Vermogen - inkomen en de oude dag Sociaal Overdrachtsbelasting bij bedrijfs- overdracht van ouders op kinderen Accountantsunie ZLM VEKABONIEUWS Gabor: geef snel duidelijkheid Voorlichting Pandrecht op veestapel Vele ouderen willen van het door hen in het verleden verdiende en gespaarde geld als het een beetje kan nog wel wat aan hun kinderen nalaten. In heel veel gevallen lukt dat echter amper. Vaak zijn de ouders op latere leeftijd aangewezen op een bejaardenhuis. Zolang er eigen vermogen is, moet dat gebruikt worden om de (zeer hoge) kosten van zulk een bejaar dentehuis te betalen. De maande lijkse kosten van zo'n verblijf belopen al vlug f 3.000,— tot f 4.500,— per maand. Het eigen vermogen is dan snel verdwenen. Pas als dat (nagenoeg) op is, kan men middels een beroep op de Wet op de Bejaarden Oorden op kosten van de gemeente (gemeenschap) in zo'n bejaardenhuis verblijven. Bejaardenhuis contra verpleegin richting Soms is de lichamelijke en geestelij ke gesteldheid van bepaalde oude ren zodanig slecht dat ze in een verpleeginrichting terecht moeten komen. In deze verpleegtehuizen moet geen pensionprijs betaald worden, want de kosten van deze verpleging worden in eerste instan tie uit de AWBZ betaald. Wel wordt een eigen bijdrage gevraagd. Deze hangt af van leeftijd en inkomen. Het grote verschil zit er dus in dat bij een bejaardenhuis men uit het ver mogen moet putten en bij een ver pleeginrichting uit het inkomen. In het laatste geval kan het vermogen dus grotendeels in stand blijven. Het verblijf in een bejaardenhuis is uiteraard niet geheel te vergelijken met een verpleegtehuis, doch het verschil ertussen lijkt wel kleiner te worden. Mede om die reden gaat men het grote verschil in het bijdra gen in de kosten ervan steeds meer als onjuist of zelfs onrechtvaardig ervaren. Vermogen veilig stellen? Dat is dan ook de reden dat men steeds blijft zoeken naar legale mo gelijkheden en deze "vermeende" onrechtvaardigheid tracht te omzei len. Heel vaak bestaat het vermo gen van ouderen uit een woning en een bedrag aan liquide middelen. Dit laatste bedrag is dan ook nog vaak voor een groot deel aan de bedrijfs- opvolger geleend. Laten we eens een cijfervoorbeeld nemen. Vader en moeder bezitten een huis, waarde f 200.000,— (in vrije staat) en nog f 180.000,— aan kontanten. Van hun AOW en de 8% rente die de zoon-opvolger betaalt, kunnen ze net leven. De zoon heeft de f 180.000,— geleend bij de be- Staatssecretaris Gabor wil zo 'snel' mogelijk de Kampeerwet wijzigen om de kampeerboeren meer ruimte te geven. Maar wat is 'vlug' in ambtelijke termen, er wordt nu al vier jaar gedacht en gepraat over wijzigingen van de ze wet en er is nog steeds geen duidelijkheid. AMPLKtN ED)/J DE \ny)otK LDLKATIL ZEELAND Er zou rechtsongelijkheid ont staan ten opzichte van de gewo ne campings, die aan allerlei voorschriften gebonden zijn en bovendien ziet hij problemen met de Hinderwet en het Lozin genbesluit, hygiëne, veiligheid en concurrentievervalsing. Dit zijn allemaal argumenten die niet juist zijn of niet van toepassing zijn op het kamperen bij de boer. Iedere Vekabo-bestuurder kan u er van overtuigen dat dit spijkers op laag water zoeken is. Op dinsdagavond 19 mei kwam de heer Gabor spreken voor het CDA Walcheren in de Schouw burg te Middelburg. We zullen, als alles volgens plan verloopt, met een deputatie van het Vekabo-bestuur een gesprek hebben met de staatssecretaris, en hem ernstig en dringend ver zoeken het kamperen bij de boer al voor 1992 te verruimen, en niet weer een jaar door te schui ven. Uit een gesprek op provinci aal niveau met gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes, di recteur provinciale VVV R. ter Heide, Recron en Vekabo, bleek dat men inhoudelijk zeer positief was om het plan Gabor in 1992 in werking te laten treden, mits juridisch geen problemen in de weg staan. Hierover wordt over leg gevoerd met het ministerie van Landbouw en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het zou voor veel kampeerboe ren zeer welgevallig zijn als voor de provincie Zeeland een uitzon deringspositie gecreëerd zou kun nen worden. Er zijn in het laatste halfjaar veel verwachtingen gewekt dat er spoedig verruiming zou komen voor het plaatsen van meer een heden. Grote krantekoppen en uitgebreide artikelen in dag- en weekbladen zijn hier debet aan, en de wat argeloze lezer denkt dat alles al geregeld is. Uw ru briekschrijver vermoedt dat op deze publicaties te goeder trouw al gereserveerd is, het is te ho pen dat het geen problemen geeft, wanneer het licht tijdig op groen gaat. De promotie en in formatie via de geëigende kana len verloopt volgens de planning, op sommige VVV-kantoren is de Vekabo informatiegids nog een stiefkind en ligt deze niet altijd op de meest zichtbare plaats of helemaal onder de balie. Als u dit constateert, wilt u dan een bestuurslid in uw regio hierover informeren. Dat de doelgroep die kiest voor het kleinschalig kamperen steeds groter wordt is geen fa beltje, gezien het grote aantal re serveringen dat al gedaan is. Of spelen ook de akties tegen wild en klandestien kamperen hierin een rol? Een boete van f 150,— is immers ook niet mis. We staan als kampeerboeren in de startblokken voor seizoen 1992. De verwachting is dat He melvaart en Pinksteren erg druk zullen worden, zeker als het mooi weer is. Als rubriekschrij ver en bestuurder van uw Vekabo-organisatie hoop ik dat u de gasten weer op gepaste wijze ontvangt. Eigenlijk twijfel ik daar niet aan, want de respons be treffende gastvrijheid en kwali teit zijn uitstekend, volgens een recent onderzoek. Wij wisten dat uiteraard al lang. En laat hiermee voor de Recron ook duidelijk zijn dat de kwaliteit van het totaal produkt kamperen in Zeeland niet naar beneden gebracht wordt door het kamperen bij de boer. Integendeel, dit is juist een goed produkt waar een toene mende vraag naar is. Een goed kampeerseizoen toegewenst! drijfsovername. In totaal zijn er vier kinderen. De ouders zouden graag zoveel mo gelijk van dit vermogen, in totaal f 380.000,— bij hun kinderen te recht willen laten komen. Het huis hebben ze wel nodig om te wonen en ook de rente van die f 180.000,— kunnen ze zeker niet missen. Huis verkopen Ze beginnen met het huis aan alle kinderen gezamenlijk te verkopen. Bij deze verkoop bepalen ze dat ze er zelf levenslang (de langstlevende) of in ieder geval tot ze in het bejaar denhuis gaan (of moeten) gratis in mogen blijven wonen. Zelf moeten ze dan wel het onderhoud, de verze kering en de onroerend goed be lasting e.d. betalen. Door de last van het bedongen woonrecht kan dit huis voor b.v. f 110.000,— worden verkocht aan de kinderen. Hoe hoog (of hoe laag) dit bedrag is hangt af van de leeftijd van de ouders. Elk kind krijgt dus een schuld van f 27.500,- f 110.000,-:4) aan zijn ouders. Die schuld wordt direkt bij de verkoop kwijtgescholden. Dat zal in de meeste gevallen geen extra schenkingsrecht kosten, omdat de verschuldigde overdrachtsbelasting met het te betalen stakingsrecht wordt verrekend. Notariële schenkingen Daarna, in een der volgende jaren, kan elk der kinderen een vierde ge deelte van het overige geschonken worden. Van de f 180.000,— willen de ouders nog f 20.000,— zelf houden, zodat ze elk kind f 40.000,— kunnen schenken f 160.000,-:4). Hierbij zijn echter twee problemen: 1. Het geld is aan de opvolger geleend. 2. De ouders kunnen voor hun in komen de rente van de f 180.000,— niet missen. Deze problemen heeft men opgelost door de f 40.000,— per kind niet in kontanten te schenken, doch dit te schenken middels een notariële schenking. Hierdoor kregen de kin deren elk een renteloze vordering op hun ouders van f 40.000,—. Deze is opeisbaar als de langstlevende ouder overlijdt of als men in het be jaardenhuis gaat. Naast het feit dat ook weer enig schenkingsrecht verschuldigd is over die "schenkingen" zijn er ook enige notariskosten verschuldigd. Doel bereikt? Door deze handelingen is bijna het gehele vermogen overgegaan op de kinderen en de ouders hoeven voor lopig géén inkomen te missen. Im mers hun AOW blijft intakt, de zoon-opvolger blijft de volle rente over het gehele bedrag van f 180.000,— aan de ouders beta len. En verder hebben ze het levens lang gratis woonrecht in hun weggeschonken woning bedongen. De vraag is natuurlijk of dit allemaal zo goed zal aflopen. Zeer waar schijnlijk zal er een keer een mo ment komen dat de ouders of de langstlevende van hen in een bejaar denhuis gaan (of moeten of mogen of kunnen). Op dat moment be schikken ze niet (meer) over vermo gen. Als er tenminste voldoende tijd is verlopen tussen de laatste schen king c.q. kwijtschelding en het mo ment waarop ze bericht ontvangen dat ze in het bejaardenhuis kunnen. Dat is tenminste twee en max. drie volle kalenderjaren. Zij zullen dan een beroep moeten doen op de ge meente om de kosten van het be jaardenhuis te dragen. Of dit alles t.z.t. ook zo zal uitwerken zal de tijd leren. Als een en ander u aanspreekt en u voor uw geval het naadje van de kous wilt weten, vraag dan eens ad vies aan uw SE V-er. Deze zal samen met u in eerste instantie bezien wel ke mogelijkheden er in uw situatie zijn. Hij zal u, als hij meent dat aan vullende notariële regelingen nuttig voor u zouden zijn, naar een notaris verwijzen en als u daar prijs op stelt met u meegaan naar die notaris. Gezamenlijk kan dan precies de indi viduele situatie bekeken worden. De mogelijkheden komen dan naar vo ren én uiteraard ook de te verwach ten gevolgen, zoals te betalen overdrachtsbelasting, schenkings recht en notariële kosten etc. Zo kunt u er dan van op aan dat voor uw individuele situatie de best denkbare oplossing zal worden ge zocht, welke de grootste kans biedt op het beste eindresultaat. A. Lindenbergh In maart schreef ik in deze krant over het vestigen van een pandrecht op een veestapel. Wellicht ten over vloede maak ik u er op attent dat het periodiek verstrekken van een vee-opgave geen vereiste is voor het rechtsgeldig vestigen van een bezitloos pandrecht op een veestapel. Het bezitloos pandrecht wordt ge vestigd bij notariële of geregistreer de onderhandse akte. De vee-opgave wordt in de praktijk ge bruikt als hulpmiddel om de bank in zicht te geven in de waarde van de veestapel. J. van Arenthals De overdrachtsbelasting is geregeld in de Wet op belastingen van rechtsverkeer. Deze belasting wordt geheven ter zake van verkrijging van onroerend goed of zakelijke rechten daarop, dat in Nederland is gelegen. Het tarief bedraagt zes procent van de waarde van het onroerend goed of de zakelijke rechten. Gelukkig bestaan er een aantal vrijstellingen. Een belangrijke vrijstelling, die ook van belang is voor ondernemers bui ten de agrarische sektor, betreft de vrijstelling van verkrijging van on roerend goed bij bedrijfsoverdracht door ouders aan kinderen. De ach tergrond hiervan is dat zodoende kan worden voorkomen dat het be drijf van de overdragende onderne mer zou versnipperen. Wil de vrijstelling van toepassing zijn dan zal aan een viertal voor waarden moeten worden voldaan: 1. de onderneming moet door de ouders worden overgedragen aan eigen of aangehuwde kin deren of pleegkinderen; 2. de overgedragen onroerende goederen moeten behoren tot de onderneming van de ouders; 3. het onroerend goed moet dienstbaar zijn aan deze onder neming; 4. de kinderen moeten de onder neming van de ouders, voor wat betreft de bedrijfsvoering, in haar geheel voortzetten. Wanneer het gehele bedrijf in één keer door de ouders aan het kind wordt overgedragen, behoeft dit in de praktijk weinig problemen te ge ven. De vrijstelling zal in deze situa tie dan van toepassing zijn op de overdracht van de onroerende goe- deren voorzover deze dienstbaar zijn aan de onderneming. Uiteraard zul len de voornoemde vereisten in acht moeten worden genomen. Woonhuis of woongedeelte boerderij Wanneer in de overdracht ook het woonhuis is begrepen zal er reke ning mee moeten worden gehouden dat ten aanzien hiervan de vrijstel ling toepassing mist. De woning wordt niet geacht dienstbaar te zijn aan de onderneming. Om proble men met de waardetoerekening aan woon- en bedrijfsgedeelte te voor komen is het verstandig deze vooraf door taxatie te laten vaststellen. Voortzetting onderneming Een vereiste is dat het kind het be drijf in zijn geheel als ondernemer moet voortzetten. Zo zal de vrijstel ling niet van toepassing zijn in situa ties dat het onroerend goed wordt toegescheiden aan een buiten ge meenschap van goederen gehuwd kind en de onderneming wordt voortgezet door diens echtgenoot. Overdracht aan meerdere kinderen die gezamenlijk de onderneming voortzetten hoeft geen problemen te geven. Gedeeltelijke overdracht Wanneer de onderneming van de ouder niet gesplitst kan worden in twee afzonderlijke zelfstandige be drijven zal bij gedeeltelijke over dracht geen beroep kunnen worden gedaan op de vrijstelling. Dit houdt verband met de voorwaarde dat versnippering moet worden voorkomen. Geleidelijke overdracht In het geval dat de ouder bijvoor beeld wel de gebouwen en werktui gen e.d. maar nog niet zijn grond aan de voortzetter overdraagt, kan ook bij latere verkoop van de grond een beroep worden gedaan op de vrijstelling. Omdat wel moet worden voldaan aan de eis dat het ouderlijk bedrijf daadwerkelijk kan worden voortgezet zal dan, voorafgaand aan de overdracht, verpachting van de bij de onderneming behorende grond plaats moeten vinden. Gelet op de financiële belangen en de fiscale mogelijkheden en onmo gelijkheden die zich bij bedrijfsover dracht voordoen, zal tijdige deskundigenhulp nagenoeg altijd nodig zijn. W.F. Poeles FB

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6