Vanaf de dijk gezien Eerlijk duurt het langst Eerste klap een daalder waard RECHTE RUGGEN Natuur, aardappelen en windmolens In de bezem wagen? t WtKÊÊÊÊÊÊÊÊ Terwijl ik dit schrijf hebben we het eerste voorproefje van de zomer. In de voorafgaande week is er behoor lijk wat regen gevallen in OOST ZUID-BEVELAND en de werkzaam heden op de akkers lagen even stil. Hoewel de regen welkom was in dit groeiseizoen, zie je aan de andere kant hoe belangrijk het is om on- kruidbestrijding op tijd te kunnen doen. En hoe kwetsbaar we zijn als het niet het gewenste resultaat brengt. Mechanische onkruidbestrijding is een goede zaak, maar dan moet het weer wel meewerken. Nu met dit mooie weer en een schrale noor denwind goede resultaten, maar in een regentijd gaat dat niet op. We weten allemaal wel dat in de tijd toen we met de hak op de akker stonden, en het regende veel, je het onkruid eerder verplaatste dan ver nietigde. Nu bedoel ik hier niet mee dat we maar raak moeten spuiten, maar de vakbladen lezend erger ik me toch wel eens aan sommige arti kelen. Veel minder spuiten, minder kunstmest, de één doet het nog be ter dan de ander. Misschien zou het goed zijn eens een eerlijk artikel te schrijven en een boer te laten vertellen waarom hij op de gangbare manier (nu blijkbaar niet meer) werkt, zonder daarbij de term geïntegreerd te gebruiken, maar dat willen de mensen blijkbaar niet meer horen of lezen. Het zou wel eerlijk zijn, want je kop in het zand steken daar schiet niemand iets mee op. In ons gebied staan de gewassen, zoals tarwe en suikerbie ten er goed voor, er is weinig ziekte- druk hier en daar is wel wat gespoten tegen bruine roest in tar we. De gerst laat het overal wat zit ten, de structuur van de grond zou hier wel eens een grote rol kunnen spelen. In de aardappelopkomst is veel ver schil, de vroeg gepote komen mooi boven, maar op veel plaatsen is men nog volop bezig met het opfrezen, en in ons gebied zijn ook in de afge lopen week nog aardappels gepoot. Het zaaien van bruine bonen is deze week pas begonnen in verband met de regen, toch twee weken later dan normaal. Op verschillende ak kers was vooraf een onkruidbestrij ding nodig, wat dan weer extra wachttijd vergt, voordat er gezaaid kon worden. En om de wildschade te beperken wordt op veel percelen direct na het zaaien schrikdraad ge zet, een noodzakelijk kwaad. We maken ons denk ik terecht zorgen om de toenemende schade die door wild wordt toegebracht. En het toe nemen van de zogenaamde groene zones maakt het er niet beter op. Enkele weken geleden was op de televisie een uitzending van Natuur monumenten waar de heer Winse- mius, hoofd van de vereniging, pleitte voor uitbreiding van die groe ne zones. Het ging om een grote op pervlakte van meer dan honderden hectares. Men heeft bedacht dat dit nodig is voor de instandhouding van de loopkever. Boerderijen in dit ge bied moeten dan maar verdwijnen, want het beestje moet aaneen gesloten over grote afstanden kun nen lopen. Kan dit niet dan krijgen deze kevers te maken met stress en zouden verdwijnen. Mensen (in dit geval boeren) die op deze grond hun beroep uitoefenen zijn niet belang rijk, of zij te maken krijgen met stress is ondergeschikt. Nu is het niet zo dat we niet anders doen dan hierover denken. Vooral in deze mooie tijd van het jaar waar de aandacht voor de jonge gewassen onze aandacht vraagt en we op het veld lopend blij zijn dat we boer zijn, en ons niet voor kunnen stellen dat het niet meer zou kunnen. Bewon dering heb ik voor de jonge mensen die besluiten boer te worden en met optimisme aan de slag gaan, met in hun hart de liefde voor de gewassen die op het veld groeien. En de uit spraak 'mensen die de kost verdie nen op het land zijn de ruggegraat van het platteland' is zeker aan hen besteed. Akkerbouwer Van /waarden uit 's-Heer Abtskerke bezig met het aanaarden van zijn 6V2 ha bint jes. (foto: Anton Dingemanse). Het is op deze tijd van het jaar weer een lust en genoegen om door en over de rijkelijk beplante B- weggetjes te wandelen of te fiet sen, genietend van de bloeiende meidoorns en in de berm het fluite- kruid dat daar welig tiert met door kijkjes op het wisselend en gevarieerde WALCHERSE land schap. Kijkt men echter met een wat kritisch agrarisch oog naar wat er onder en achter die wegbeplan- tingen nog groeit aan onkruid, met name kleefkruid, dan ligt genot en ergernis weer kort bij elkaar. Als men dan woont in een gemeen te die streeft om een stookverbod in zijn Afvalstoffen Verordening op te nemen, vraag je je af: hoe kom ik van dat spul af als na het uitmaaien van onderliggende slootkanten daarna niet meer verbrand mag worden. Grotere onkruidversprei ding kun je je niet voorstellen dan bij verhakselen of ophalen en vercom- posteren, om over de kosten maar niet te spreken. Ook leidt dit weer tot meer (chemische) onkruid- bestrijdingen. Landbouwschap en de plaatselijke landbouworganisa ties trachten alsnog de hoofdstede lijke gemeenteraad in de besluitvorming aan te zetten tot voor de landbouw aanvaardbare re gelingen. De opkomst van de voorjaarsge wassen is probleemloos verlopen. De natte dagen in de eerste helft van mei werden weer snel gevolgd door droog, zonnig en warm weer, wat zowel de chemische als de me chanische onkruidbestrijding ten goede kwam. De aardappelopslag als onkruid blaast weer een flinke partij mee. Een bijkomstigheid van Agria's telen is, dat hier door de gro vere sortering de opslag van weinig betekenis is. De eerst gezaaide brui ne bonen hebben nogal wat slagre gen te verduren gehad, ze liggen al gekiemd en zijn hopelijk voor korst- vorming boven, de rest van de bo nen zal deze week wel gezaaid worden. De maand mei is vanouds voor de akkerbouw een drukke maand, bij de onkruidbestrijding is ook de eerste klap nog altijd een daalder waard. Men kan in deze tijd lange dagen maken, de goede perio den ook per etmaal benutten om het juiste verdelgingseffekt te ver krijgen. De veehouders hebben ook geprofi teerd van de fel drogende dagen en hebben veel gras van prima kwali teit verzameld, het ziet er naar uit dat de hergroei vlot op gang komt. Een belangrijk gewas voor deze sek- tor, de snijmaisteelt, beleeft een goede start. In het Aardappel B.V. bulletin was de gemiddelde Rotterdamse beursno tering opgenomen tot half maart, zowel van oogst '90 als die van '91. De laatste lager dan de eerste. Met wat gereken met voorverkoop, de noteringen van de afgelopen tijd en de prijsval van heden kan men wel als teler ongeveer de eindprijs bere kenen. Het berekend prijspeil zal aan de matige kant zijn, betrekt men de opbrengst erbij (het afgelopen jaar nadelig beïnvloed door de droogte) dan zal men van het saldo per ha geen al te grote vakantiereizen kun nen maken. Maar waarom zou je weggaan uit een gebied waar in de toekomende tijd juist zovelen naar toekomen om te genieten. De kampeerboeren hebben de afge lopen tijd ook weer benut om hun terreinen en accommodaties te on derhouden, uit te breiden of te ver beteren. Ook hier geldt: kwaliteit is de beste aanbeveling. Een goede beplanting rondom draagt van bin nenuit bij aan de beschutting en pri vacy van de gebruikers, en van buitenaf tot het behoud van een agrarisch landschap. Gelukkig heb ben in ons gebied de gebouwen, eerst de arbeiderswoningen en nü al vele bedrijven door de sanering, af gestoten en verlaten, een goede maatschappelijke waarde. De animo tot verbouwing en bewoning houdt verpaupering van het platteland te gen en werkt misschien wel stimu lerend voor agrarische bewoners om ook hun panden aanzien te laten be houden of te verbeteren, zodat toch nog van een zekere nood een deugd wordt gemaakt. Het is een lust voor het oog om te zien hoe alles groeit en bloeit in on ze kring THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND. De regenval van 8 en 9 mei en het daaropvolgende fraaie zo merweer, doet onze gewassen de grond uitschieten. Je ziet ze als het ware groeienOpkomstproblemen zijn er door de kombinatie van regen en zon niet, waardoor op de meeste percelen de gewassen er keurig opstaan. Overwegend lijken de bodemherbi ciden goed gewerkt te hebben, zo dat we met weinig zaadonkruiden te maken hebben. Anders is het op sommige percelen met het wortel onkruid, maar zeker ook met aard appelopslag. Uw praktijkschrijver en vele kollega's zullen nog veel werk moeten verrichten om het 'on kruid' aardappel uit bijvoorbeeld sui kerbieten, cichorei, bloemzaden enzovoorts te vernietigen. Ander zijds zien we in ons gebied vele fraaie percelen vroege aardappelen liggen. Afgelopen week hebben vele telers het plastic van de aardappe len afgehaald om verbranding te voorkomen. Blijkbaar zijn de eerste vroege aardappelen al gerooid en zal het zeker niet lang meer duren voor men hieraan in grotere getale begint. De prijs van onze oude aardappel laat het echter de laatste weken le lijk zitten. Blijkbaar zijn een groot aantal partijen onderhevig aan schotvorming en geven een grote druk op de markt. Hopelijk trekken de prijzen voor de betere partijen nog wat aan. Wanneer we het toch over aardappelen hebben, heb ik de indruk dat er nog veel percelen late aardappelen opgéfreesd moeten worden. Vooral op de zwaardere gronden wil de ondergrond nog niet voldoende ingedroogd zijn om tot een goed en kruimelig aardappelbed te komen. Het is niet alleen een lust om naar onze gewassen te kijken, maar ook naar het fraaie Thoolse landschap. Een landschap met mooi begroeide en beplante dijken, erven met fraaie tuinen, en de pracht van bloeiende boomgaarden. Zelfs onze wegen zijn omzoomd met bloeiend fluite- kruid of met andere planten. Uw praktijkschrijver kan van dit alles in tens genieten en het geeft dan toch ook weer een stukje dankbaarheid om tussen dit alles te mogen wonen en werken. Minder vrolijk werd ik van het be- Als ik dit schrijf heeft in WEST ZUID-BEVELAND de temperatuur zomerse waardén bereikt. Dit is een weldaad voor de flora en fauna, misschien in mindere mate voor de prijsvorming van de oude aardappe len. De onkruiden komen ook weer spontaan boven de grond kijken en daar moet je je hele leven tegen blij ven vechten, zei mijn vader altijd. De voorzitter van de V.C.S. merkte onlangs op dat je van het EG-beleid steeds minder gaat begrijpen. Na een jaar van introduktie lijkt het plan MacSharry toch uitgevoerd te gaan worden. Wat dit konkreet voor Ne derland gaat betekenen weet waar schijnlijk nog niemand. De voormalige premier van Engeland heeft van één groot Europa geen hoge pet op. Persoonlijk sluit ik me daar bij aan. Ik denk dat het dezelf- richt dat een 450 ha landbouw grond op het eiland Tholen geschikt zou zijn om windmolens op weg te zetten. Ik denk dat onze organisa ties hier flink stelling tegen moeten nemen, omdat deze windmolens pas echt landschapsvervuiling met zich mee brengen, waar wij als landbouw niets aan hebben. Ik kan mij overigens ook niet voorstellen dat de burgemeester en de gemeen teraad van Tholen deze windmolens zullen accepteren. Dit gezien tegen de achtergrond dat bedrijfsgenoten die een windmolen willen plaatsen hier geen toestemming voor krijgen. Maar misschien wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend en kunnen wij blijven genieten van ons fraaie Thoolse landschap. de kant op gaat als destijds de Wei- marrepubliek, die bleek ook alleen maar op papier te bestaan. Ten aan zien van landbouw ben ik niet zo somber gestemd. Grote droogten in vele delen van de wereld. Graan voorraden zijn aan het dalen. Somberder ben ik gestemd over de Nederlandse politiek. Die is bezig zich helemaal op te sluiten in natio nalisme. Die blijft maar doorgaan met regelgeving en heffingen. We zijn zo langzamerhand a-sociaal aan het worden. Het leven mag best zo plezierig mogelijk zijn maar het moet wel betaalbaar blijven. We zijn hiermee al export aan het verliezen. Uit dat oogpunt gezien heb ik de in druk dat de vakbeweging een te be perkte horizon heeft. En dat we in dit overbevolkte land in de bezem wagen terecht komen. Terwijl de laatste poters in de grond gestopt werden draaide de frees op volle toeren. Dag en nacht werd er door gereden. De in het vroeg gepote aardap pels staken hun oortjes immers al boven de grond. Nu liggen ze voor even weer keurig onderge- dekt in lange rechte rijen onder de fijngemaakte aarde. Ze geven de polders het beeld van alles keurig aan kant wat op deze tijd van het jaar het geheel zo aan trekkelijk maakt. De laatste blok ken die nog in winterrust liggen worden opengetrokken en hier en daar bonen gelegd. Steeds valt het op dat de aantallen hec tares met grove tuinbouwgewas- sen nog meer worden uitgebreid. Het groene gedeelte in onze pol ders, bestaande uit granen en graszaad, groeit geweldig. Met de suikerbieten die ook het groen van de polders gaan mee- bepalen, Zien we een goede oogst liggen. Het was dan ook een feest om dijk op dijk af door de polders naar Bath/Ossen- drecht te rijden waar het Hoog heemraadschap een open dag hield. Ze Heten ons een kijkje ne men van de waterrioolzuivering die door een persleiding het Westbrabantse afvalwater van huishoudens en bedrijven aanvoert. Stinkend en diepzwart wordt het produkt aangevoerd via bezin- kingstanks en een biologische zuivering wordt het voor 95% gezuiverde water via Waarde in de Westerschelde afgevoerd. Achterlatend een dikke laag slib, ingeklinkt wordt deze afgevoerd naar onder andere de Kragge in Bergen op Zoom. Dit afva/pro- dukt is een groot probleem en nergens voor te gebruiken. Vroe ger had de landbouw interesse maar tegenwoordig hebben ze genoeg aan de eigen mest. Dit alles werd ons verteld door een jongeman die bijzonder goed, duidelijk en begrijpend uit leg gaf van alles wat ze zagen. Ik kon het dan ook niet laten om te zeggen dat de boeren best wat van dat slib willen hebben a/s er geen zware metalen in zouden zitten of andere troep. Je stelt je zelf dan de vraag waarom rea geer ik altijd a/s de landbouw erbij wordt gehaald. Volgende vraag: waarom moet altijd die mestkar van stal gehaald worden om iets waar de landbouw bui ten staat naar voren te brengen. Vast staat dat er een mooi stuk werk gebeurt daar in Bath, at lig gen de havens van België waar alles zo de Schelde ingaat, vlakbij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9