Tuinbouwklanken Japanners bekijken radicchio rosso Herbezinning op hagelverzekering Studiegroep voor teelt klein fruit Smogbeleid en welvaartsbelang Exkursiegids Groot Fruit 1992 Reageerbuisbevruchting betekent doorbraak voor plantenveredeling "Tikkie Terug" 11 Mocht ik enkele weken geleden nog schrijven, hopen dat er geen hagel valt als het weer omslaat, voor het artikel verscheen was alles kapot gehageld. DE BARONIE is wel erg zwaar getroffen door de hagel. In een half uur tijds ging voor vele tuin ders hun gehele teelt verloren. 's Middags rond drie uur trok de he mel dicht. Uit zo'n lucht kan niets goeds komen. Eerst begon het grote druppels te regenen en daarna ha gelstenen zo groot, zo groot heb ik ze nog nooit gezien. En het hagelde niet zo maar even, zeker een half uur. U kunt begrijpen dat daar niets tegen is bestand. Na de bui waren er percelen waar van de volwassen bloemkool alleen de stronken nog stonden. Veel aard beienvelden totaal vernietigd. Ook de selektievelden hebben een enor me schade geleden. Van de bladge wassen was niets meer over. Een heleboel telers moeten weer hele maal opnieuw beginnen. Al hun werk en zorg van een heel voorjaar weg. Voor velen was het seizoen van oogsten en geld verdienen juist aangebroken. En als je dan zoiets overkomt! Naast de schade in de vollegrond was er ook veel glas schade. De hagelstenen waren ge woon door het kasdek geslagen. Naast de hagel regende het op som mige plaatsen ook nog eens veel. Gedeelten van Etten en Leur ston den onder water, ook dat is niet goed voor dé tuindersgrond. Zelfs in een kas had water gestaan. Veel van de komkommerplanten in die kas gingen kapot. Telers met een kas zijn voor dit soort calamiteiten meestal goed verze kerd, zoniet alle vollegrondstelers. De gewasverzekering in de volle- grond is vrij duur. En hagelbuien zo als laatst komen maar zelden voor. Meestal is er na hagel wel schade, maar toch beperkter. Misschien dat de hagelverzekeraars hier iets aan kunnen doen. De sektie vollegrond in de Baronie wil a.s. winter een middag organiseren om een en ander, met de verzekeraars, te bespreken. Daar is natuurlijk nu niemand mee gebaat. Maar voor eventuele schades in de toekomst kan het zijn nut hebben. De gedupeerde telers moeten nu al hun moed bij elkaar rapen en op nieuw gaan planten en zaaien. Als het weer mee, of moet je zeggen te gen, werkt is er over een aantal we ken een vergrote aanvoer van produkten op de'RBT veiling, wat de prijs waarschijnlijk niet ten goede zal komen. Misschien opnieuw een tegenvaller. De Stichting Stimulering Plantaardi ge Produktie (SPP) heeft initiatieven genomen om te komen tot de oprichting van een studiegroep voornamelijk bestaande uit akker bouwers die belangstelling hebben voor de teelt van houtig klein fruit, zoals frambozen, bramen, rode bes sen en eventueel pruimen. Inmid dels hebben zich een aantal serieuze belangstellenden aan gemeld. Op maandag 25 mei a.s. is er door de studiegroep een eerste bij eenkomst belegd waarop er gespro ken is over de mogelijk heden van een projektmatige opzet van de teelt van houtig klein fruit. Bij deze projektmatige opzet zal er samengewerkt worden met veiling CHZ en de DLV. Aanmeldingen voor de studiegroep zijn nog mogelijk. U kunt daarvoor kontakt opnemen met het sekretari- aat van de Stichting SPP, tel. 01100-47700. Het zit veel tuinders in WEST BRABANT tegen. Naast overvloedi ge regen met hagel, wat de nodige schade heeft toegebracht, zijn de prijzen voor diverse groenten laag. Bladgroenten als spinazie hebben weinig opgebracht. Veel partijen zijn tot overmaat van ramp nog doorge draaid ook. De volgende oogst die aan de beurt is om te veilen is was- en bospeen. De Exkursiegids Groot Fruit 1992 van het Proefstation voor de Fruit teelt Wilhelminadorp is onlangs ver schenen. Vanwege het 90-jarig bestaan van het proefstation is deze 128 pagina's tellende gids voor de ze gelegenheid, geïllustreerd met foto's. In deze gids zijn de proeven met groot-fruitgewassen beschre ven die op de tuin staan. Nieuwe proeven worden kort aangestipt; van de oudere staan ook de resulta ten vermeld. Proeven, aktueel op de proeftuin, zijn o.a.: appelonderstammen: twee nieuwe Roemeense onderstammen worden beproefd; appeltussenstammen: onderzocht worden zo'n 15 tussenstammen t.a.v. vorstgevoeligheid van de boom, groei, produktie en vrucht kwaliteit; plantsystemen: wat is uit ekono- misch en teeltkundig oogpunt het beste plantsysteem; ruggenteelt: wat zijn de effekten van wortelsnoei bij bomen in een rug geplant; snoeren: heeft dunning bij snoeren invloed op produktie en kwaliteit? En wat is het optimaal vrucht- drachtniveau? substraatteelt bij appel: er wordt dit jaar ervaring opgedaan met de teelt techniek en nutriëntenopname; plantmateriaal: wat is het effekt van pluizen en spuiten met een vertak kingsmiddel en is wel of niet inknip- pen van zijhout noodzakelijk? rassenonderzoek appel en peer: vele nieuwe rassen zijn in beproeving; pereonderstammen: van een nu al 8 jaar durende proef van Conference en Doyenné du Cornice op verschil lende onderstammen worden nu produktieresultaten vermeld; geïntegreerde bestrijding: wat is het effekt van organostoffen op roof- mijten; onkruidbeheersing: in het streven naar minder herbicidengebruik wor den afdekmaterialen van de zwartstrook getest; zwartstrook: welke begroeiing is ge schikt voor de zwartstrook zonder produktieverlies voor de bomen en ter vermindering van het herbiciden- gebruik; rassenonderzoek pruim: verschillen de buiten- en binnenlandse rassen worden beproefd; onderstammenproef kers: een aan tal zwakke kerseonderstammen wordt beproefd t.a.v. groeikracht, produktie en verenigbaarheid met andere rassen; hazelaar en walnoot: van de minder bekende vruchtsoorten zijn van de in 1981 geplante hazelaars en wal noten inmiddels enige konklusies te trekken wat betreft produktiviteit. De prijs van deze gids bedraagt f 7,50. Begunstigers van het proefstation hebben de exkursiegids inmiddels ontvangen. Door overma king van f 7,50 op postbanknum mer 495017 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp kunt u deze gids ook ontvangen. Vanzelfsprekend bent u van harte welkom op onze proeftuin. Voor een bezoek, dat alleen in groepsverband mogelijk is, dient u vooraf een af spraak te maken met hoofd afdeling bedrijf de heer J.L. Baarends, tele foon 01100-42500. Financieel hebben deze een slecht begin. Op de veiling doen deze pro dukten niet meer dan 30 tot 40 cent per kilo, terwijl een gulden per kilo gebruikelijk is. Alleen wassen en afleveringsklaar maken kost al 50 cent. Winterpeen oude oogst blijft het nog steeds slecht doen. Telers die peen in de vrieskoeling hebben liggen voelen nog niets voor ver koop. Alleen al de kosten van opslag komen momenteel niet uit de uitbe- talingsprijs. Het areaal winterpeen voor 1992 is toch weer meer uitge breid dan verwacht. Geruchten dat het areaal flink lager lag heeft velen toch nog doen besluiten een per ceeltje uit te zaaien. Op grote schaal worden nu vroege aardappelen gerooid. Voor de telers hetzelfde liedje als met de meeste vollegrondsgroenten het geval is, te genvallende resultaten. De kilogram opbrengst ligt op ongeveer 14.000 kg per ha. De prijs op amper 70 cent. Een bruto opbrengst van f 10.000,— per ha is veel te weinig voor vroege aardappelen die onder plastic zijn geteeld. Ingewijden ver wachten dat de prijs binnenkort in eenstort en op 20 cent blijft hangen. Achteraf blijkt dat het are aal te sterk is uitgebreid. Bij normale weersomstandigheden gaat het met aardbeien dezelfde kant op. De pluk vanaf de vollegrond begint nu goed op gang te komen. Ook bij deze teelt zal een uitbreiding van het areaal voor tegenvallers zorgen. Naast de plaatselijk gigantische hoeveelheden water was het de af gelopen twee weken ook drukkend en benauwd weer. Vooral veel men sen die buiten moesten werken viel dat op. Normaal gesproken ver wacht je dan via de radio een waar schuwing voor smogvorming. Nu niet. De reden hiervoor was snel achterhaald. De bovengrens van de smoglimiet is verdubbeld. Bijstelling was nodig omdat anders de gehele dag door een waarschuwing gege ven zou moeten worden. Wil Nederland het huidige welvaart- peil blijven handhaven dan zal dat consequenties geven voor de kwali teit van de lucht. Auto en industrie hebben in Nederland prioriteit. Ge zondheid moet er voor zwichten. Dit staat toch wel in schril kontrast met de steeds strengere normen die in de tuinbouw gehanteerd worden. Bepaalde stoffen mogen eigenlijk niet meer in groenten en fruit voor komen terwijl ze onder invloed van weersomstandigheden gevormd worden. Met de kwaliteit vah lucht, water en natuurgebieden is het zorgelijk gesteld. Ten opzichte van verant woording stellen politici en burgers zich schijnheilig op. Het algemeen welvaartsbelang gaat voor. Uit on derzoeken blijkt dat kustwateren te Spanje en Frankrijk gevaar opleve ren voor de volksgezondheid. Er volgt een algemene waarschuwing van de overheid. Met zorg geteelde groenten worden soms om 1 mg. afgekeurd. De bevruchting van planten kan bin nenkort plaatsvinden door mannelij ke en vrouwelijke geslachtscellen in een reageerbuis samen te voegen. Dit maakt het eenvoudiger om bio- technologische technieken in de plantenveredeling toe te passen. Dit stelt ir. C.H. Theunis, die dinsdag 9 juni aan de Landbouwuniversiteit Wageningen is gepromoveerd. Hij heeft een techniek ontwikkeld om spermacellen te isoleren uit het stuifmeel van spinazie. Deze losse spermacellen kunnen in principe worden gebruikt om losse eicellen in een reageerbuis mee te bevruch ten, zodat kunstmatige bevruchting bij planten dus een stapje dichterbij is gekomen. Duitse onderzoekers zijn er reeds in geslaagd een derge lijke bevruchting tot stand te bren gen. Bij planten kan niet zo gemakkelijk een reageerbuisbe vruchting tot stand worden ge bracht als bij mens of dier. Bij (bedektzadige) planten komen sperma- en eicellen immers niet los voor. Deze zitten in de stuifmeelkor- rels en de zaadknoppen van de stamper. Volgens de promovendus kan er meer kennis over de bevruchting worden verkregen door de geslachts cellen te isoleren. Hij verwacht dat biotechnologische manipulaties van geslachtscellen en in-vitrofertilisatie van planten in de toekomst een be langrijke plaats zal innemen in de plantenveredeling. De Japanse inkopers zagen bij Bram Nico Scheele exact de radicchio zoals ze die graag kopen (foto Pieter Honhoff). Vorige week woensdag is een groep van negen Japanse inkopers een dag te gast geweest van Grobeka. Enkele gasten waren vorig jaar afne mer van het groentebemiddelings- kantoor. Japan is een belangrijk afzetland van de voor Grobeka ge teelde radicchio rosso. De Japan ners waren, op uitnodiging van het Centraal Bureau van tuinbouwvei lingen, de hele week in ons land. De gasten toonden zich onder de in druk van de prachtige radicchio op een perceel van Bram Nico Scheele te Ouwerkerk. Samen met Grobeka- coördinator Gerrit Jan Kornet vertel de hij zijn bezoekers alles over de teelt, afzet etc. De Japanners zagen er precies het produkt zoals ze dat graag zien: mooie compacte bollen van een dieprode kleur. De teler had overigens alles gedaan om zijn gasten zo goed mogelijk te ontvangen. Om hen droge voeten te garanderen had hij tien paar laarzen klaargezet, bij wijze van spreken langs de perceelsrand. Naar Neder landse begrippen hebben Japanners geen grote voeten, de maat van de laarzen bleek daardoor wel enigs zins aan de ruime kant. Vertienvoudiging Vorig jaar bedroeg de export van ra dicchio naar Japan, door Grobeka van de grond getild, ca. zeven ton. Naar verwachting kan deze export dit jaar maar liefst vertienvoudigen. De Japanse inkopers lieten weten 'met smart op de nieuwe oogst te wachten'. Deze begint over ca. twee weken. i De komende twee weken kun nen voor niet- voetballiefhebbers twee zware weken zijn. Het is immers bijna iedere avond raak met een of twee voetbalwedstrijden op de televisie Vrouw of vriendin van 'zware voetbalkijkers' komen gedurende het Europees Kam pioenschap tijdelijk op de tweede plaats. Voor Bloemen bureau Holland is de voetbal- gekte aanleiding om een speciale aktie te starten. De bloemenaktie 'Tikkie Terug' biedt alle mannelijke bloemen- kopers de mogelijkheid om hun kijkgedrag ten opzichte van hun 'verwaarloosde' weder helft goed te maken. Via de landelijke media geeft het bloe menbureau veel aandacht aan deze Oranje-excuusboeketten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11