Voor de vrouw Veiligheid in de agrarische sector Hongarije: puszta's, paprika's, gastvrijheid! ZB Huisvrouw en milieu Vrouw en Jongeren 20 onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Voorkom ongelukken met spelende kinderen op het bedrijf, ook als er in de zomer bijvoorbeeld logees zijn 'Veiligheid in de landbouw' is een zaak om zeker af en toe even bij stil te staan! De contactleden van de agrarische commissie hadden op hun jaarlijkse bijeenkomst de heer A. Verhage van 'Het Landbouw schap" uitgenodigd om hen te infor meren over dit onderwerp. De commissie Veiligheid, waar van uit de agrarische commissie me vrouw M. van Nieuwenhuijze-Zandee in vertegen woordigd is, houdt zich onder meer bezig met voorlichting op het ge bied van veiligheid en gezondheid. Wat betreft de gezondheid krijgt vooral de voorkoming van rugklach ten de aandacht. Het belang van veiligheid is iedereen duidelijk. Ech ter van tijd tot tijd moeten we weer eens stil staan bij de veiligheid op en "Alweer over het milieu"! zult u denken. Er is al zoveel over gespro ken en over geschreven. Zoveel zin maar helaas ook onzin. Maar willen we een leefbare samenleving hou den, dan moeten we met z'n allen er ook wat voor over hebben Baby's en jonge kinderen hebben veel meer last van verkoudheidsver- schijnselen en oorklachten dan voorheen. Volgens sommige dokto ren komt dat door de ongezonde lucht ten gevolge van de milieuver vuiling. Wat kunnen we als huis vrouwen daar nu aan doen? Veel van deze ongezonde lucht komt ook nog uit het buitenland. De gemid delde Nederlander produceert ook zo'n 350 kg huisvuil per jaar. Dat willen we graag inperken. Gebruik minder wegwerpartikelen wordt er gezegd. Dus minder wegwerpbe- kertjes, borden, cups met b.v. koffie melk, jam en boter. Maar zeg nu eens eerlijk: "hoe vaak gebruikt u die?" Toch bijna nooit. Dus wat maakt dat dan uit? Gelukkig is er ook zinvolle propa ganda over b.v. glas, dat in de glas bak gaat en hergebruikt wordt. Er is een nieuwe lichtgewicht kunststof- fles ontwikkeld voor hergebruik. En het oud papier wordt tegenwoordig om het eigen bedrijf. Je wordt be drijfsblind en raakt gewend aan be paalde situaties. De heer Verhage vertoonde de video film 'Kijk uit, het is zo gebeurd', waarin het landbouwverkeer op de weg veel aandacht kreeg. Zorg voor goed zicht! En zorg dat u gezien wordt! Maak bij slechte weersom standigheden tussendoor uw ra men, spiegels en lampen eens schoon (een nat spons in een plastic zak hoort in uw cabine). Dat geeft direct een beter zicht. Zelf ge zien worden is te allen tijde heel be langrijk! Het toeristisch verkeer in de zomer is niet altijd op de hoogte van het landbouwvervoer. Wees daar attent op! Gebruik uw zwaai licht en houdt rekening met uw lengte bij het oversteken van kruispunten. overal ingezameld. Een stapje op de goede weg. Maar de fabrikanten, wat doen die? Sommige wasmidde lenfabrikanten vertellen ons, dat ze hun poeder geconcentreerder ma ken. We hoeven er minder van te gebruiken. Een poosje geleden pro beerde ik zo'n pak. Volgens mij moest ik evenveel gebruiken als van mijn vorige niet-geconcentreerde pak. In elk geval moest ik minder gebruiken dan er op het pak stond. Bij een andere boodschap zat toe vallig een probeerzakje van dit waspoeder. "Net genoeg voor één wasbeurt", stond er op. In de ma chine gedaan bleek dat er nu veel meer in zat dan ik ooit gebruikt had. Nu vraag ik je? Worden we door de ze fabrikanten voor de gek gehou den? Is het milieu maar een "verkooptrucje"? Sommige vaatwasfabrikanten belo ven, dat je maar één keer een fles hoeft te kopen en dan neemt u na- vulverpakkingen. Dat spaart het mi lieu. Maar hoé ik ook zoek in geen enkele winkel zijn de navullingen te koop. Dat noem ik nu het milieu misbruiken. De huisvrouw wil best wat voor het milieu over hebben maar ze wil niet voor de gek gehouden worden. C.J. de Jonge-Stols Vaak bent u breder dan u denkt: een markeringsbord op het breedste punt maakt daat een stuk duidelij ker. Zorg dat u gezien wordt. Het geeft u een veiliger gevoel en het zal bij ongevallen in uw voordeel spre ken als het aantoonbaar is, dat u aandacht heeft besteed aan uw her kenbaarheid. Het is echter ook een taak van de overige weggebruikers om rekening te houden met het landbouwver keer. Als men kiest voor het wonen op het platteland is één van de con sequenties geconfronteerd te wor den met het landbouwverkeer. Meeste overlast in najaar Het lijkt nu nog ver weg, maar voor je het weet beginnen de rooiwerk- zaamheden weer. Slik, een pro bleem, dat veel aandacht krijgt. Het is niet eenvoudig op te lossen en het kan veel schade veroorzaken. Vanuit de landbouw gezien zeg je: 'het kan niet anders'. Je moet ge woon af en toe over de weg. Het overige verkeer ziet ons vaak echter als schuldig, terwijl ze zelf toch ook oplettend moeten zijn en hun snel heid moeten aanpassen aan de om standigheden. Waarschuwen is het eerste wat bij een vervuild wegdek moet gebeuren. De borden 'slipge vaar', die reeds enige jaren in som mige regio's door de ZLM worden verstrekt, zullen dit najaar overal in Zeeland geplaatst mogen worden. Het is een eerste stap. Verder wordt er gezocht naar de beste manier om de weg te reini gen. Het schuifbord achter de trac tor geeft op een wat rondlopend wegdek niet het gewenste resul taat. Er blijft een dun laagje modder achter, dat op zich weer een glij baan vormt. Een gierkar met water om de weg schoon te spuiten is misschien een oplossing als het ge combineerd wordt met borstels. Het wordt allemaal nog uitgeprobeerd en krijgt alle aandacht van de com missie Veiligheid. Brandbeveiliging Helaas breekt nog jaarlijks op enkele honderden agrarische bedrijven brand uit. In de eerste plaats is het uw eigen verantwoordelijkheid om dit te voorkomen. De verzeke ringsmaatschappij kan u hierover in formeren. Hooibroei komt misschien minder voor, omdat er minder hooi en stro wordt binnengereden. Maar brand veroorzaakt door las- en slijpwerk is geen zeldzaamheid. Kortsluiting is ook vaak een brand oorzaak: zorg voor een goede elec- triciteitsvoorziening, controleer het op beschadigingen en voorkom vocht bij uw installaties. Zorg voor vluchtwegen (deuren mogen niet geblokkeerd worden) en breng op meerdere plaatsen blusapparatuur aan en laat deze onderhouden. Wees voorzichtig met brandbare stoffen en hang het alarmnummer bij de telefoon: voor het geval dat De vakantie komt dichterbij Het is heerlijk om op een boerderij te spelen, zowel voor de eigen als voor logerende kinderen. Maar de gevaren moeten niet worden onder schat. De eigen kinderen groeien op met vele waarschuwingen en raken vertrouwd met het bedrijf. De lo- gées komen vaak uit 't dorp of de stad en zijn minder vertrouwd met de gevaren. Een reden om daar ex tra aandacht aan te besteden. Neem er de tijd voor en schroom niet een keer uit te leggen wat wel en wat beslist niet kan. 'Beter kan zij huilen dan wij' is hier op zijn plaats. Loop ook eens kritisch over uw bedrijf, is er niets blijven slinge ren de afgelopen winter? Vrouwen bekijken dit vaak ook vanuit een an dere invalshoek! De eigen kinderen kunnen zeker ook bij ongelukken betrokken raken. De vrouw wordt steeds vaker bij de ar- beidspieken ingezet voor hand- en spandiensten. Neem geen risico's, dan liever een oppas. Kleed de kin deren in felgekleurde klediqg, zodat ze goed zichtbaar zijn. Liever een ro de overal dan de traditionele groene of blauwe!!! Mocht u ondanks alle voorzorgs maatregelen toch gewond raken, besteedt daar ook bij kleine verwon deringen zorg aan. Zeker bij wond jes, opgedaan tijdens werken met mest of bestrijdingsmiddelen. Het infectiegevaar moet niet worden on derschat! Als laatste: houdt u ook bij stress- gevoelige werkzaamheden als aard appelen rooien rustig. Uw gezondheid en die van uw mede werkers gaat boven alles. Een onge luk zit in een klein hoekje, al kunnen we gelukkig vaak zeggen: 'Het liep goed af'. E.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Hongarije, 7-14 juli, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/logies in: 2 Budapest, 2 Hadjdüszoboszló, 2 Eger, 1 Budapest. Hongarije, een land rijk aan natuurschoon door de mooie bergen, watervallen en druipsteengrotten. 1e dag: Amsterdam-Budapest; logies in Bu dapest. 2e dag: rondrit Budapest; bezichtiging van de belangrijkste monumenten, wandeling door burcht; bezoek aan groente- en fruitmarkt; tocht langs de Donau naar het prachtige Donauknie; be zoek aan Szentendre en Viségrad; diner met folkore. 3e dag: bezichti ging landbouwcoöperatie; bezichti ging pottenbakkerij met zwart keramiek. 4e dag: mogelijk naar thermaalbad; bezoek landbouwcoö peratie; tocht over Puszta, be schermd natuurgebied met schapen en koeien; paardenshow in Hortobé- gy. 5e dag: bezoek druipsteengrot ten op de grens met Tsjechoslowakije; tocht naar Eger, bekend om de wijn. 6e dag: wande ling door historisch centrum van Eger; wijnproeverij. 7e dag: tocht door het prachtige landschap naar Budapest; 's middags enige vrije tijd; diner met zigeunermuziek. 8e dag: Budapest-Amsterdam. Honga rije, land met interessante landbouw en cultuur! En verder nog plaatsen Boedapest aan de Donau vrij voor: Lake District - V.K., 24-29 juni, 6-daagse boot/busreis/overnachtin gen o.a.: Windermere. Op het pro gramma o.a.: agrarische bezoeken; bezichtiging York, bezoek aan Minster; bezoek aan Hadrian's Wall en Gretna Green ('snelle huwelij ken'). Hoge heuvels, diepe meren en bloeiende rhododendrons! Finland, 24-31 juli, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/overnachtin gen: in Helsinki, Lappeenranta, Kuopio, Ahtari. Programmapunten o.a.: rondrit Helsinki, hoofdstad van Finland; tocht door Merengebied; rondrit Kuopio, stad gelegen in het merengebied; boottocht op Paljane- meer; bezoek agrarisch bedrijf en glasfabriek. Het land met een onge repte natuur, duizenden meren en mooie bossen! Zuid-Afrika, 30 oktober - 20 novem ber, 22-daagse vliegreis/rondreis per bus. Voorbespreking op zaterdag 27 juni 1992, 10.15-12.30 uur, in Postil jon Nulde-Putten. Gaarne vooraf uw telefoontje als u komt: 085-512087. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992', kunt u bellen naar Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087, Mo nique van Dijk. Afd. Tholen/St. Philipsland 31 mei: Dagje Floriade. Vertrek om 9.00 uur (uiterlijk om 8.45 uur aan wezig zijn), vanaf parkeerterrein op de hoek Scheldestraatlaan van St. Hilaire te Zierikzee. Terugkomst tus sen 18.00 en 18.30 uur. Kosten (bus entree):, leden f 45,—; niet- leden f 52,50. Opgave: vóór 25 mei bij Arianne Hanse, tel. 01119-1265 of Sven Vermeijden, tel. 01112-1321. Afd. Langstraat 29 mei: Midgetgolf. Plaats: 't Snoekske, Valkenvoortweg 20 te Waalwijk. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 5,— (incl. een con sumptie). Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 29 mei: Dagje naar Bobbejaanland. Vertrek; 8.15 uur vanaf het Plein in Zaamslag. Kosten: leden f 25,—; niet-leden f 30,—. Opgave: vóór 28 mei bij Leendert van de Gouwe, tel. 01150-12842. 19 juni: Schuurfeest in de Axel- sestraat te Zaamslag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20