Wat is natuur? Micon 'JTa Een beetje begrip van weerskanten Goede groei, geringe ziektedruk Wat kan een Micon windturbine per jaar voor u verdienen? z O r e Wie dezer dagen de moeite neemt om zijn oog over de polders te laten gaan ziet de gewassen van de ene dag op de andere groeien. De om standigheden zijn ideaal. Tot nu toe hebben we hier in het 'LAND VAN AXEL' nog geen zware buien gehad. Toch heeft het overal wel wat gere gend, en bij deze temperaturen wil len de diverse gewassen dan wel gedijen. Werd vroeger altijd beweerd dat we in de meimaand de tarwe-aren moesten zien dan zitten we, wan neer die wijsheid nog altijd opgaat, op de goede weg, immers er zijn aren te zien. En zelfs de meeste per celen zomergerst staan al in de aar. Ook was onderweg al bloeiend vlas te zien, evenals bloeiende groene erwten. Het graszaad is de laatste weken eveneens veel veranderd, in clusief de door het Waterschap met roodzwenk ingezaaide taluds en bermen. En dat leidt dan weer tot problemen met in de buurt liggende percelen graszaad. En zoals de laat ste jaren de gewoonte, maakt de keuringsdienst de aantekening bij de eerste veldkeuring: óf de bermen of slootkanten maaien voor een be paalde datum óf het perceel wordt afgekeurd. Een en ander hangt dan nog af van de afstand tussen en de grootte van het perceel. Nu is het Waterschap niet moeilijk als het op het maaien aankomt maar toch moet men er daar eerst weer aan herinnerd wor den waar de schoen wringt. De vraag rijst dan ook, of het wel zo verstandig is om bermen in te zaai en met roodzwenk gras. Evenwel komt dan automatisch de vraag op: met wat dan wel? Neem b.v. een En gels raai, doen dan ook deze even tuele bestuivingsproblemen zich voor wanneer er iemand een perceel met ook Engels raaigras inzaait. Een beetje begrip van weerskanten kan in zo'n geval veel narigheid besparen.'' En dan het akkoord dat de EG- landbouwministers bereikt hebben. Het is er nu, alleen is nog niet be kend wat het nu precies inhoudt i.v.m. de al of niet bestaande braak- legregeling of verplichting. De prijsbesluiten en de compensatiere geling liggen er nu. Aan de organi saties nu de taak om de randvoorwaarden zo gunstig moge lijk ingevuld te krijgen. Hierbij moet een zekere soepelheid voorop staan, Aan het mooie zomerse weer lijkt op NOORD-BEVELAND dan toch een einde te komen. Althans als we de weersvoorspellingen mogen ge loven. Nu is het zo dat een buitje re gen op z'n tijd altijd welkom is, maar we moeten natuurlijk niet die zware buien krijgen, zoals die afgelopen week in de buurt van Breda vielen. Ook de zware onweersbuien van verleden jaar liggen een ieder nog vers in het geheugen, denk ik. Zulke buien doen meestal meer schade dan dat ze goed doen. Ondanks het droge en warme weer van de laatste tijd hadden de ge wassen hiervan niet te lijden en groeiden ze zeer goed. De ziekte- druk in de wintertarwe is zeer ge ring, zodat we vanwege dat geen of zeer weinig bestrijdingen moesten uitvoeren. In de uien, bieten en teu nisbloemen hebben de onkruid bestrijdingsmiddelen over het algemeen goed gewerkt, in de uien heeft de Stomp hier en daar zo goed gewerkt dat hierdoor schade aan het gewas is opgetreden. De aard en ook moet er een bepaalde vrij heid voor de boer overblijven, zodat niet bij iedere boer een controleur nodig zal blijken te zijn. Bijvoorbeeld het braken van de wend akkers wat kostenbesparend kan werken maar wat ook en dat is in deze tijd voor een doelgroep nog be langrijker, het milieu langs slootkan ten en perceelsranden ten goede kan komen. In zo'n geval kunnen zo wel de agrariërs als de natuurbe schermers gezamenlijk wat profijt hebben, ondanks een verschillende achtergrond. appelen die laat gepoot zijn, dat zijn meestal die aardappelen op de per celen met zware grond, kunnen wel een flinke hoeveelheid regen ge bruiken. Het is te hopen dat de nieuwe aard appeloogst qua opbrengst en prijs net zo goed begint als de vorige en in ieder geval beter afloopt, want ook op Noord-Beveland zitten toch ook nog veel onverkochte partijen die op dit moment letterlijk geen stuiver waard zijn. De afgelopen tijd is er in Brussel ook het landbouwakkoord gesloten. We kunnen nog niet de exakte gevolgen becijferen, maar wel staat als een paal boven water, dat het ons toch behoorlijk in de portemonnee zal treffen, want we zitten hier ruim bo ven het gemiddelde van 6.600 kg tarwe per ha. En daar gaan ze wat betreft de inkomstencompensatie wel vanuit. Verder moeten we ook nog maar afwachten hoelang deze compensatie zal duren, want het geld in Brussel kon wel eens eerder op zijn dan MacSharry denkt. Wat is natuur? vroeg iemand me deze week. Die persoon gaf on middellijk zelf het antwoord, na een fietstocht te hebben ge maakt door de polders, over de dijken, langs wegen met bloei end fluitekruid, met vogels groot en klein zoals fazanten, hier en daar een patrijs, maar ook leeu weriken, grutto's, bergeenden, wilde eenden met hun jongen, enzovoorts. Dat is de natuur in haar volle glorie. Prachtig, als je het wilt zien geniet je er iedere minuut van. Wellicht is dat ge nieten minder als je met een gangetje van 80 tot 120 km in een auto over de wegen raast. Het snelt dan aan je voorbij zon der dat je het mooie er van ziet. Wellicht is het juist een aantal van déze mensen die vinden dat de natuur kapot gemaakt wordt door de agrariër. De schadelijke stoffen die de auto uitstoot wor den voor het gemak maar even vergeten. Ook de boer, de fruitteler, de tuinder en de veehouder helpen mee om de natuur te verfraaien. Zou er iemand zijn die de ver schillende kleuren groen van al de gewassen en de bomen eens heeft geteld, beseft iemand dat de verschillende kleuren van de gewassen in de verschillende jaargetijden extra cachet geven aan het landschap, de natuur? Kijk eens naar de bloeiende boomgaarden, kijk eens naar de nestkasten van de torenvalken die je in bijna iedere boomgaard vindt, kijk eens naar de vruchten die tot wasdom komen. Ook dat is natuur, met veel zorgen om ringd door diegenen die er hun boterham op moeten verdienen. Stel je eens voor dat er geen vee in de weilanden liep die het land schap mede verfraaien of dat er geen bedrijfsgebouwen waren in de polders, langs de dijken met hun vaak fraaie erfbeplantingen en aangelegde tuinen. Stel je eens voor dat een boer verplicht zou worden grond braak te laten liggen, wat zou dat een te rugslag geven op de natuur, vi sueel gezien; er zou een soort winterlandschap ontstaan. Als Buitenstaander denk je dan: ophouden met elkaar te beschul digen in de trant van 'de agrari sche bedrijfstak doet dit_ verkeerd, de industrie doet dat verkeerd'. Ik denk dat iedereen wel eens verkeerd bezig is met de natuur. We staan allen maar dan ook allen voor de taak de natuur te bewaren, te verbeteren waar dat mogelijk is. Maar hou in vredesnaam op el kaar te beschuldigen, daar is de natuur te mooi voor en te liefe lijk. Akkoord, je kunt de natuur beschadigen, maar je kunt ook mensen tot diep in hun ziel raken en dat zijn dan vaak die mensen die dagelijks omgaan met bo dem, lucht en water. Omdat zij er mee en van moeten leven, passen zij extra op de natuur. Buitenstaander De produktie van de Micon M 530 windtur bine is uitzonderlijk hoog. In open land schap en vooral dicht bij de kust verdient u uw investering binnen enkele jaren te rug. Terwijl een Micon windturbine zeker twintig jaar meegaat! Praktische jaarproduktie Deze bedraagt bij een Weibull-vormfactor K 2 (na 5% aftrek voor opstarten, onder houd en storingen) met een gemiddelde windsnelheid op as-hoogte van 6 m/sec.: 780 kWh/m2 415.000 kWh. 7m/sec.: 1.100 kWh/m2 585.000 kWh. 8 m/sec.: 1.430 kWh/m2 760.000 kWh. De Micon dankt deze hoge produktie aan de perfecte vorm van de wieken en een uit gekiende tweetraps generator. De krachti ge boordcomputer, met ruim 50 meet- en regelfuncties, beperkt mogelijke storingen tot een minimum. Degelijk investeren Micon's grote ervaring in het ontwikkelen en plaatsen van windturbines garandeert kwaliteit op lange termijn. Het ontwerp van de M 530 is door het gezaghebbende insti tuut Det Norske Veritas grondig getest op een levensduur van tenminste twintig jaar voor alle belangrijke onderdelen. Bovendien staat de produktie onder stren ge controle van Det Norske Veritas. Elke Micon windturbine wordt geleverd met een attest, dat deze voldoet aan de strenge keuringseisen. En mocht er zich onver hoopt toch een probleem voordoen, dan staat onze ervaren service-organisatie bin nen 24 uur voor u klaar. Toch maar eens informeren De Micon M 530 wordt gebouwd in Dene marken, waar een recent onderzoek onder ruim drieduizend windturbine-bezitters aantoonde, dat de Micon-eigenaren het meest tevreden zijn over kwaliteit, service en garantie. COUPON ZENDEN NAAR: vertegenwoordigt Micon A/S in Nederland Postbus 54, 4250 DB WERKENDAM. Tel.: 01835-3854. Fax: 01835-4948 cv Q- Stuur mij uitgebreide informatie over de Micon M530. Stuur mij een vragenlijst voor een raming van de opbrengst op mijn erf. Laat uw consulent bellen voor een afspraak. NAAM/ STRAAT/ POSTCODE/ Q PLAATS/TEL/ rj 3X8lSÉ»i •i 099 >!oo neb nsep f661 iSBO H6S 9>Ü91 W9Q bfiu toiH evo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6