Proef met windturbine tegen nachtvorstschade Coöperatieve voorlichting van fruittelers werpt vruchten af 'Los-van-de-grond-telen is onterecht dogma' Financiering middelenonderzoek fruitteelt Uit deze (mobiele) gastank wordt de aandrijfmotor van brandstof voorzien. De turbulentiemachine is 11 meter hoog, de propeller heeft een lengte van vijf meter. WÊtÊtKÊÊKm Het kastje waarin de chevroietmotor zich bevindt. Met ingang van dit voorjaar staat er midden op een perceel van Vogelaar Fruitcultures te Krabbendijke een 11 meter hoge windturbine. In koude voorjaarsnachten kan deze 'wind- machine' nachtvorstschade voorko men. Door de koude lucht vlak boven de grond te mengen met ho gere (en warmere) luchtlagen houdt de machine de temperatuur in de boom op een aanvaardbaar niveau. De molen bestrijkt ongeveer 3,5 ha boomgaard. De werking van de ma chine kon dit jaar niet getest wor den, omdat er geen nachtvorst van betekenis is geweest. Dit in tegen stelling tot de afgelopen twee sei zoenen, toen de nachtvorst diepe sporen heeft achtergelaten op de fruitbedrijven. Een van de problemen van de meeste fruitbedrijven in het Zuid westen is dat ze niet over zoet wa ter kunnen beschikken. Het is dus niet mogelijk om nachtvorstschade door beregening te voorkomen, zo als bijvoorbeeld in de Betuwe veel gebeurt. Het bestuur van de kring Zeeland/West-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) heeft daarom de afgelopen winter besloten een proef te nemen met een windmachine. "We wisten dat in Amerika op grote schaal aan nachtvorstpreventie in boomgaar den wordt gedaan door turbulentie machines", vertelt de heer Vogelaar. "Via het Belgische proefstation voor de fruitteelt kwamen we in kontakt met de importeur van Or chard Rite, de Amerikaanse fabriek die de machines levert. Zo is de bal aan het rollen gekomen. Er zijn dit voorjaar twee van deze molens ge plaatst, een hier in Krabbendijke en een op het Belgische proefstation bij St. Truiden". Voor het plaatsen op het bedrijf van Vogelaar is gekozen omdat alle om standigheden op het bewuste per ceel gunstig zijn. De molen bestrijkt ongeveer het hele perceel, er staan geen huizen in de buurt, het sorti ment bestaat uit verschillende, mo derne rassen (met verschillende bloeitijden) en bovendien is het per ceel zeer nachtvorstgevoelig. "Als er nachtvorst is doet dit perceel al tijd mee", aldus de teler. De grote nachtvorstgevoeligheid wordt ver oorzaakt door de ligging vlak aan de Oosterschelde. Daarentegen kan de •aanwezigheid van het water voor het effekt van de molen weer gunstig zijn. Meteoroloog professor Wartena van de Landbouwuniversi teit te Wageningen denkt dat de molen wel eens de relatief warme lucht van boven de Oosterschelde als het ware aan zou kunnen zui gen. "Hij is hier geweest, en vond het een zeer geschikte plek om de molen te plaatsen". Stralingsn acht vorst Tijdens zijn bezoek aan Krabbendij ke heeft professor Wartena laten weten dat de machine een optimaal rendement haalt als er zich stra lingsnachtvorst voordoet. Tijdens een heldere nacht straalt de aarde warmte uit, zodat de onderste luchtlaag sterk afkoelt. Door deze te mengen met hoger liggende war mere lagen kan de temperatuur in de boom waarschijnlijk twee graden Celsius omhoog. Er zullen echter ook omstandigheden zijn waaronder dit niet lukt. Om onbalans en be schadiging van de propeller te voor komen mag deze niet draaien bij windkracht drie of hoger of als er teveel vocht in de lucht zit. Nacht vorsten doen zich echter vooral voor bij weinig wind en een heldere, dro ge lucht. Vogelaar benadrukt dat de windtur- bulentiemachine heel wat anders is dan een windmolen. Een windmo len wordt aangedreven door de wind, de turbulentiemachine moet juist wind produceren. Er zit een speciale propeller op (van een heli copter, uit de fabriek van Boeing) die 'veel lucht maakt'. Het toerental is ook veel hoger dan van een ge wone windmolen. De machine wordt aangedreven door een 160 pk chevroietmotor. "Bewoning in de nabijheid is daarom nogal bezwaar lijk, in gebruik produceert de machi ne en ook de propeller vrij veel lawaai". Zo gauw het gevaar van nachtvorst geweken is zou de turbulentiema chine in principe omgebouwd kun nen worden tot een windmolen en energie gaan opwekken, door er een andere propeller op te zetten. Voor Vogelaar is deze optie weinig reëel, omdat hij er minstens een kilometer electrische leiding voor zou moeten laten aanleggen. Nevelinstallatie Voor de oogst moet het helicopter- blad er weer op, omdat de machine nog een funktie heeft, nl. die van vernevelaar. Als door te warme nachten tijdens de afrijpingsperiode de vruchten onvoldoende kleur krij gen kan de nevelinstallatie (in de propeller) van groot nut zijn. De ne vel zorgt voor afkoeling, waardoor de vruchten toch op kleur komen. Vogelaar: "Door de installatie 's morgens voor zonsopkomst gedu rende pakweg een kwartier te laten draaien imiteer je als het ware de dauw. Je hebt maar een geringe hoeveelheid water nodig, een tank van 1.000 liter is al gauw groot ge noeg. In Amerika doet men dit ook. Volgens sommigen is dit vernevelen nog belangrijker dan de nachtvorst wering. Proef met beregenen Om de effekten van preventieve nachtvorstbestrijding door turbulen tie en door beregening met elkaar te kunnen vergelijken overweegt Voge laar om op een perceel van 2Zi ha een regeninstallatie aan te leggen. Qua ligging is dit perceel vergelijk baar met het 'turbulentieperceel'. Het water zou afkomstig moeten zijn uit de zoetwaterpijp door Zuid- Beveland, die inmiddels al voor een groot deel is aangelegd. Vogelaar heeft een aansluiting die 150 m3 per uur kan leveren. Delta Nutsbedrijven hebben zich bereid verklaard om buiten het fertigatieseizoen water voor een laag tarief (25 30 ct per kuub) te leveren. Nadeel van dit systeem is dat Vogelaar flink wat grond moet opofferen voor het bas sin, ervan uitgaande dat daar voor minstens drie nachtvorstnachten beregeningswater in moet kunnen. Aan dit systeem zitten echter flink wat haken en ogen. "Een en ander is nog niet uitgekristalliseerd. Ik zou in ieder geval alle voors en tegens van beide systemen, turbulentie en beregening, onder vergelijkbare om standigheden eens op een rijtje wil len hebben". Inklusief fundering en plaatsings kosten kost de molen ongeveer f 50.000,—. Omdat het een projekt is waar de hele zuidwestelijke fruit teelt baat bij kan hebben verlenen NFO, veiling CHZ en de Zuidbeve- landse Rabobanken hieraan een bij drage. Daarnaast heeft Vogelaar (via de NFO) een aanvraag ingediend voor een innovatiesubsidie. Hierop heeft hij tot nog toe geen antwoord gekregen. Het projekt wordt begeleid door het Proefstation voor de Fruitteelt Wil- helminadorp. Medewerkers van het PFW registreren op 32 plaatsen in het perceel de minimum en maxi mum temperatuur. Hieruit is o.m. al gebleken dat binnen het perceel de temperatuur 1 Vz graad kan verschillen, schillen. Al heeft de machine zich nog niet tijdens een nachtvorst kunnen be wijzen, tijdens een exkursie hebben kollega-fruittelers met eigen ogen kunnen zien (en voelen) hoeveel tur bulentie de molen teweeg kan bren gen. Dit was nog goed te zien aan de takken bovenin het windscherm, op 100 meter afstand van de molen. "Vlakbij de molen ging het zo te keer dat zelfs de pet van je hoofd af waaide", illustreert Vogelaar de kracht van de turbulentia De samenwerking tussen een aantal coöperaties van de Cebeco- Handelsraad-groep in een landelijk kenniscentrum voor de fruitsector werpt z'n vruchten af. Naast een in tensieve en actuele berichtgeving in Agrotel vinden regelmatig teeltbij eenkomsten plaats. Zoals onlangs op het bedrijf van de heer P. Verstra ten aan de Bosdreef in Axel. Tijdens Het Landbouwschap betaalt een deel van de kosten voor een vervol gonderzoek in de fruitteelt dat zich richt op de gevolgen van bestrij dingsmiddelen voor de gebruiker. Het onderzoek kost de komende twee jaar nog zo'n 200.000 gulden. Het bedrijfsleven is bereid daarvn de helft voor zijn rekening te nemen. Dit bedrag wordt verdeeld oer de af deling Fruitteelt van het Landbouw schap, de Stichting Gezondheidszorg Agrarische Secto ren (Stigas) en het Produktschap voor Groenten en Fruit. een veldbijeenkomst die georgani seerd was voor relaties van Cebeco- Zuidwest, nam de heer J. van Mou- rik, topspecialist binnen het kennis centrum, in enkele uren tijd de actuele zaken in appalen en peren door. Met name rond de bloei zijn er veel ziektes en insecten te bestrijden. J. van Mourik demonstreerde dit door op een witte doek een aantal insec ten op te vangen. De loep moest er aan te pas komen om de schadelijke beestjes te onderscheiden. Wat dui delijk naar voren kwam was dat de ze periode de belangrijkste is van het gehele seizoen. Bij de zuidwestelijke fruittelers is veel belangstelling voor de geïnte greerde teeltwijze. Een aantal telers zijn al actief bezig met de Milieu Be wuste Teelt (MBT) en Jan van Mou rik beschikt over aanzienlijke ervaringen op dat gebied. Veel vra gen konden daarom ter plaatse beantwoord worden. Door de massale bloei is de chemi sche vruchtdunning zeer belangrijk dit seizoen. De telers bleven gespaard voor nachtvorst en door dat veel bomen vorig jaar niet ge dragen hebben, komen ze nu forser door. Men verwacht daarom een grote oogst. Van Mourik adviseerde de 45 aanwezigen er alles aan te doen om volgend jaar niet in een beurtjaar te komen. Een zelfde bijeenkomst vond plaats in de Hoekse Waard bij de heer J. Zevenbergen aan de Rijksstraatweg in Numansdorp. Jan van Mourik aan het woord tijdens een van de veldbijeen- komsten voor fruittelers (foto Rein Geieijnze). Voorzitter A.J. van Marrewijk van Bloemenveiling Holland zei tijdens de Algemene Ledenvergadering op 21 mei, dat de tuinbouw duidelijk haar verantwoordelijkheid voelt te genover het milieu. 'Maar dit mag niet betekenen dat de tuinbouw het slachtoffer wordt van ambtenaren die op korte termijn lijken te den ken', aldus de voorzitter. Als voor beeld haalde hij het los-van-de-grond- telen aan, dat verheven lijkt te zijn tot een dogma, terwijl het niet eens zeker is of deze teelt in alle omstandigheden de meest optimale is. Van Marrewijk benadrukte het be lang van een goede samenwerking tussen de veiling en het Landbouw schap inzake overheidsmaatregelen. Zo moet volgens de voorzitter voor komen worden dat de overheid het klimaat blijft frustreren door elkaar tegensprekende regels. Ook de commissie Toelating Bestrij dingsmiddelen en de commissie Wolfson (energieheffing) ontkwa men niet aan de kritiek van de voor zitter. Van Marrewijk adviseerde de leden de kostenontwikkelingen goed in het oog te houden. Investeringen in milieu, bedrijfsstructuur, arbeids- en energievoorziening moeten opge vangen worden door verbetering van de bedrijfsresultaten. Veilingdirecteur J.P. Teelen gaf een toelichting op de omzetontwikke ling. Op dit moment blijft de veiling ongeveer 4% achter bij vorig jaar. Hierbij moet rekening worden ge houden met het feit dat de eerste helft van 1991 een buitengewone groei kende, met name in de maan den maart en mei.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19