het gebruik van een middel te heroverwegen. Maar dan wel op basis van de in de bestrijdingsmiddelenwet omschre ven procedures en uitgaande van objectieve gegevens en deugdelijk onderzoek. In het rapport van ACCA-TNO, dat aan de basis lag voor de beslissing van sociale zaken, ontbreekt het aan voldoende gegevens. Het Land bouwschap constateert dat de on derzoekers bij de risico-schatting steeds uitgaan van 'worst-case1 benaderingen en van niet- realistische omstandigheden. Dit leidt tot risico-overschattingen die kunnen oplopen van honderden tot duizenden keren, zo schrijft het schap aan de minister. Ook voor de schatting van het blootstellingsni veau wordt uitgegaan van een on juiste benadering. Volgens het Landbouwschap doet het rapport geen recht aan het be lang dat de bloembollenteelt heeft bij het gebruik van metam-natrium als grondontsmettingsmiddel op on geveer 2500 hectare bollengrond. Bovendien raken bij een eveneens door de minister voorgestelde verla ging van de maximaal te gebruiken dosering van 300 liter per hectare voor andere tuinbouwteelten dan bloembollen, ook deze in grote moeilijkheden. Het betreft de teelt van groenten, aardbeien, bloemen, bomen en vaste planten en de her- inplant van boomgaarden. De belangstelling onder de boeren voor het sluiten van een zogenaam de beheersovereenkomst met de overheid neemt toe. Boeren die zo'n overeenkomst aangaan verplichten zich bij de bewerking van het land natuur- en milieuwaarden te ontzien waardoor het landschap zo veel mogelijk in zijn natuurlijke vorm kan worden gehandhaafd. In Nederland is vorig jaar de grens overschreden van 20.000 ha grond, die onder êöfi bGhssrsovsrsGnkGrnst valt. Dat is een stijging van 4.000 ha (25%) ten opzichte van voor gaande jaar. Er zijn in Nederland ruim 3.250 boeren, die met elkaar ruim 20.000 ha agrarische grond natuurvriendelijk beheren. Nog ruim 50.000 ha komt in aanmerking voor een beheersovereenkomst. Daarvan is een kleine 20% in eigendom bij natuurbeschermingsorganisaties. Deze kunnen agrariërs inschakelen bij het beheer. Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij verwacht dat dit jaar de grens van 25.000 ha met een beheersovereenkomst te over schrijden en in 1993 boven de 30.000 ha te komen. In 1991 zijn 85 overtredingen van beheersovereenkomsten geconsta teerd. Dat is slechts 1%. Ook het aantal ontheffingen dat werd ver leend ligt laag: slechts 63- Het ging daarbij vooral om het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmid delen. Het geven van een ontheffing wordt per geval beoordeeld waarbij de landbouwkundige schade wordt afgewogen tegen de schade voor de natuur. De bedrijven met pot- en perkplan- tenteelt in Nederland boekten in 1990 een positief bedrijfsekono- misch resultaat: gemiddeld bleven de opbrengsten de kosten voor met 1%. In 1989 was dat 2%. Het totale gezinsinkomen per onder nemer - voor belastingen - werd be cijferd op 147 duizend gulden (in 1989: 141 duizend). Na belastingen en gezinsuitgaven bleef nog 59 dui zend gulden over om het eigen ver mogen mee te versterken. Dat blijkt uit de definitieve cijfers van het Landbouw-Ekonomisch In stituut (LEI-DLO), die iets lager uit komen dan de raming die het instituut aan het eind van 1990 pu bliceerde. In lager gelegen streken veranderden landerijen in meren Vorige week vrijdag heeft de Provin cie Noord-Brabant 'aangetekend' ruim 9.000 nieuwe beschikkingen gestuurd aan alle houders van een vergunning voor het beregenen van grasland. Daarmee is de procedure fout hersteld die eerder was ge constateerd door de Raad van State. Tegen deze nieuwe beschikking kan bezwaar worden gemaakt, maar be zwaar maken betekent niet dat er intussen gewoon beregend mag worden. Het verbod van de provincie geldt voor het beregenen van grasland met grondwater en heeft betrekking op een pompcapaciteit van meer dan 10 kubieke meter per uur. In de periode januari tot en met mei mag in het geheel niet worden beregend. Uitsluitend bij mestinjektie mag tot maximaal 48 uur daarna worden beregend. Dit om verbranding van de zode te voorkomen. In de maan den juni en juli mag niet worden be regend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Er geldt in deze maanden geen uit zondering voor mestinjektie. Ook bij mestinjektie mag dus pas na 17.00 uur worden beregend. Kontroles door ambtenaren van pro vincie en waterschappen hebben uitgewezen dat de agrariërs zich in de afgelopen droge periode redelijk aan het beregeningsverbod hebben gehouden. Waar wel werd beregend ging het meestal om beregening na mestinjektie of gebruik van opper vlaktewater. Intussen heeft de Raad van State schriftelijk uitspraak gedaan. Letter lijk stelt de afdeling van de geschil len van Bestuur dat: "niet veel valt af te dingen op de inhoudelijke argu menten die aan de beschikking ten grondslag liggen. De noodzaak om het gebruik van grondwater zoveel mogelijk te beperken is voldoende aannemelijk gemaakt. De provincie heeft ook haar stelling dat door de opgelegde beperkingen geen in komstenderving behoeft te worden gevreesd genoegzaam onderbouwd door te verwijzen naar de resultaten van het - in haar opdracht - verricht onderzoek". Kontrole Nu de procedurefout is hersteld ziet het openbaar ministerie geen reden meer om te wachten met de hand having. Daarom heeft de politie van af medio deze week het toezicht in de hele provincie hervat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9