ID ZLM wil samenwerking met Voedingsbond FNV opschorten DezewaaU— Aardappelprijs zakt naar triest dieptepunt Accountantskantoren gaan fuseren ^delbu^ LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Sb, -«-C Naar aanleiding van uitspraken over akkerbouw Eerste aansluiting zoet water in Krabbendijke pag. 3 Breed draagvlak Mineraal Centraal pag. 4 Mestopslagbesluit in werking pag. 5 Miljoenenschade West-Brabant pag. 6 Akkoord hervorming landbouwbeleid pag. 9 Concentratie Brabantse waterschappen pag. 10 Onderzoeksprogramma Rusthoeve pag. 11 Excursie dagelijks bestuur ZLM pag. 13 Demonstratie rugopbouw Voorkom virusziekten pag. 14 Onzekerheid over eindnormen bemesting pag. 15 Tuinbouwklanken pag. 16 en 17 De maand pag. 19 Nachtvorstbestrijding met windturbine ZLM en Gelderland vinden elkaar zlm-krant ■■■IBH VRIJDAG 29 MEI 1992 80e JAARGANG No. 4121 Uitspraken van een bestuurder van de Voedingsbond FNV over de ak kerbouw in West-Brabant hebben tot grote verontwaardiging geleid onder de boeren en tuinders. Op een kaderbijeenkomst van de Voe dingsbond in Roosendaal zei bestuurder W. Banning onder ande re het volgende: "ik zal er geen traan om laten als de akkerbouw uit ons land zou verdwijnen. Dan zijn we ook af van die trekkers op de weg. Want als boeren aktie voeren, dan doen ze het goed, op het forse, grove en af en toe schandalige af". Zowel bij de ZLM als bij de Voe dingsbond zelf kwamen diverse bo ze reacties binnen over deze en andere uitspraken, die er opnieuw blijk van geven dat de vakbond de akkerbouw niet ziet zitten en liever uit Nederland ziet verdwijnen. De ZLM heeft besloten de samenwer king met de Voedingsbond op te zeggen als de in de pers geciteerde uitspraken niet duidelijk worden her roepen. Samenwerking in bijvoor beeld de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Brabant heeft geen enkele zin als de Voedings bond blijft zeggen dat de akker bouw beter uit Nederland kan verdwijnen. Brief ZLM Enkele weken geleden schreef de ZLM al een brief naar de Voedings bond naar aanleiding van een ontwerp-beleidsnota, waarin stond vermeld dat de akkerbouw beter kan worden verplaatst naar landen als Polen en Oekraïne. Dat zou beter zijn voor het milieu en de produktie- omstandigheden zouden daar even eens beter zijn. De ZLM noemde de passage over de akkerbouw niet al leen onjuist, maar ook onheus en kwetsend voor mensen die veelal generatie op generatie het land naar beste weten bewerkt hebben en daarbij het landschap gemaakt en onderhouden hebben. Mede naar aanleiding van de pro testen van de ZLM is de passage over de akkerbouw op het congres van de Voedingsbond op 18 en 19 mei j.l. aanmerkelijk afgezwakt. Er wordt niet meer gesproken over ver plaatsing naar Oost-Europa. Ver plaatsing moet slechts onder ogen worden gezien indien definitief zou blijken dat de produktie in ons land niet meer op milieuverantwoorde wijze kan. Ook dienen daarbij de so ciale gevolgen te worden betrokken. Denigrerend Nadat het congres deze tekst had vastgesteld, maakte bestuurder Banning in Roosendaal tijdens een discussie over de ontwikkeling van West-Brabant opnieuw de kachel aan met de akkerbouw. Volgens krante-artikelen heeft hij daarbij bij zonder denigrerend over de akker bouw gesproken. "We hebben met deze boeren al te veel problemen gehad. Kijk maar eens naar de ma nier waarop ze vroeger met hun knechten omsprongen", zo betoog- VERVOLG OP PAGINA 5 De aardappelprijs blijft dalen. De no tering van de beurs Goes voor Bintje veldsgewas bedroeg deze week 3 tot 4 ct. per kg. Vorige week was de notering nog 8 tot 9 ct. per kg, en de week daarvoor 15 tot 17 ct. De prijsval wordt veroorzaakt door een enorme toename van het aan bod aan het eind van het seizoen. Het warme weer zorgt ervoor dat partijen eerder geruimd moeten worden, en daarnaast zijn er ge woon meer aardappelen die nog (vrij) in de bewaarcellen zitten. Deze faktoren zorgen voor een enorme druk op de markt. Daarnaast werpt het nieuwe seizoen zijn schaduwen vooruit. Er is al een forse aanvoer Akkerbouwer J Boonman uit Oudelande laat zich de koffie goed smaken a/s hij tussen de bedrijven door even rust neemt. Het fraaie zomerweer lokte ook vrouw en kinderen naar het land. Zo geniet het hele gezin van het buitenleven. Op de achtergrond staat de wagen met zaai-erwten, die Boonman op 5,5 ha voor de conservenindustrie teelt. (Foto Anton Dingemanse) van nieuwe aardappelen, terwijl het areaal ook wat uitgebreid lijkt. Volgens Wim in 't Veld van de Aard appel BV is er weinig hoop dat de prijs zich nog noemenswaardig her stelt, "al weet je natuurlijk nooit wat er nog gebeurt." Hij geeft aan dat niemand in de aardappelhandel het ineenstorten van de prijs had voorzien. Mede als gevolg hiervan zijn er telers die nog een aanzienlijk deel van hun oogst moeten verko pen. "Er zijn wel schrijnende geval len bij." De Aardappel BV zit wat de verko pen betreft goed op schema, zodat de invloed van de prijsval op de poolprijs beperkt blijft. "Dat de poolprijs er lager door wordt is dui delijk, net zo als de poolprijs vorig jaar positief werd beïnvloed door de prijsstijging aan het eind van het seizoen. Het is echter nog niet aan te geven hoe groot die invloed is." Veel telers proberen nu hun aard appelen zo lang mogelijk te bewa ren, "omdat er toch niets meer te verliezen is". Zij hopen dat de prijs zich nog enigszins zal herstellen. Het warme weer levert overigens wel problemen op bij het koelen van de aardappelen, vooral als er geen mechanische koeling aanwezig is. Minister P. Bukman (Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij) komt op dinsdag 23 juni a.s. de eerste aan sluiting op het zoetwaterstelsel op Zuid-Beveland in gebruik stellen. Dat gebeurt op het bedrijf van Th. Vogelaar te Krabbendijke. Delta Nutsbedrijven organiseert die dag een feestelijke bijeenkomst in de veiling te Kapelle. Daar zal het woord worden gevoerd door de mi nister, de voorzitter van de ZLM, H.C. van der Maas, de voorzitter van de NFO-kring Zeeland/Brabant W. de Jager en het hoofd distributie gas/water van Delta Nutsbedrijven, ir. H.J.L. Kraa. Daarna vertrekt het gezelschap naar Krabbendijke. De Accountantsunie ZLM gaat fu seren met het Accountantskantoor Gelderland. De fusie moet dit jaar zijn beslag krijgen. In een persbe richt laten de besturen en direkties weten dat het voornemen past bin nen de fusiegesprekken tussen de landbouworganisaties Geldersche Mij. van Land, het Utrechts Land bouw Genootschap en de ZLM. Het Gelderse accountantskantoor, dat in 1989 al een fusie aanging met het Accountantskantoor van het ULG, heeft ca. 10.000 klanten, 16 kantoren en 350 personeelsle den. De Accountantsunie ZLM heeft 4.000 klanten, 7 kantoren en een kleine 100 mensen in dienst. Een herbezinning op de toekomst mogelijkheden heeft uitgewezen dat de banden met de land- en tuin bouw kunnen en moeten worden versterkt. Een gelijkwaardige aan dacht voor andere sectoren is een voorwaarde voor een evenwichtige ontwikkeling en voor synergetische kwaliteitsverbetering ten behoeve van alle cliënten, aldus de twee ac countantsorganisaties. Besturen en direkties van de beide accountantskantoren hebben vast gesteld dat er in de toekomst moet worden geïnvesteerd in kennis, die aan de klanten kan worden aange boden. Daarnaast is schaalvergro ting noodzakelijk om enerzijds de kosten in de hand te kunnen hou den, anderzijds een groter draagvlak te verkrijgen voor uitbreiding van de sector- en branchekennis, alsmede voor onderzoek en ontwikkeling. Ook de ontplooiingskansen voor de medewerk(st)ers worden door deze fusie bevorderd. Geen ontslagen De fusie zal niet leiden tot ontsla gen. Integendeel, door kwaliteits verbeteringen wordt eerder een uitbreiding van het personeel ver wacht. Zowel direkties als besturen zijn optimistisch over de afloop van de fusiebesprekingen. Directeur B. Veerbeek van de Ac countantsunie ZLM: "Het is de be doeling dat er een nieuwe, grote organisatie gaat ontstaan. Dat maakt het mogelijk meer specialisti sche kennis aan te bieden. Voor een betrekkelijk kleine organisatie als de onze zou dit veel moeilijker te reali seren zijn. Daarom is deze fusie een goede zaak." Veerbeek benadrukt dat er voor de klanten in direkte zin geen verande ringen optreden. Op termijn zullen zij kunnen profiteren van meer kwa liteit en specialisatie binnen de orga nisatie. Alle bestaande kantoren blijven gewoon functioneren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1