Onderzoeksprogramma Proefboerderij Rusthoeve 1992 bestaat uit 50 proeven Akkerbouw Aardappel in het zonnetje Verkeerde zuinigheid In akkerbouwgebieden sterke uitbreiding mestopslagcapaciteit Licentieverlening zaailijnzaad Dierlijke mest als anti-stuifmiddel nog onmisbaar Open dagen 15 en 16 juni 10 Proefboerderij Rusthoeve heeft ook in 1992 weer een omvangrijk onder zoeksprogramma. In totaal zijn er een vijftigtal proeven aangelegd. In dit artikel wordt kort ingegaan op een aantal voor de regio van belang zijnde proeven. In het gewas suikerbieten wordt na gegaan wat de optimale stikstofgift is als bemest wordt via rijenbe- mesting. Voor het zaaien van deze proef en tevens het toedienen van de kunstmest is gebruik gemaakt van een Finse machine welke be schikbaar werd gesteld door het IRS. De optimale hoeveelheid stikstof is bij rijenbemesting waar schijnlijk lager dan bij volvelds toe diening. De methode is met name interessant als besparing op de hoe veelheid stikstof rendabel is. De proef wordt voor het laatste jaar op genomen in het proefprogramma. In wintertarwe is een proef aange legd met mechanische onkruid- bestrijding. Door de weersomstandigheden in het vroe ge voorjaar kon voor het eerst wor den geëgd op 5 maart. In totaal is maximaal vier keer geëgd. Door middel van opbrengstbepaling zal worden nagegaan of het aantal ke ren eggen van invloed is op de op brengst van het gewas. Ook in 1992 zijn weer rassenproe ven aangelegd met Zeeuwse vlegel- tarwa Zowel zomer- als wintertar- werassen zijn in onderzoek. In deze tarwe mogen geen bespuitingen worden uitgevoerd en er mag geen kunstmest worden toegediend. Wel wordt in het voorjaar organische mest geïnjecteerd. Het onkruid wordt bestreden door middel van eggen. Kleine gewassen Rusthoeve besteedt relatief veel aandacht aan 'kleine gewassen'. Gewassen welke vaak specifiek zijn voor het Zuidwesten van Nederland. Dit jaar is een proef aangelegd om na te gaan hoe varkensgras in vlas kan worden bestreden. In deze proef zijn zowel toegelaten midde len alsook enkele 'nieuwe' middelen in beproeving. Voor het laatste jaar in beproeving is de piaatsdichtheid van suikermais. In de proef wordt nagegaan in hoe verre de plantdichtheid bepalend is voor de kolfopbrengst en wat de in vloed is van het plantaantal op het aantal bruikbare kolven. In teunisbloem wordt een proef aan gelegd om de oogstmethoden zwadmaaien en maaibinderen met elkaar te vergelijken. De proef komt te liggen in een perceel teunisbloe men dat is gezaaid op een rijenaf- stand van 30 cm. In St. Annaland wordt onkruidbestrijding in teunis bloemen onderzocht, zowel voor als na opkomst. Hier vormt teunis bloem een onderdeel van 22 soor ten bloemen, welke worden geteeld voor de bloemzaadproduktia De proef wordt uitgevoerd in samen werking met de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt 'Eiland Tholen'. Op hetzelfde proefveld ligt een proef betreffende ziektebestrij ding in lavatera en een stikstoftrap- penproef in violen. In samenwerking met Bloevantho is een apart proef veld aangelegd voor de onkruid bestrijding in Statire. De opslagcapaciteit voor dierlijke mest in de akkerbouwgebieden is de afgelopen jaren fors toegeno men. In 1988 bedroeg deze tusse- nopslag nog 125.000 m3, dit jaar is dit al toegenomen tot 590.000 m3. In de akkerbouwgebieden zijn bo vendien nog 37 mestopslagen in aanbouw met een gezamenlijke ca paciteit van 56.500 m3. Mede dankzij de uitbreiding van de opslag groeit de afzet van dierlijke Er is een nieuwe promotiebrochure over de aardappel verschenen. Het boekje heet 'aardappel staat calorie-arm en vitaminerijk in 't zon netje' en bevat 10 opmerkelijke re cepten. Achterin het boekje staat $en over zichtelijke aardappelkalender met het enorme aanbod aan aardappel rassen dat op de Nederlandse markt beschikbaar is. Het receptenboekje is kosteloos ver krijgbaar bij het NIVAA in Den Haag en bij groentezaken. Ook dit jaar zijn er op 'Rusthoeve' weer rassenproeven aangelegd met Zeeuwse Vlegeltarwe. Op de foto: excursie in 1991 van Zeeuwse Vlegeltelers op Rusthoeve mest in de akkerbouw nog steeds. In de eerste vier maanden van dit jaar is de mestafzet via de kwali teitspremieregeling van de mest bank met 11 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, en met 44 procent ten opzichte van 1990. Ruim 40 procent van de mestopslag in akkerbouwgebieden valt onder de verhuurregeling van de Stichting Landelijke Mestbank. Tot slot worden enkele proeven uit gevoerd in cichorei. Cichorei is een gewas wat reeds lang geteeld wordt maar slechts kort voor de winning van inuline. Om meer gegevens te verkrijgen om cichorei voor deze toepassing te telen worden dit jaar proeven aangelegd betreffende stikstof en kalibemesting en een rassen proef. Zoals wellicht bekend is wordt op een aantal kavels van de proefboer derij geïntegreerd geteeld. De resul taten hiervan worden jaarlijks beschreven in het jaarboek 'Resulta ten van het landbouwkundig onder zoek in Zuidwest-Nederland'. In zaaiuien is een demonstratieveld aangelegd met geïntegreerde on kruidbestrijding. Naast eggen en schoffelen wordt ook een combina tie van beide en een combinatie van schoffelen en chemisch bekeken. Open dagen Dit is slechts een'greep uit het om vangrijke proefplan van de proef boerderij Rusthoeve. Tijdens de open dagen, welke gehouden wor den op 15 en 16 juni a.s., is het mo gelijk de proeven te bekijken en meer informatie te verkrijgen. Door DLV team akkerbouw Goes wordt op de open dagen speciale aan dacht gegeven aan mechanische onkruidbestrijding in aardappelen. Verschillende methoden (en machi nes) worden met elkaar vergeleken. Indien u in groepsverband de proe ven op de proefboerderij wilt bekij ken is het ook mogelijk een afspraak te maken buiten de open dagen. Er zijn excursiemogelijkheden van eind mei tot eind juni. U kunt hiervoor Cebeco Zaden b.v. en kweekbedrijf Ropta ZPC hebben overeenstem ming bereikt over een algemeen aanbod tot licentieverlening volgens artikel 12 van de Zaaizaad- en Plant- goedwet. Dit algemeen aanbod heeft uitsluitend betrekking op het voortbrengen van zaailijnzaad oogst 1992 in de klassen gecertificeerd zaad van de derde vermeerdering van de vlasrassen Regina, Belinka, Marina, Saskia en Natasja. Licentieplichtig is ieder die percelen vlas afkomstig van zaaizaad 2e ver meerdering voor handelsdoeleinden ter keuring aan de NAK aanbiedt. Verrekening van de licentievergoe ding van f 22.50 per 100 kg ge plombeerd zaad zal plaatsvinden bij de definitieve plombering; de NAK zal zich belasten met de inning van de licentievergoedingen. contact opnemen met de bedrijfslei der, de heer A.G. Ebbens (telefoon: 01199-5363). M. Tramper regionaal-onderzoeker Het Landbouwschap heeft de mi nisters Alders en Bukman opnieuw om ontheffing gevraagd voor het gebruik van dierlijke mest als anti- stuifmiddel in de bollenteelt. De ontheffing moet gelden voor de maand september 1992. Het ge bruik van dierlijke mest op zand gronden is dan wettelijk verboden. Volgens het Landbouwschap is ko men vast te staan dat er nog geen goede alternatieven zijn voor de (verplichte) stuifbestrijding. Geke ken is onder meer naar zetmeelpre- paraten, groenbemesters, stro en GFT-compost. Deze middelen wer ken onvoldoende of zijn nog niet uit puttend in de praktijk getest. Bij GFT-compost ontbreken kwaliteits garanties voor wat betreft de aan wezigheid van ziektekiemen. Vorig jaar wees de minister van VROM een verzoek tot ontheffing van het gebruik van mest als stuif- bestrijder in de bollenteelt in eerste instantie af. Via een procedure bij de Raad van State werd het gebruik van mest voor dit doel toen alsnog mogelijk gemaakt. In akkerbouwkringen wordt mo menteel nogal veel gesproken over het aardappelmoeheidsbe- leid van nu en in de toekomst. Ik zal proberen in het kort en zo eenvoudig mogelijk de zaken nog eens op een rij te zetten. Een drietal zaken bepalen op dit moment in hoofdzaak de koers: De afspraken van 1987; de hui dige begroting van Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de komende grote ef- ficiëncy operatie. Europese regelgeving Het huidige AM-beleid is geba seerd op Europese regelgeving, aangevuld met nationale regel geving. Het nationale beleid is tot stand gekomen in overleg tussen overheid en bedrijfsleven. Het kent een achttal hoofdpun ten van beleid. - Vruchtwisselingsvoorschrif- ten (teeltfrequentie) - Kartering (kontrole van punt a) - Meldingsplicht resistente rassen Bemonstering (t.b.v. besmet verklaring) - Ontheffingsmogelijkheden (oud grasland) - Vroegrooiregeling - AM-vrij verklaring (teeltma teriaal) - Aardappelteelt verbodgebie- den (Bollenstreek) De totale kosten (inklusief perso neel, exklusief a.i.d.) van dit be leid bedragen ca. f 5,5 min per jaar. Het Ministerie betaalt hier van ca. f 3,5 min en de rest wordt tot en met 1993 betaald uit de compensatiegelden van de WIR. Bijstelling Door spanning in de begroting bij het Ministerie en de verder gaande bezuinigingen wil men nu reeds in 1992 het beleid bijstellen. Dat kan niet naar ons idee. In de eerste plaats spreken we hier over Europees beleid dat uitgevoerd zal moeten worden. Daarbij gaan we in Nederland met onze regels nogal wat ver der dan in Europees verband. Ik denk dat deze ook terecht is in een aardappelland bij uitstek zo als Nederland. Omdat wij juist de laatste jaren steeds meer de nadruk leggen op kwaliteit om de konkurrentie aan te kunnen, zijn strakke regels absoluut noodzakelijk. Alleen mag de be schikbare begrotingsruimte niet bepalend zijn voor het beleid, daarvoor staat er veel te veel op het spel voor Nederland. De overheid blijft verantwoordelijk voor de gevraagde AM-vrij ver klaringen en dit kan alleen in kömbinatie met een deugdelijke kontrole. Hetzelfde is van toe passing bij het opleggen van besmetverklaringen. De overheid is het daar ook wel mee eens; al leen zij wenst nog wel verder te spreken over de kosten van een en ander. Eigendom En dan zullen de AM-vrij verkla ringen een punt van diskussie zijn. Als dan mocht blijken dat het bedrijfsleven deze kosten moet betalen, zijn de gegevens ook automatisch ons eigendom. Dan ontstaat er een nieuw pro bleem voor de overheid op basis waarvan zij dan de besmet ver klaring wil opleggen. We zullen in elk geval zo prak tisch mogelijk moeten blijven, zodat we geen dubbel werk doen. Doelmatig en efficiënt werken is noodzaak maar door een verkeerde zuinigheid, de kwaliteit en de export van onze aardappelen in de waag te stel len, dat mag nooit gebeuren. Met gebruikmaking van de nieuwste technieken en een goede wil tot samenwerking moet het mogelijk zijn een goed beleid neer te leggen voor aan vaardbare kosten. Alleen dan kunnen we in de toekomst met de Nederlandse aardappel de konkurrentie aan. En dat is niet alleen een boerenbelang maar ook goed voor onze nationale ekonomie. Het woord is nu aan de overheid. Jans Leeuwma voorzitter afdeling akkerbouw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10