Let op je zaken!! Ai Geld en goed Schap wil kortingsregeling brandstoffen ook voor tuinbouw Aftrekbaarheid bij borgtocht Accountantsunie *4jjl nfe*!u\ Landelijk netwerk Stigas Sociaal onomisc Voorlichting Veel bezoekers en mooie goals Goed jaar voor bloemenveiling De tijd dat een boer en boerin vol doende hadden aan een flinke hoe veelheid kennis van dier en gewas, een grote dosis gezond verstand en een snuifje intuïtie, is duidelijk voor bij. De ingrediënten om tot een suc cesvolle agrarische onderneming te komen zijn danig veranderd. Uiter aard is het agrarisch vakmanschap nog steeds noodzakelijk, maar door de grote veranderingen in de land en tuinbouw worden andere capaci teiten zeker zó belangrijk. Intensivering en modernisering wa ren in de jaren zestig en zeventig mode-woorden in de land- en tuin bouw. Veel boeren achten schaal vergroting van hun agrarisch bedrijf noodzakelijk om zo overeind te blij ven. Vakmanschap en technische ontwikkelingen waren belangrijke eigenschappen. Sinds die tijd is de agrarische sector aan de nodige veranderingen onder worpen geweest. We weten ze alle maal te benoemen. Iedere verandering in de omgeving van de agrarische sector vormt een nieuwe uitdaging aan het ondernemer schap. De boer en boerin zullen steeds alerter moeten reageren. Vorige week was ik op een bijscho ling voor de SEV over ruimtelijke or dening en milieu. Dan merk je weer eens des te meer dat de aandacht voor het milieu op de agrarische sector enorm veel invloed heeft. Het wordt mij steeds duidelijker dat de overheid beslist, hoe je als boer en boerin je bedrijf in gaat vullen. Ik verzet me daar nogal eens tegen, maar dat helpt niet. Wat wel helpt is dat je er als agrarische ondernemer bij bent als er plannen worden gemaakt. In de bestemmingsplannen wordt Ruimtelijke Ordening wel omschre ven als: Het beleid gericht op de best denkbare wederkering aanpas sing van ruimte en samenleving, zulks terwille van de samenleving. Niet iedereen heeft dezelfde verlan gens. Daardoor stellen de verschil lende overheden plannen op en kan iedereen door middel van inspraak, regels en procedures op de plannen reageren. Verder heb ik geconsta teerd dat er een ontwikkeling gaan de is om bestemmingsplannen meer programmatisch of beleidsgericht te maken. In het geval van het 'buiten gebied' is het beleidsgerichte aspect vooral van betekenis voor de coördinatie van het ruimtelijk en mi lieubeleid. Zelf denk ik dan, als ik dit zo hoor en op mij in laat werken: daar worden dus je belangen als agrarisch onder nemer behartigd, daar moet je bij zitten. Daar wordt het toekomst perspectief voor jouw bedrijf uit gestippeld, zulks terwille van de samenleving. En dat bedoel ik met het begin van mijn artikeltje: je moet er als boer en boerin bij zijn als deze plannen in uw omgeving opgesteld worden. Vaak te laat Je moet als agrarische ondernemer, iedere dag, de krant lezen, waar de aankondigingen instaan. Het lijkt zo simpel, maar hoe vaak moeten we als SEV-ers constateren dat er te laat gereageerd wordt, dat men niet op de hoogte is. Ook zullen we als agrarische sector politiek geïnteres seerd moeten zijn, om zo onze agra rische belangen zo goed mogelijk in deze 'plannen' behartigd te zien. Anders beslist 'de overheid' over uw toekomstperspectief vön uw bedrijf, voor wat betreft de invulling van de ruimte in samenhang met het mi lieubeleid. Als agrarische onderne- Het bestuur van het Landbouw schap is akkoord gegaan met de verdere uitbreiding van de eigen be drijfsgezondheidszorg tot een lan delijk netwerk. Hiervoor is in 1987 de Stichting Gezondheidszorg Agra rische Sektoren (Stigas) opgericht. Stigas richt zich onder meer op het mer bent u en uw gezin steeds bezig met nieuwe perspectieven te zoeken voof het bedrijf, dat hoort bij het ondernemerschap. Let op je zaak, ook als het gaat over de ruimtelijke ordening, wees geïn formeerd en laat je goed voorlich ten, van wat wel of niet mag. Schakel hierbij de SEV van uw orga nisatie vroegtijdig in. G. Middelkoop-v.d. Ploeg De producent van systeembouw- panelen Roma Nederland BV uit Raamsdonkveer heeft onlangs de definitieve opdracht gekregen voor de bouw van twee produktiebedrij- ven in Rusland en een in Israël. Het gaat om projekten in de vlees- en visverwerkende industrie en in de AGF-branche. Het bedrag dat met deze orders is gemoeid loopt in de miljoenen. Het Landbouwschap gaat bij het Europese Hof van Justitie in Luxem burg in beroep tegen het feit dat de glastuinbouw, met instemming van de Europese Commissie, is uitgeslo ten van de kortingsregeling in de nieuwe Nederlandse verbruiksbe- Doe/man Piet Schrijvers werpt zich voor een inzet van Hubèr Rentmeester fm) van het team van Verzekeringen ZLM. Zo'n 500 mensen bekeken vori ge week donderdag de voetbal wedstrijd tussen een team van Verzekeringen ZLM en een elftal van oud-Ajacieden met de naam 'Lucky Ajax'. Vanwege de regen val kon de wedstrijd niet in Kloe- tinge gespeeld worden, daarom werd uitgeweken naar het sport park in Wemeldinge. Het was een sportief duel, waarbij van beide kanten met veel inzet werd gestreden. Ondanks dat de spelers van ver zekeringen ZLM, waarvan de meesten aktief zijn in Zeeuwse amateurclubs, zich qua snelheid veruit de meerdere toonden bleek het team niet opgewassen tegen de oud eerste-elftalspelers van Ajax. Vooral de technische vaardigheden gaven de doorslag. Spelers met illustere namen als Sjaak Swart, Wim Suurbier, Johnny Rep, Dick Schoenaker, Leo van Veen en Pim van Dord bleken nog nauwelijks aan tech niek te hebben ingeboet, ook al zjn ze al jaren niet meer op het hoogste niveau aktief. Jan Poort vliet was gastspeler van Ajax. Uiteindelijk won Lucky Ajax met 5-0. Vooral enkele zeer fraaie lobs die via de schoen van Dick Schoenaker in het net belandden oogstten bewondering. Rem van de ZLM Bij de uitslag past wel de aante kening dat Verzekeringen ZLM een zuivere strafschop is ont houden toen keeper Piet Schrij ver de beste Zeeuw Jan-Kees de Jonge onderuit kegelde. De on verschrokken doelman, bekend als De Beer van De Meer, ver diende op dat moment eerder de bijnaam De Rem van de ZLM. De scheidsrechter deed echter of hij niets zag. lasting op brandstoffen (WABM). Deze gaat in per 1 juli a.s. De kortingsregeling geldt wel voor met de glastuinbouw vergelijkbare energieverbruikers als papierfabrie ken, chemische bedrijven en Hoog ovens. Volgens het Landbouwschap had de Europese Commissie de plan nen van de Nederlandse regering in hun huidige vorm daarom niet mogen goedkeuren. Het Landbouwschap gaat de presi dent van het Europese Hof boven dien vragen om, hangende het beroep, het goedkeuringsbesluit van de Commissie op te schorten. Als deze eis wordt toegewezen kan de nieuwe verbruiksbelasting voorlopig helemaal niet worden ingevoerd. Het Landbouwschap wees regering en parlement er al diverse malen op, dat het huidige wetsvoorstel de energie-intensieve en exportafhan- kelijke glastuinbouw diskrimineert. De kortingsregeling, die alleen dit jaar geldt, is bedoeld voor bedrijven die voor tenminste 65 procent van hun afzet afhankelijk zijn van het buitenland en per werknemer een gasverbruik hebben van 47.000 ku bieke meter per jaar of meer. De glastuinbouw voldoet naar de me ning van het Landbouwschap ruim schoots aan deze kriteria. De uitsluiting betekent dat de glastuin bouw als geheel dit jaar 25 miljoen te veel voor aardgas moet betalen. De glastuinbouwsektor is bereid tot een meerjarenafspraak met de over heid, om het energieverbruik verder te beperken. verminderen van het ziekteverzuim en het aantal ongevallen, en het voorkomen van arbeidsongeschikt heid in de land- en tuinbouw. Dit ge beurt via adviezen en voorlichting aan alle werkenden in de agrarische sektor. De werkzaamheden van Stigas wor den voor de helft betaald door het Landbouwschap via een opcenten- regeling op de algemene heffing en voor de andere helft via de agrari sche bedrijfsvereniging BV TAB. Tot 1995 zal de jaarlijkse bijdrage van het Landbouwschap oplopen tot 2,65 miljoen gulden. De BV TAB is gevraagd zich garant te stellen voor eenzelfde bijdrage. Per 1 januari a.s. zal naast de huidi ge vier vestigingen in Noordwijk, Alkmaar, Eindhoven en Leeuwarden een steunpunt worden geopend in Arnhem. Indien de aktiviteiten van Stigas daarna positief verlopen, zal het aantal vestigingen uitbreiden naar in totaal twaalf in 1995. De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) sloot het boekjaar 1991 af met een batig saldo van ruim 12 miljoen gul den. Exporteurs en handelaren zet ten bij de VBA in 1991 voor een bedrag van ruim f 2,2 miijara Om. De omzet steeg ten opzichte van 1990 met 10,4%. Het was voornamelijk de eerste helft van 1991, die het jaarresultaat positief beïnvloedde. De- eerste twintig weken van 1992 geven een minder goed beeld. De omzet blijft tot op heden 2% achter ten opzich te van de vergelijkbare periode in 1991. Eigen vermogen versterkt Van het positief saldo van f 12,3 miljoen wordt een bedrag van f 4,1 miljoen kontant gerestitueerd aan de leden, die daarmee hun veiling provisie over 1991 teruggebracht zien tot 5,25%. Ruim f 5,8 miljoen wordt toegevoegd aan de op naam van de individuele leden gestelde participatiereserve. Een bedrag van f 2,4 miljoen wordt toegevoegd aan de reservefondsen van de Bloemen veiling Aalsmeer. Het eigen vermogen (inklusief de le denlening) neemt daarmee tot tot f 224 miljoen op een balanstotaal van f 614 miljoen. Het borg staan voor iemand is ho pelijk een bekend begrip. Voor alle duidelijkheid toch nog maar de om schrijving ervan gegeven: borg staan betekent dat men zich garant stelt de schulden van een ander te betalen indien deze zijn geldelijke verplichtingen niet nakomt. Het op zich nemen van een borgtochtver plichting is daarom een zeer belang rijke zaak waarover diep moet worden nagedacht alvorens deze aan te gaan. Borgtocht komt in familieverband nog wel eens voor indien een kind onvoldoende krediet bij een bank kan krijgen. De ouder stelt zich in zo'n situatie wel eens borg tot een bepaald maximum bedrag, waar door de bank wel bereid is tot het uitbreiden of verstrekken van het gevraagde krediet. Op deze wijze is het mogelijk dat het kind, ondanks onvoldoende eigen vermogen, toch een bepaalde zaak kan financieren. Een soortgelijke situatie is ook denkbaar indien de eigen onderne ming, welke gedreven wordt in de rechtsvorm van een besloten ven nootschap (BV), zelfstandig onvol doende middelen van een bank kan verkrijgen. De oude ondernemer (nu aandeelhouder) stelt zich garant ten hoeve van de bank dat de BV aan haar verplichtingen zal voldoen. Op zich ook wel begrijpelijk omdat de aandeelhouder veelal tevens direk- teur is van de BV en daardoor ge baat is bij een voortgaande financiering. Doch als het dan toch fout mocht gaan en de bank kan onvoldoende verhaal krijgen op de bezittingen van de vennootschap, zal de borg worden aangesproken. De betaling die de aandeelhouder dan doet is in zijn kwaliteit als aandeelhouder/pri- vépersoon. Dit betekent dat de door hem gedane uitgaaf geen aftrekbare post op zijn inkomen vormt maar als verlies op zijn vermogen wordt be schouwd. Daarbij moet echter wel gelet worden op het feit of er toch nog niet een aftrekbaar element in de betaling kan zitten zoals onlangs in een procedure nog eens bleek. Tussen het moment dat de bank de borg aanspreekt en de feitelijke be talingsdatum kan een behoorlijk tijdsverschil zitten. De bank zal de renteberekening niet stop zetten waardoor de hoofdsom ondertus sen nog flink kan oplopen. Het Hof Den Bosch bepaalde in genoemde procedure dat op het moment dat de bank de borg aanspreekt voor de openstaande schulden, deze vanaf dat moment als eigen schulden van de borg zijn aan de merken. De door de bank daarna bijgeboekte rente op de hoofdsom, kan binnen de nor male regels als rente bij de borg worden afgetrokken. Zelfs zonder dat er nog een betaling is gevolgd maar dan op grond van de regel dat de bijgeboekte rente zelf weer ren tedragend is geworden. Zou u met de aftrek van de rente wachten tot het moment van feite lijke betaling die enige jaren later kan liggen, dan loopt u de kans dat niet het volle bedrag der bijgeboekte rente aftrekbaar is. Het is derhalve in dubbel opzicht oppassen gebla zen in deze situaties, waarbij ik hoop dat u er in het geheel geen last van zult hebben, omdat u zich niet als borg gaat verbinden. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4