Uit de praktijk Boerenverstand Agrarische inzending op Thooise dagen van uitmuntend gehalte! Nederland, "het land van ooit?" Wijsheid Veel overlast door zware regenval Dan nog liever de grillen van de markt Het heeft in het afgelopen weekend op THOLEN en ST. PHILIPSLAND plaatselijk zeer veel geregend tij dens een onweersbui. Dat die buien een zeer wispelturig neerslagbeeld kunnen geven is bekend, maar ver schillen op een klein gebied als Tho- len van 0 tot 60 mm neerslag zijn toch wel erg groot. We konstateren dan, dat de kollega's die 0 mm heb ben niet tevreden zijn en dat geldt dan ook en wellicht nog wel in ver sterkte mate voor het gebied waar de neerslag vergezeld van slagre gens, wind en hier en daar nog ha gel neerplensden. Het ware wellicht beter geweest als het helemaal niet had geregend, want alles groeide best en op nog meer extra produktie zitten we met zijn allen niet te wachten. Alleen voor de pas gezaaide witlof en bloemzaden en van de geplante ge wassen zoals knolselderij is de re- Uw praktijkschrijver uit WEST-ZUID- BEVELAND heeft sterk de indruk, dat binnen afzienbare tijd een flink deel van het voedselproducerende deel van Nederland er bij zal liggen als "het land van ooit". Nu wordt "het land van ooit" nog als een commerciële attraktie gezien. De gevolgen van de nu genomen poli tieke beslissingen en om wat verder nog te wachten staat op het gebied van akkerbouw en veehouderij, zul len hun sporen spoedig laten zien. Wie gelooft er in inkomstencompen satie? Alleen de plannenmakers. Als het tot een uitwerking komt zal men spoedig gewaarworden, dat ook daarvoor geen geld beschikbaar is. In feite is het een beschamende ver toning. De EEG kan met het voedsel zg. geen kant op, terwijl in Afrika om te beginnen 40 miljoen men sen dreigen te sterven van de hon ger. Gedeeltelijk door natuurrampen zoals droogte. Verder door het stilstaan van de ontwikkeling van de mens in grote gebieden. Het is toch een bekend feit, dat de geestelijke ontwikkeling in West-Europa de laatste 40 jaar is toegenomen door een beter voedselpakket. Dat kan ook elders, maar men moet daar dan spoedig op een andere manier gaan helpen wil men er ooit resul taat van zien. Daarnaast is de voedselvoorraad aan granen in de wereld maar toe reikend voor 60 dagen. Er is een tijd geweest, dat men 7 jaar voor uitdacht. Hier maakt men zich terecht zorgen over het hoge C02-gehalte in de lucht. De veroorzakers krijgen van alles de schuld. Maar ligt het niet aan de soorten brandstof? Waarom geen bijmenging van ethanol of ge bruik van biodiesel? De grondstof fen van bio-ethanol produceren ook nog zuurstof! Eén ha bos produ ceert 3,7 miljoen liter zuurstof. Sui kerbieten daarentegen 13,2 miljoen liter en bv. graan 9,5 miljoen liter per ha. Werk met werk maken schijnt moei lijk te zijn. Of ligt dit teveel voor de hand? Voedsel, zuurstof, brandstof produceren en natuurbeheer. Of is het geen natuur wat er nu buiten te zien is? Wat is een mooier zicht? Gewassen die er fantastisch bijlig gen of verwaarloosde "natuurterrei nen"? Daarnaast speelt werkgelegenheid geen rol meer? Be seft men wel, dat naast de land bouwbedrijven ook anderen meegesleurd worden? Ik ga eerst de gewassen, die er in ons gebied groeien maar weer eens bekijken. Het staat er fantastisch bij. Boven dien wordt het tijd dat mijn gedach ten weer eens gezuiverd worden. Nu kan het nog. gen wel hard nodig geweest. Vooral voor de fijne zaden is het nu te ho pen, dat we niet wederom hetzelfde sterk drogende weertype krijgen als afgelopen week. Dat we met zijn allen niet gebaat zijn bij een grote produktie onder vonden we bij de prijszetting op de veiling van de vroege Thooise aard appelen. Zelfs de primeurs haalden, met uitzondering van het allereerste partijtje, zelfs de gulden per kg niet! De eerste prijzen varieerden van twee kwartjes tot 90 cent per kg en dat is voor deze vroege aardappels die met plastic afgedekt zijn ge weest gewoon veel te weinig ook al is de opbrengst per are goed te noe men. Er schijnt nogal wat buiten landse import te zijn en de prijzen van de late konsumptieaardappelen zijn eigenlijk nog triester te noemen. Wij vernemen dat de kwaliteit van deze aardappelen is teruggelopen en ze zijn met de hoge dag- en dik wijls ook nachttemperaturen van de meimaand ook niet uit het schot te houden. Met de uien uit de vries- koeling is het al even droevig gestemd. Terugkerend naar de akkers konsta teren wij een grote belangstelling De aanhoudende regenval op diver se plaatsen in het Zuidwesten heeft voor flinke overlast en schade aan de te velde staande gewassen ge zorgd. In de omgeving van Wouw/Roosendaal viel in de nacht van woensdag op donderdag in een tijdsbestek van ca. vier uur 115 mm neerslag, een absoluut rekord. De lager gelegen delen stonden don derdag volledig blank. Tot overmaat van ramp werd de waterafvoer be lemmerd door het maaisel van de sloten, dat de afvoer blokkeerde. Hierdoor liep het water soms het land op in plaats van andersom. Op sommige bietenpercelen stond een laag van 20 cm water. Met het verstrijken van de mei maand lijkt er ook aan het stabiele weer een eind te zijn gekomen. Bij het schrijven van deze bijdrage heeft het op WALCHEREN lekker geregend. De hoge temperatuur en luchtvochtigheid geven het weer momenteel een enigszins drukkend maar groeizaam karakter. De natuur is nu op zijn mooist en alles is even frisgroen. Over de stand van de gewassen hebben we niet te klagen. Dit geldt ook voor de wat later gezaaide ge wassen als snijmais en bruine bo nen. Vooral dit laatste gewas heft met deze hoge temperatuur het weer mee gehad. Het is altijd weer frappant hoe snel dan de opkomst kan verlopen. Ook dit jaar kwam het voor dat het volledige gewas in één dag boven stond. We zitten nu mid den in de verplegingsperiode. In de van de cichoreiteelt. Meestal zijn de percelen cichorei wel aardig opge komen, omdat het toch zo nu en dan na de zaai wel redelijk geregend heeft, maar de onkruidbestrijding is lang niet altijd optimaal gelukt. De meeste cichorei is vlakke velds ge zaaid, slechts een paar boeren heb ben de beddenteelt toegepast en dan lijkt de onkruidbestrijding nog wel moeilijker te zijn. Bovendien is het schoffelen van deze percelen ook met aangepaste apparatuur een probleem vanwege de hardheid van de bedden. Afgelopen zaterdag was de Thooise dag gekombineerd met de open dag waterrekreatie. Evenals vorig jaar bleek dit een succesformule te zijn, want de belangstelling was groot. Wij konstateerden daarbij dat er veel rekreanten de Speelmansplaten be volkten. De agrarische sektor heeft een gro te bijdrage geleverd aan dit unieke festijn, dat voor de 35e keer werd gehouden. Niet alleen was de agra rische bijdrage groot, ze was ook van een uitermate goed gehalte, zo wel wat de agrarische produk- tenstands in de tent als wat de levende have betreft buiten de tent. Het is een goede presentatie ge weest van onze landbouwwereld en daarom verdienen de inzenders een groot kompliment, vergezeld van een bijzonder woord van dank. In de nacht van dinsdag op woens dag had het in Zeeland ook al lang durig geregend, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Nadat er de vorige week al ca. 30 mm neerslag was gevallen tapte men daar nu in korte tijd tussen de 40 en 70 mm af. Veel percelen graan, vlas en graszaad zijn gelegerd, er zijn aar dappelruggen weggespoeld en per celen bruine bonen die te lang onder water hebben gestaan zijn waar schijnlijk verloren. Hoe groot de schade uiteindelijk zal zijn is nu nog moeilijk te voorspellen. Vooral als het gewas nog moet bloeien, zoals de granen en bepaalde soorten graszaad, kan de legering flinke schade tot gevolg hebben. akkerbouw een drukke en spannen de, maar ook een mooie tijd. Ge wassen controleren op ziektes en onkruiden en het nemen van de daarbij behorende beslissingen. Het warme weer heeft ook tot gevolg dat aardappel- en uienprijzen oude oogst zijn ingezakt. Er zijn al volop vroege aardappels. Het weer is weer eens de koopman. Voor de la te bewaarders een flinke tegenvaller. De rundveehouders hebben ook van de mooie meimaand geprofiteerd. Er is veel en goed kuilgras gewonnen. Ook is er al gehooid. Zonder regen, dus van goede kwaliteit. Deze week stond de landbouwpers bol van de besluiten in de Europese ministerraad. Het zgn. plan van MacSharry. De melkveehouderij is er zonder veel kleerscheuren vanaf gekomen. Dit in tegenstelling tot de rundvleesproducenten. In de akker- Een paar jaar geleden verscheen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het 'Goese Lyceum' een aardig boekje, getiteld 'Geleerd heid grijnst van alle kanten'. Een in trigerende titel, blijkbaar een citaat van De Genestet, u weet wel, die van: 'O land van mist en mest, van vuilen, kouden regen, enz.'. Een in trigerende titel omdat we bij grijn zen niet zo vlug aan geleerdheid denken, maar eerder aan domheid, aan gekte. En inderdaad, het lijkt er op dat hoe meer mensen een school als het Goese Lyceum bezoeken, hoe meer de domheid toeneemt. In vrijwel alle maatschappelijke ontwikkelingen zien we een zo toenemende dom heid dat we er, hoewel van nature opgeruimd van aard, wel eens moe deloos van worden. Een bekende boer-hoogleraar blijft het houden op new-age denken, op holistisch gedachtengoed. De mens wordt zich bewuster van zijn plaats in de kosmos en zou zelfs parallellen zien tussen dit holisme en moderne wis- en natuurkunde. Wij hebben daar in deze kolommen al eens eer der vraagtekens bij gezet en willen dat andermaal doen. We willen en mogen niet discrimine ren, maar we zijn van mening dat 'de mens' helemaal niet denkt, en dat hij al helemaal geen parallellen met wis- en natuurkunde, hetzij klassiek of modern, kan zien. 'De mens' wil op tijd en overvloedig ge voederd worden, wil veel kwizzen op de kweibuis en liefst vier keer op een jaar op vakantie. Het is slechts een kleine groep van incrowders - hoogleraren, politici, schrijvers, be leidsbepalers en wat dies meer zij - die het moderne gedachtengoed be palen, de rest loopt daar, al dan niet kwijlend achteraan. Soms leidt dit tot schrijnende toestanden. We zullen ons hier be perken tot een paar voorbeelden op landbouwgebied. Modieuze onbenulligheden Een Amerikaanse mevrouw wier naam we vergeten zijn heeft met een boek, waarvan we de titel ver geten zijn, de Pulitzer-prijs gewon nen. Ongetwijfeld een belangrijk boek, want het wordt genoemd een proeve van feministische literatuur theorie. Let wel, het mag van ons, we juichen het zelfs toe en we zijn van mening dat een ieder mag schrijven wat hij of zij wil. Waar gaat het nu om in dit boek? Om een boerenfamilie in Amerika. De boer deugt niet, dit moge duide lijk worden uit een recensie in de NRC. Wij citeren: 'De boer heerst op een zelfde autoritaire manier over zijn duizend acres land, die hij met chemicaliën vergiftigt, als over zijn dochters die hij sexueel misbruikt'. De zoon van de buren blijkt een Vietnam-deserteur te zijn die milieu activist geworden is en blind wordt bouw met name wordt het systeem van 'lonende' garantieprijzen bij gra nen vervangen door drastische prijs dalingen welke worden gecompenseerd door inkomsten toeslagen. Een principiële verande ring in het Europese landbouwbeleid. Het lijkt hetzelfde effect te sorteren, maar schrijver de zes is er niet gerust op. Bovendien zijn er maar afspraken gemaakt tot 1996. Het gevaar zit er in dat de la ge prijzen blijvend zijn, maar de toeslagen op de een of andere ma nier worden afgebouwd. De vrees is niet ongegrond dat dit een over gangsfase is naar lage prijzen zon der compensatie. Men kan nog beter afhankelijk zijn van de grillen van de markt dan van de grillen van de politiek. De inkomstentoeslag op snijmais is zo'n schoolvoorbeeld van politiek onlogisch en onpraktisch denken. door een ongeluk met landbouwgif. De 'literatuurtheorie' zit hem dan in allerlei verbanden met King Lear van Shakespeare, we gaan dus van ko ningsdrama naar streekroman. Het zal allemaal wel en het boek is on getwijfeld knap geschreven, maar op deze manier wordt wel de publie ke opinie gekneed en gemani puleerd. Overigens zijn we van mening dat een ieder het recht heeft om te pro beren ieder ander te kneden en te manipuleren ook al zijn we het met de beweegredenen en argumentatie in het geheel niet eens. We vinden alleen dat 'men' wat minder ontvan kelijk zou moeten zijn voor dit soort modiueze onbenulligheden. Wij kennen nog al wat mensen die te maken hebben met produktie van en handel in landbouwvergif, bestrij dingsmiddelen of als u wilt gewas beschermingsmiddelen. Zij hebben geen gemakkelijk beroep, immer moeten zij zich verdedigen en ver antwoorden. Soms vinden zij ano nieme brieven in de bus, op feestjes en partijen durven ze niet te zeggen waaruit hun dagelijks werk bestaat, anders wordt een normaal gesprek welhaast onmogelijk. Als boer kan men in gemengd gezel schap nog steeds op een bepaalde mate van sympathie rekenen. Men - de mensen in het land, de man in de straat - vindt in zijn algemeenheid dat een boer iemand is die met hard werken een boterham probeert te verdienen. Het milieu blijft welis waar niet geheel onaangetast, maar de boer probeert daar wat aan te doen. Men denkt niet zo negatief over de landbouw als wij wel eens denken, alleen de groep trendset ters en opiniebepalers probeert daar ras verandering in aan te brengen. Fruit insteken Ook, en misschien wel vooral in ei gen kring, leven soms eigenaardige opvattingen. Zo zouden wij, als we niet beter wisten zelf gaan geloven dat we als akkerbouwer op een mid delgroot bedrijf niet meer dan drie maanden op een jaar werken. De af gelopen tijd hebben we weer twee keer uit moeten leggen dat het wat ingewikkelder in elkaar steekt. Twee keer in dialoog met iemand uit de tuinbouwsektor, de eerste keer met een Zeeuwse fruitteler, de andere keer was het iemand die een zeer hoge post inneemt in een landelijke veilingorganisatie. We hebben maar gezegd dat we overwogen om een hektare of tien, vijftien fruit in te steken, dan zouden we wellicht in plaats van drie maanden, vier maan den moeten gaan werken. Wat is wijsheid? Die De Genestet was zo gek nog niet, getuige het volgende poeëm: Wijsheid Plant uw hof naat 't u belieft, Bouw uw huis naar 't u gerieft, En - door 't venster - kleine guit, Lach deez' zotte wereld uit. Als u dit leest heeft de voorlichting over het voorontwerp beheer en be grenzingenplan voor de relatie- en natuurontwikkelingsgebieden plaatsgevonden. Plannen om ook in ons gebied meer natuur te creëren krijgen daardoor vastere vormen. Het feit dat de zgn. sterlokaties in het begrenzingenplan omlijnd zijn opgenomen veroorzaakt nogal wat onduidelijkheid bij de direct be trokkenen. Walcheren zat bomvol toeristen met Hemelvaartsdag. Gedurende enkele maanden zal de bevolking zich zo wat verdubbelen en veel collega's pikken weer een graantje mee. Hoe wel het landbouwkundig misschien niet het meest ideale gebied in deze provincie is is Walcheren dit land schappelijk en toeristisch bezien zeer zeker wel. Door als boer op de ze situatie in te spelen kunnen velen die dit wensen toch nog boer blijven. Perceel gelegerde tarwe (archieffoto).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7