Uit de praktijk Statenleden gaan aan bezwaren tegen streekplan voorbij Maïstelers nog niet toe aan mechanische onkruidbestrijding Zomerste meimaand Met smacht gewacht op Mineraal Centraal 'Nemen jullie dat allemaal maar?' Zichtbare groei Studiecentrum promoot Belgische aardappelteelt III! In de LANGSTRAAT is het op dit moment ook behoorlijk droog nadat het de afgelopen periode erg goed weer is geweest. Heel wat anders dan vorig jaar, toen de mais en alle andere akkerbouwgewassen ston den te verkleumen op het land, tot en met juni vorig jaar kon en wilde er niets groeien en stond alles te verpieteren. Op sommige bedrijven is de tweede snede bijzonder goed gewonnen, de mais zie je elke dag groeien, het graan staat er bij dat het een lust is en bieten- en aardappelvelden ge nieten evenals de vele zonaanbid- ders van de vele uren zon per dag. Op het moment dat ik dit schrijf (dinsdag j.l.) is er wat regen aan het vallen en begrijpelijk is die op dit moment van harte welkom, mede gezien het feit dat er hier en daar weer wat regenhaspels uit de schuur werden gehaald. Dus alles èchijnt toch weer op tijd te komen, en dat is nodig ook want de boeren krijgen steeds meer te maken met andere beslommeringen, die een hoge prioriteit vereisen in verband met het mogelijke bestaansrecht van de bedrijven. Zo was er afgelopen maandag de commissievergadering Ruimtelijke Ordening door de statenleden van de provincie Noord-Brabant. Een overlopende zaal, zat eivol met boe ren die hun bezwaren tegen het streekplan kracht kwamen bijzetten. Tot in de hal stonden rijen boeren met spandoeken en toeters te luisteren naar de reacties van de po litieke partijen op de bezwaren en de nota van wijzigingen over het streekplan. Wat je daar als boer te horen krijgt, daar zakt je broek van af. Politici van bijna alle partijen voerden daar ellenlange verhalen met veel, ja zelfs heel veel moeilijke woorden, waar sommigen zich zelfs in verslikten. Gelukkig werd er buiten de veel te warme zaal voor voldoende koffie gezorgd, anders was je er zo weg gelopen. Nietszeggende verhalen werden er afgestoken, immers is volgens de PvdA het streekplan niet goed overgekomen. Dat dachten ze zeker maar, het is zo duidelijk over gekomen dat de boeren bang zijn dat ze straks niet meer kunnen boe ren, terwijl er alleen maar plaats is voor recreatie, natuur en industrie. Wij begrijpen als landbouw verrekte goed dat we moeten inleveren, maar ook wij hebben ruimte nodig om het bedrijf te kunnen exploite ren, ook wij moeten immers kunnen blijven bestaan. Niet elke partij behoeft zich als een boerenpartij op te stellen, maar een beetje respect zou minimaal op z'n plaats kunnen zijn, zeker van een partij met een behoorlijke boeren- achterban in het verleden. Maar nee hoor, elke woordvoerder begon met het op de borst kloppen van de ambtenaren voor het verwerken van de bezwaarschriften. Over indivi duele bezwaarschriften werd niet gesproken, alleen veel waarde werd eraan gehecht, dat overkoepelende organisaties in hoofdlijn met het streekplan konden instemmen. 5.500 bezwaarschriften, de hoorzit tingen en het kracht bijzetten op de ze commissievergadering, het heeft allemaal bitter weinig uitgehaald. Als het enige dat bereikt is, is dat de bestaande bedrijven gecontinueerd kunnen worden, dan is de oogst zeer mager, stilstand is immers ook al achteruitgang. Het streekplan wordt vermoedelijk zo snel mogelijk vastgesteld door provinciale staten. Het lijkt mij dat dit zo snel moet om rust aan het front te krijgen. Immers dan zijn alle bezwaarmakers het zwijgen opge legd. Maar voor het zover is zijn ve len bereid hiertegen acties te voeren, desnoods wat hardere ac ties, geloof mij maar! In MIDDEN- en OOST-BRABANT wordt met smacht gewacht op het definitieve plan van Mineraal Cen traal, wat deze week door het Land bouwschap naar voren gebracht zal worden. Zal het zodanig sterk van inhoud zijn dat de politiek er niet om heen kan of blijft het vaag en met beperkingen om het uitvoerbaar te maken. Het LAND VAN ALTENA en BIES BOSCH is overspoeld met de mooie en zonovergoten meimaand. Vol gens het KNMI stond de meimaand van 1947 nog steeds aan de top qua temperatuur en aantal zonuren, maar is dat jaar nu met een klein verschil verslagen. In 1947 volgde een heel droge zomer, met veel ver brande gewassen, maar dat lijkt er nu nog niet op. De veehouder met zijn goede gras- kuilen en soms al een vracht hooi heeft een goede voorsprong op het komende winterseizoen. De prijzen van slachtvee en de nuka's zijn op een hoger peil gekomen, wat ook wat gunstig is voor de opbrengst. De akkerbouwer heeft ook een gun stige groei van zijn gewassen, maar het financiële plaatje laat hier toch wel wat deuken zien. De aardappels van de oude oogst zijn op een heel laag prijspeil aangekomen, en mede door het warme weer is er veel aan bod. Als de aardappels gaan 'schie ten' wordt de partij waardeloos voor verwerking. Ook de prijzen op een contract van de nieuwe oogst zijn niet hoog, want er zijn er dit jaar veel gepoot. Toch zijn er percelen waarvan de structuur slecht was en dit zal de opbrengst niet ten goede komen. Het nieuwe gewas cichorei, dat veel is gezaaid, laat een goede opkomst zien. Hoe het gaat met de onkruid bestrijding zullen we moeten af wachten. Mede door het prachtige zomerweer moeten de bloemen- kwekers hun bloemen voor weinig geld naar de veiling brengen, want ook hier spelen de weersomstandig heden een voorname rol bij de prijs vorming. Wat gaat het worden met onze landbouw in het algemeen. Het aannemen van de voorstellen van MacSharry voorspelt weinig goeds. De landspolitiek bekommert zich weinig om de gang van zaken en de afgekondigde maatregelen, of ze bestempelen het bereikte akkoord zelfs als goed. Ondanks alle maatregelen van streekplan, milieu, prijsvaststellin gen, kortingen en andere onver wachte mededelingen aan onze agrarische wereld, is er gepoot, ge zaaid en worden de gewassen ver pleegd. Dat is toch het imago van de boer in zijn gehele totaliteit. De meningen blijven helaas nog al tijd verschillend. Het zuiden wordt blijvend gezien als het meest vervui lende en tevens meest profiterende gedeelte van ons landje. Nu komt daar nog eens bij dat er vanuit de EG een inkomenstoeslag komt die ook voor snijmais geldt. Je hoort al weer denken: ze dumpen de mest op het maisland, kunnen door de teelt van snijmais nog meer koeien per ha houden en worden dan uit eindelijk nog beloond hiervoor ook. Niets is echter minder waar. Men kan het maar niet genoeg benadruk ken, hier wordt zeer goed en op echt grote schaal rekening gehou den met het bemestingsplan welke de DLV voorschrijft. Gelukkig werkt het weer erg goed mee dit jaar. Vele uren licht en warmte hebben we gehad wat aan de stand van alle gewassen goed te zien is. Tevens is er op vele plaatsen op tijd een bui water gevallen. Echte problemen hebben zich nog niet voorgedaan hieromtrent. Wel heb ben velen zich nog niet echt veel van het beregeningsverbod aange trokken. Dit mede door procedure fouten vanuit de provincie. Deze zelfde provincie had maandag j.l. vele honderden agrariërs met ge zinsleden op bezoek. Dit omdat er een commissievergadering gehou den werd met als onderwerp het streekplan. Naar alle waarschijnlijk heid zal er nog eenmaal grootscha lig actie gevoerd gaan worden tegen het ontwerp streekplan, alvorens het definitieve besluit zal vallen op 17 juli. Wel jammer maar echt nood zakelijk anders zullen zeer binnen kort alle mestverwerkende fabrieken en instanties overbodig gaan worden. Telers van snijmais in WEST BRA BANT ZUID zijn dik tevreden over de stand van hun gewas. Vorig jaar moest de mais nog gaan groeien. Nu was eind mei op enkele plaatsen al een lengte van 30 cm bereikt. Ook snijmais die na het ruimen van een snede voordroog is gezaaid, is meteen van start gegaan. De on kruidbestrijding heeft geen proble men gegeven. Overstappen naar mechanische on kruidbestrijding doet praktisch geen enkele teler. Praktijkervaring heeft geleerd dat er vaak meer schade ge daan wordt dan goed. Vaak bescha digt men het wortelstelsel van de mais wat weer groeiremming geeft. Of het werkelijk uit milieuoogpunt bezien voordeel geeft valt te bezien. 7 tot 10 maal het gewas met een onkruidegge bewerken geeft ook nogal wat uitstoot. Vorig jaar is op vrij grote schaal onderzoek gedaan naar deze methode. Er is slechts weinig over naar buiten gekomen. Dit duidt op een slechte ervaring. Rijenbespuiting in combinatie met wieden kan een goed alternatief zijn. De kosten zijn echter aanmer kelijk hoger dan een eenmalige vol- leveldsbespuiting. Een voor veel bedrijven desastreus verloop vertonen de aardappelprij zen. Ook in het zandgebied zitten nog partijen Bintjes van telers die beschikken over kleigrond. Een ex tra ontmoedigend gevoel geeft het dat nu juist de aardappelen met de beste kwaliteit de laagste prijs op gaan brengen. Niet voor de eerste maal overigens. En dat nu in een tijd dat overheid, verwerkende industrie, voorlichting en landbouworganisa ties de mond vol hebben van kwali- teitsgericht telen. Een teler met een mindere partij zei er het volgende van: 'Wat ben ik blij dat de 250 ton Bintjes die ik had begin maart last begonnen te krijgen van schot. Zelfs binnenschot is geconstateerd. De kwaliteit liep snel terug. Op de prijs moest ik een paar cent laten vallen. Met 18 cent was ik dik tevreden. Vooral achteraf'. Met het niet al te rooskleurige voor uitzicht van aardappeloogst 1991 komt automatisch de vraag weer naar boven of er geen gegarandeer de prijs ingevoerd moet worden. Verschillende telers zijn zwaar in de financiële problemen gekomen. Wat een goed jaar had moeten worden, signalen vanuit de markt wezen er op, is met harde cijfers wegge vaagd. Juist in deze moeilijke tijd is een financiële meevaller hard nodig. Alleen aanhoudende droogte kan wellicht de prijs nog omhoog halen. De veehouderij heeft op de lage prij zen ingespeeld. Voor voeraardappe- len is meer animo gekomen. Naar nu blijkt zitten er nog grote partijen pootaardappelen die via de Stopa richting veehouderij verdwijnen. De prijs van voeraardappelen ligt tus sen de 1 en 3 cent. Verschillende mestbedrijven gaan aardappelen in hun rantsoen verwerken. Zij kunnen zo de kostprijs iets drukken. Met de nog altijd veel te lage vleesprijzen een meevaller voor de roodvleespro- ducenten. Het uitzonderlijke weer van de afgelopen weken doet de suikerbieten bijna zichtbaar groeien. Ook tijdens het warme weer is er van vocht- gebrek geen sprake geweest. Nadelig effect van de hoge temperatu ren is dat hier en daar de onkruidbestrijdingsmiddelen te agressief hebben gewerkt. Op enkele percelen zijn de bieten in die mate be schadigd dat opnieuw is gezaaid. De vroegst gezaaide percelen hebben hier en daar het veld al dicht. De meimaand zit er ook in onze NOORD-WESTHOEK weer haast een weekje op. Mei, de bloeimaand, zou dit jaar welhaast windbloei- maand genoemd mogen worden. Elke dag maar weer wind en natuur lijk sneldrogend met veel zon. Vol gens weerkundigen een aparte maand met temperaturen nog niet voorgekomen deze eeuw. Maar op 25 mei heeft een onweersbui met veel hagel aan dat mooie groeiende gewas in ons gebied nogal wat schade teweeg gebracht. Gehavende gewassen en dicht geslagen grond, uitgezakte aardap pelbedden en ook witlof- en peenruggetjes zijn niet meer in de perfecte vorm. In ons vakblad stond 'gunstig jaar hagelverzekering ach ter de rug', maar dat lijkt dit jaar an ders te worden. Het valt op dat er nog zo weinigen een hagelverzeke ring hebben. Ze hebben daar ver schillende argumenten voor. Maar als het toeslaat denkt men daar soms anders over. Wat groeit alles toch hard. Zo eens rondziende in andere gebieden, heb ben we al bieten zien staan die de grond helemaal bedekken. Ook vroeggepote aardappelen staan er prachtig bij. De allervroegste onder plastic geteeld zijn al rooibaar, onge kend vroeg maar de nekslag voor de oude, dat gaat totaal niet meer. Met die vroege aanvoer van nieuwe is de druk zo groot geworden dat het kaarsje zachtjes uitgaat. Stroppen zullen er weer vallen. Jammer. Verleden week de eerste aanslag ruil- en herkavelingsrente in de bus gehad. Iemand had er volgens zijn zeggen niet van geslapen. Ja, ieder weet toch dat de afrekening eens zou komen en nog over een langere termijn ook. Veel goed werk is ge daan, we hebben er iets moois voor terug gehad, daar is ieder toch wel van overtuigd en dit moet toch uit eindelijk betaald worden. Binnen de organisaties is het de tijd om wat rustiger aan te doen, zo te gen de zomer en vakanties. Het lijkt dat dit steeds minder waar wordt. Van de afgelopen week hebben de genen die het Brabants Nieuwsblad lezen wel begrepen wat er zoal naar ons toegeworpen wordt. De reac ties van alle kanten zijn zeer begrij pelijk, ieder weldenkend mens vindt dat het te ver gaat om ons zo af te kraken. Hopelijk nemen de geza menlijke organisaties hierover een hard standpunt in dat naar buiten toe niets aan duidelijkheid mist. Iemand uit het bedrijfsleven buiten de landbouw had voor de aantijgin gen tegen de akkerbouw ook al geen goed woord. Ook had deze man de diverse landbouwvakbladen 'ns doorgekeken. Hij vroeg zich alles overziende af of wij niet totaal gek werden met alles wat er over ons geschreven en opgedrongen wordt aan kostenheffingen, ge- en verbo den. 'Nemen jullie dat allemaal maar? En het gaat maar steeds door. APK-keuring spuitmachines, kunstmeststrooiers, tractoren, en wanneer zijn jullie zelf aan de beurt?' Wat moet je daar op zeggen. Dat er in brede kring over dergelijke zaken door andere mensen belangstelling getoond wordt is een goede zaak, maar dat al die maatregelen zomaar op ons afgestuurd wordt geeft te denken. Eind mei vond in het Belgische Kruishoutem de opening plaats van het Interprovinciaal Proefcentrum voor de Aardappelteelt. Het initiatief daartoe is uitgegaan van een aantal aardappeltelers in Oudenaarde, welk initiatief onmid dellijk door de provinciale besturen van Oost en West Vlaanderen werd gesteund, samen met het ministerie van Landbouw en het Tewerkstel lingsinitiatief Vlaamse Ardennen. Ongeveer 65% van het Belgische aardappelareaal bevindt zich in de genoemde provincies, van het totale aardappelareaal van omstreeks 60.000 ha. Het studiecentrum wil de aardap pelteelt bevorderen, vooral door de telers te bewegen die rassen te te len die de konsument vraagt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9