Groen licht voor samenvoeging twee produktschappen Personalia veerassen te redden met extra grond röal) v- MMiMH CHZ heeft primeur witte bessen Op weg naar marktordening aardappelen Thoolse Dagen Voetbalwedstrijd tussen oud-Ajax en Verzekeringen ZLM Nog niet spuiten tegen bladluizen Laat uw mening eens horen Integratie, willen we dat wel? De besturen van de Produktschap pen voor Pluimvee en Eieren (PPE) en Vee en Vlees (PVV) hebben defi nitief groen licht gegeven voor het samenvoegen van de twee secreta riaten. In maart werden hierover al voorlopige besluiten genomen. Donderdag 21 mei zijn de eerste witte bessen van het nieuwe sei zoen aangevoerd door telers J.B. en C.M. Zuydwegt uit Yerseke. De eer ste koper van deze landelijke pri meur was commissionair Thijs Eversdijk die deze bessen kocht in opdracht van de firma Combilo uit Bleiswijk. De prijs van de witte bes sen was f 10,20 per doosje van 150 gram. De Raad van de EG heeft een voor stel gelanceerd met betrekking tot een marktordening in de sektor aardappelen. De betreffende verordening moet de stabiliteit van de markt en een billijk inkomen voor de betrokken producenten verzekeren. Daartoe zouden gemeenschappelijke nor men moeten worden vastgesteld voor aardappelen die binnen de Ge meenschap verhandeld worden of naar derde landen. Dat moet er dan toe leiden dat pro- dukten van onbevredigende kwali teit van de markt verdwijnen en dat aan de eisen van de consument wordt voldaan en dat de handelsbe trekkingen worden vergemakkelijkt op basis van eerlijke mededinging, wat zal bijdragen tot verbetering van de rentabiliteit van de produktie. Er zal natuurlijk een controle apparaat worden opgericht om te waarborgen dat de kwaliteitsnor men worden nageleefd en te berei ken dat zij uniform worden toegepast. Bij een te ruim aanbod kunnen maatregelen genomen wor den om het aanbod te verminderen. Gepleit wordt voor oprichting van producentengroeperingen, met steun van de regeringen van de lidstaten. Prijsschommelingen in derde landen mogen geen effect hebben op de EG-prijzen. De gemeenschappelijke marktorde ning aardappelen omvat ook groenten. Er wordt naar gestreefd op korte termijn een nieuwe huis vestingsplaats in het midden van het land te vinden. Zo mogelijk moet de fusie-operatie eind 1993 zijn voltooid. Bij het PPE in Zeist werken 60 mensen en bij het PVV in Rijswijk zijn 130 medewerkers in dienst. Als gevolg van de samen voeging komen ongeveer 18 ar beidsplaatsen te vervallen. Naar het zich laat aanzien, kunnen gedwon gen ontslagen worden voorkomen. Belangenbehartiging Bij het tot stand brengen van één gemeenschappelijk secretariaat zit de meerwaarde vooral in continuï teit van de belangenbehartiging in de negentiger jaren en in de periode kort na 2000. Door schaalvergro ting in de agrarische sector veran dert de struktuur ingrijpend. Het aantal bedrijven neemt af, evenals het aantal werkers in de bedrijfstak. Deze ontwikkelingen nopen tot een herbezinning op de toekomstige manier van belangenbehartiging. Ook de kosten spelen daarbij een rol. Bundeling van de krachten in de (in tensieve) veehouderij ligt daarom voor de hand. Door als produkt schappen samen te werken kan Moet, na weer een rapport, de bezem door het ministerie? meer gewicht in de schaal worden gelegd. Ook de veranderingen in de rol en de opstelling van de overheid, alsmede enkele internationale ont wikkelingen, pleiten voor een meer geconcentreerde belangenbeharti ging. Dit biedt zowel voor de roodvlees- als voor de pluimveesec tor voordelen. Op zaterdag 30 mei (morgen!) wor den vanaf 9.30 uur op de Speel mansplaten aan de Oesterdam weer de traditionele Thoolse Dagen geor ganiseerd. Een greep uit het programma: groot provinciaal concours hippique (met 450 deelnemers); keuring verschil lende veerassen, schapenrassen en kleinvee met deskundige uitleg; trekpaarden en Haflingers, de stal- Jen Brooymans geven 's middags een demonstratie; tent met agrari sche stands van o.a. ZLM, NBvP, di verse studieclubs, diverse bedrijven, waaronder ook bedrijven met wa tersportartikelen. 's Middags worden er schapen ge schoren en is er een demonstratie met schapendrijven met een border collie. In het kader van de open dag waterrecreatie worden ook de monstraties gegeven, o.a. parasai- ling, jetskies en hoovercrafts. Groninger paard met veulen Bedreigde Nederlandse veerassen gaan een veilige toekomst tege moet als terreinbeherende instan ties 11.000 tot 14.000 ha grasland en 4.500 ha heide beschikbaar stel len voor begrazing. Deze oppervlak te is bij de betreffende organisaties ruimschoots voorhanden. Dit blijkt uit het rapport 'Het behoud van zeldzame Nederlandse veerassen' dat op 15 mei werd overhandigd aan drs. J.D. Gabor, staatssecretaris Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Bedreigde veerassen zijn tot nu toe op beperkte schaal ingezet bij het onderhoud van terreinen. De oor zaak schuilt vooral in gebrek aan Er zijn al verschillende artikelen ge schreven over integratie Wat willen we hiermee bereiken? Dat u weet, dat er binnen de ZLM een integratie commissie bestaat, die probeert om in de afdelingen en kringen van de ZLM het integratie- en emancipatie proces op gang te brengen. We rea liseren ons dat het niet eenvoudig is om bestaande structuren te door breken, want dit zal wellicht weer stand oproepen. Maar anno 1992 moet het toch mogelijk zijn om dit bespreekbaar te maken. Het gezinsbedrijf staat nog steeds centraal in onze boerenstand. We zullen dan ook geen onderscheid moeten maken tussen mannen en vrouwen, die lid zijn of in besturen zitting nemen. De standsorganisatie is geen gezelligheidsclub, maar moet de belangen van de leden zo goed mogelijk behartigen. Integra tie: het integreren is het maken tot een harmonisch geheel. Dat zou wel een ideaal plaatje zijn. Maar willen de vrouwen wel? Willen de mannen wel? Of hebben ze geen interesse? Een heel klein gedeelte van onze vijftien miljoen inwoners zal in de toekomst werkzaam zijn in de land bouw. We zullen elkaar daarom hard nodig hebben. Boeren onderling, standsorganisaties en allen die met de landbouw te maken hebben. Laat uw mening eens horen via de kringbesturen aan de integratie commissie! Mevr. T.P. Branderhorst-Lucas, lid integratie-commissie Op donderdagavond 4 juni 1992 vindt op het Wesselopark te Kloetinge de voetbalwedstrijd plaats tussen een team van Ver zekeringen ZLM en "Lucky Ajax". Dit team bestaat uit oud eerste-elftalspelers van de huidi ge houder van de UEFA-Cup. De aanvang is 19.00 uur en de toe gang is gratis. De wedstrijd staat onder leiding van Jan Maranus uit Aagtekerke. Bestuurslid van Verzekeringen ZLM Ad Doele- man verricht de aftrap. Bij de selektie van Ajax zullen de volgende spelers acte de présen- ce geven: record-international Ruud Krol, Ruud Geels (meer voudig topscorer Eredivisie), Wim Suurbier, Johnny Rep, Tscheu La Ling, Sjaak Swart ("Mister Ajax"), Piet Schrijvers ("De Beer van de Meer"), Wim Meutstege, Dick Schoenaker, Kees Zwamborn en Keje Mo lenaar. Het team van Verzekeringen ZLM bestaat uitsluitend uit me dewerkers van Verzekeringen ZLM welke voornamelijk aktief zijn in Zeeuwse clubteams, o.a. Pieter den Hollander en Michel Jansen van Galen (Serooskerke), Jan-Kees de Jonge (Luctor), Hu- bèr Rentmeester (Patrijzen), Wim de Fouw (Colijnsplaatse Boys) en Joost Folmer en Peter Balken ende (Kloetinge). Voor aanvang van de wedstrijd en tijdens de pauze zorgt de Blaaskapel "Euphonia" uit Goes voor de muzikale omlijsting. overleg tussen eigenaren van dieren en natuurbeherende instanties als waterleidingmaatschappijen, recrea tieschappen en landgoedstichtin gen. Om die reden adviseert het rapport om een gestructureerd con tact op te bouwen tussen deze par tijen. De Stichting Zeldzame Huisdierrassen (SZH) kan hierbij als stimulator optreden. Om terreinbeheerders te interesse ren zou binnen bestaande beleids instrumenten een financiële prikkel voor het inzetten van zeldzame vee rassen geboden moeten worden. Door de Braakregeling, de Bergboe- renregeling, Beheersovereen komsten in het kader van de Relatienota, de Natuurbescher mingswet en de Subsidieregeling Schaapskudden aan te passen is het voor boeren en terreinbeheer ders eerder interessant om bedreig de runder-, schape-, geite- en incidenteel zelfs paarderassen in te zetten bij extensief onderhoud van hun grond. Daarnaast is het uitke ren van fokpremies een goede mo gelijkheid. Het initiatief voor dit onderzoek naar de toekomstmogelijkheden voor zeldzame Nederlandse veeras sen ligt bij de Directie Openluchtre creatie van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. De Werkgroep Zeldzame Veerassen stel de het rapport op onder leiding van de Stichting Zeldzame Huisdierrassen (SZH). Net als vorige week hoeft er deze week nog niet tegen bladluizen gespoten te worden in de suikerbieten. Uit de tellingen blijkt dat de schade- drempel nog niet overschreden wordt. Telers, voorlichters, buitendienstme dewerkers van de suikerindustrie en het IRS tellen vanaf 18 mei tot eind juni wekelijks het aantal bladluizen op meer dan 300 percelen in het hele land. Per perceel worden van 20 planten de luizen geteld. Elke maandag vinden de tellingen plaats, waarna woensdag rond 11.00 uur het advies op onder meer het Vitak- bandje verschijnt. Ir. Clevering nieuwe voorzitter Suiker Unie Ir. H.E. Clevering wordt voorgedra gen als nieuwe voorzitter van het bestuur van Suiker Unie. Hij is thans reeds lid van het bestuur. Ir. Cleve ring is de opvolger van ir. C. Geer- ligs, die tijdens de jaarvergadering in 1993 de voorzittershamer zal over dragen. De benoeming van ir. Cleve ring is geagendeerd voor de ledenraadsvergadering van 16 juni a.s.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7