Landbouw in vele soorten en maten op Tholen en Flipland Reportage Exkursie dagelijks bestuur ZLM Het gezelschap op het proefveld van de zaadteeltstudieclub 'Eiland Tholen'. De bestuurders luisteren in de bankjes van veiling St. Annaland en omstreken naar de uitleg van directeur D.L. Hage. Tweemaal per jaar gaat het dagelijks bestuur van de ZLM op werkbezoek in een van de 13 ZLM-kringen. Vori ge week was het de beurt aan kring Tholen en St. Philipsland. Vooraf gaand aan de gezamenlijke avond vergadering maakten DB en kringbestuur 's middags een bustocht door het gebied. Het kringbestuur had de route zodanig uitgestippeld dat alle specifiek Thoolse en 'Fliplandse' agrarische bedrijfstakken aangedaan werden. Het was een prachtige rit, dankzij vooral het mooie landschap, de tijd van het jaar en het deskundige kom- mentaar onderweg van de kring bestuursleden. Rondom St. Annaland, waar de rond rit van start ging, is de struktuur van de agrarische bedrijven klein schalig. Gewassen die er veel ge teeld worden zijn vroege aardappelen en bloemzaden, en an dere intensieve teelten. Van de meeste percelen (vervroegde) vroe ge aardappelen was het plastic al weer verwijderd, in verband met het risiko van bladverbranding. Bij het proefveld van de zaad teeltstudieclub 'Eiland Tholen' wor den onder meer proeven gedaan met de toediening van stikstof en chemische middelen. Aan de hand van waarnemingen - een keer voor opkomst en twee keer na opkomst - wordt bepaald of een nieuw ge wasbeschermingsmiddel in een ze ker gewas mag worden toegelaten. Alle proeven worden gedurende drie jaar herhaald. Voorzitter Leen Hage van de studieclub gaf aan dat het uniek is in Nederland dat een studie club een eigen proefveld heeft. Over de goede samenwerking met proef- boerderij Rusthoeve toonde hij zich bijzonder ingenomen. Momenteel heeft de studieclub 140 leden, voor al in Tholen en St. Philipsland maar ook elders in het Zuidwesten. Veiling Hierna bezocht men de veiling St. Annaland en omstreken. De veiling is weliswaar klein, maar voor vroege aardappelen is het de grootste van het land. Afgelopen dinsdag (26 mei) zou men met veilen beginnen. Direkteur D.L. Hage schatte de op brengst op 10 15 ton per ha. De aanvoer komt niet alleen uit Tholen en St. Philipsland, maar ook uit de omliggende kleigebieden. Om de merknaam Alvantho te beschermen probeert de veiling de aanvoer te be perken tot kleiaardappelen. Volgens Hage is het areaal vroege aardappe len de laatste jaren weliswaar geste gen, maar zijn er nog best uitbreidingskansen. Om leegloopuren zoveel mogelijk te beperken is de veiling op een aantal andere aktiviteiten ingesprongen, zoals het drogen van droogbloe men. Vanwege de uitbreiding van het areaal hiervan overweegt de vei ling om de droogcapaciteit dit jaar uit te breiden. Landinrichtingsblokken Terug in de bus nam voorzitter Ge rard Gaakeer van de landinrichtings kommissie St. Annaland de microfoon van de kringvoorzitter over. Volgens hem zou het beter ge weest zijn als Tholen gewoon als één ruilverkavelingsblok zou worden uitgevoerd in plaats van vier. Nu moet er veel uitruil over de blok grenzen heen plaatsvinden. De ruil verkaveling St. Annaland, 3.050 ha groot, komt op 9 juli aanstaande in stemming. Evenals in de andere blokken valt ook hier landbouw grond ten offer aan de natuur. Zowel op Tholen als op St. Philips land ondervinden de boeren veel hinder van de ganzen en smienten. Gaakeer heeft jaarlijks f 10.000,— tot f 18.000,— wildschade. Vorig jaar bedroeg het schadebedrag dat aan hem werd toegekend f 14.000,—. Om de redelijkheid van dit bedrag eens te onderzoeken had hij Gropatax gevraagd om geduren de het jaar de gewassen te volgen en een taxatie te maken van het schadebedrag. Volgens Gropatax bedroeg de schade f 24.000,—. Gaakeer: "Dat zijn toch 10.000 gul den die je zomaar kwijt bent". Op weg naar St. Philipsland gaat ook Bram van Nieuwenhuijzen in op de ganzenschade. De extensieve be weiding op het natuurgebied Ram- megors is bedoeld om er een jong eiwitrijk gewas te laten roeien, zo dat het als fourageergebied voor de ganzen kan dienen. Het is echter geen mals maar een ruig gebied ge worden, waarop geen gans zich ver toont. Die voeden zich met de veel malsere wintertarwe Van Nieuwenhuijzen stond ook even stil bij het zoetwaterprojekt op St. Philipsland. Het gebied was het eer ste waar een (administratieve) ruil verkaveling in uitvoering is genomen, waardoor men daar ook het eerst met de aanvoer van een zoetwatertoevoer is begonnen. De bedrijfsstruktuur verschilt sterk van die op Tholen. Op St. Philipsland overheerst grootschalige akker bouw. De gemiddelde bedrijfsgroot- te ligt op 45 ha. Geschikt voor graszaad "Vanwege de schone grond is Tho len bij uitstek geschikt voor de ver meerdering van graszaad", vertelde Rien Geluk van Barenbrug. Volgend jaar gaat Barenbrug ook enkele graangewassen op Tholen vermeer deren. Groot voordeel hierbij is dat er geen duist voorkomt op Tholen. Het vermeerderingsbedrijf teelt bij verschillende Thoolse boeren preba- siszaad. Dit wordt met een speciaal aangepaste combine geoogst. Hier na wordt het verder vermeerderd tot basiszaad, waarna de akkerbouwers de laatste vermeerdering voor hun rekening nemen. Op het perceel (prebasiszaad) dat tijdens de exkur sie bezocht werd stonden onder meer enkele nieuwe soorten veld- beemd onder nummer. Enkele soor ten daarvan waren als ondervrucht gezaaid in resp. erwten en vlas, waardoor er ook al het eerste jaar een oogst is. Barenbrug heeft op de prebasiszaad percelen ook stikstof- proeven liggen, zodat het bedrijf met een goed onderbouwd advies naar de praktijk toe kan als er een nieuw ras in het verkeer komt. Het blijkt dat nieuwe rassen over het al gemeen een lagere stikstofbehoefte hebben dan de bestaande rassen. Geluk toonde ook een veldbeemd- ras dat voor de praktijk totaal on geschikt is. Qua kultuurwaarde is er niets op aan te merken, maar 'infe rieure' grassoorten zoals straatgras zijn sterker, zodat het betreffende ras overwoekerd wordt. Vervolgens voerde de bustocht langs het proefveld van de ZLM- kring waar zoet water wordt geïnfil treerd. De eerste twee jaar van dit projekt zijn hier, met uitstekend re sultaat, onder meer vroege aard appelen, prei en bloemen geteeld, dit jaar alleen nog vroege aardappe len en tarwe. Vlegeltarwe, dat wel. Dat er nu minder intensieve gewas sen worden geteeld heeft te maken met de bezuinigingen op proefboer- derij Rusthoeve. Natuurclaims Langs de zuidkant van Tholen moe ten volgens de plannen van de pro vincie tientallen hektares landbouwgrond wijken voor natuur ontwikkeling. In de meeste geval len betreft het goede grond op een ondergrond van veen. "Je kunt hier weliswaar niet al te vroeg in het jaar terecht, maar er zijn uitstekende vruchten op te telen", aldus de kringvoorzitter. Marinus Geuze gaf een toelichting op de natuurclaims in het ruilverka velingsblok Poortvliet. Sommige be drijven liggen middenin het beoogde natuurgebied. Geuze: "Zij komen in principe in aanmerking voor ver plaatsing, maar degenen die al die natuurplannen bedacht hebben ge ven niet thuis als er over geld ge praat wordt". Ondernemerskwaliteit Het laatste exkursieobjekt was het bedrijf van Jos Lindhout in Poort vliet. Het DB had dit bedrijf zes jaar geleden ook al eens bezocht. In de tussenliggende jaren heeft de on dernemer zich vrijwel geheel toege legd op de grove tuinbouw. Hij heeft in 1989 zijn melkquotum verkocht, en vorig jaar een mechanische koel cel (2.000 m3) gebouwd voor de opslag van winterwortelen. Dit jaar bestaat zijn bouwplan - deels eigen dom, deels pacht - uit 13 ha vroege aardappelen, 13,5 ha winterworte len, 9,5 ha witlofpennen, 14 ha eerstejaars plantuien, 2,8 ha sprui ten, 5,4 ha knolselderij, 2,5 ha sui kerbieten, 1,5 ha zomergerst, 1,5 ha teunisbloemen en 0,24 ha grasland ten behoeve van het patrijzenprojekt in de Poortvlietpolder. Dit gras staat op de kopeinden van de groente percelen. Lindhout: "Ik heb, na een jaar maat schap, het bedrijf in 1986 overgeno men. Het was toen een gemengd bedrijf, met acht ha weiland, drie ha mais, acht ha vroege aardappelen en zeven ha diverse groentegewas sen. In eerste instantie dachten we dat er met wat aanpassingen in de bloemen- en groententeelt wel een goede boterham te verdienen zou zijn, maar dat viel tegen. Daarom hebben we het melkquotum ver kocht en ons helemaal toegelegd op de grove tuinbouw. Ik teel bijna geen graan meer, al ligt die teelt me na een het hart en is het goed voor mijn bedrijf dat de graanteelt in de benen blijft". Lindhout zit al zes jaar in de groen teteelt, maar dat wil niet zeggen dat dit 'het' is. Door het zgn. verdring- ingseffekt treedt er direkt een prijs- val op zo gauw er van een bepaald produkt teveel is, iets wat bijvoor beeld vorig jaar bij de broccoli geble ken is. Lindhout teelde daar 4,5 ha van voor Grobeka, maar dit jaar heeft hij dat gewas uit zijn bouw plan geschrapt. Het broccoli-drama lijkt zich echter dit jaar niet te herha len, doordat het groentebemidde- lingskantoor voor het merendeel van de dit jaar te telen broccoli al af zetmogelijkheden heeft gevonden. De bestuurders toonden zich onder de indruk van de durf en aanpak van de Thoolse ondernemer. Het DB toonde zich onder de indruk van de ondernemerskwaliteit van Jos Lindhout fm), wiens bedrijf het ZLM-bestuur zes jaar geleden ook al bezocht. De 2/2 -jarige Stefan Lindhout heeft in Wim van Veldhuizen een partner gevonden om samen een balletje te trappen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11