M icon 'JTel Veehouderij tast in duister over eindnormen bemesting ifiols Pluimveehouders pakken de handschoen op (dw**"" Wat kan een Micon windturbine per jaar voor u verdienen? Jaarvergadering West-Nederland N.O.R: Nieuw vakblad voor vleesveehouders EOERCIEbu 14 Een steeds weer terugkerend onder werp bij de afdeling veehouderij van het KNLC is het Milieu. De afdeling besprak tijdens de vergadering van 19 mei op hoofdlijnen de uitwerking van 'Mineraal Centraal'. Voor de rundveehouderij is vooral het Stikstof-aktieplan van belang. Hoe wel voor deze tak mestverwerking ook niet uitgesloten moet worden geacht. Het blijkt dat er bij de grondgebon den veehouderij nog al wat minera lenverliezen en dan met name van stikstof optreden. Uit een aantal proefprojecten met de mineralen- boekhouding op veehouderijbedrij ven blijkt dat het mineralengebruik aanmerkelijk verminderd kan wor den, zonder dat daar opbrengstver- liezen tegenover staan. De afdeling vindt dat er zo snel mogelijk bekend moet zijn wat het landelijk stikstof- gebruik is en hoeveel stikstof en overige mineralen elke grond nodig heeft voor de optimale opbrengst. Alleen als dat bekend is kunnen de eindnormen voor bemesting gesteld worden. Eigenlijk zou dit alles voor 1 januari 1993 bekend moeten zijn. Afspraken Pas als het voorgaande bekend is weet de veehouderij hoeveel mest ze op verantwoorde wijze kan afzet ten en hoeveel er aangeboden kan worden voor mestverwerking of dis tributie Daarnaast vindt de afdeling dat de overheid nu maar eens over de brug moet komen met de voor stellen voor het '95 scenario, "ledereen weet dat er wat komt al leen niemand weet hoe en wan neer". De afdeling was het er over eens dat er een grote uitdaging voor de veehouderij ligt om het mestpro bleem aan te pakken. "En we kun nen de uitdaging aan". Afdelingsvoorzitter Warmelink vindt dat er nu een werkgroep moet ko men die als konkrete opdracht krijgt hoe het stikstofgebruik in de vee houderij in de praktijk kan worden teruggebracht. Een groot punt van zorg is voor Warmelink de opzet van de mest verwerking. "We künnen niet om die 6 miljoen ton heen, daarvoor moeten in 1995 de konkrete plan nen gereed zijn. Het zuiden van Ne derland heeft volgens hem de zaakjes goed voor elkaar. De boeren sluiten daar kontrakten af met de mestbanken, die vervolgens bekij ken of de mest verwerkt moet wor den of gedistribueerd. Alle belanghebbenden werken daar sa men om de mestverwerking van de grond te krijgen. In het oosten van Nederland is die bereidheid tot sa menwerking veel minder. Er liggen daar een aantal plannen voor mest verwerking op tafel. "Dit is jam mer", vindt Warmelink en het schaadt op den duur de boer, zowel financieel als in de bedrijfsvoering. Beëindiging Het Landbouwkundig-Ekonomisch Instituut heeft berekend dat een aantal bedrijven in de melkveehou derij in financiële problemen komen door de investeringen in milieumaat regelen. De afdeling veehouderij twijfelt er echter aan of dit echt het geval zal zijn. Natuurlijk, er zullen al tijd bedrijven zijn die de investerin gen niet kunnen dragen, maar volgens de zogenaamde autonome ontwikkeling zullen er ook in de toe komst veel bedrijven moeten ver dwijnen. Zestig procent van de veehouderijbedrijven heeft minder dan 200.000 liter melk en weer 60% daarvan heeft geen opvolger. 'We pakken de handschoen op'. Dat zei de voorzitter van de kring West- Nederland van de Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehouders, Jan Scholten, op de jaarvergadering van de kring in Heerhugowaard. Hij on derstreepte daarmee, dat de pluim veehouderij ondanks de problemen waarin de sector verkeert geen re den ziet de handdoek in de ring te gooien. De jaarrede van de kringvoorzitter stond geheel in het teken van de be langenbehartiging. De Kring heeft deze winter een beleidsplan op gesteld. Hierin wordt aangegeven wat de Kring wil doen ten behoeve van de leden en hoe zij de belangen behartiging wil verbeteren. Als een van de belangrijkste elementen uit het beleidsplan noemde de voorzit ter de initiatieven vanuit de-Kring om gezamenlijk de mestafzet voor de lange termijn veilig te stellen. De opstelling van het beleidsplan is overigens door de landbouworgani saties WLTO, ZLM en CBTB West- Nederland financiëel ondersteund. De voorzitter sprak de wens uit om de banden tussen Kring en regiona le landbouworganisaties in de toe komst te versterken, waarbij de Kring het eerste aanspreekpunt zou moeten worden voor West- Nederlandse pluimveezaken. De voorzitter overhandigde de eer ste exemplaren van het beleidsplan aan de heer Boonen, voorzitter van de N.O.P., en aan de heer De Groot, namens de drie landbouworganisa ties die het beleidsplan financieel hebben ondersteund. 'Door de opkomst van IKB- systemen moeten de schakels in het hele produktie-proces op een andere manier leren werken. Daar voor zijn goede afspraken nodig, zo dat iedereen er beter van wordt. De Kring wil in deze ontwikkeling graag meedenken en meepraten', aldus de heer Scholten. Maar, zo stelde de voorzitter, de we reld om ons heen verandert ra- De afdeling vindt wel dat er aan dacht besteed moet worden aan de bedrijven die door de milieuproble men in liquiditeitsproblemen komen. Daarbij moet vooral het tempo van de maatregelen in het oog worden gehouden. Alles kan niet in een keer gebeuren. Ingeborg Schuitemaker zendsnel. En in die ontwikkelingen komen nieuwe groepen naar voren die steeds meer meekijken en mee praten over het doen en laten van de pluimveehouder. Consumenten organisaties, bijvoorbeeld, die steeds kritischer worden op de kwaliteit van de produkten en de manier van produceren. Ook met groeperingen als de Die renbescherming en de actiegroep Lekker Dier krijgen we meer te ma ken. Deze groepen stellen vaak drastische maatregelen voor. 'Dat ligt ook aan ons: we zijn er nog niet in geslaagd deze groepen duidelijk te maken dat we hard werken aan een schonere en veiligere landbouw. We zullen daar eerst aan moeten werken, voordat we van hen kun nen verwachten dat ze begrip tonen voor onze situatie'. Als inleider was uitgenodigd de heer Boonen, voorzitter van de N.O.P. Hij ging in op de vraag hoe de heffings- gelden van het P.P.E. en het Land bouwschap worden besteed. Misset, uitgever van onder andere het landbouwweekblad Boerderij, heeft een nieuw vaktijdschrift voor vleesveehouders op de markt ge bracht. De titel van het blad is Mis set Vleesvee en het tijdschrift is bedoeld voor de houders van zoog koeien, vleesstieren, vleeskalveren en overig vleesvee. Het nieuwe vakblad Misset Vlees vee wordt gemaakt in samenwer king met de redactie van het weekblad Boerderij. De kern van het nieuwe blad is vaktechnische infor matie. In het eerste nummer staan onder ander praktische artikelen over het weiden van zoogkoeien en het aanbrengen van een fistel bij jonge meststieren. De produktie van de Micon M 530 windtur bine is uitzonderlijk hoog. In open land schap en vooral dicht bij de kust verdient u uw investering binnen enkele jaren te rug. Terwijl een Micon windturbine zeker twintig jaar meegaat! Praktische jaarproduktie Deze bedraagt bij een Weibull-vormfactor K 2 (na 5% aftrek voor opstarten, onder houd en storingen) met een gemiddelde windsnelheid op as-hoogte van 6 m/sec.: 780 kWh/m2 415.000 kWh. 7m/sec.: 1.100 kWh/m2 585.000 kWh. 8 m/sec.: 1.430 kWh/m2 760.000 kWh. De Micon dankt deze hoge produktie aan de perfecte vorm van de wieken en een uit gekiende tweetraps generator. De krachti ge boordcomputer, met ruim 50 meet- en regelfuncties, beperkt mogelijke storingen tot een minimum. Degelijk investeren Micon's grote ervaring in het ontwikkelen en plaatsen van windturbines garandeert kwaliteit op lange termijn. Het ontwerp van de M 530 is door het gezaghebbende insti tuut Det Norske Veritas grondig getest op een levensduur van tenminste twintig jaar voor alle belangrijke onderdelen. Bovendien staat de produktie onder stren ge controle van Det Norske Veritas. Elke Micon windturbine wordt geleverd met een attest, dat deze voldoet aan de strenge keuringseisen. En mocht er zich onver hoopt toch een probleem voordoen, dan staat onze ervaren service-organisatie bin nen 24 uur voor u klaar. Toch maar eens informeren De Micon M 530 wordt gebouwd in Dene marken, waar een recent onderzoek onder ruim drieduizend windturbine-bezitters aantoonde, dat de Micon-eigenaren het meest tevreden zijn over kwaliteit, service en garantie. COUPON ZENDEN NAAR: vertegenwoordigt Micon A/S in Nederland Postbus 54, 4250 DB WERKENDAM. Tel.: 01835 - 3854. Fax: 01835-4948 Stuur mij uitgebreide informatie over de Micon M530. Z Stuur mij een vragenlijst voor een raming van de opbrengst Q op mijn erf. Laat uw consulent bellen voor een afspraak. NAAM/ Q STRAAT/ POSTCODE/ (J PLAATS/TEL/- '0rb">e %n. '*een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14