Zo'n milieubewust advies was tot voor kort ondenkbaar Korte pijn is beter dan slepende ziekte Cichorei veel telers te vlug af Ideaal weer voor het inkuilen van gras Onder ideale omstandigheden is de eerste snede voordroog in WEST BRABANT ZUID in de kuil gebracht. Al bij voorbaat gaan veehouders er van uit dat ook de voederwaarde hoog zal zijn. Qua kilogramop brengst klaagt niemand. Nu is het wachten op regen. Om een geslaag de tweede snede te krijgen is veel water nodig. Het beregeningsverbod doet daar weinig aan af. Met kunstmatige be regening is de wei wel groen te hou den maar massa is er niet mee te behalen. Bij een kostprijsberekening in deze slaat de wijzer over naar de kosten. Verschillende veehouders zonder regen installatie zijn ingeno men met het beregeningsverbod. 'Nu trekt de buurman tenminste het water niet onder mijn land weg', zeggen zij. 'Hier openlijk wat van te zeggen ligt nogal gevoelig. Nu komt zo'n maatregel goed uit'. Veel aardappelpercelen zijn aange aard of gefreesd terwijl de planten al geruime tijd boven stonden. Enkele moeilijk bewerkbare stukken grond zijn vorige week ingeplant. Met het langer wachten is de grond er niet beter op geworden. Om nog enigs zins profijt te hebben van de on- kruidbestrijding is direct na het aanaarden een bespuiting uitge voerd. Onder droge weersomstan digheden doet een bodemherbicide weinig. Zowel bij de pootaardappe- len als bij de consumptie zit de groei er goed in. De stengels komen grof boven en dat wijst op een optimale beginontwikkeling. De suikerbieten komen momenteel aan een maximale groei per dag. Dagelijks ziet de teler ze groeien en dat geeft een prettig gevoel. Over het algemeen heeft de onkruid- bestrijding weinig problemen gege ven. Doordat er tijdens het zaaien niet geknoeid is en doordat de grond een goede structuur heeft be houden is kamille weggebleven. Dit onkruid kan na opkomst van de bie ten nogal eens voor problemen zorgen. Wel zijn op menig perceel de eerste luizen geconstateerd. 'Een bestrij ding hiertegen is niet per sé nodig', adviseerde een verkoper-voorlichter van een commercieel bedrijf een klant. 'Kijk, als je zo in het perceel rondkijkt zie je al verschillende lieve heersbeestjes. Die beginnen nu enorm veel werk te verzetten. Om deze reden raad ik een bespuiting met parathion of iets dergelijks af. Houdt het perceel in de gaten'. Zo'n milieubewust advies was enkele ja ren geleden nog ondenkbaar. Voor hetzelfde geld had de vertegen woordiger zijn dagomzet kunnen vergroten. NOORD-BEVELAND, zonovergoten en winderig, hangt de was aan de lijnen. Het droogt hard, het vele wa ter van een week geleden verdampt snel. De grond wordt lekker warm, vele aardappelen staan al boven, andere moeten nog worden gefreesd. De bieten, het vlas, de teu nisbloem, de cichorei en de plantuien staan er allemaal prachtig bij. Ook de aardappelopslag zie je in steeds meer velden verschijnen en na een druppel roundup weer ver dwijnen. Al zullen er weer vele uren aan moeten worden besteed om het terug te brengen naar aanvaardbare normen. Enkele jaren geleden hoorde ik nog boeren zeggen: opslag is niet nodig als je maar een bouwplan hebt dat ruim genoeg is. Groenvoederdrogerij Timmerman uit Kortgene is vorige week be gonnen met de luzerneoogst. Dat ging op voor diegenen die zo veel hektaren hebben dat een bouwplan van één op vijf of zes een inkomen opleverde, maar nu zie je ook bij deze boeren opslag in bieten en teunisbloemen. De tijden veranderen. Meer en meer boeren hoor je zeggen: graan kan niet meer, ik moet wat anders pro beren, er moet een hoger saldo ko men. Zij die volledig pachten of door vererving niet zoveel bankschulden hebben, kunnen het wat langer uit zingen dan anderen welke dachten dat door grondaankoop, bedrijfsver- groting, het inkomen hoger zou worden. Vorige week sprak ik iemand die en kele duizenden winterbloemkolen teelt. De prijs lag weer boven de twee gulden voor de grote, maar hij had ook al geleverd voor veertig en zestig cent. En, zei hij, ik ben zo blij dat ik klaar ben. Mijn vrouw en ik zijn zo moe. Het brengt te weinig op om arbeid aan te trekken, dus is het meeste andere werk blijven liggen. Een fruitteler zei op een vergadering van boeren en politici dat een akker bouwer met vijftig hektare maar vier maanden werk heeft op zijn be drijf. Ik vroeg me af, welke akker bouwer kan het zich in deze tijd nog permitteren? Maakt een akkerbou wer dan werkelijk maar 700 uren per jaar? Ik geloof er niets van, maar dit soort uitspraken zijn wel erg ne gatief, zeker als ze in het openbaar worden geuit. Het is toch veel beter om als landbouw samen op te trek ken. Als boeren heb je elkaar nodig. De veehouder heeft de akkerbou wer nodig voor zijn mest, de akker bouwer de veehouder voor de afzet van graan, de akkerbouwer de bloembollenteler voor de afzet van het stro en de fruitteler heeft allen nodig om aan zoet water te komen en ga zo maar door. Door de lage graanprijzen gaan vele akkerbou wers fruit inplanten, in slachtkui- -kens beginnen of in de groenteteelt of, zoals in Frankrijk, het aardappel areaal met 15% uitbreiden. Dit als gevolg van te lage graanprijzen. Bukman wil deze graanprijs nog met 20% verlagen, dus nog meer ver dringing. Zou het op den duur niet beter zijn MacSharry te volgen en de graan prijzen maar ineens te verlagen met 35%? Misschien is een korte pijn wel beter te verdragen dan een sle pende ziekte. Misschien gaat bij een verlaging van 35% de graanmarkt wel echt werken. Men probeert U immers steeds wijs te maken dat er zulke grote overschotten zijn. Waar om sterven er dan zovelen een hon gerdood? Of is onze landbouwminister bang dat de boeren massaal in opstand komen als je ineens te rigoreus de prijzen verlaagt en tevens het meer jarenplan gewasbescherming door voert? Is het politiek om boeren murw te maken om opstand te voorkomen? Akties tasten tenslotte het imago van een minister aan. Uw praktijkschrijver weet geen ant woord op al deze vragen, maar kan nog steeds niet begrijpen dat de po litiek er werkelijk op uit is om land bouwend Nederland werkelijk naar de knoppen te helpen. Als ik naar al die prachtige jonge ge wassen zit te kijken, neem ik me voor, gewoon bij boer te blijven, te genieten van het moment en het mooie weer. Van leeuwen en beren op onze weg zijn we tenslotte nog nooit beter geworden. Laat dé bestuurders van onze organisatie voortgaan met het bepleiten van verbeteringen voor de leden, zodat de soep niet zo heet gegeten hoeft te worden als ze wordt opgediend. In het LAND VAN AXEL is het de laatste dagen mooi weer, evenals el ders trouwens. En het blijft ook zo, aldus één van de weervoorspellers op de radio. Het ene hoge drukge- bied na het andere komt boven West-Europa te liggen. En deze tijd van het jaar betekent dit dat de ge wassen dan bijzonder hard kunnen groeien. Toch zeker, wanneer er nog voldoende vocht in de grond aan wezig is. En dat is het geval, want in het weekend van 9 en 10 mei is er hier nog dik 20 mm regen gevallen. Het wordt dan in een paar dagen in eens groen op het land, hoewel we hier natuurlijk toch ook nog veel ka le percelen zien, want waar cichorei of bruine bonen gezaaid zijn, daar duurt dat nog even. Cichorei staat onder gunstige omstandigheden wel vlug boven, maar dan duurt het wel even eer het werkelijk door groeit. Overigens, door dat vlugge bovenkomen van dit toch voor velen nieuwe gewas, en door wat on gunstige omstandigheden om te kunnen spuiten, zijn veel telers toch verrast geworden. 'Afbranden' van het vuil voor opkomst is in veel ge vallen niet gebeurd. In sommige ge vallen is zelfs helemaal geen bespuiting uitgevoerd en dat kan toch wel problemen geven. Onlangs was er een veldexcursie georgani seerd, waaraan door een 30-tal deelnemers werd deelgenomen, in en om de Braakman. Overigens zijn er zo'n stuk of vijf van zulke groe pen in Zeeuws-Vlaanderen die elk in hun eigen regio drie keer bijeenko men om onder leiding van een bui tendienstmedewerker van Cebeco Zuidwest en iemand van de Dienst Landbouw Voorlichting het één en ander te bekijken en eventueel vra gen te beantwoorden. En dat schijnt goed aan te slaan. De teelt van olie- vlas wordt op een gelijksoortige ma nier begeleid. De veehouders hebben het nu ook druk met inkuilen van gras. Dat is er veel dit jaar, de dieren lopen soms tot de knieën in het gras. Hier en daar wordt er ingekuild met de grootpakpers. Dat vraagt wat min der werken, maakt het uithalen wat gemakkelijker. Mogelijk is het ook wat goedkoper. Ook langs de dijken van de Westerschelde is al gemaaid, meestal is het de bedoeling om daar hooi van te maken. Met dit weer ideaal, vooral aan de zuidzijde van zo'n dijk kan het geweldig hard drogen. Vandaag begint de mogelijk beslis sende vergadering van de EG land bouwministers over de voorstellen van commissaris MacSharry. Na een jaar touwtrekken komt er mis schien deze week een besluit. Het zal betekenen dat we er weer wel fi nancieel op achteruitgaan. Toch is het misschien beter dat in één keer de prijzen worden vastgesteld, dan dat er ieder jaar wat afgaat waar niks tegenover staat aan compensa tie. Wanneer nu de'prijzen omlaag worden aangepast en daar staat een goede, maar dan ook een volle dige inkomstencompensatie tegen over, denk ik dat het beter is een korte pijn te ervaren dan steeds maar bij stukjes eb beetjes uitge knepen kunnen te worden. Er zal wel de garantie moeten zijn dat dit dan geen aflopende zaak is, maar dat voor een aantal jaren die compensatie, die mogelijk de drang en de noodzaak wegneemt tot steeds maar meer aan overschotten te produceren, ook werkelijk gege ven kan worden. We weten dan waar we aan toe zijn. Hoewel ge rust, dat is betrekkelijk, want de po litiek is wat dat betreft net zo veranderlijk als het weer. En ook dat geeft soms een enorme draai, zodat de vooruitzichten snel zijn ach terhaald. Hooien als de zon schijnt, is een ge zegde dat afgelopen week zeker ook van toepassing was voor de LANGSTRAAT. Na een behoorlijke natte periode welke wel op de herfst leek, volgde een lente van en kele dagen met direct daarna zo merse temperaturen van om en nabij de 30 graden C. Op het mo ment dat ik dit schrijf staat de zon hoog aan de hemel en zijn de voor uitzichten tot en met het volgende weekend droog en zonnig weer met temperaturen van 25 graden C. Ideaal weer voor het inkuilen van gras. Dat was afgelopen dagen heel duidelijk te merken op de landerijen en de wegen in de polders. Een be hoorlijke snede gras werd in korte tijd ingekuild. Het leek wel of er een tornado over de weilanden raasde, zo snel was het gras gemaaid, ge droogd en ingekuild. Gras, dat onder deze omstandigheden is ingekuild kan niet anders zijn dan van zeer goede kwaliteit. Met zulk spul zul je straks wel weer op moeten passen omdat anders de superheffingsreke ning wel weer eens te hoog kan zijn. Maar ja, de bedoelingen van de boer zijn, ook hier, weer goed, doch de uitwerkingen zijn soms heel anders. Opmerkelijk is dat er in deze streek enorm veel aardappelen zijn gezet. Het lijkt mij wel dat er goud aan ver diend wordt, gezien het feit dat voor dat gewas zeer veel grond is ver huurd aan slechts een beperkt aan tal telers. Anders schijnt het te zijn met het maisareaal in ons gebied. Dit is ver moedelijk aan het teruglopen. Be grijpelijk, omdat je beter grond kunt verhuren met zulke prijzen voor aard- apelland, f 2200,- tot f 2500,- dan dat je straks een lager saldo over houdt aan de eventueel te verkopen mais. Ook de start van de mais is echter zeer goed. De meeste mais is kort na Koninginnedag gezaaid on der vrij goede omstandigheden waarbij de ondergrond niet overal even droog was. Nu al kijk je op enkele percelen de mais de rijen uit en is op veel andere plaatsen prachtig gekiemd, zodat het binnen enkele dagen allemaal de kop kan opsteken. Heel verschillend wordt over de be doelingen van het streekplan ge dacht. De landbouw wil in vrijheid blijven boeren, doch vanuit de pro vincie denken gedeputeerde staten er echter anders over. Afgelopen da gen na de hoorzitting zat ik aan het volgende te denken: Deze week ging ik naar de Peli kaanhal Jongens, jongens, dat was me een hal. Wat zaten er een ontevreden boeren in die hal Boeren die gingen met goed weer van huis. Dan is er vast wel iets niet pluis. Wat we daar hoorden heeft velen diep geraakt, Doch een en ander heeft ons niet blij gemaakt. Natuurlijk stond daar het streekplan op het spel, Gedeputeerde Staten krijgen wat ons betreft een lel. Vele boeren voerden daar het woord, Allen wilden geen boerderij- enmoord. Wat die commissieleden daar kre gen te horen, Dat kunnen ze vast niet de grond in boren. Aan Provinciale Staten een taak, Zorg op het platteland voor vermaak. Diep teleurstellend is het echter, als je enkele dagen later in een regio naal dagblad leest, dat als je alle wensen van de boeren zou moeten honoreren, er geen meter groen op de streekplankaart overblijft, aldus mevr. de gedeputeerde. Mijns in ziens heeft ze dan vast en zeker niet goed geluisterd omdat niemand te gen een mooie natuur was en is, doch velen alleen maar een goede plaats van de landbouw en hun ge zinnen binnen de Brabantse samenle ving vragen. Een landbouw die van oudsher de aarde beteeld heeft en ge wassen c.q. produkten geproduceerd heeft voor de consument. Iets dat we als goede telers altijd naar eer en gewe ten hebben gedaan. De landbouw ver dient een eerlijke kans en dat zal de politieke partijen in Brabant duidelijk moeten zijn. Of dit zo is zal straks dui delijk worden als het streekplan wordt vastgesteld in Provinciale Staten. Doch gezien de uitspraken van de mevr. de gedeputeerde is het aan te ra den de provinciale commissie vergadering, welke plaats vindt naar ik gehoord heb op 1 juni, betreffende Ruimtelijke Ordening als landbouw maar eens op te zoeken. Het zou mis schien wel goed zijn als het dan iets minder goed weer was, want dan heb ben we misschienallemaal tijd als boer om voor onze toekomst-belangen op te komen. Demonstreren doen we niet graag, maar als het voor de toekomst moet dan moet het maar. En anders schiet er niet veel meer over dan het bekende stemhokje. En dan zijn wij vast en zeker sterk, want daar kun je jouw eigen politieke partij afstraf fen, ook al heb je maar één stem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8