Verdere concentratie Brabantse waterschappen op komst Fraai boekje over het werkend trekpaard Boerenbelang door een gekleurde bril bekeken Nieuws HET WERKEND JREKP Bestrijding kleefkruid in bermen is nu niet mogelijk Dijkgraaf J. Geluk: "Lasten zullen f 25,— per ha stijgen" Wildschade Biesbosch Samenwerking AHS Delft en Haagse Hogeschool Drie jaar na een ingrijpende reorga nisatie staat het funktioneren van de kwantiteitswaterschappen weer ter diskussie. In opdracht van G.S. en de Noordbrabantse water- schapsbond heeft de Kommissie Waterschapsbestel, onder voorzit terschap van de heer L. de Bekker, onlangs haar rapportage "De Bra bantse Waterschappen voor nu en later" gepresenteerd. In het rapport staan voor de toekomst twee mo dellen. Model A gaat uit van all-in waterschappen waarbij kwaliteit en kwantiteit onder één bestuur vallen. Model B houdt het op een geschei den beheer waarbij de bestaande waterschappen moeten samengaan tot eenheden van 40.000 ha. Dijkgraaf Jan Geluk van de Vier- linghpolders is niet direkt ingeno men met wederom een wijziging. "Het rapport is de politieke reali teit", zegt hij. "De Brabantse water schappen hebben na de concentratie van 1988 amper tijd gehad zich te installeren. Veel zaken als o.a. peilbesluit, leggers en over geven van wegen zijn nog niet afge rond. Je komt niet tot rust. Een geruststellende gedachte is echter dat de 11 kwantiteitswaterschap pen op één lijn liggen". Binnen deze waterschappen is uit voerig overleg gepleegd over de C- lijn, handhaving van de bestaande situatie. Deze stelling heeft men los gelaten omdat anders de kans groot is dat de provincie meteen voor mo del A zal kiezen. De ingelanden zou den er bij deze struktuur niet op vooruitgaan. Toen provinciale staten in 1969 besloten om tot aanmerke lijk grotere eenheden te komen is dat niet gedaan om ekonomische redenen. Als argumentatie werd toen gesteld dat dit bestuurlijk, ad ministratief en maatschappelijk voor de toekomst de juiste beslissing zou zijn. Massale bezwaarschriften van toen nog zo'n 120 waterschappen hebben weinig uitgehaald. Dijkgraaf Geluk snapt de opstelling van de provincie wel. "Minder wa terschappen betekent minder aan spreekpunten zodat het geheel overzichtelijker is. Op deze manier ontstaat er meer politieke invloed. Door steeds meer taken op de schouder van de waterschappen te leggen zwakt de draagkracht af. De Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland heeft onlangs een fraai boekje uitgegeven onder de ti tel "Het Werkend Trekpaard toen en nu". Het is geschreven door Cees Cijsouw en Ad Phernambucq. Het boekje beschrijft eerst de bloei tijd van het trekpaard (tussen 1900 en 1940), vervolgens de periode waarin de mechanisatie zijn intrede deed en het trekpaard steeds meer een zeldzame verschijning werd op het Zeeuwse platteland. In 1988 werd de stichting Het Werkend Trekpaard opgericht. Uit een inven tarisatie in dat jaar bleek dat er op ruim 80 landbouwbedrijven nog trekpaarden werden gehouden, hoofdzakelijk als hobby. Dat het trekpaard niet alleen een stukje nostalgie is, blijkt uit het hoofdstuk over de funktie' van trek dieren in de ontwikkelingslanden. Paardentuig en paardenwerktuigen zoals die in Nederland zijn ontwik keld hebben hun waarde bewezen voor projekten in de Derde Wereld. Nederlandse studenten in tropische landbouw- en kuituurtechniek doen in Zeeland ervaring met trekpaarden op om die ervaring elders in de we reld te kunnen toepassen. Ook dat is een reden waarom de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland be drijven waar nog trekpaarden zijn, in stand wil houden. De brochure is verluchtigd met een groot aantal fraaie zwart wit foto's. Tevens is een samenvatting in de Engelse taal opgenomen. Het boek je is te verkrijgen voor f 5,— via het sekretariaat van de stichting, Post bus 14, 4440 AA Ovezande Ook gaan zich meer organisaties met het werk bemoeien. Dit vergt op zijn beurt weer enorm veel arbeid van technische diensten. Het inte grale waterbeheer wat op ons af komt en de perikelen die vaak ontstaan rond slibsanering dwingen ons tot verdere samenwerking. Via het IWWB hebben we in West- Brabant onder de waterschappen al een verdergaande vorm van samen werking. De Kommissie Water schapsbestel stelt voor om waterstaatkundige eenheden te ma ken van 40.000 ha". Geluk verwacht dat model B de meeste kans van slagen heeft. "Vrijwel alle waterschappen, inklu- sief Hoogheemraadschap West- Brabant, staan achter dit voorstel. Hier zal de provincie niet onderuit kunnen". Kommissie De Bekker heeft binnen model B een, naar hun mening, noodzakelijke schaalvergroting ge maakt. Gekozen is voor samengaan van de waterschappen Vierlinghpol- ders met De Ham, samen 33.000 ha. Waterschappen Zoomvliet, De Agger en De Mark-Vlietlanden vor men samen 48.000 ha. De Boven- Mark, De Markgronden en De Aa of Weerijs samen 56.000 ha. De Don- gestroom blijft met 34.000 ha ge handhaafd. Waterschappen De Maaskant en De Maas- en Diezepol- ders komen samen met 's- Hertogenbosch tot een all-in water schap van 80.000 ha. Het huidige all-in waterschap De Aa blijft onver anderd 84.000 ha. Bij De Dommel komt waterschap De Zandley als mede Tilburg, totale oppervlakte 184.000 ha. Het huidige Hoog heemraadschap Alm en Biesbosch (26.000 ha) wijzigt niet. Hoog heemraadschap West Brabant blijft als overliggend waterschap voor 165.000 ha de waterkering, boe- zembeheer en waterkwaliteit ver zorgen. Ingelanden bezorgd Vanuit de ingelanden is met be zorgdheid gereageerd op de voor stellen. De afstand tot de bestuurders wordt weer groter en de kosten zullen weer stijgen. Dat laatste houdt ook Vierlinghpolders- voorzitter Geluk bezig. "De kosten zullen met een noodgang stijgen. Men praat nu al over een stijging van f 25,— per ha. Ambtenaren stellen dat het voor de landbouw niet zo'n vaart zal lopen omdat kostentoediening een grotere rol gaat spelen. Ik heb hier geen hoge pet van op. Als bv. een waterloop dieper moet om voor de vissers de visstand te behouden verwacht ik niet dat bejaarden en arbeidsonge schikte burgers dit op gaan bren gen. Ook het natuurbehoud zal de landbouw geld gaan kosten. Als je ziet wat baggeren nu al voor proble men geeft. Het grootste gedeelte van de vervuiling van kreken e.d. is Het bestuur van de afdeling Bies- bosch/Werkendam wil de leden er op wijzen dat indien er sprake is van wildschade in de nog jonge gewas sen direct contact moet worden op genomen met de jachthouder ten einde er op te wijzen dat bestrijding van de overlast noodzakelijk is. Ten einde ook de Wild Beheer Eenheid op de hoogte te stellen verzoeken wij de leden in voorkomende geval len ook onverwijld contact op te ne men met de secretaris van de WBE, de heer H. van Veen, telefoon 04169-2366. Mochten er zich ten aanzien van wildschade problemen voordoen dan kunt u altijd contact opnemen met het bestuur. J.C. Geluk. een erfenis uit het verleden. Over- storten van gemeenten hebben er ook wezenlijk aan bijgedragen. Ver dedig dat nu maar eens". Wanneer verdere reorganisatie een feit zal zijn weet Geluk nog niet pre cies. "Iedere huidige hoofdingelan- de zal zijn zittingsperiode wel vol kunnen maken. Het zal dan nog wel twee jaar duren. Totdat het zover is zal de werksfeer binnen de water schappen er niet op vooruit gaan. Afvloeiingsregelingen zullen onver mijdelijk zijn. Personeelsleden die de bui al zien aankomen zullen probe ren elders aan de slag te kunnen". De Kommissie Waterschapsbestel heeft bij haar besluitvorming vier kriteria mee laten spelen: integraal waterbeheer, ambtelijk en financieel draagvlak, bestuurskracht en de af stand bestuurders - bestuurden. J.v.T. De Haagse Hogeschool en de Agra rische Hogeschool Delft gaan sa menwerken. De beide colleges van bestuur vinden dit wenselijk vanwe ge de vele raakvlakken in het onderwijs-aanbod van de beide ho gescholen, als ook op grond van de regionale nabijheid. Deze samenwerking zal zich in eer ste instantie richten op de nieuwe studierichting Agrarische Accoun tancy, die in augustus 1992 in Delft van start gaat. Deze studierichting wordt inhoud gegeven op grond van overleg tussen docenten van de bei de hogescholen. De samenwerking zal zich ook op nog nader te bepa len andere onderwerpen of studie richtingen gaan richten. Werkgroep leefbaarheid platteland geïnstalleerd Minister Alders heeft op 19 mei j.l. de werkgroep Leefbaarheid platte land geïnstalleerd. Deze werkgroep is aangekondigd in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra. De werkgroep zal speciale aandacht besteden aan eerder aangewezen aandachtsgebieden, waaronder Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter is drs. R. Zijlstra, lid van de Eerste Kamer. In de werkgroep zit verder onder an dere mevr. T.E. Maris-Koster, oud gedeputeerde in Zeeland. Het Waterschap Schouwen- Duiveland heeft laten weten op kor te termijn niets te kunnen doen te gen het kleefkruid in de wegbermen. Dit naar aanleiding van klachten daarover, die via de inge landen bij het waterschap bin nenkomen. Kleefkruid kan niet met mechani sche middelen worden bestreden. Een handmatige bestrijding is even min uitvoerbaar en brengt zeer hoge kosten met zich mee. Begin dit jaar heeft het waterschap een proef met chemische bestrijding genomen. Deze proef lijkt resultaat op te leve ren. Toch kleven er volgens het wa terschap bezwaren aan het toepasen van chemische bestrij dingsmiddelen op dit moment. Che mische middelen die acceptabel zijn dienen in de kiemfase te worden aangewend, dus in de wintertijd. Het dagelijks bestuur van het water schap is tot de conclusie gekomen dat de bestrijding van kleefkruid op dit moment niet goed mogelijk is. Men ziet meer in een oplossing op langere termijn, waarbij de resulta ten van de proefbestrijding over 1992 zullen worden meegenomen. Het waterschap zal de problematiek bespreken met de gewestelijke land bouworganisaties. Verder wijst het waterschap er op dat het aan particulieren niet is toe gestaan maatregelen te nemen in bermen, die eigendom zijn van het waterschap. In voorkomende geval len zal het waterschap tegen over treders op de daarvoor gebruikelijke wijze optreden. (PPR) omstreden Europarlementariër schrikt er zelfs niet voor terug het mislukken van de akkerb.ouwakties toe te schrijven aan het falen, ja het verraad van de standsorganisaties. De priester-politicus Herman Ver beek heeft na 'In boeren handen' opnieuw een boek over en voor de landbouw geschreven. Het is geti teld 'Boerenbelang' en heeft als on dertitel: voor een sociale en ekologische organisatie van de land bouw. Verbeek, lid van het Europe se Parlement, werd geïnspireerd tot het schrijven van dit boek door de akkerbouwakties in het voorjaar van 1990. Hij bood dan ook het eerste exemplaar aan Josje de Koning en Aly Wisse aan. Zoals gebruikelijk neemt Verbeek geen blad voor de mond. Hij trekt scherp van leer tegen het Europese en nationale landbouwbeleid, maar ook tegen de landbouworganisaties. Hij vindt dat de top van de landbouworganisatiewe reld de agro-industrie en de wereldpo litiek te veel naar de ogen ziet. 'De hoge heren spelen het grote spel en de boe ren zien zij niet meer staan. Van belan genbehartigers zijn zo de standsorga nisaties verworden tot belangenbe- dreigers', aldus het niet malse oordeel van Verbeek. De in zijn eigen partij Gelukkig schrijft Verbeek zelf in zijn boek dat hij een subjectief, gekleurd verhaal vertelt. Cijfers en tabellen komt de lezer niet tegen. Het gaat Verbeek over de mensen, die voor ons eten en drinken zorgen, de boe ren en boerinnen dus. Oud EG-commissaris Mansholt constateert in zijn voorwoord dat Verbeek geen wetenschappelijk werk heeft geschreven. Wel geeft de auteur er blijkt van een scherp oog voor misstanden te hebben, voor onvermoede verbindingen in het ingewikkelde web tussen produ cent en consument, aldus Mans holt, die de lezer waarschuwt het boek door een kritische bril te lezen. 'Boerenbelang' is uitgegeven bij Kok Agora in Kampen en telt ca. 300 pagina's.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9