Dimecron is het wapen tegen bladluizen in aardappelen en bieten Signalering bespoten taluds vanuit vliegtuig CIBA-GEIGV Lager resultaat Suiker Unie VanderHave heeft redelijk jaar ondanks lagere winst in 1991 Landbouwers en loonwerkers beboet DRAADLOZE TELEFOONS Opsporing vanuit de lucht is een probaat middel om overtredingen te constateren. Bij een gerichte con trole heeft de AID een aantal geval len vastgesteld waarbij bestrijdingsmiddelen op taluds zijn beiand. Betrokken landbouwers en loonwerkers vinden dat de overheid in deze te ver gaat. Van opzet is geen sprake. Bij een aantal is proces verbaal opgemaakt. Anderen kwa men er met een waarschuwing van af. Een onverwachte windvlaag is in de meeste gevallen de boosdoener. De heer F. Goorden, medewerker van loon- en grondbedrijf Bakx uit Roosendaal, vindt zo'n werkwijze kinderachtig. 'Zo kun je iedereen die werkt pakken'. 'De hele morgen was ik al bezig weiland te spuiten waarop nog snij- mais gezaaid moest worden. Bij een veehouder is plaatselijk round-up op de taluds beland. Achteraf is geble ken dit tijdens een windvlaag is ge beurd. Slechts een gedeelte van de sloot is geraakt. Dat er controle op het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen is, is een goede zaak. Dit geval zit me echter niet lekker. Van moedwil is geen sprake. Over zo'n kleinigheid valt de over heid terwijl b.v. de rivieren Maas en Rijn konstant ongelimiteerd vervuild worden. Met onrechtmatig gebruik van bestrijdingsmiddelen valt het wel mee. Daar zijn die stoffen te duur voor'. De AID heeft proces verbaal opge maakt. Hoe het verder verloopt weet Goorden nog niet te vertellen. Nog een dergelijk voorval en zijn baas de heer C. Bakx schrapt loonspuiten uit zijn dienstenpakket. 'Een onverwachte windvlaag is overmacht, ledereen die nog wil werken krijgt met dit soort voorval len te maken. Als dit nu onder onze bedrijfsrisico's gaat vallen dan stop ik er mee. De controleurs van de AID kijk ik er niet op aan. Zij doen tenslotte werk wat hun is opgedra gen. Het gaat om het systeem. Mijn chauffeur is op een legale manier bezig met zijn werk. Dat hij voor een onnozel iets beboet wordt is spijkers op laag water zoeken. Er zijn wel zinniger dingen te doen. Zo'n geval letje kost de gemeenschap handen vol geld. De AID-er is eerst bij de veehouder geweest. Daarna bij mij. Medewerker Goorden was er toen niet. Met zijn tweeën zijn ze daarna terug geweest. Buiten het opmaken van het rapport schat ik dat er 8 manuren inzitten. Een telefonische waarschuwing had het zelfde effect gehad. Los van een eventuele uitspraak van de rechter zal Bakx de kosten op zich nemen. Meerdere landbouwers zijn beboet of hebben een waar schuwing gehad. Als controle van uit de lucht algemeen gaat worden is spuiten vrijwel niet meer mpgelijk. Slechts weinig uren in de week is het mogelijk om bij windstil weer het land op te gaan. Een onver wachte windvlaag kan dan een 'mi lieuschandaal' veroorzaken. De werkelijke milieuschade valt vol gens deskundigen te verwaarlozen. Als de overheid zulke voorvallen op de spits gaat drijven dan is, volgens Goorden en Bakx, een normale be drijfsvoering in de landbouw niet meer mogelijk. 'Kleintjes, die geen gewicht in de schaal leggen, wor den gepakt'. J.v.T. Voor bereik van 50 meter tot 10 kilometer mogelijk. Diver se modellen intercom 10 geheugens lijnbeveili- ging. Ook geschikt voor be- drijfscentrales of kantoor! Prijzen vanaf 1195,- inclusief 3 maanden garantie. 01640 - 41707. Of bel 06 - 52771517. Ook 's avonds en in het weekend! De heer Goorden bij het stuk sloot (links van hem) dat tijdens de windvlaag geraakt is. Na een reeks van jaren waarin het netto resultaat van Suiker Unie gestaag groeide - van f 26,7 mil joen in 1987 tot f 66,4 miljoen in 1990 - gaf 1991 een daling te zien. Bij een fractioneel gestegen netto omzet bedroeg het netto resultaat f 58,5 miljoen, bijna 12% lager dan in 1990, welk jaar overigens als het financiële topjaar in het 25-jarig bestaan van Suiker Unie kan wor den aangemerkt. De verwachting dat het netto resul taat in 1991 het niveau van voor gaand jaar niet zou evenaren is realiteit geworden. Een factor van belang hierbij was de kleinere sui- kerbietenoogst in 1991 die de om zet en het resultaat van de suikergroep onder druk zette. In de gegeven omstandigheden stemt het resultaat toch tot tevre denheid. Het bedrijfsresultaat van het concern, in guldens gemeten en in procenten van de netto omzet, was beduidend hoger dan in 1990. Bovendien beïnvloedde de be lastingdruk, die in het voorgaande jaar door incidentele oorzaken zeer laag was, het resultaat in 1990 po sitief. Vooruitzichten De aanpassing van het EG- landbouwbeleid, de lopende GATT- onderhandelingen en de afzwakken de conjunctuur zullen naar ver wachting de toekomstige netto resultaten onder druk zetten. Gezien de marktpositie en de kracht van de verschillende groepen zien bestuur en hoofddirectie van Suiker Unie de toekomst desondanks met vertrou wen tegemoet. Hoewel geen gemakkelijke opgave, zijn voor het lopende jaar 1992 de mogelijkheden aanwezig om het netto resultaat van 1991 te evena ren, zo is de verwachting. In 1991 heeft de Koninklijke Vander- Have groep een winst behaald van f 14,4 miljoen (20,1 miljoen in 1991). Ondanks dit lagere resultaat kan van een redelijk jaar worden gesproken, aldus het kweekbedrijf. De geconsolideerde omzet steeg in het verslagjaar met ruim 20 procent tot f 360 miljoen. Deze stijging werd vooral veroorzaakt door ver werking in de jaarcijfers van in 1991 verworven bedrijven in Spanje, En geland en Amerika. Hoewel een aantal van de Nederlandse werk maatschappijen niet in staat bleek het winstniveau van 1990 te hand haven, behaalde een deel van de overige Europese bedrijven een be ter resultaat dan in 1990. Het eigen vermogen van de VanderHavegroep nam in 1991 toe met bijna f 20 mil joen tot f 163 miljoen (46 procent van het balanstotaal). onB pod oS Verdedig uw gewas tegen bladluisinvasies. Deze kunnen ernstige gewasschade veroorzaken. Dimecron werkt systemisch en wordt zeer snel door de planten opgenomen. Het werkt niet alleen tegen bladluizen, maar ook Coloradokevers, rupsen en tripsen worden goed bestreden. Dimecron is in veel gewassen toegelaten, is opvallend zacht voor het gewas en werkt zowel onder koude als warme omstandigheden. Ga zorgvuldig om met gewasbeschermingsmiddelen en lees voor het gebruik altijd eerst het etiket. HET SUKSES VAN DE TOEKOMST BEGINT NU. Ciba-Geigy Agro BV, Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, Telefoon 01650-97200 Dimecron is een geregistreerd handelsmerk van Ciba-Geigy A.G., Bazel, Zvyitserland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8