Franse graanboeren kunnen telen voor wereldmarktprijs aan net Hoofdbestuur ZLM vraagt Voedingsbond oordeel over Banning Open brief Ingezonden Bericht uit Frankrijk Nederlandse landbouwattaché: EG-Grondprijs subsidie Exkursie gemeente bestuur Kapelle De vele regen van vorige week heeft plaatselijk in ons werkgebied de nodige schade in de gewassen veroorzaakt. Vooral daar waar in zeer korte tijd 50 en meer millimeter water viel (Zie ook pag. 9). Over het algemeen staan de gewassen er in ons werkgebied echter goed bij, zelfs beter dan in Noord-Frankrijk en Normandië zoals we als ZLM- bestuur vorige week met eigen ogen konden constateren. Dat zegt echter meer over de weersomstandigheden daar dan over de kwali teiten van de Franse boer - en of het in de loop van het seizoen zo blijft valt nog te bezien. Tijdens onze excursie zijn we er wel achter gekomen dat ook de Fran se landbouw met grote problemen kampt die deels overeenkomen met de onze en deels specifiek Frans zijn, zoals de omstandigheid dat het platteland zo goed a/s leeg is (of wordt) en daardoor ook voor boeren onleefbaar wordt. Duidelijk is dat (ook) de Franse landbouw nog een enorme sanering staat te wachten en dat er in 2000 uitein delijk misschien nog geen half miljoen boeren overblijven. In 1960 waren er nog 2.300.000 bedrijven tegen 1.000.000 nu. Niettemin zal de (concurrentie-)kracht van de Franse landbouw daardoor eerder toe- dan afnemen, want de blijvers zijn uitstekende boeren met krachtige bedrijven voor wie 'vendre pour produire' - eerst verkopen dan pas produceren - niet vreemd is. Wat dat betreft zijn de ontwikkelingen in Frankrijk voor ons heel her kenbaar. De Fransen zitten bepaald niet stil en a/s wij niet oppassen dan verliezen wij terrein. De Europese conservenindustrie is groten deels in Franse handen, hun zuivel is sterk - ondermeer door een uit stekende marketing - de varkenshouderij heeft grote ontwikkelingsmogelijkheden - want geen mestprobleem - en er is plenty goedkope grond, ook met melkquotum. We moesten jaloers constateren dat de conservente/ers in Frankrijk voor praktisch 100% via hun te/ersorganiatie Cenaldi zijn georganiseerd en zo uitstekende afspraken kunnen maken met de vier nog resterende industrieën. Niet alleen over prijzen en voorwaarden maar ook over onderzoek en voorlichting. In coöperatief opzicht zijn er in Frankrijk vergelijkbare ontwikkelingen aan de gang a/s bij ons waaronder fusies en (com merciële) deelnemingen - om daardoor de toekomstige ontwikkelin gen beter aan te kunnen. Bij de coöperatie Casam die wij bezochten B B g -B B- - A,, mm mm* viel ons de uitstekende eigen-vermogenspositie op - dat is bij ons wel Zeer interessant was het bezoek aan de enorme versmarkt van Run- gis - de vroegere hallen - van waaruit groot Parijs met 12 miljoen in woners dagelijks van voedsel wordt voorzien. We waren het er gauw over eens dat daar voor Nederlandse telers een graantje moet zijn mee te pikken. Zeker toen we zagen dat bijvoorbeeld de raddichio rosso van Rungis bepaald minder is dan die van onze Grobeka-te/ers! Oppassen Onze excursie heeft niet echt nieuws opgeleverd - eerder een bevesti ging van wat we al wisten. De Franse landbouw staat bepaald niet stil en wat wij kunnen, kunnen ze daar in principe ook. Er is dus voor ons geen enkele reden laatdunkend te doen over de Franse landbouw en onze positie overschatten moeten we al helemaal niet doen. Door de veel goedkopere grond en de veel lagere druk op de omgeving heeft de Franse landbouw een uitstekende uitgangspositie om zich naar alle kanten verder te ontwikkelen. We mogen dus onze borst wel nat maken. Een gewaarschuwd boer telt voor twee. Oggel De grote graanbedrijven in Frankrijk zijn volgens de Nederlandse land bouwattaché in Parijs, ir. G.J. Hege mans, in staat graan te telen voor de wereldmarktprijs (iets minder dan 30 cent). Volgens hem zal de graanproduktie in het Parijse bekken door de nieuwste EG-besluiten niet wezenlijk verminderen. Hij zei dit tijdens een diskussie met hoofdbestuursleden van de ZLM vo rige week woensdag in Parijs. Zijn konlusie werd overigens door de ZLM-bestuurders sterk in twijfel ge trokken. Uit rechtstreekse kontak ten met graanboeren in Frankrijk is gebleken dat ook zij niet rendabel meer kunnen produceren als de graanprijs 29% naar beneden gaat. Een nadeel van gesubsidieerde land bouw is dat de grondprijzen dankzij de hogere ha-saldo's hoger uitval len. Dat geldt natuurlijk voor zowel direkte (ha-) als indirekte (prijs-) subsidiëring. Nu heeft Nederland een systeem (de mei-telling) waaruit wisseling van eigenaar wordt gere gistreerd. Grond die van eigenaar wisselt zou dan ook ontzien kunnen worden van de ha-premies. De grond is daardoor minder waard en de belastingbetaler subsidieert niet langer de grondeigenaar. Leon Nelen, Kruisland Als lid van de ZLM en daarvoor kon- tributie betalend mag ik toch ook wel wat belangenbehartiging ver wachten? Dat valt mij als praktijk man wel enigszins tegen. Nu kan het zijn dat men het te druk heeft met de fusiebesprekingen, als het ooit zo ver komt. De algemeen voor zitter heeft in elk geval gezegd dat door een fusie een snellere en bete re belangenbehartiging van zowel afdelings- als gewone leden in het vooruitzicht wordt gesteld. Gelooft u het zelf? Het valt mij de laatste tijd op dat er meer met de massa wordt meegepraat dan dat gericht boeren- belang wordt verdedigd. Gaarne enkele praktische voor beelden: 1. Ophalen lege Storl- verpakkingen. Veel overleg, veel gekibbel en als resultaat: zelf wegbrengen naar de officiële stortplaats. Natuurlijk zonder doppen (dat moet naar het Ge meentelijk K.C.A.-depot) en droog. Je bent overgeleverd aan de ambtenaar die alles keurt en je moet bovendien zelf nog de rekening van de ingeleverde Storl-verpakkingen betalen. Nu lees ik in de ZLM-krant van 15 mei dat de plaatselijke afde lingen gaarne een gesprek willen met de gemeentebesturen. Is dit nu het resultaat van het overleg van ruim een jaar geleden? In ve le gevallen is dat overleg één jaar geleden al reeds gebeurd. Welke nieuwe argumenten zijn er dan nu voorradig? Ik dacht dat er al lang een convenant afgesloten was. Zorg dan s.v.p. dat dat werkt! 2. Wat is er tegen om zelf geteeld pootgoed en/of zaaizaad onge keurd op eigen bedrijf te gebrui ken? Diegenen die dat willen en doen zullen echt wel weten wat ze doen. Als dan in een Kringver gadering wordt besloten om hier geen verbod voor in het leven te Ir. Hegemans meldde aan de ZLM- bestuurders dat de braaklegging in Frankrijk geen succes is geworden. Ondanks een premie van de Ge meenschap van f 500,— plus een premie van f 275,— per ha uit de staatskas, was eind vorig jaar slechts 200.000 ha aangemeld voor braaklegging door 18.000 boeren. Het graanareaal in Frankrijk is zelfs met 20.000 ha gestegen, omdat meer zomergerst, minder harde tar we en veel meer zachte tarwe werd ingezaaid. Verdubbeling De graanproduktie in Frankrijk be draagt 32 miljoen ton. Dit is een verdubbeling ten opzichte van tien jaar geleden, een bewijs dat de Franse boeren met volle teugen ge profiteerd hebben van de Europese landbouwpolitiek. De Landbouwat taché deelde verder mee dat sinds twee jaar de aardappelproduktie in Frankrijk langzaam toeneemt. Cij fers daarover had hij niet. Voorts is door het uitblijven van de nieuwe EG-regeling voor oliehoudende za den ongeveer 50.000 ha minder winterkoolzaad ingezaaid. Door de droogte zijn ook mais en soja ach tergebleven. In totaal is het akker- bouwareaal in Frankrijk verminderd met 100.000 ha. Bio-ethanol De Nederlandse Landbouwraad ver wacht dat de produktie van bio- ethanol in Frankrijk zal worden geli miteerd nu de regering de accijns op bio-ethanol heeft geschrapt. De pro duktie van bio-ethanol is volgens hem slechts mogelijk met grote roepen en dan toch te lezen dat de voorzitter Akkerbouw hier wel voor is, wat is dan boerenbe- lang? Als bestuurders nu echt denken dat de praktische boeren niets meer kunnen of weten, zelfs ideeën lanceren die alleen maar ter eigen glorie strekken, waar is dan de direkte belangen behartiging van de praktische leden? 3. Onze bestuurders zijn zeer posi tief over het idee om onze land- bouwspuiten tweejaarlijks te laten keuren. U wordt toch niet gesponsord door de milieu organisaties en/of loonwerkbe- drijven. Ik vraag mij af of u als bestuurders wel eens praktische werkzaamheden uitvoert met een landbouwspuit. Als dat zo is weet u evengoed als ik 35 jaar ervaring) dat fouten of scha de voor 99% te wijten zijn aan diegenen die met de machine werken en niet aan de zgn. ge breken van de machine. De ge bruiker zal de machine zelf wel goed kontroleren, anders krijgt hij een slecht resultaat en/of schade, dus direkte gevolgen voor de eigen portemonnee. Waarom dan tweejaarlijks keu ren? Beter voor het milieu? Nee. Beter voor de loonwerkbedrij- ven? Ja. Beter voor de leden van uw organisatie en praktische boeren? Nee. 4. In de ZLM-krant lijkt het of het "Streekplan Brabant" door de bestuurders van de ZLM grondig is doorgespit. Dat is maar schijn. Op een bijeenkomst van 29 april met de drie landbouworganisa ties waren drie afdelings bestuursleden van de ZLM en één afgevaardigde van de Agrari sche Kommissie van de 3ond van Plattelandsvrouwen aanwe zig. Waar waren onze bestuur ders van de kring en de Provinciale Statenleden tevens Ir. G.J. Hegemans overheidssubsidies en daarom al leen op kleine schaal te realiseren. "Het is een onbetaalbare zaak. Al leen als de energieprijzen sterk stij gen, maakt ethanol uit suikerbieten een kans', aldus ir. Hegemans. De kring Oost-Zuid-Beveland van de ZLM organiseert op maandag 22 ju ni a.s. een exkursie voor het ge meentebestuur en de hoofdambtenaren van de gemeente Kapelle. Het gezelschap zal per bus een rondrit maken door het werkge bied van de kring en een tweetal be drijven bezoeken. Vorig jaar organiseerde de kring een soortgelij ke exkursie voor bestuurders en ambtenaren van de gemeente Rei- merswaal. kring-bestuurslid en kring adviseur? Zelfs op de kringver gaderingen, op dezelfde datum 's avonds waar het Streekplan op de agenda was opgevoerd, ontbraken diegenen die minimaal enige tekst en uitleg konden ge ven. Ik lees in de ZLM-krant van 8 mei dat het ZLM-sekretariaat alle steun zal verlenen voor het opstellen en voorbereiden van de hoorzittingen. Maar die was al op 12 mei in Roosendaal. Weet u toch wel echt wat de gevolgen van het aannemen van dit Streekplan voor uw leden in Bra bant betekenen? Als dat zo is had ik wel wat meer aktie, steun en belangstelling verwacht. Dit alles werkt voor mij behoor lijk frustrerend. Nogmaals, de fu siebesprekingen en het 150-jarig jubileum zullen wel veel tijd vra gen. U hoeft u zelf niet van de al gemene problematiek in de samenleving af te sluiten, maar wees eerst een praktische boerenbelangen-groepering, waar de leden zich in kunnen herkennen en verdedig die prak tische belangen onmiskenbaar. We hoeven ons toch niet te schamen voor onze specifieke belangen? U staat toch ook niet achter het standpunt van de Voedingsbond FNV in Brabant, die bij monde van dhr. Banning de akkerbou wers in West-Brabant het liefst naar de G.O.S.-landen zou weg sturen. Zo hoort de ZLM vaker op te treden. Doet u er uw voordeel mee dan is het ook goed voor de leden. J. Roelse, Willemstad.- N.B. Briefschrijver is voorzitter van de afdeling Noord-Westhoek van de ZLM, doch geen lid van het kring- bestuur West-Brabant (Red.). De ZLM heeft nu officieel in een brief aan de Voedingsbond FNV ge vraagd duidelijk afstand te nemen van de uitspraken van bestuurder W. Banning over de akkerbouw. "Van de ZLM kan niet gevraagd worden aan één tafel te zitten met iemand die de boeren beu is, vindt dat de akkerbouwers maar beter kunnen vertrekken uit West-Brabant en ook niets ziet in omschakeling naar de tuinbouw. Het ZLM-bestuur heeft in zijn vergadering van 1 juni jl. dan ook besloten het overleg met de Voedingsbond FNV binnen het Landbouwschap in Noord-Brabant op te schorten zolang van dit door de heer Banning ingenomen stand punt door hemzelf en/of de Voe dingsbond FNV geen afstand is genomen. Dit houdt in dat de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap in Noord-Brabant niet als zodanig kan funktioneren omdat een van de partners - in casu de ZLM - niet aan het overleg deel neemt", aldus de brief. De Voedingsbond heeft vorige maand de passage in haar beleids nota over de akkerbouw gewijzigd en kwam daarmee tegemoet aan een verzoek van de ZLM. Daarna sprak de heer Banning echter op een vergadering in Roosendaal op nieuw een "oorlogsverklaring" uit aan de akkerbouw, waarover in de regionale pers uitvoerig werd be richt. De ZLM spreekt de hoop uit dat de Voedingsbond in lijn van de eerste reaktie afstand neemt van de woorden van de heer Banning. In af wachting daarvan wordt het overleg met de Voedingsbond opgeschort. De eerstvolgende vergadering van de Gewestelijke Raad in Brabant is op 24 juni a.s.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3