Mestopslagbesluit 1991 in werking getreden Extra nabetaling bij Cavo Latuco Vervroegde afschrijving milieu investeringen tijdig melden Bestemmings plannen ZLM Sociaal Voorlichting Winststijging CSM Gunstig jaar voor Hagelunie Vragen over nieuwe opzet ooipremie AgriVer 100 jaar Er moest enige tijd op gewacht wor den, maar vanaf 15 mei 1992 kun nen aanvragen voor de subsidie voor de uitbreiding van de mestopslag ingediend worden. De gebruiksregels voor dierlijke meststoffen zijn sterk aange scherpt, vandaar dat de overheid er naar streeft dat in 1995 op land bouwbedrijven gemiddeld zes maanden mestopslagcapaciteit aan wezig is, dan wel dat de bedrijven beschikken over een vervangende voorziening, bijv. langlopende afzet- kontrakten. De reden dat men deze subsidie, ter stimulering van de uit breiding van de mestopslag, open gesteld heeft. Voorwaarden De belangrijkste voorwaarden, om van deze subsidie gebruik te kunnen maken zijn: hoofdberoep in de landbouw; opslagcapaciteit na uitbreiding vol doen voor minimaal 26 weken; de opslagcapaciteit moet bestemd zijn voor: kalvergier, rundveedrijf- mest, fokzeugenmest, vleesvar- kensdrijfmest, natte kippemest of oveige mestsoorten; een bouwvergunning en een bouw tekening dienden overlegd te kun nen worden; de uitbreiding van de mestopslag moet binnen 1 jaar na de beslissing over de aanvraag gerealiseerd zijn; een opleveringsverklaring moet worden ingeleverd, deze moet ge dagtekend en ondertekend zijn door een registeraccountant; pas na de schriftelijke ontvangstbe vestiging van de aanvraag mag met de bouw worden begonnen. Subsidigbs! is: opslagcapaciteit na uitbreiding wel ke toereikend is voor de 18e t/m 30e week, dit moet overigens mini maal 100 m3 zijn; opslagcapaciteit gerekend tot aan 125 kg fosfaat per ha of indien deze norm verlaagd wordt (bijv. tot 100 kg P205 per ha) dan tot aan de ze norm. Om te berekenen hoeveel mestproduktie aq. fosfaatproduktie uw bedrijf produceert worden de cijfers gehanteerd welke in tabel 1 zijn weergegeven. De hoogte van de subsidiebijdrage is: f 5,— tot f 30,— per m3, afhanke lijk van de soort mestopslag (zie ta bel 2). verhoging VGöf afdekking is f 5,— (drijvende afdekking) of f 10,— (spankap/spanzeil) per m3 en onder- heien f 5,— per m3. Deze subsidie sluit op 1 oktober 1993 of zoveel eerder als "de pot leeg is". Bij de DBH zijn formulieren en een toelichting met betrekking tot deze subsidie te verkrijgen. M.J. Meijers SEV/ZLM Het boekjaar 1991/92 van de aan- en verkoop coöperatie Cavo Latuco dat op 31 mei eindigt, is goed verlopen, zo laten de voorlopi ge cijfers zien. Dit is voor het bestuur aanleiding om een nabetaling te doen aan zo wel leden als niet-leden van f 0,30 per 100 kg over de afname van meng voer en van 1% over de afge nomen gewasbeschermingsmidde len. Met de extra uitkering is een bedrag gemoeid van 1,8 min. gul den. Uitbetaling zal in juni plaatsvin den. Aan ledenkorting wordt alvast een bedrag terugbetaald van 2,2 min. gulden. Dit is de eerste keer in de geschiedenis van Cavo Latuco dat ook aan niet-leden een nabeta ling plaatsvindt. De goede resultaten bij Cavo Latu co, waaronder Tuinbouw West- Nederland, zijn te danken aan een omzet ontwikkeling die boven de begroting ligt en hoger is dan de landelijke trend. De omzet van rundvee- en pluimveevoer is zelfs flink gestegen. Dit is ook het geval De nettowinst van CSM over het eerste halfjaar eindigend op 31 maart 1992 is met 12,9% gestegen tot f 58,7 miljoen (eerste helft vo rig boekjaar f 52 miljoen). De netto-omzet over het eerste halfjaar steeg tot f 1.011 miljoen (vorig jaar f 941 miljoen). De verkopen na men toe door autonome groei en door de bijdrage van de in 1991 en 1992 verworven bedrijven (Möwe in Duitsland, QA Products in de Ver enigde Staten, Euryza Beheer en Hak in Nederland). De suikerverko pen daalden als gevolg van een klei nere oogst. De directie voorziet dat de bevredi gende gang van zaken zich in het tweede halfjaar zal voortzetten. Op grond daarvan wordt verwacht dat het tweede halfjaar eveneens een stijging van de nettowinst te zien zal geven. Tahoj i Mest c.q. fosfaatproduktie Dunne mest Mest in liters in P205 (kg) a. runderen: vleeskalveren 4.015 5,20 jongvee jonger dan 1 jaar 3.650 9,00 jongvee 1-2 jaar 10.220 18,00 jongvee 2 jaar en ouder 20.075 18,00 melk- en kalfkoeien, mest, zoog en weidekoeien 20.075 41,00 stieren 2 jaar en ouder 20.075 22,00 b. varkens: biggen tot 20 kg niet meer bij de zeug 730 2,70 vleesvarkens niet gedekte op- fokzeugen 1.825 7,40 gedekte zeugen 2.920 11,80 zeugen met biggen (inkl. biggen tot 20 kg) 5.475 2Q.30 overige fokzeuaen 2.920 T1 *80 opfokberen (50 kg of meer) 1.825 8,10 dpkrijpe beren 3.650 13,80 c. kippen: leghennen jonger dan 18 weken 54,75 0,20 leghennen 18 weken en ouder 109,50 0,50 slachtkuikens 0,24 slachtkuikens moederdieren 0,25 6 maanden slachtkuikens moederdieren 0,74 6 maanden d. kalkoenen: voor de slacht 0,79 bij de gewasbeschermingsmiddelen door vergroting van het marktaan deel in de akkerbouw en tuinbouw. Daarnaast zijn de kosten goed be heerst. Dit extra voordeel voor de afnemers is het gevolg van een marktgericht beleid. Door de stevige financiële positie, met bijna 60% eigen vermo gen van het balanstotaal, is het niet nodig om grote bedragen aan het vermogen toe te voegen. Het beleid is en blijft dan ook gericht op een scherpe calculatie en vergroting van het marktaandeel. Voor Hagelunie Agrarische Verzeke ringen te Leidschendam, deel uitma kend van het Interpolis-concern, is 1991 een gunstig jaar geworden. Een gezonde groei en een redelijk normaal schadebeeld hebben ertoe geleid dat Hagelunie het jaar met een gunstig resultaat heeft afgeslo ten. De premiebate nam toe van f 81,3 miljoen in 1990i tot f 88,7 miljoen in 1991; een stijging van f 7,4 miljoen, ofwel 9,1%. Deze groei is grotendeels te danken aan de branche 'Glastuinbouw'. Met een schadebedrag van f 35,2 miljoen in het verslagjaar komt de schade/premieverhouding uit op 39,6%. Dit percentage steekt posi tief af tegen het percentage in het stormjaar 1990. In dat jaar werd als gevolg van onder meer de zware stormen in januari en februari een bedrag van f 176 miljoen aan schade uitgekeerd, omgerekend een schade/premieverhouding van 217%. Hiermee is het onberekenba re karakter van de door storm- en hagelverzekeraars gedekte risico's wederom aangetoond. De opbrengst van de belegde mid delen bedroeg in 1991 f 13,3 mil joen. Het resultaat van f 13,0 miljoen (in 1990 f 22,4 miljoen verlies) is toegevoegd aan de reser ves, waardoor de solvabiliteit stijgt van 132,8% naar 139,8%. Tabel 2 Hoogste subsidiebijdrage per m3 Bijdrage Mestopslag f 5,— bestaande uit een met afdichtingsfolie beklede grondput aan de buitenzijde met aarde bevestigd. f 10,— bekleed met afdichtingsfolie en verstevigd met ande re materialen aan de buitenkant of: mestzak (in één geheel). f 20, aanééngesloten hout, betonnen of stalen zijwanden en een betonnen vloer en niet gelegen onder veestal. f 30, betonnen mestkelders voorzien van dichte betonnen afdekking en niet gelegen onder veestal. Bij de hervormingen van het EG- landbouwbeleid wordt de koppeling van het recht op ooipremie en de grond losgelaten. Het premierecht komt aan de schapenhouders. De afdeling veehouderij van het KNLC vroeg zich af hoe VOörkomen kan worden dat de premierechten uit een gebied weggaan. En hoe er omgegaan kan worden met de ooi premierechten. Zijn deze vrij verhan delbaar? Een quotering bij de schapenhouderij kan alleen als alle schapen geregistreerd zijn en er een duidelijke afzetstructuur is. Dat ont breekt nu nog. Gemeente Westerschouwen Met ingang van 22 mei liggen gedu rende een maand ter inzage de bestemmingsplannen 'Windturbine- park Roggenplaat' en 'Golfbaan Moermond' in het gemeentehuis, afdeling RORM. Gedurende de ge noemde termijn kan een ieder bij de gemeenteraad schriftelijk bezwaar indienen tegen deze ontwerp- bestemmingsplannen. De onderlinge hagelverzeke- ringsmaatschappij AgriVer bestaat 100 jaar. In deze eeuw is AgriVer uitgegroeid van een regionale maat schappij tot een landelijk opereren de onderneming. Na hagelschade is AgriVer ook stormschade gaan ver zekeren. Daarna volgden transport en brand. Nu gaat AgriVer ook vorstschade in haar pakket opne men. Ter gelegenheid van het eeuw feest vindt er op 10 juni a.s. in Zwolle een receptie plaats. Wil men van de regeling "vervroeg de afschrijving milieu investeringen" gebruik maken, dan zullen de investeringen die hiervoor in aanmerking komen tijdig aange meld moeten worden. Bij ons bestaat de indruk dat niet iedere on dernemer hiervan voldoende op de hoogte is. Omdat bij niet of te late melding geen gebruik van de rege ling gemaakt kan worden, lijkt het ons zinvol om in deze rubriek hier nogmaals aandacht aan te besteden. De "Regeling Vervroegde Afschrij ving Milieu-investeringen" (afgekort VAMIL) is per 1 september 1991 van kracht geworden. Het doel is milieuvriendelijke investeringen te stimuleren. Om dit financieel ook aantrekkelijk te maken wordt door de overheid jaarlijks een maximum bedrag beschikbaar gesteld. Het mi nisterie van Financiën kan besluiten de regeling te beperken of tijdelijk buiten werking te stellen. Om dit te kunnen bepalen is in de regeling op genomen dat de betreffende be drijfsmiddelen gemeld moeten worden bij het Bureau VAMIL te Breda. Op deze wijze denkt het mi nisterie aanzienlijke financiële te genvallers, zoals in het verleden met de WIR-premies, te voorkomen. Melden binnen zes weken Het aangeschafte bedrijfsmiddel, dat u vervroegd kunt afschrijven, moet binnen zes weken nadat de verplichting is aangegaan (veelal de koopovereenkomst) worden gemeld. Wanneer het bedrijfsmiddel in de ei gen onderneming is vervaardigd, is de termijn zes weken na het einde van het kalenderkwartaal waarin de voortbrengingskosten zijn gemaakt. Voor de melding bestaan speciale formulieren die verkrijgbaar zijn bij de Belastingdienst en het Bureau VAMIL. Hierop kunnen de gegevens van het betreffende bedrijfsmiddel vermeld worden. Op dit formulier moet een accountant verklaren dat de gegevens zoals investeringsbe drag en investeringsdatum juist zijn ingevuld. Verzending moet plaats vinden naar het Bureau VAMIL, Postbus 3338, 4800 DH Breda. Om welke investeringen gaat het De bedrijfsmiddelen waarvoor ver vroegde afschrijving mogelijk is staan vermeld op de zogenaamde Milieulijst. Deze lijst is door het Mi nisterie van VROM opgesteld en is onderverdeeld in vier hoofdgroepen: 1. Investeringen ter voorkoming of beperking van waterverontrei niging. 2. Investeringen ter voorkoming of beperking van luchtverontrei niging. 3. Investeringen ter voorkoming of beperking van bodemverontrei niging. 4. Investeringen ter beperking van de geluidsemissie. Onder de hiervoor genoemde kate- gorieën komen nogal wat be drijfsmiddelen voor die ook in de landbouw worden toegepast. Systeem van vervroegde af schrijving Vervroegde afschrijving is mogelijk voor het bedrag van de totale aanschaffings- of voortbrengings kosten verminderd met de te ver wachten restwaarde. Eventuele subsidies dienen hierop in mindering te worden gebracht. Dit geldt ook voor de omzetbelasting als de on dernemer recht heeft op teruggaaf van de betaalde voorbelasting. Het is mogelijk het totale bedrag reeds in het jaar van investeren geheel af te schrijven. Als het niet gewenst is kan ook eerst een of meerdere jaren normaal afgeschreven worden en daarna het restant. Het voordeel van de regeling Door sneller af te schrijven zal de fiskale winst dalen waardoor minder inkomstenbelasting of vennoot schapsbelasting betaald zal hoeven te worden. Hier staat uiteraard te genover dat in latere jaren minder wordt afgeschreven doordat af schrijvingskosten maar een keer kunnen worden afgetrokken. Het voordeel van vervroegde afschrij ving is dan ook vooral een liquiditeits- en rentevoordeel. W.F. Poeles

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4