Langwerkende bodemherbiciden schadelijk voor bloemzaadteelt ^DqID Milieuroute op Floriade Tuinbouwklanken Knolselderij moet af van 'erwtensoep-imago' Kasplanten hebben het zwaar te verduren m 11 Bloemzaad telen in woestijnklimaat «k Excursie winterbloemen op Tholen 15 Telers van knolselderij in WEST BRABANT die nog beschikken over vrije knollen kunnen momenteel goed zaken doen. Voor de vers markt doen knollen, waar niets aan mankeert, zo'n drie kwartjes per ki lo. Voor dit bedrag moet de partij in ruime mate voldoen aan de eisen van de afnemer. Een knol met een plekje moet eruit. Naar uitgesorteer- de is geen vraag. Dit geeft aan dat de vraag vanuit de industrie is weg gevallen. Op grote schaal zijn vorige week de knollen voor nieuwe oogst weer uit- geplant. De regeninstallatie is direct na het planten ingezet om het jonge plantje niet teveel te laten uitdrogen. Bij een uitdrogende oostenwind is binnen 24 uur het groene gedeelte wat boven de grond staat verdord. Het groeipunt van het plantje moet dan teveel moeite doen om nog te kunnen overleven. Er is 10-15 mm neerslag nodig om de grond te laten aanregenen. De ondergrond was over het algemeen voldoende voch tig omdat een paar weken terug de meeste percelen zaaiklaar gemaakt zijn. Gevaar voor snelle uitdroging van de ondergrond is dan geweken. Veel telers die vooraf wilden kon- trakteren hebben geen afnemer kunnen vinden. Ook de verschillen de bemiddelingsbureaus hebben weinig afspraken tot stand kunnen brengen. Seizoen 1991 heeft een redelijk sta biele afzet te zien gegeven. Bij nor male groeiomstandigheden kan 1992 wel eens anders verlopen. Het areaal zal vermoedelijk boven de 2000 ha uitkomen. Normaal is 1500 ha meer dan voldoende. Telers willen dat de consument knolselderij meer gaat waarderen. Nu heeft knolselderij nog steeds het 'erwtensoep imago'. Andere toepas singsmogelijkheden zijn in ontwik keling. Enige promotie zal op zijn •plaats zijn. 'Geld betalen we al via een extra heffing aan het Land bouwschap', zeggen telers. Veel fijne zaden van winterpeen en witlof liggen droog in de grond. Zo lang zij droog blijven liggen is er niets aan de hand. Was er na het zaaien in de bovenlaag nog voldoen de vocht om te kiemen dan is de kans groot dat nu het worteltje is uitgedroogd. Winterpeen en witlof die tijdig zijn gezaaid staan er veel belovend bij. Aspergetelers moeten het dit jaar doen met een aanmerkelijk lager saldo dan normaal gebruikelijk is. Het aanhoudende warme en groei zame weer doet de asperges ver sneld groeien. Gevolg hiervan is dat de aanvoer op een hoog niveau ligt. Veilingprijzen liggen f 3,— per kg lager dan vorig jaar. Bij verschillende supermarkten en groentewinkels zijn asperges te koop voor minder dan f 7,— per kilogram. Een ande re oorzaak die nu parten kan gaan spelen is het stiekemweg flink ge groeide areaal. Bij deze teelt is het vaak zo dat veel kleintjes mee gaan tellen. Op menig bedrijf is de laatste jaren een overhoekje aangelegd met asperges. Ook binnen de volkstuin- derswereld heeft men kennis opge daan om op een deskundige manier asperges te telen. Een ervaren aspergeteler liet weten dat de groe ne asperges de markt voor de witte kapot hebben gemaakt. Op de Floriade is een milieuroute uitgezet langs succesvolle praktijk voorbeelden van milieuvriendelijk werken in de tuinbouw. De route leidt de bezoeker door het themage bied Produktie Energie, waar alle tuinbouwsectoren zich collectief presenteren. Langs de route zijn onder meer voorbeelden te zien van pot- en containerteelt, recirculatie van giet- water, biologische gewasbescher ming, mechanische onkruidbestrijding, fertigatie en bio logische groente-, fruit- en champig nonteelt. Voor een gulden kunnen bezoekers een eenvoudige folder kopen, waar op de milieuroute is aangegeven en beknopt uitleg wordt gegeven over de verschillende vormen van milieu bewuste tuinbouw. De opbrengsten zullen in overleg met de Zuidhol landse Milieufederatie, die het initia tief tot de milieuroute heeft genomen, worden besteed voor een innovatief milieuproject binnen de Nederlandse tuinbouw. Droog, zonnig en vooral warm. Dat was het weer in de BARONIE de af gelopen week. En zo zal het elders ook wel geweest zijn. Nu maar wachten op de onweersbuien die ongetwijfeld zullen volgen. Als er maar geen hagel bij zit, want dat kunnen we nu niet gebruiken. In de vollegrond komt de oogst van bloemkool goed op gang. Van de een op de andere dag verdubbelde de aanvoer van bloemkool op de RBT. Dit had natuurlijk een prijsda ling tot gevolg. Gelukkig bleef de schade beperkt tot enkele dubbel tjes. De prijs van de botersla schiet omhoog. Dit mocht ook wel, want de eerste sla dit jaar moest tegen minimumprijs geleverd worden. De bloemkool en de sla zijn zowat de enige produkten die een behoor lijke prijs opbrengen. Spinazie bij voorbeeld is al weken met de prijs van enkele dubbeltjes, flink onder de maat. Chinese kool, die in de be- ginperiode schreeuwend duur was, is nu tot het minimum teruggezakt. In de Chinese kool zit nu ook veel schot. Schot zit er ook weer in de vroege witte kool. Vorig seizoen was dit ook al het geval. Als het weer blijft, zoals het nu is, zal de aanvoer wel wat matigen. Want als men zelf moet beregenen is dit niet altijd bevorderlijk voor de groei. Dus, eigenlijk moeten we droog, zonnig en warm weer blijven houden. In de kassen krijgt het gewas draad met dit weer. Je ziet vanaf de bui tenkant dat de planten het hard te verduren hebben. De prijs van de glasgroenten is aardig aangetrok ken. Komkommer deed de afgelo pen week tot boven de 19/d. Rode paprika zelfs tot boven f 10,— per kg. Voor de glastelers is het ook hard nodig. Men ligt qua fysieke op brengst gelijk met het vorig jaar, maar met de geldelijke opbrengst een stuk lager. In de komkommerteelt zijn een aan tal telers al voor de tweede keer aan het planten. Met dit weer planten is niet gunstig. De jonge plantjes heb ben totaal geen bescherming tegen de felle zon. Dus voor de glastelers mag het weer wel wat minder. Het warme weer vergt veel van de gewassen onder glas. Vooral van de snijbonen die op THOLEN in volle produktie zijn moet het wortelgestel en de vochtvoorziening wel in orde zijn om de verdamping bij te kunnen houden en tevens de bonen vol doende uit te laten groeien. Met dit weer blijven de bonen meestal kor ter en worden ze vlug dik. Dikwijls en zorgvuldig plukken is wel ge wenst voor kwaliteit en produktie maar is meestal niet haalbaar bij een wat grotere oppervlakte waarbij het tevens momenteel midden op de dag te warm is in de kas om te plukken. Een vlotte start is erg belangrijk voor alle gewassen, ook voor de bloemzaadteelten welke momenteel allemaal weer in de grond zitten. Deze komen met deze weersom standigheden in een soort woestijn klimaat. De luchtvochtigheid zakt midden op de dag naar extreem la ge waarden doordat de grond afge dekt is met plastic en er nog geen voldoende gewas in de kas aanwe zig is dat voor de nodige verdam ping kan zorgen. De meeste bloemsoorten kunnen hier wel goed tegen, maar bepaalde bloemsoorten voelen zich vanwege hun herkomst beter thuis in een vochtiger klimaat. Er komt de laatste jaren steeds meer apparatuur op de markt om de luchtvochtigheid onder glas te ver hogen, hoewel er in de zaadteelt weinig of niets bekend is welke in vloed dit geeft op bepaalde bloem soorten. Er worden momenteel in ons gebied proeven genomen of men hiermee in de warme zomerpe rioden een beter klimaat kan schep pen om daarmee hopelijk de zaadproduktie van bepaalde bloem soorten te verhogen. Een zaadteler, zeker onder glas, moet als het ware het wiel nog uitvinden met de ver schillende bloemsoorten die hier uit- geplant worden. Bij de zaadfirma's is er weinig of niets bekend en ook de DLV heeft geen achtergrondinformatie over deze teelten. Met een aantal telers ervaringen met een aantal soorten, mogelijkheid om bepaalde teeltpro blemen onder de knie te krijgen. Het zou jammer zijn wanneer er nog meer zaadtelers afhaken door min der goede of zelfs slechts financiële ervaringen mete een aantal soorten, want het is vanwege de kennisuit wisseling een voordeel wanneer be paald teelten zich wat concentreren in een gebied. De voorzitter van de Floriade, ir. J.EC. Spithoven (rechts) en drs. H. Muilerman van de Zuidhollandse Milieufederatie stellen de milieuroute in gebruik (foto: Peter Varkevisser) Onder uitstekende weersomstan digheden werd er weer een excursie georganiseerd door de studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt 'Eiland Tholen'. De diverse soorten overjarige bloemen staan weer in bloei en deze gewassen zijn bezocht door de ca. 30 belangstellenden. De bedrijfsdeskundige zaadteelt van de DLV, de heer J. Wals, had alle gege vens op stencil staan, meteen een goed hulpmiddel om de verschillen de teeltmaatregelen te vergelijken. De 2-jarige soorten zijn allemaal ge zaaid in vroege aardappelland. Dit is voor Thoolse begrippen gangbaar, daar op de qua oppervlakte kleinere bedrijven de meer intensievere teel ten voorkomen. Dan is vroege aar dappelland vaak een uitstekende^ keuze. Vorig jaar stagneerde op een gegeven moment de aanvoer van aardappelen op de veiling wegens de vele regen. Toch werd op ver scheidene plaatsen - zij het met moeite - gerooid. Dit komt uiteraard de structuur niet ten goede. Als daar dan weer van die fijne zaadjes in moeten, dan kan dit wel eens pro blemen opleveren, zodanig dat er zelfs getwijfeld wordt of het gewas wel kan blijven staan. Afgelopen zomer gaf in juli en au gustus weinig regen. Dit hield in dat er vele gewassen na zaai enige we ken hebben drooggelegen. Goed droogliggen is niet erg, er komt toch geen kiemingsproces op gang, en als het regent kiemen ze alsnog. Voor gewassen als bijv. duizend schonen gaat dit niet op. Hebben deze voor de winter te weinig bo- vengrondse massa, dan is de ont wikkeling in het voorjaar zo slecht dat het voor de zaadteler niet inte ressant is om het gewas te laten staan. Het is nu het tweede achter eenvolgende moeilijk jaar voor de duizendschoon. Wanneer er verschil in één perceel is wordt het nog moeilijker. Op een lichte kop kiemt het zaad wel, in de wat zwaardere grond blijft het zaad droog liggen. Dan zijn er meer problemen met bijv. onkruid- en ziektenbestrijding en met het bepalen van het juiste oogsttijdstip. Voor een gewas als de vergeet-mij-niet zaait men liever niet voor 1 september i.v.m. optredende ziektedruk in de winterperiode. De bezochte percelen waren na de aardappeloogst met een woeler/cul- tivator bewerkt, gevolgd door een zaaibedbereiding. Een kerende grondbewerking werd niet toege past, en in een droog jaar als 1991 komt dit goed uit. Steeds opnieuw blijkt weer dat men voorzichtig moet wezen met de chemische on kruidbestrijding. Zowel langwerken de bodemherbiciden als 'afbrandmiddelen' hebben weer voor duidelijke schade gezorgd, vooral op percelen met uiteenlopen de grondsoorten (in afslibbaarheid). Ook als u een middel vaker gebruikt, let dan op de hoeveelheid werkza me stof per eenheid. Er is gebleken dat een middel waarvan de werkza me stof met ca. 30% is verhoogd, nu nog werd toegepast als had het nog de oude concentratie. De invoe ring van nieuwe teelten als cichorei kan ook de bloemzaadteler met zorg vervullen, als hij denkt aan de on kruidbestrijding die daarin wordt toegepast. Ook vele soorten bloem zaad kunnen schade ondervinden van bijv. dampwerking of drift van de spuitvloeistof. Ook bij de pas gezaaide 1-jarige soorten wordt schade geconsta teerd door te zware werking van bo demherbiciden, welke zeer goed hebben gewerkt na de aanzienlijke hoeveelheid neerslag, die kort na toepassing is gevallen. Ook werden de in deze tijd voorkomende ziekten en plagen besproken. Er werd ge wezen op de noodzaak van een goede schimmelbestrijding, bijv. spat in duizendschonen, vlekken- ziekte in viool (is anders dan blad- vlekkenziekte), maar ook het aanwezig zijn van trips in viool, en in vele gewassen de nu al in grote ge tale aanwezige luizen. Gewascon trole is en blijft ook (vooral) in zaadteeltgewassen een noodzakelij ke en belangrijke zaak. De volgende excursie is naar het proefveld en staat gepland voor donderdag 16 ju li a.s. L. Bijnagte, secr. 01666-2181

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15