Voor de vrouw Eén aarde, één milieu, één gezamenlijke toekomst zeeuwse vlegel^ ccri Kleurensymphonie op Floriade Bavaroise onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Congres veehouderij in Veldhoven 12 Deze week begint de grote VN- topconferentie over milieu en ont wikkeling in Brazilië. Het milieu over de gehele wereld wordt bedreigd en moet worden aangepakt. Alleen er over praten helpt niets. Het moet daadwerkelijk worden aangepakt en nog snel ook, want de tijd dringt. Het tropisch regenwoud raakt door het vele kappen van bomen onher stelbaar beschadigd, terwijl dat nu net één van de belangrijkste zuurstofproducenten is. A!s de milieuverontreiniging op dit niveau doorgaat zal zelfs het klimaat veranderen. Het enorme energiever bruik leidt tot opwarming van de at mosfeer, het z.g. broeikaseffekt. Het is de hoogste tijd voor maatregelen, niet landelijk of per werelddeel maar wereldwijd handelen! Earthday en wereldmilieudag Op earthday, 22 april, startten miiieu- en Derde-Wereldorganisaties de campagne: "Werk samen aan een schone wereld". Hierin stond het broeikaseffekt centraal. Dit the ma werd uitgewerkt in de aktiepun- ten: auto (verkeer), energie (grondstoffen) en tropisch hard hout. Het slot van deze campagne valt op Wereldmilieudag: 5 juni. Gedurende de campagneweken werden allerlei ludieke akties en ma nifestaties gehouden om de aan dacht te trekken. Eén daarvan was de "Manifestatie over milieu en ont wikkeling" te Heinkenszand op za terdag 25 april. milieuvriendelijke tarweteelt binnen de gangbare landbouw. Het graan van deze Zeeuwse tarwe wordt in twee Zeeuwse molens vermalen tot meel, waarvan Zeeuwse bakkers de Zeeuwse Vlegel bakken. Een echt Zeeuws produkt, waar we trots op mogen zijn! "De kringloopwinkel" bevordert het hergebruik van gebruiksgoederen, eventueel na herstel. B.v. kinder fietsstoeltjes worden meestal als het kind groter is weggegooid. Vaak is alleen het plastic gedeelte stuk. A A /)/)U AARDE GEZAMENLIJKE MILIEU Manifestatie te Heinkenszand Verschillende muziekgroepen en een modeshow toonden ons de kul- turele rijkdom van de Derde Wereld, die meer te bieden heeft dan alleen honger en armoede. In een grote tent op het Stengeplein waren di verse organisaties gehuisvest, die de belangen van milieu en de Derde Wereld behartigden. Enkele wil ik even nader toelichten: "De Coöperatieve windenergie ver eniging Zeeland", die het gebruik van eindenergie en andere vormen van duurzame energie in Zeeland wil bevorderen. Van het lidmaat schapsgeld worden windmolens ge bouwd en geëxploiteerd. Er zijn inmiddels zeven van deze zeewind molens. "Zeeuwse Vlegel", deze stimuleert Hiervoor worden nieuwe katoenen zitjes gemaakt en een ander kind heeft weer een prachtig stoeltje. "De Wereldwinkel" verkoopt "zui vere" produkten afkomstig van klei nere producenten uit de Derde Wereld. Door het bieden van goede prijzen wordt een bijdrage geleverd aan een rechtvaardiger inkomens verdeling en ontwikkeling. "Stof tot nadenken" De "S.O.S.-wereldhandel" en de ver eniging van Wereldwinkels stellen ook de internationale misstanden in de textielsektor aan de kaak. De kle dingindustrie verplaatste zich o.a. naar Tunesië, Taiwan en Hong-Kong waar fors op de loonkosten kon worden bespaard. Dit ten koste van de werknemers, die wel hard moesten werken maar er zelf nau welijks op vooruit gingen. In navol ging van de "Zuivere koffie" akties wordt er nu ook een "zuivere tex tiel" aktie gevoerd. Deze richt zich op de verkoop van huishoudtextiel, zoals theedoeken, schorten en pannelappen. Hier zijn geen grote uitgaven mee gemoeid, zodat de drempel voor de konsu- ment laag ligt en er is een kontinue vraag naar. Er wordt rechtstreeks gekocht van Coöptex, die de belan gen van duizenden Indiase thuis werkende handweefsters behartigt. Als de campagne aanslaat zal ze worden uitgebreid naar andere lan den. Kleding als blouses en broeken worden ook op deze wijze aange kocht. Dat het draagbaar is, konden we op de modeshow zelf bekijken. De Indiase bevolking stond raar te kijken van ons "oversized" mode beeld en omdat de Europeaan qua bouw ook al groter is dachten ze aanvankelijk, dat ze kleding voor reuzen aan het maken waren. De "Stof tot nadenken" is vakkundig geweven op handbediende getou wen of ze is bedrukt met traditione le technieken of zeefdruk. Duurzame ontwikkeling De manifestatie ging ook over duur zame ontwikkeling. Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Het komen tot een situatie waar in voorzien wordt in de behoeften van alle men sen, die nu leven. Zonder daarmee de bestaansmogelijkheden van de na ons komende generaties aan te tasten. Dit houdt in dat we de kwali teit van ons milieu in stand moeten houden, zodat onze kinderen en kleinkinderen er ook in kunnen wo nen, werken en van genieten. Maar onze welvaart mag ook weer niet ten koste gaan van de mensen en het milieu in de Derde Wereld. Het belang van de vrouw Vrouwen zijn misschien niet de grootste vervuilers, maar ze helpen er wel aan mee. De negatieve kan ten merken ze misschien wel het al lereerst: angst en zorg voor hun kinderen, die op vervuilde grond gaan spelen. Vrouwenorganisaties besteden steeds meer aandacht aan een milieuvriendelijk huishouden. In veel landen staat de vrouw nog in direkt kontakt met de natuurlijke omgeving: zij haalt het water en zorgt voor brandstof. Daardoor be schikt ze ook over kennis en erva ring op het gebied van beheer en gebruik van planten, dieren, bodem en water. Als we de milieuproble men willen aanpakken moet deze kennis en ervaring serieus genomen worden, zowel hier als in de Derde Wereld. Het geweten van de wereld kan hiermee wakker geschud en wakker gehouden worden. De bedreiging van het milieu is zo ernstig dat we met recht kunnen spreken van een nu-of-nooit- situatie. Hopelijk wordt de conferen tie in Rio.de Janeiro succesvol en wordt er een begin gemaakt met een wereldwijde aanpak!! C.J. de Jonge-Stols Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 19 juni: Schuurfeest. Plaats: fam. M. Dieleman, Axelsestraat te Zaamslag. Aanvang: 21.00 uur. De vijfde binnententoonstelling van de Floriade staat in het teken van de naderende zomer. Op zo'n 4.000 vierkante meter worden hoofd zakelijk anjers, Gerbera's en Bouvardia's geshowd. Van 13 tot en met 21 juni is de tentoonstelling onder de naam 'Kleurensymphonie' ge opend. De tentoonstelling wordt door minister Kok op 12 juni ge opend, in samenwerking met zangeres Lenny Kuhr, die namens Unicef een cheque met de opbrengst van een sponsorloop in ont vangst zal nemen. De opbrengst is bestemd voor een ontwikkelings samenwerkingsproject in Ethiopië. De Nederlandse Zoötechnische Ver eniging (NZV) organiseert op 12 juni in Veldhoven een congres over de consequenties en kansen voor de Nederlandse veehouderij in het Ver enigd Europa. Sprekers uit het EG beleid, de veehouderij, de industrie en het ondrzoek zullen de ontwikke lingen van verschillende kanten be lichten. Totaal zullen 22 sprekers een voordracht houden. In de ochtend is er een plenaire bij eenkomst, in de middag gaan drie parallelle sessies over de melkvee-, varkens- en paardenhouderij. Het congres is bedoeld voor de bijna 800 leden van de NZV en voor 'iedereen die belang stelt in en werkt aan het perspectief van de Nederlandse Veehouderij'. Voor aan melding en nadere informatie over het congres in Veldhoven op 12 juni kan kontakt worden opgenomen met telefoonnummer 070 3792514. De beroemde Franse kok Care- mé (1784-1833) heeft aan dit fij ne koude gerecht de naam frómage bavaroise (beierse kaas) gegeven. Bavaroise is een zachte zeer fijn van smaak zijnde room- pudding, die oorspronkelijk in een schaal of kom werd gestort en zonder saus, maar wel met wat droog gebak werd geser veerd. Inmiddels is de sa menstelling van de oorspronkelijke bavaroise enigs zins veranderd door er naast de slagoom ook opgeklopte eiwit ten en iets meer gelatine aan toe te voegen. Welbeschouwd is een nagerecht het sluitstuk van een diner: 'eind goed al goed' is hier bij de leus. Poor een slecht ver zorgd nagerecht kan het diner in zijn geheel mislukken! Zorg er dus voor dat aan het nagerecht de nodige zorg wordt besteed. Gaat u met gelatine werken, dan is het zaak de gelatine nauwkeu rig af te wegen. Houd u zich hierbij aan beproefde recepten, daar anders de struktuur Van het nagerecht totaal kan veranderen! Is bijvoorbeeld uw pudding te slap dan kan ze niet gestort wor den. Is ze daarentegen te stijf, dan wordt de pudding zeer on smakelijk. Aan te bevelen hierbij is om poedergelatine te gebrui ken, deze gelatine hoeft namelijk niet van tevoren geweekt te wor den. Men roert het eenvoudig snel met een garde door de war me samenstelling (compositie). Reken per liter vocht (melk, sap, enz.) 20 gram gelatine. Ook de behandeling van de slag room is van uitermate belang. Koel de slagroom goed alvorens men ze gaat kloppen. Klop ze niet te stijf op daar ze dan gaat schiften en in het ergste geval wordt de slagroom boter en daardoor dus onbruikbaar. Voeg tijdens het opkloppen van de slag room wat suiker toe. Bij het ver werken van eiwitten is het zaak het te gebruiken materiaal goed te ontvetten door azijn of ci troensap te vermengen met wat zout en warm water. Daarna goed naspoelen met schoon koud water. Let goed op dat bij het scheiden van de eieren er ab soluut geen eigeel (dooier) in het wit achter blijft. Vet eiwit laat zich beslist niet opslaan. Klop de eiwitten eerst langzaam stuk en klop het dan stevig op. Is ze vol komen droog en stijf, dan pas iets suiker toevoegen. De dooiers kunnen worden gebruikt door ze samen met de suiker op te roe ren en aan de compositie toe te voegen. Verwerk in de pudding likeuren of andere alcoholhou dende dranken. Pas toevoegen als de compositie geheel koud is! Tot slot: voor het lossen van de pudding dompelt men de vorm tot aan de rand enkele tellen in goed heet water. De pudding laat dan vrij gemakkelijk los van de vorm en kan gestort worden. Garneer ze af met rozetten geslagen room, diverse vruch ten, chocolade, lange vingers enz. enz. U kunt nu aan de slag met een, voor de warme zomer dagen, aangename suggestie: rijst-rabarber bavaroise. Dit heeft u nodig: 150 gram melk- rijst, 1 liter melk, 150 gram sui ker, 20 gram poedergelatine, liter slagroom, de schil van 1 ci troen en 1 pijpkaneel. Kook de goed gewassen rijst gaar in de melk, samen met de citroenschil en pijpkaneel plus een ietsje (tussen duim en wijs vinger) zout. Is de rijst gaar, ver wijder dan schil en pijpkaneel, en roer er de suiker samen (mix) met de poedergelatine snel door. Laat de compositie afkoelen tot ze enigszins hangend begint te worden. Spatel er dan de inmid dels opgeslagen slagroom door en schep de bavaroise in een rijstrand of tulbandvorm. Zet ze in de koeling. Maak nu de rabarber flip van de volgende ingrediënten: 500 gram geschilde jonge rabarber, 1 2 dl sinaasappelsap, schil van 1 sinaasappel, 150 gram sui ker, 10 a 12 grote aardbeien plus wat aardappelmeel. Was de ra barber en snij ze in stukken (3 a 4 cm). Kook ze bijna gaar in de sinaasappelsap plus schil en de suiker. Voeg er op het laatste moment de in vieren gesneden aardbeien aan toe en kook het nog heel even door, verwijder de schil en bind de rabarber af met de in wat koud water opgeloste aardappelmeel (redelijk dik). Laat dit ook afkoelen. Voor het serveren stort men de bavaroise op een ruime schaal. Vul de bavaroise in het midden op met de rabarber (rest even tueel apart). Garneer de bavaroi se af met slagroom, lange vingers en aardbeien. M.A. van der Vliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12