Oren en ogen open in Frankrijk Deze week Mineralenboekhouding voor akkerbouwers LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT moet Nederland verlaten" ZLM-bestuur op werkbezoek A-C Hoofdbestuur ZLM was op werkbezoek "Wie akkerbouwer wil blijven, Areaal pootgoed met 2000 ha uitgebreid Regen breekt records Pag. 3 "Franse graanboeren kunnen telen voor prijs wereldmarkt". Pag. 4 Aftrekbaarheid bij borgtocht. Pag. 6 Open dagen Rusthoeve. Pag. 7 Markt bio-produkten klein Landbouwschap Zeeland tegen recontructie "Terneuzen-Terhole". Pag. 8 Straks meer Nederlandse tarwe in het brood. Pag. 9 Record hoeveelheden neerslag. Pag. 11 Tuinbouwklanken. Pag. 13 Laatste jaarvergadering PJGN. z m-krant VRIJDAG 12 JUNI 1992 80e JAARGANG No. 4123 er wel sociale faktoren, die een der gelijke stap bemoeilijken. Daarom is het handig de taal te spreken van het land, waar men zich vestigt. En ook moet men rekening houden met een wat minder goed georganiseer de afzet. Maar voor het overige heb ben akkerbouwers buiten Nederland de beste kansen om akkerbouwer te kunnen blijven", aldus Hegemans. De Landbouwraad, de hoogste ver tegenwoordiger van de minister van landbouw in Frankrijk, geeft jonge boeren, die het in een ander land willen proberen, het advies "eerst een jaartje rond te kijken". Het is verstandig te beginnen met pacht en voorzichtig te zijn met investe ringen. Het areaal pootaardappelen is dit jaar ongeveer 2000 ha of bijna vier procent groter dan vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige aangifte bij de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst. De totale aangifte bedraagt dit jaar 40.478 ha, tegen 38.499 ha in 1991 (vorig jaar zijn er definitief goedgekeurd 37.300 ha). Het areaal Bintje pootgoed is gedaald van 7606 vorig jaar (voorlopige aangif te) tot 6801 ha dit jaar. Een sterke uitbreiding heeft zich onder meer voorgedaan bij het ras Agria (van 981 naar 1512 ha). Het areaal pootaardappelen in het NAK-district Rivieren-Delta- Nederland bedraagt dit jaar (voorlo pig) 5956 ha. Vorig jaar bedroeg dit areaal 5678 ha, het jaar daarvoor 4755 ha. Zware regenbuien hebben in de af gelopen week forse schade veroor zaakt aan de gewassen. Op veel plaatsen viel in vrij korte tijd meer dan 100 mm en werden records ge broken. Vooral de omgeving van Wouw werd zwaar getroffen, maar ook in Zeeland was het hier en daar raak. In West-Brabant viel deze week ook hagel. Zie verder pag. 9. EG-beleid Overigens bleek tijdens de reis dat de boeren in Frankrijk evenveel schrik hebben voor het nieuwe landbouwbeleid van de EG als hun bedrijfsgenoten in Nederland. Dat is niet verwonderlijk als men weet dat het Franse aandeel in de agrarische produktie van de EG niet minder dan 22% bedraagt. Binnen de Euro pese Gemeenschap is Frankrijk de grootste producent van tarwe (43%), mais (42%) en oliehouden de gewassen (57%). Ook in de pluimvee is Frankrijk sterk (25%). Het hoofdbestuur van de ZLM heeft vorige week (3 tot en met 6 juni) tij dens een werkbezoek nader kennis kunnen maken met de landbouw in Frankrijk. Het hoofdbestuur oriën teerde zich in het noordwestelijk deel van Frankrijk en Normandië, de gebieden die zich op landbouwge bied het beste laten vergelijken met zuidwest-Nederland. In het intensieve reisprogramma was veel ruimte gemaakt voor een kennismaking met de wijze waarop de Franse landbouwprodukten wor den vermarkt. De bedrijfsbezoeken, maar vooral de intensieve gesprek ken met diverse funktionarissen le verden een bevestiging op van de stelling dat de landbouw in Frankrijk zeker niet achterloopt op die van ons land. De Franse boeren hebben optimaal weten te profiteren van de EG-faciliteiten, daarin gesteund door hun eigen overheid. generaal van Cenaldi, de invloedrijke organisatie van konserventelers. In de ZLM-krant zal in de komende weken uitgebreid aandacht worden besteed aan datgene wat het hoofdbestuur hoorde en zag in Frankrijk. Invasiestranden Ter afwisseling namen de hoofd bestuursleden vrijdagochtend een kijkje in het gebied, waar de geal lieerden op 6 juni 1944 voet aan wal zetten. Omdat dit bezoek vrijwel sa menviel met de officiële herden kingsdag van de geallieerde invasie, was het op en rond de invasiestran den van Normandië drukker dan normaal. In Arromanches werd on der andere het Landingsmuseum bezocht. De exkursie maakte op alle deelnemers een diepe indruk. Tijdens het werkbezoek werd het hoofdbestuur begeleid door me vrouw Francoise Divanac'h, een boerendochter uit Bretagne, die sinds zes jaar in Kruiningen op Zuid- Beveland woont. Mede door haar grote kennis van zaken kan het hoofdbestuur terugzien op een nut tige en leerzame reis. Nederlandse boeren, die akkerbou wer in de klassieke zin willen blijven en financiële ruimte hebben, doen er goed aan hun heil in een ander land te zoeken, bijvoorbeeld in Frankrijk of in Oost-Europa. Dat zei de Landbouwraad van Nederland in Frankrijk, ir. G.J. Hegemans tijdens een ontmoeting met het hoofd bestuur van de ZLM, dat vorige week op werkbezoek in Frankrijk was. Volgens ir. Hegemans is Nederland, mede vanwege de hoge grondprij zen, voor pure akkerbouw op ter mijn niet meer interessant. "Ik zie geen juridische belemmeringen om te verkassen naar een land, waar nog volop ruimte is. Misschien zijn De exkursie voerde het bestuur on der andere naar een groot gemengd bedrijf (245 ha) in de buurt van Ab beville, het op twee na grootste groenteverwerkend bedrijf in Frank rijk, de Avril-groep, de groente-, fruit- en vleeshallen van Rungis in Parijs (de vroegere Hallen), de zui- velkoöperatie Isigny, de grote regio nale landbouwkoöperatie Casam in Normandië en de supermarktketen Leclerc met ruim 500 vestigingen in heel Frankrijk. Tussendoor had het hoofdbestuur een ontmoeting met de Landbouwraad van Nederland in Parijs, ir. G.J. Hegemans, en met mevrouw Clouet, sekretaris- Tijdens het vierdaagse werkbezoek van het hoofdbestuur van de ZLM aan Frankrijk was er ook even tijd voor een "staatsiefoto". Hier poseert het gezelschap in Amiens vanwaaruit zaterdag j.i de terugreis naar Nederland werd aanvaard. Vanaf 3 juni is er voor de akker bouw een mineralenboekhouding beschikbaar. Met behulp van deze boekhoudkundige methode kan de akkerbouwer de mineralenverliezen op zijn bedrijf verminderen. De Dienst Landbouwvoorlichting staat klaar om de mineralenboekhouding in studiegroepen te introduceren. Van de boekhouding zijn eenvoudi ge versies in omloop, maar deze ge ven slechts een schatting van de verliezen voor het hele bedrijf. De mineralenboekhouding die nu klaar is, is gedetailleerder en geeft de ak kerbouwer een beter inzicht in de verliezen per perceel en per gewas. Daardoor kan hij gerichter maatre gelen nemen. Bij de boekhouding hoort een werkboek, waarin ver scheidene maatregelen staan be schreven. Mineralenboekhouding en werk boek zijn uitvoerig getest in speciale studiegroepen onder begeleiding van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM), het Informatie en Ken niscentrum Akker- en Tuinbouw (IKC-AT) en de Dienst Landbouw voorlichting (DLV). Al eerder ver schenen mineralenboekhoudingen voor melkveehouders en voor var kenshouders. Deze werden goed ontvangen. De mineralenverliezen op een akker bouwbedrijf zijn een stuk lager dan die op melkveebedrijven. Toch gaat in de akkerbouw gemiddeld voor zo'n f 200,— aan mineralen per ha verloren. De stikstofverliezen kun nen volgens het werkboek niet wor den teruggedrongen tot nul, maar de fosfaat- en kaliverliezen wel. Voor het milieu en voor de akker bouwer betekent het beter benutten van mineralen dus winst. In het werkboek vindt de akkerbouwer in formatie over de voordelen van maatregelen voor het milieu. Ook wordt voorgerekend wat sommige maatregelen kosten of opleveren. Optimaliseren bemesting mogelijk Met de gegevens uit de boekhou ding kan de akkerbouwer precies nakijken hoeveel mineralen hij per perceel heeft aangevoerd met dierlij ke mest en kunstmest. Als hij deze gegevens kombineert met de resul taten van een grondonderzoek, dan kan hij de bemesting voor het vol gende jaar beter af stemmen op de behoefte van het gewas. De akker bouwers die meewerkten aan het testen van de boekhouding zijn en thousiast over de mogelijkheden. Mineralenboekhouding en werk boek kunnen het best in groepsver band worden besproken. Akkerbouwers kunnen dan profite ren van eikaars vakmanschap. De teams van de DLV staan klaar om de boekhouding in studiegroepen te introduceren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1